Vizitator Anonim

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

547 postări în acest subiect de discuţie despre Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Mircea

@Eusebiu C. , poti sa "ma deranjezi" :laughing: de cate ori doresti. Pentru acest lucru suntem membri ai acestei comunitati, sa ne consultam intre noi si sa ne impartasim din experientele personale, astfel incat fiecare  sa poata alege care solutie i se potriveste mai bine. Sa ai o zi frumoasa.hi

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eusebiu Cretu

Am tot cautat ceva review-uri pentru acumulatorul Ultracell UCG 12V 120Ah si nu am gasit mai nimic, plecand de la premiza ca daca ar fi fost probleme des intalnite, nemultumitii s-ar fi exprimat pe forumuri, zic un Doamne Ajuta si fac comanda.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Da-i da drumul la treaba, nu mai sta ca acum vine primavara!

Succes! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Comanda a fost facuta, astept confirmarea lor !

Multumesc tuturor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

@Eusebiu C., cum montezi panoul, mobil sau fix?

Daca il pui fix pe rulota sa nu uiti de suportul de prindere si de piesa de trecere cablu prin plafon. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Inaca sunt  sunt hotarat :ascratch:

Pana  aseara  ma gandeam sa cumpar 2 de 80w, unul fix pe rulota si unul mobil, azi am comandat unul de  150W si din comoditate inclin sa cred ca-l voi monta  pe rulota.

N-am comandat inca controlerul, asa ca daca ma hotarasc sa-l fixez pe rulota, voi comanda atunci si accesoriile necesare, multumesc pentru avertizare, sincer nu luasem in calcul acest detaliu.

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Eu am ales o baterie care este numai buna pentru ce am eu nevoie! Tudor la 80A AGM

Am luat-o in toamna lui 2016 de pe Emag cu 550lei, ramane sa vad cat timp ma voi folosi de ea!

Panoul fotovoltaic este de 80W cu un controler de 10A

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Radu
în urmă cu 4 ore, mircea a scris:

@Eusebiu C. , poti sa "ma deranjezi" :laughing: de cate ori doresti. Pentru acest lucru suntem membri ai acestei comunitati, sa ne consultam intre noi si sa ne impartasim din experientele personale, astfel incat fiecare  sa poata alege care solutie i se potriveste mai bine. Sa ai o zi frumoasa.hi

Salut Mircea! Scuza-ma ca sa iti scriu aici, dar tu esti mai activ si mai simpatic si ma gandeam ca poti sa ma ajuti biggrin Am postat o problema de a mea referitoare la un panou solar, aici e link-ul: (nu stiu cum sa iti indic altfel)

 si nimeni nu mi-a zis nimic, crde ca am facut-o la o ora la care lumea nu prea era activa, intre timp s-au adunat alte posturi ... Cum pot sa o repun in prin plan, sau cum pot cita pe vreun coleg, am vazut ca avem si colegi electronisti printre noi. Multam fain!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ti-am scris eu cateva randuri in topicul respectiv si il rog pe @mircea sa-ti raspunda tot acolo...hi

Aici sa discutam exclusiv despre subiectul pentru care a fost creat, "Acumulator rulota"...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

:salut!: 
Va rog frumos ma puteti ajuta cu o lamurire ???:ascratch:
Ore ce inseamna la o baterie C20 si C100 ???
CROWN DC 12V - 190 Ah/C100 ( 130 Ah/C20 )

Va multumesc.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Cornel C Mihailescu aici gasesti ce inseamna C20 si mai multe lucruri interesante despre baterii si intretinerea lor....nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Eu l-am comandat, achitat, aștept  sa vină mâine superok ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Bravo, am vazut ca ai ales un regulator la fel ca al meu :) Trebuie sa imi comand si eu o baterie, nu stiu cat o va mai duce cea de masina pe care o am :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Da, azi am vorbit si cu electricianul ce mi-a montat priza pe masina,  weekend-ul urmator o sa schimb si stecherul din 7 in 13 pini (acum am un adaptor) si probabil voi face si legatura la panou (montajul pe rulota o sa-l las prntru la primavara)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 8 ore, Ursu Florin a scris:

@Eusebiu C. si @Daniel P am mai gasit acest ACUMULATOR :) 

Le stiu, dar am auzit ca nu sunt asa "stralucite"...:ascratch:

Poate tipul asta de culoare gri sunt mai bune, dar cele negre sunt de calitate indoielnica...;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Daniel P hi
Multumesc frumos.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Azi am reusit sa montez si eu noul acumulator la rulota.../.;

Dupa cum se poate observa in foto l-am montat sub pat si l-am fixat cu ajutorul unor coltare  pe care le-am prins in podea cu holzsuruburi, care sa impiedice plimbarea prin rulota biggrin, iar dedesubt am bagat o bucata de polistiren de 10 mm cu rol de amortizare impotriva socurilor din timpul mersului...Metoda de fixare pare rudimentara, dar a fost testata cu succes la vechii acumulatori anul trecut, asa ca nu-mi fac niciun fel de probleme din acest punct de vedere...;)  Obisnuit cu doi, deja ma mananca pielea sa mai comand inca unul...tamp

Am montat deasemenea definitiv si un redresor gen Lidl,  care va fi conectat permanent la 220V pentru a mentine bateria incarcata 100% si de care ma voi folosi si atunci cand voi conecta rulota la un generator iarna in off-camping sau in alte situatii...nay

20170206_150021-1024x768.jpg

20170206_150136-1024x768.jpg

20170206_150143-1024x768.jpg

20170206_150128-1024x768.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru A.

Frumos si ingrijit , Daniel. Felicitari!:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Daniel P, vad din poze ca ai folosit o rigleta pentru ramificatie, imi pui o poza cu modelul si cum se leaga ? 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Se cheama " bara de nul" si o gasesti in Dedeman pe la 10 -11 lei...Pe jumatate din lungimea ei cuplezi conexiunile "+" si pe cealalta jumatate "-"...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Frumos, ordonat, util. Felicitari !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Ca la carte , profi lucrarea o să o probezi acum la munte să vezi ce poate , felicitări și să o folosești mulți ani nainte @Daniel Psuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ma bate si pe mine gandul sa mut acumulatorul din portbagaj in interiorul rulotei :) Acum am una de masina care am inteles ca face gaze si nu e prea bine sa o tin in interior, cand o sa iau una pe gel atunci o sa fac mutarea :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Daniel P, frumos lucrat, felicitari!

Intentionam sa intreb daca un redresor conectat in permenenta la acumulator poate dauna ? Se pare ca tocmai mi-ai raspuns.

Intentionez sa leg si eu unul, din ce vad in imaginile de mai sus la bornele acumulatorului un fir vine de la redresor si unul pleca la consumatori ?

Ai legat la acumulator firele originale ale redresorului?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.