Vizitator Anonim

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

547 postări în acest subiect de discuţie despre Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Ursu Florin

Și restul firecord unde le leg în tablou?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius Negru

Daca mai ai loc in acel tablou ( ar fi trebuit sa ne dai o poza a tabloului) mai pui sigurante si faci instalatie pentru iluminat cu siguranta de 5 A, pentru frigider cu siguranta de 15A (frigiderul are 100w deci ia peste 9A) si 15A pentru acumulator. Din tablou la consumatori pleci cu fire de minim 2, 5 la frigider si baterie si cu 1, 5 la iluminat si alti consumatori. Fir iei de la bricolaj 2x1, 5 si 2x2, 5 sau 2x3 (ce gasesti). Daca nu mai ai loc in tablou iei un tablou auto de la piese auto sau de la dezmembrari. Spor. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

O sa fac niște poze și o sa revin. Mulțumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

In primul rand ma intereseaza sa pun bateria, fara incarcare, pentru aceasta operatie cum trebuie sa procedez ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Pui bateria si o fixezi bine, tragi firele de la iluminat si alte prize de 12v direct la baterie printr-o siguranta de 5A. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Si un intrerupator, sau un panou dincela ce au multe rulote nu trebuie sa pun? Vreau sa mearga si pompele de apa pe baterie :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Îți recomand următoarele:

- pune acumulatorul în afara spațiului de locuit, în portbagaj, deoarece mai ies gaze

- obligatoriu un acumulator Deep Cycle, de preferat cu gel

- obligatoriu siguranță pe firul de plus De la acumulator, cât mai aproape de aceasta (există borne cu siguranță incorporată, mai scumpe)

- prinde bine acumulatorul ca să nu sară în timpul mersului (se poate deteriora)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Nu trebuie pus si un panou ca cel din poza? De unde sa cuplez sau sa decuplez curentul? Nu prea am spatiu sa pun bateria in exterior doar in fata unde am rezervoarele de apa si butelia. M-am gandit sa ii fac o cutie din pal baterier pe care sa o lipesc bine oriunde o pun, cutie sa fie cu capac pe care o sa il inched cu un lacat. In primul rand ma intereseaza sa pun bacteria pe rulota dupa care o sa ma apuc si de prize.

1922437-4-m.jpg

panou-control.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Păi în față, în portbagaj ar trebui pusă bateria.

Nu are rost să-i faci cutie.

Dacă simți nevoia, cumpără una de pe site-urile cu piese de rulote.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Daca ai de unde sa iei un panou de comanda ar fi minunat. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Minunat ar fi să faci rost de un panou Power Centre II și să ai și schema de legare. Cele la care tipul începe cu 14 (ex.14060) sunt versiuni care au conectare cu acumulator.

Modificat de Cristian Pascu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Ma tot uit pe internet si nu gasesc nici un panou de genul :ascratch:. Ideea e ca nici nu stiu daca am transformator in rulota, dar cred ca trebuie sa am deoarece pompele functioneaza pe 12v din cate stiu eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Acest panou il am sub banchete in rulota :)

13692350_1183600118358066_316021615_o.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Bravo! Deci ai panou Power Center II.

Acum, pe partea lui laterală, există o etichetă cu mai multe caracteristici, unele din ele bifate cu pixul.  

 

Vezi modelul de mai jos.

image.jpeg

Trebuie să scoți capacul de plastic.

Eticheta este pe sursa cu carcasă  metalică, pe latura stângă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

O sa fac niște poze și o sa revin. Mulțumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am revenit cu pozele. 

13694117_1146490525421201_1783802888_o.jpg

13717883_1146490498754537_727568880_o.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On ‎18‎.‎07‎.‎2016 at 22:31, Ursu Florin a scris:

Buna seara, de cateva zile am achizitionat o rulota Beyerland Sprinter 390-2 din 1996, nu am baterie pe ea si nici instalatie pentru aceasta. Am vazut ca panoul de sigurante este undeva catre protap sub bancheta, iar in spate lang dulap tot sub bancheta este o cutie neagra cu lacat si care are 2 locuri sa o deschizi cu cheia ( nu stiu ce este acea cutie ). Doresc sfaturi despre cum as putea sa leg o baterie care eventual sa o pot incarca de la priza de la masina. Pe langa baterie, vreau sa fac si o alimentare pentru frigider si lumini tot de la masina prin priza. Masina mea a plecat in Germania pana la sfarsitul lui August asa ca pana atunci o sa o trag cu un Renaul Laguna 2. Aceasta masina are priza cu 13 pini, iar rulota are priza cu 7 pini.

Multumesc!

 

Scuze colegule dar esti destul de ambigu in relatari/explicatii despre ce ai tu pe rulota, in schimb esti foarte precis in ce-ti doresti tu la rulota!

Te rog retine si tu si alti colegi; rulotele ce nu au din dotarea de fabrica instalatia la 12v prevazuta cu baterie si incarcare doar cu trafo 220/12v, nu se preteaza la montarea unei baterii auxiliare implicit a unui redresor de incarcare fie el electric ori solar decat prin efectuarea unor modificai/complectari ale instalatiei electrice a rulotei!

Normal rulotele dotate de fabricant cu astfel de accesorii noi au un alt pret, iar cele "chele" de aceste accesorii cum de fapt a fost si a mea au nevoie de "imbunatatiri/modificari" ale instalatiei electrice pe 12v!

Nu este un standard unde sa montezi bateria, dar datorita greutatii sale este indicat s-o faci cat de aproape de axa rulotei pentru o cat mai buna echilibrare a greutatii pe rulota!

Unde te racordezi electric cu ea la instalatie este iar o problema pe care n-o poate face orice incepator fara cunostiinte de "electrica"!

Asadar te sfatuiesc a consulta un "meserias" si problema se rezolva!

Aceieasi problema am intampinat si eu dar fiind de meserie am rezolvat problema, si crede-ma nu este chiar simplu!

Bunaoara eu am executat alt montaj pentru 12 v, care functioneaza independent de vechea instalatie, iar atunci cand sunt racordat la 220 v pot folosi si dotarile initiale ale rulotei, si la 220 v si pe trafo de 12 v din dotarea rulotei!

Vad colegi ce spun ca daca trafo de 220/12 v scoate o valoare anume poate fi folosit si ca redresor! MA-NDOIESC SA FIE ASA!

Cred ca din motive economice fabricantul nu a facut asa ceva, daca ar fi facut-o ar fi realizat si montaj cu baterie etc...ori cine stie? tamp

Asta e, scuze si bafta!

Ce sa facem daca nu ne-am permis din start o rulota dotata "cu de toate"!

Succes!   superok

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu
în urmă cu 9 ore, Ursu Florin a scris:

Am revenit cu pozele. 

13694117_1146490525421201_1783802888_o.jpg

13717883_1146490498754537_727568880_o.jpg

Deci ce ai tu (modelul 1014) ar putea să aibă conexiune pentru acumulator. 

Nu ai o pereche de fire care pleacă de la panoul electric și se merge în portbagaj (unde-i butelia) iar la final are o siguranță montată pe fir?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Este un fir răspuns rosu și unu negru în compartiment. Dar sunt cam subțirele. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

modelul 1014 indica un curent de 10a si 14v la incarcare. Alea sut firele. Ce inseamna ca sunt subtiri? Ai in tablou doua sectiuni de fire. Cu care dintre ele seamana, cu cele groase sau cele subtiri?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

OK.

 

La mine, pe acele fire am conectat acumulatorul (nu uita, siguranța de pe fir trebuie să fie de maxim 10A).

Îl încarcă când ești conectat la rețea, iar dacă ești doar pe acumulator, îl va decupla automat undeva pe la 11V. 

Îți recomand să testezi decuplarea automată deoarece, dacă nu funcționează, îți va strica acumulatorul.

 

Power Centre II modelul tău (și al meu) nu duce mai mult de 10A ca sarcină de vârf sau o sarcină constantă de 5A, deci firele de 1, 5mm2 sunt bune având în vedere lungimea lor de cca. 1m.

Ajunge pentru pompe și iluminatul standard al rulotei.

Îți recomand să treci tot iluminatul pe LED, ca să ai o autonomie mai mare a acumulatorului.

Când nu ai 220V, frigiderul merge pe gaz.

Eu îl folosesc pe gaz și în mers, deși o să citești că nu-i voie.

De fapt, nu-i voie să mergi cu robinetul deschis la butelie.

Și nu-i voie deoarece, în caz de accident, dacă se rupe regulatorul de pe butelie va ieși gazul liber, cu posibile consecințe evidente.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Aseara nu imi dadeam seama de la ce este cablul respective, pleaca din Power Centre 1 fil negru, care in interior are 2 fire, 1 rosu si unu negru, care la capat sunt inchise cu o prindere cu suruburi.

1002436_1.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu

Vezi că trebuie obligatoriu să ai o siguranță de 10A pe firul roșu, înainte de această regletă de contacte.

Este o chestie neagră mai groasă care se desface prin deșurubare și care înăuntru are o siguranță de mașină de tiă vechi (ca la Dacia din anii 70).

Nu monta acumulatorul fără siguranță.

Modificat de Cristian Pascu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Dacă nu am o sa pun o siguranță pe acel fir  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Despre acest fir este vorba care se pare ca are si siguranta pe el :D

 O sa montez bateria, nu prea am inteles treaba cu decuplatul automat :(

13820567_1184382831613128_644026369_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.