Vizitator Anonim

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

547 postări în acest subiect de discuţie despre Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Radu Ghita

@Daniel P tu spuneai, daca imi amintesc bine, ca ai doua panouri unul de 100 si unul de 90 w. La aceste doua panouri ce regulator folosesti (ar fi ideal o fotografie) si mai ales ce baterie (Ah / putere)?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Asa este... un panou de 100W monocristalin si unul de 90W policristalin legate in paralel, regulator PWM de 15A si 2 baterii PowerSafe 12V92F pe care le-am achitionat second hand, noi fiind extrem de scumpe...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
în urmă cu 3 ore, Radu Ghita a scris:

Salut!

@Mihnea Stoenescu eu am gasit cateva relatari privind metodele de diagnostic al acumulatorilor auto. Una din cele trei metode se refera la masurarea capacitatii/capacitantei acumulatorului :

http://www.upsdistribution.ro/blog/33-cum-putem-testa-capacitatea-unui-acumulator.html

sau http://www.ic-echipamente.ro/Articole/Acumulatorul-auto--Cat-mai-tine--eID41.html

Nivelul electrolitului l-am verificat. Am completat cu apa distilata cat sa acopere placile. Am pus si incarcatorul (pdf in atasament), pe baterie si dupa nici 5 minute s-a aprins LED-ul verde ce arata ca bateria e incarcata.

Refractometrul urmeaza sa-l primesc, comandat de aici

 

@DRAGOS HAREA mai precis, unde? As aprecia foarte mult daca ai indica o adresa sau un numar de telefon pentru relatii!

 

Multumesc!

fi_c5_9fa_20tehnic_c4_83.pdf

Este exact ce mi-am imaginat (primul link).  Se poate testa capactanta acumulatorului cu un voltmetru si un ceas. Dupa ce ai incarcat acumulatorul, il supui descarcarii pe un consumator adecvat tensiunii si curentului raportat la 20 ore de descarcare, pana la tensiunea minima admisa la borne  (daca acumulatorul are 100 Ah, pentru 20 ore iti trebuie un consumator de 12V/5A = 60W (faza lunga a unui obisnuit bec de far cu incandescenta). Conectezi voltmetrul si consumatorul (becul) la bornele acumulatorului proaspat incarcat si stai cu ceasul in mana. Cand tensiunea coboara la 10, 5V te uiti la ceas sa vezi cate ore au trecut. Daca au trecut numai 10 ore (fata de 20 ore corespunzatoare a 100% capactanta), acumulatorul tau "spune" ca nu mai dispune decat de 50% din "suflul  tineretii".

Sincer, chiar nu stiam ca anumiti producatori si-au batut capul sa confectioneze un aparat integrat destinat a evalua starea capacitantei unui acumulator (al doilea link), lucru care se poate face cu mijloace foarte simple.

Ambele cai (ce reprezinta de fapt aceeasi metoda) iti dau rezultatul global (asa cum am spus anterior). Nu iti dezvaluie si cauzele (problema poate aparea de la unul sau mai multe elemente "lovite de nevoi", uneori remediabile: nivel si densitate electrolit, sulfatare partiala... sau urmare a unei uzuri normale a intregii baterii).

Deci, nu iti trebuie neaparat acel aparat specializat.

Densitatea poti sa o masori cu un banal densimetru pentru electrolit, tinand seama inclusiv de temperatura bateriei pentru acuratetea masuratorii. Refractometrul este mult mai scump (nejustificat pentru aceasta investigatie).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
în urmă cu 10 ore, Daniel P a scris:

Off-topic !!!

 

 

In acest forum au fost multe discutii, multe pareri, comentarii pro si contra, despre utilizarea unui generator versus panou fotovoltaic, in off-camping...

Parerea mea este ca generatorul, cu tot ce implica el, combustibil, zgomot, transport, greutate, e de domeniul trecutului...Si o spun din experienta, ca rulotist ce a folosit generatorul la iesirile cu rulota din 2008 si pana in 2011,  cand panourile au inceput sa devina mai accesibile la pret si mi-am permis sa-mi cumpar si eu primul panou fotovoltaic...

De atunci preturile au scazut in fiecare an, isi poate permite din ce in ce mai multi oameni si "energia verde" reprezinta viitorul, iar generatorul e incet-incet de domeniul trecutului...

Asta e parerea mea, desigur ca fiecare face cum crede de cuviinta...Numai bine! nay

Si daca vrei aer conditionat? Eu l-am luat pt aer mai mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Aerul conditonat la rulota mi se pare un moft, nu o necesitate...

Dar asta e parerea mea si hai sa discutam in acest topic despre subiectul pentru care a fost creat, "Acumulator rulota" :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Am raspuns cuiva intr-un mesaj personal, insa poate sunt si altii interesati, de aceea incerc sa prezint un calcul foarte simplificat pentru alegerea unui sistem solar. Un calcul exact este destul de complex, doarece intra foarte multe variabile. De pilda: ore insorite , unghiul de cadere a razelor solare fata de suprafata panoului, temperatura panoului. Pe de alta parte variaza consumul: uneori folosesti mai multi consumatori, alteori mai putini; uneori mai mult timp, alteori mai scurt, s.a.m.d.

Prima data se calculeaza necesarul de energie. Se face o lista a consumatorilor, avand in vedere puterea absorbita a fiecaruia, exprimata in W (watt), precum si timpul mediu de utilizare intr-o zi.

iluminat - 20W x 4h = 80Wh

TV - 25W x 3h = 75Wh

receiver - 15W x 3h = 45Wh

pompa de apa - 15W x 0.5h = 7.5 Wh

incarcatoare telefoane - 10W x 1h = 10Wh

altele

TOTAL = 250 Wh (calcul pur orientativ)

Se imparte totalul la 12V si obtinem capacitatea:

250Wh/12V=20.84 Ah

Deci, vom avea nevoie de un acumulator care sa ofere o capacitate de minim 21 Ah pana la urmatoarea incarcare. 

Trebuie retinut faptul ca niciun acumulator nu va furniza capacitatea nominala decat in conditii ideale si probabil doar in prima parte a vietii sale. Deasemenea trebuie luat in calcul ca este posibil ca sistemul de incarcare (solar) sa nu reuseasca sa incarce a doua zi ceea ce s-a consumat in noaptea precedenta (exemplu: zile noroase).

Astfel, vom alege un acumulator cu o capacitate de cel putin 3-4 ori mai mare decat rezultatul calculului de mai sus. Acumulatorii deep-cycle se pot descarca mai mult decat cei normali, deci putem alege o capacitate mai mica.

 

Personal consider ca un acumulator de 80-100 Ah este mai mult decat suficient la o rulota cu consumatori exclusiv la 12V si cu masura la 220V.

Pentru ridicarea tensiunii la 220V sunt consumuri relativ mari, ceea ce implica marirea capacitatii. Si aici sunt multe de discutat, ar fi bine sa se optimizeze consumul, pe perioadele de radiatii soare maxime sa folosim consumatorii cei mai mari (incarcare laptop prin invertor 12/220, incarcare telefoane, folosirea pompei de apa etc).

Totodata poate ca ar fi bine sa renuntam la unele obiceiuri de acasa, ceea ce reprezinta consumuri inutile. Ne putem descurca relativ usor fara aparatura electrocasnica, espresor cafea si altele alimentate la 220V.
 

Pentru incarcarea acumulatorului trebuie avut in vedere ca energia solara nu este furnizata totdeauna la valoare maxima (nori trecatori, unghiul razelor solare) si doar un timp limitat (ziua). De aceea e bine sa avem un plus de putere la panouri, pentru a compensa aceste scaderi.

Acest calcul este pentru incarcarea completa a unui acumulator complet descarcat. Atentie: un acumulator care a atins tensiunea de 11 V este aproape complet descarcat.

 

Concluzie:

E bine de ales un acumulator cat mai mare, pentru a folosi zilnic un procent cat mai mic din capacitatea acestuia. Asta duce la economii pe termen lung, lungind durata de viata a acumulatorului. Deasemenea, un acumulator deep-cycle (adevarat) este mai scump decat dublul unuia normal de aceeasi capacitate.

Puterea panourilor ar fi bine sa fie aproape de dublul necesarului. Pentru un acumulator de 100Ah, ar trebui sa incarcam cu max. 10A, rezulta o putere a panoului de 12V x 10A = 120W (in conditii ideale). In acest caz as alege panouri de mimimum 200 W.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Ionut C. hi
Buna expunerea ta si la...obiect.nay
Multumim mult pentru impartasirea ta catre unii dintre noi ce nu le avem asa cu ...electrica. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

O rugaminte , am gasit un acumulator ce din punctul meu de vedere ar fi ce-mi trebuie , acum prima mea solicitare este legata de pret, mai exact am gasit acelasi acumulator (eu asa cred) la doua magazine cu preturi diferite, imi scapa mie ceva si sunt de fapt diferite ?:ascratch:

Varianta 1 si cea mai Ok ca si pret.

Varianta 2  cea pe care am pus ochii prima data, dar la un pret mai mare.

 

Foloeste cineva acest acumulator, ceva pareri pro/contra?

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Eusebiu C.

Eu nu vad nici-o diferenta intre cei 2 acumulatori, decat de pret...:)

Din cate am auzit si eu, site-ul care comercializeaza "varianta 1" are preturi foarte bune, dar inainte de a comanda va trebui sa suni la ei si sa vezi care e pretul final al produsului, ..:ascratch:

Pentru ca la pretul afisat se mai adauga niste taxe, pe langa TVA si transport...de exemplu "taxa de ambalaj"...biggrin

Bafta! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc @Daniel P, ma gandeam ca poate-mi scapa mie ceva.... O sa-i sun sa vorbesc cu ei, ca si "calitate" a acumulatorului stii ceva despre acest brand ? Crezi ca este ok raportul calitate /pret ?

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Si parerea mea este ca singura diferenta este pretul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

O mica diferenta exista, dar cred(sper) ca este vorba doar de marketing ...

comparatie.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
2 minute în urmă, Eusebiu C. a scris:

Multumesc @Daniel P, ma gandeam ca poate-mi scapa mie ceva.... O sa-i sun sa vorbesc cu ei, ca si "calitate" a acumulatorului stii ceva despre acest brand ? Crezi ca este ok raportul calitate /pret ?

 

Nu stiu nimic despre acest tip, dar fiind unul dedicat si la acest pret, cred ca se merita.../.;

Ma tenteaza si pe mine, asa ca astept vesti de la tine dupa ce suni...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Da, la pretul  celei din Varianta 2, de la celalalt magazin, pot cumpara chiar una de 120Ah, credeti ca ar fi mai Ok?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ar fi  mai bun cel de 120Ah, dar sa vedem pretul final.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C., da-mi si mie de stire cand vorbesti cu cei de pe primul site :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Am vorbit cu cei de la magazin, pentru livrarea in Timisoara pretul pentru transport este de 52 lei pentru acumulatorul de  de 120Ah (36kg)

837.88 pret acumulator (120Ah) + 52 lei  transport  =  890 lei Livrata la domiciliu-Garantie  1 AN. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

E OK...inseamna ca cel de 100Ah ajunge pe la 700 lei cu transport inclus...ceea ce e foarte bine /.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Cam asta vreau sa cumpar :

Panou

Acumulator

Controler

 

Ce parere aveti ?

La pretul din factura proforma (este doar o simulare) se mai adauga 170 lei controlerul 

Pret final  sistem = 1820 lei.  Este un pret corect ?

fp.png

Modificat de Eusebiu C.
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

E un pret corect, parerea mea...hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc @Daniel P, in proportie de 99%  voi comanda acest sistem, incerc sa vada daca gasesc ceva feedback-uri pentru acest model de acumulator.

In prima faza eram tentat sa cumpar acest  ACUMULATOR , cred ca l-am vazut prezentat de colegul @mircea si era foarte multumit, acum ca orice lucru SH este vorba si de noroc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Eusebiu C. , sa lamurim cateva lucruri. In primul rand eu nu am nici o legatura cu acel tip Mircea din Galati care comercializeaza acumulatori.  In al doilea rand, eu am cumparat acumulatorul de la un tip din Bucuresti, care mi-a vandut si panoul voltaic si controlerul prin firma lui, cu garantie, totul in regula.  In al treilea rand, tipul de la care am cumparat acumulatorul , panoul si controlerul si-a realizat independenta energetica a casei lui, folosind 16 panouri si tot atatia acumulatori din acestia. Concluzia mea : daca acumulatorii acestia erau buni la noroc, tipul respectiv nu ar fi cumparat atat de multi sa-si doteze casa cu ei. Pana acum, eu nu am nimic de reprosat acumulatorului. Functioneaza bine si sunt multumit. Nu fac reclama, spun doar ce am constatat din experienta proprie. Tu procedezi dupa cum iti dicteaza propria constiinta.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@mircea nici nu am observat ca acel vanzator se numeste tot Mircea:laughing:, eu n-am afirmat nici un moment cum ca ai face reclama, mentionam doar ca am citit in postarile  tale ca erai mutumit de   achizitia ta, si ca daca hotarasc sa-mi cumpar un acumulator SH, asta implica si partea de noroc , atat. 

Pretul si feedback-ul tau m-au facut sa iau in calcul aceasta varianta.

Sper ca nu te-am deranjat cu postarea mea, ai tot respectul meu si sa stii ca am citit si apreciez toate postarile tale.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.