Vizitator Anonim

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

547 postări în acest subiect de discuţie despre Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

George B

OK,

Multumesc mult pentru raspunsuri. Am sa-l achizitionez pe cel din Decathlon, deoarece off camping nu cred sa stau eu prea mult si, eventual, il pot folosi la barca cu un motor electric :)

 

Doream maine sa merg la rulota sa fac o schema a instalatiei electrice si sa vad pe unde reusesc sa introduc acumulatorul in circuit. Dar dupa cum se anunta vremea in continuare, voi amana acesta operatie, astfel incat pentru moment ati scapat de intrebarile mele :)

 

Va doresc o zi calduroasa,

GxG

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Pascu
49 minute în urmă, George B a scris:

OK,

Multumesc mult pentru raspunsuri. Am sa-l achizitionez pe cel din Decathlon, deoarece off camping nu cred sa stau eu prea mult si, eventual, il pot folosi la barca cu un motor electric :)

 

Doream maine sa merg la rulota sa fac o schema a instalatiei electrice si sa vad pe unde reusesc sa introduc acumulatorul in circuit. Dar dupa cum se anunta vremea in continuare, voi amana acesta operatie, astfel incat pentru moment ati scapat de intrebarile mele :)

 

Va doresc o zi calduroasa,

GxG

 

Ce tip de instalație electrică ai la rulotă?

Pune niște poze cu ea, poate-ți putem fi de ajutor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Multumesc Cristian,  

Din pacate observ ca nu mai am poze salvate, dar in mare parte seamana cu haosul organizat al lui Florin Ursu (vezi pag 4), cu mentiunea ca nu exista acel panou de sigurante, iar transformatorul este de 300W (parca). Am observat si o mufa cu fire +/- care este "in aer". Posibil sa-l pot incarca de aici, dar nu ma lansez in supozitii, atata timp cat n-am masurat nimic. Nici nu-mi trecea prin cap sa pun acumulator, panou, etc, dar cand am vazut frumusetea de revelion, mi-am propus sa fiu prezent, in limita timpului, la cat mai multe iesiri de acest gen, a.i. mi-am facut un pic de lucru :).

Ca sa nu fiu foarte off topic, in conditiile in care pe mufa respectiva am 14V, deci incarca cand este cuplata rulota la 220V, tot prin aceeasi mufa se si alimenteaza instalatia cand opresc reteaua? Sau trebuie sa caut, cum spunea Daniel, "inceputul" alimentarilor?

 

GxG

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Pascu
In ultima ora, George B a scris:

in mare parte seamana cu haosul organizat al lui Florin Ursu (vezi pag 4), cu mentiunea ca nu exista acel panou ... Am observat si o mufa cu fire +/- care este "in aer". 

 

 

1. Care dintre cele 2 panouri nu există? Cel negru sau cel pe care scrie Power Centre 2?

2. Mufa +/- unde se află? Are vreo siguranță pe fir?

3. Pune niște poze.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sergiu 1988

Vă salut cu stima nu, stiu daca am ales bine topicul dar am câteva întrebări la care as dori sa aflu cate un raspuns.        

1.Rulota noastră nu a venit împreună cu o baterie care sa ne asigure energia pe 12v. Sub canapea am un transformator care modifică 220v in 12v din cate am citit pe aici asta cred că este, cam așa arata. 

2. O baterie dedicata rulotelor se poate incarca cu un redresor auto de 16 amperi?

 

IMG_20170114_161958_600x800.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Sergiu 1988, nu prea poti sa iti dai seama de foarte multe lucruri din poza asta, verifica in portbagajul rulotei daca nu cumva ai niste fire pe acolo :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sergiu 1988

În portbagajul rulotei nu am absolut nici un fir. În acel transformator intra curentul de 220v de la priza exterioara iar din el iese 220v pentru prize si 12v (firele negre care se vad in poza)pentru restul consumatorilor . Întrebarea mea e că nu stiu unde ar trebui sa leg bateria

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Sergiu 1988

Verifica tensiunea la iesirea din transformator si vezi cat scoate exact!

Ar trebui sa fie intre 12-13V daca este un simplu transformator dedicat consumatorilor rulotei sau intre 13-14V daca este si incarcator, pentru incarcarea bateriei in momentul in care rulota este conectata la 220V...

Bateria o poti lega prin intermediul unei sigurante automate la tabloul de conexiuni,  sau direct la iesirea din redresor daca are functie de incarcare, dar acest lucru te sfatuiesc sa-l faca un electrician sau coleg rulotist cu ceva experienta si neaparat sa folosesti sigurante de protectie...

Si legat de intrebarea ta, o baterie dedicata rulotelor se poate incarca cu un redresor simplu, gen auto, asa cum pare a fi cel din poza, , dar o strici in timp... ii scurtezi viata...Iti recomand un incarcator dedicat, cu incarcare prin impulsuri...

Bafta! nay

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sergiu 1988

Vă mulțumesc mult pt sfat(informație) cred că la sfârșitul săptămânii am sa ajung la rulota și am sa masor ce tensiune iese. O zi minunata sa aveti

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salutare tuturor,

avand in vedere ca rulota mea nu are acumulator, intentionez sa cumpar unul, bugetul alocat este de 800 lei, m-ar ajuta daca stiti ceva oferte/reduceri de pret in aceasta perioada, nu stiu foarte multe despre acumulatori dar din ce am mai citit cred ca mi-ar fi de folos un acumulator deep cycle, undeva la 100 Ah, in viitorul apropiat voi achizitiona si un panou.

Ca si consumatori in momentul de fata, inafara pompelor  de apa si  iluminatul cu banda led voi mai avea :

- TV 12 V- 36W

RECEPTOR 12V

- RADIO CD AUTO 12V

- LAPTOP (folosit cu INVERTOR)

- TELEFON  (3buc)

- TABLETA 

 

Probabil ca in timp se vor mai aduna si alti consumatori, dar momentan ca despre asta este vorba.

Pana la momentul achizitionarii panoului, pentru incarcare voi folosi un REDRESOR

 

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Acest ACUMULATOR , este unul deep cycle ? Pareri pro/contra acestui acumulator, foloseste cineva acest model ? 

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Eusebiu C., daca imi permiti o sugestie. Eu folosesc pentru laptop un adaptor dedicat (circa 100 lei cu garantie 1 an),  care transforma 12v in 19v , fara sa mai trec prin 220v.   Si eu am toata aparatura (tv, receptor, incarcator telefon) pe 12v si sunt super multumit de consum.biggrin Folosesc un panou voltaic de 100w si o baterie de la telecomunicatii de 92A.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Sant ceva baterii "Semi Trax" in genul celor de mai jos!

Se preteaza sistemului de incarcare solar, dar vezi si preturile celor AGM de noua tehnologie si fa diferenta! vezi aici

Parerea mea ca raportat la pret si calitate, putere sunt mai bune dacat cele auto, dar nu asa de bune ca si cele de care vorbeam!

Sunt altele cu mult mai bune dar si pretul este pe masura! 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Confirm cele spuse de colegul @Eugen David. Este o baterie "semitrafic". Completez si cu faptul ca Rombat fabrica asa ceva: modelul Tempest de 100Ah (cu placi mai dense si separatori cu impaslitura din fibra de sticla - "ceva" cam spre AGM dar mai ca o "ruda saraca") la pretul de 425 lei (atat m-a costat pe mine).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Eusebiu C. uite si aici un rewiew despre acumulatorul mentionat de tine: aici

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Buna seara!

Apelez la bunavointa colegilor rulotisti din Ploiesti, Bucuresti etc.

Daca vreunul din domniile voastre poseda un capacimetru pentru baterii auto si ma poate ajuta cu o testare pentru o baterie de 110 Ah?

 

Despre bateria in cauza, azi in jurul pranzului, controlerul imi arata ca este incarcata - ledul pentru baterie verde. Ochiul magic al bateriei era si el verde.

Am facut legaturile Trumaventului la baterie pentru probe. Am aprins Truma si am lasat ventul sa functioneze. N-a fost nicio problema pana spre inserat atunci cand ledul pentru panou arata ca acesta nu mai incarca, ledul de pe controler a devenit portocaliu iar ventul abia mai mergea si l-am oprit.  N-am mai folosit in acest timp niciun alt consumator. Deci bateria nu mai tine curent.

 

Maine, dupa ce se incarca din nou am sa masor tensiunea pe fiecare celula in parte, dar pentru a decide daca mai merge resuscitata am nevoie sa-i testez si capacitatea.

Va multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Rada
On 10.12.2016 at 11:04, Ursu Florin a scris:

@Eugen David, nu pun panou solar "sa fiu smecher" , il pun pentru ca am nevoie de el, pe langa lumini si pompe si vent 12v, am un TV LED FULL HD cu diagolana de 49cm care functioneaza doar la 220v, am reciver pentru antena satelit care functioneaza la 220v, mai sunt de incarcat 2 telefoane pe zi, eventual un laptop, mai pui lumina din cort pe care o folosesti jumate de noapte.

Crezi ca imi stateau rau 2000 lei in buzunar care este investitia in panou solar+instalatie+baterie ? askc Era perfect pentru mine daca puteam face ceva sa imi duca si un AC portabil :)

Solutia e simpla . Eu am luat un generator de 2.2 kva invertor si imi duce si aerul si televizorul si frigiderul si imi incarca si bateria daca il folosesc 2 ore pe zi. Consumul e de 2 litrii la ora, iar zgomotul 96 db langa el . Avand in vedere ca si aerul face zgomot cand merge eu cred ca e cea mai buna solutie. Panourile solare sunt o investitie prea mare pentru ceea ce ofera. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

@Radu Ghita: Poate exista un astfel de aparat, insa eu nu am intalnit asa ceva (nu am pretentia ca stapanesc toata sfera cognitiva in tehnica).

Daca bateria este construita cu borne aparente, se poate diagnostica capacitatea de descarcare a fiecarui element in parte folosind cunoscutul voltmetru cu shunt.  In cazul in care bateria este de tip "capsulat", se poate face o astfel de masuratoare la borne, aprecierea avand un caracter global (daca problema nu este generata de toate cele 6 elemente in mod egal, nu se poate identifica cantitativ care element este "bolnav"). De obicei, investigarea starii unei baterii de acumulatori se incepe prin vizualizarea nivelului si masurarea densitatii electrolitului la fiecare element.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Da....., cand timpul iti permite!

Din pacate eu plec de acasa  la ora 7.30 si ajung dupa ora 18.....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Salut!

@Mihnea Stoenescu eu am gasit cateva relatari privind metodele de diagnostic al acumulatorilor auto. Una din cele trei metode se refera la masurarea capacitatii/capacitantei acumulatorului :

Testare acumulator

sau

Acumulatorul auto- Cât mai ţine?

Nivelul electrolitului l-am verificat. Am completat cu apa distilata cat sa acopere placile.

Am pus si incarcatorul (pdf in atasament), pe baterie si dupa nici 5 minute s-a aprins LED-ul verde ce arata ca bateria e incarcata.

Refractometrul urmeaza sa-l primesc, comandat de aici

 

@DRAGOS HAREA mai precis, unde? As aprecia foarte mult daca ai indica o adresa sau un numar de telefon pentru relatii!

 

Multumesc!

fi_c5_9fa_20tehnic_c4_83.pdf

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Si eu folosesc pentru un laptop un adaptor de la Hama care ridica tensiunea de la 12 la 24volti(reglabil din 2 in 2v), folosesc 2baterii Sunlight 56Ah pe care le-am legat in paralel.Bateriile le am de doi ani  sunt second sunt foarte multumit de ele

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 18 ore, AdrianRada a scris:

Solutia e simpla . Eu am luat un generator de 2.2 kva invertor si imi duce si aerul si televizorul si frigiderul si imi incarca si bateria daca il folosesc 2 ore pe zi. Consumul e de 2 litrii la ora, iar zgomotul 96 db langa el . Avand in vedere ca si aerul face zgomot cand merge eu cred ca e cea mai buna solutie. Panourile solare sunt o investitie prea mare pentru ceea ce ofera. 

Zgomotul de 96 db este foarte mare, deranjeaza si oamenii de langa. Un panou solar e 1000 lei cu tot ce trebuie si stai liniștit.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Off-topic !!!

 

în urmă cu 18 ore, AdrianRada a scris:

Solutia e simpla . Eu am luat un generator de 2.2 kva invertor si imi duce si aerul si televizorul si frigiderul si imi incarca si bateria daca il folosesc 2 ore pe zi. Consumul e de 2 litrii la ora, iar zgomotul 96 db langa el . Avand in vedere ca si aerul face zgomot cand merge eu cred ca e cea mai buna solutie. Panourile solare sunt o investitie prea mare pentru ceea ce ofera. 

 

In acest forum au fost multe discutii, multe pareri, comentarii pro si contra, despre utilizarea unui generator versus panou fotovoltaic, in off-camping...

Parerea mea este ca generatorul, cu tot ce implica el, combustibil, zgomot, transport, greutate, e de domeniul trecutului...Si o spun din experienta, ca rulotist ce a folosit generatorul la iesirile cu rulota din 2008 si pana in 2011,  cand panourile au inceput sa devina mai accesibile la pret si mi-am permis sa-mi cumpar si eu primul panou fotovoltaic...

De atunci preturile au scazut in fiecare an, isi poate permite din ce in ce mai multi oameni si "energia verde" reprezinta viitorul, iar generatorul e incet-incet de domeniul trecutului...

Asta e parerea mea, desigur ca fiecare face cum crede de cuviinta...Numai bine! nay

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.