Alin Opran

Proiect motorhome din Mercedes Sprinter

71 postări în acest subiect de discuţie despre Proiect motorhome din Mercedes Sprinter

Proiect motorhome din Mercedes Sprinter

Gabriel Schuster

Pentru ca lucrezi la podea, vezi aici ( https://shop.tigerexped.de/Mounting-Flange-Air-Heaters-EVO-for-walls-floors-up-to-83mm-stainless-steel) o flansa de montaj pentru incalzitor. Este mult mai usor de executat si izolat o gaura dreptunghiulara in podea. Plus ca acum este doar tabla. Eu am gasit abia acum informatia, trebuie sa decupez podeaua deja izolata.

• Like 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.

Salut!
Îți recomand să cauți un garaj cu elevator unde să inspectezi cu atenție caroseria și șasiul. Mercedes este cunoscut pentru tabla slab protejată impotriva coroziunii. Identifică și curăță cu grijă fiecare punct de rugină. Poti vedea deja apariția ruginii la găurile pentru bandouri, lămpi etc. După terminarea izolației va fi imposibil să faci o treabă bună.
Tratează cu un anticoroziv (KELFOS ori ceva similar) apoi acoperă cu grund de calitate toate canturile găurilor si tăieturilor pe care le faci în tablă. Altfel va rugini foarte repede!
Toate elementele din lemn pe care le montezi in înterior trebuie tratate împotriva umezelii și fungilor, cel mai ieftin fiind uleiul de in, dar există și soluții mai complexe. Lemnul uscat absoarbe umezeala. În acel mediu umed se vor dezvolta bacterii care se vor hrăni cu fibrele lemnoase.
Ce inalțime ai? Patul transversal va iesi de maximum 175 cm lungime. La dimensiunile mașinii, oferă-ți confortul unui pat lungitudinal, e suficient spațiu!

Spor la treabă!

• Like 1
  • Upvote 4

Link către postare
Alin Opran

Multumesc pentru sfaturi @Gabriel Schuster si @Ionut C., sunt binevenite :salutare!:

Ca o coincidenta, aseara ma gandeam cum sa montez heater-ul dupa ce izolez podeaua deci informatia ta Gabriel a venit la fix :noroc:

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Alin Opran

Ieri si astazi au mai urmat cateva cumparaturi, Refletix, cabluri flexibile 2x1mm si 3x1.5 pentru instalatia electrica de 12V si 220V. Achizitionat si copex de 16mm pentru protectia cablurilor.

Deasemenea am achizitionat si un 3in 1, adica Invertor sinus 1kw cu charger fotovoltaic pmw de 50A si charger din 220v de 20A. Am acest device si la Letca (de 5kw/80A mmpt si 30A 220) si sunt foarte multumit de el asa ca aplic si aici aceasta solutie.

image.png.834e63e8c3260cfe7e8d0cd5559b5712.png

• Like 2
  • Upvote 1

Link către postare
Traian M

Eu deja ma sperii la cat de munca e si de cate piese si acareturi e nevoie sa achizitionezi. Te ajuta cineva la montaj?

Link către postare
Alin Opran
Chiar acum, Traian M a scris:

Te ajuta cineva la montaj?

Nu. O fac din placerea de a mesteri :OK:

• Like 3
  • Upvote 1

Link către postare
Ionut C.

Izolația REFLECTIX este inutilă la aplicația de față. Ea este o barieră reflectivă, iar tabla caroseriei este suficientă. Aici ai nevoie de barieră termică. Îți recomand sa folosești ARMAFLEX, K-FLEX, sau alte produse similare. Fără folia de aluminiu”, pentru acelși motiv de mai sus. Folosește banii cu cap, intră destui intr-un astfel de proiect.

• Like 2
  • Upvote 3

Link către postare
Gabriel Schuster

Citeste ce am scris despre Reflectix in topicul meu cu conversia. Eu l-am folosit ca bariera de vapori pentru ca il cumparasem deja. Producatorul spune ca este bun izolant cu un strat de aer de minim 25 mm in fata lui, altfel , lipit de tabla, este aproape conductor de caldura. Stiu ca multi , pe Pinterest, l-au folosit ca izolator, asa am ajuns si eu sa-l cumpar. 

Link către postare
Ionut C.

Bariera de vapori este tabla mașinii... 

Studiați ce înseamnă o izolație și cum se construiește. Mulți confundă și amestecă materialele. În afară de inutilitate,   se pierde spațiu,   timp și bani. 

Învățați, învățați,   învățați! 

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Fejer Antal

pentru protectia tablei va recomand Coroplex. Eu am folosit la fordul meu, acum 6 ani, si nici acuma nu a iesit nicaieri rugina. Bine inteles ca pe coroplex am pus si grund si antifon, dupa care a fost suflat peste tot cu  parafina.

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Alin Opran
34 minute în urmă, Gabriel Schuster a scris:

Producatorul spune ca este bun izolant cu un strat de aer de minim 25 mm in fata lui

In acelasi fel m-am gandit si eu sa-l folosesc, ca ultim stat la interior inainte de placaj.

Izolatia m-am gandit sa fie astfel:

- la tavan, direct pe tabla pus Self Adhesive Thermal Acoustic XPE Foam Insulation gros de 5mm (achizitionat) care are si scop suplimentar eliminarea vibratiei panourilor de tabla urmat de un strat de placa polistiren extrudat de 30mm aluminizat de ambele fete (ca la podea). Pana la "fata" peretelui ar trebui sa ramana un strat gros de 15mm astfel ca as pune si Refletix.

- la pereti aceeasi structura doar ca in loc de polistiren extrudat as folosi vata minerala (Earthwool).

:nedecis:

• Like 1

Link către postare
Alin Opran

Lansez spre dezbatere publica :clapping: urmatoarea chestiune:

In nervurile caroseriei am vazut ca unii au injectat spuma, altii au introdus vata minerala. Care ar fi avantajele si dezavantajele fiecarui tip de lucrare?

:nedecis:

Link către postare
Ionut C.

Eu am ales să las liber acel spațiu. Oricum bariera termica e ruptă de nervurile ridicate, în plus circulația aerului pe sub izolație mi se pare o idee bună. 

La camperul meu mi s-a întâmplat să curgă acciental apă din instalația de apă și s-a scurs fără probleme. Dacă aș fi izolat, ar fi fost absorbită în mare parte de structura de lemn a podelei.ori s-ar fi împuțit acolo pentru că evaporarea ar fi fost foarte lentă. 

După accidentul respectiv,   toate podelele le-am lăsat cu spațiu de siguranță. 

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
NLaurentiu

Salut, Alin!

In nervurile de la tavan si pereti, eu votez cu vata minerala, dupa cum ti-am mai sugerat (e intr-unul din clipurile video pe care ti le-am recomandat). Spuma, prin dilatare, impinge tabla si o poate desprinde din sudurile in puncte de la nervuri.

In ceea ce priveste podeaua, dupa cum a sugerat si @Ionut C. , lasa loc de scurgere a apei. O alta varianta ar fi sa creeazi o bariera hidroizolanta intre podeaua pe care o montezi peste izolatie si finisajul podelei. Stiu ca va fi strapunsa de holtsuruburile cu care vei prinde mobila si diverse instalatii, insa asa cred ca va directiona o eventuala inundatie spre margini. Acolo cred ca ar fi bine sa faci niste gauri pentru drenaj. Bineinteles sa protejezi toate muchiile gaurilor pentru a preveni aparitia ruginii.

• Upvote 1

Link către postare
Fejer Antal

Salut Alin. In nervurile de la tavan si peret eu as pune Armaflex de 18mm, vata minerala poate sa retina umezeala!

• Upvote 1

Link către postare
Alin Opran

Multumesc pentru sfaturi/pareri.

Inca ma gandesc :nedecis:

Link către postare
Ionut C.

Dacă te referi la ranforsările tubulare de pe pereți și tavan, cred că e o idee bună să fie umplute cu spună poliuretanica (expandabilă) pentru rigidizare și atenuarea vibrațiilor. Dacă nu ai găuri dese (maximum 20cm, poți folosi un burghiu de 10mm prin care sa intre tubul cu spumă. 

Umplerea lor cu vată minerală ar fi cam inutilă, izolarea termică fiind diminuată oricum de puntea termică pe care o face metalul în zonele respective. 

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Gabriel Schuster

Cam asa arata o nervura din tavan umpluta cu spuma. Gaurile sunt foarte dese, din fabricatie. Dupa ce se solidifica spuma se decupeaza surplusul.

IMG_4631.jpg

IMG_4633.jpg

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Alin Opran

Coincidenta sau nu, astazi de Black Friday in RO a ajuns si heater-ul :tipp:

Va fi o urgenta sa-l montez sa ca pot lucra la caldurica :picnic:

IMG_20181116_094053.thumb.jpg.47d080eb54cda113637d601faeb04324.jpg

• Upvote 1

Link către postare
Gabriel Schuster

Al meu are o flansa de prindere pe care am sudat un contur de tabla 1, 5 mm si l-am vopsit cu zinc, realizand modelul de flansa vandut de Tigerexpeed. 

Link către postare
Ionel Uruc

Aline eu nu îți dau nici un sfat, sigur te descurci , aștept să îi faci prezentarea la proxima întâlnire din Românica .

Să ai spor :noroc: :58d6c6281fac7_faccinste:

• Upvote 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Ionut C.
      de Ionut C.
      Pentru ca am inceput alt proiect, scot la vanzare campervan Ducato. Masina a fost revopsita integral. Se afla intr-o stare tehnica foarte buna. Are cca 120000 km, si cred ca sunt reali. Am cumparat-o la 116000, am facut doua drumuri in Germania cu ea, fara cea mai mica problema.
      Configuratia este urmatoarea: pat transversal pe spate, deasupra portbagajului, baie la mijloc, iar in fata baii este un loc de servit masa care se poate transforma intr-un pat de cca 175 cm.
      Mentionez ca nu este terminata, deci se poate modifica putin configuratia, pentru doritori. Se pot face doua paturi suprapuse in spate, se poate proiecta mobilierul interior, se pot alege materiale si culori. 
      Baia este finalizata, WC rotativ cu caseta, evacuare din exterior, dus si chiuveta de colt.
      Pretul se discuta doar la fata locului, se poate livra in stadiul actual ori finisata integral.
    • Adi Muntean
      de Adi Muntean
      Buna ziua.
      Ma numesc Adi Muntean, cochetez de mult cu libertatea de miscare intr-un regim autonom familiar si confortabil. Anul acesta am reusit sa-mi duc la bun sfarsit ideea, am facut o conversie din van in autorulota si .. voila :

• Wanek T.
      de Wanek T.
      Salutare tutror!

Sunt din Oradea, momentan nu am rulota, dar planuiesc sa-mi cumpar un minibus tip mercedes vario de ~30 persoane, si sa-l modific in motorulota.

• Dragos Dumitru Ioan
      de Dragos Dumitru Ioan
      Buna ziua,  

In Decembrie am reusit sa imi iau microbuzul. Mi l-am dorit de cativa ani buni, iar acum i-a sosit vremea. Am apucat sa il inmatriculez zilele trecute, si acum e ready to hit the offroads. E un VW T4 Multivan din 1994 (m.a.c. 1.9 TD) dar a avut cam tot ce cautam la un bus. Deci a fost love at first sight. Tabla e intr-o stare acceptabila spre buna (big issue la Transportere pana in 2000 cand nu au folosit tabla galvanizata), motorul de 1.9 l-am ales intentionat din motive de costuri, iar masina are geamuri termopane in lateral (ambele culisante) si luneta, 5+1 locuri, scaunul pasagerului se roteste, in spatele soferului e un scaun cu cool-box sub el, masa, pat, trapa electrica mare in jumatatea masinii, standheizung...Cauciucuri bune, ce sa mai...Cam tot ce imi doream.  Doar ca nu a fost chiar asa simplu. 

Am luat masina in 4 Decembrie iar in 5 sau 6 mi-am facut programare la inmatriculari in Sibiu, si m-au programat in 31 ianuarie. Am un noroc urias sa fiu intr-o comunitate de oameni pasionati si dedicati Transporterelor aici in Sibiu, asa ca am bagat-o direct la reparatii in timpul asta mort pana la inmatriculare. Am schimbat toate lichidele masinii, discuri de frana, saboti de frana, placute, rulemnti fata, amortizoare, pivoti, bielete, semibielete, bare de directie, kit timonerie, am pus un ambreiaj cu volanta de Golf 4 TDI, garnituri la capacul de chiuloasa, termostat, vas de expansiune, coolant (de 2 ori), termoswitch pentru ventilatoare, toate becurile, suport cutie de viteza, kit de reparatie al timoneriei, relee, sigurante, am curatat si reaparat eberpacher-ul, am luat baterie noua (bateria auxiliara de sub scaunul soferului - acum am 2 x 75 A 12 V instalate) si am schibat si grila radiatorului, pentru ca era rupta. Si rectificat alternatorul (dupa ce mi-a cazut).  Overall cred eu ca am schimbat cam tot ce trebuia schimbat la masina, acum e inmatriculata si e ready to hit the road. 

Mai trebuie doar sa ma apuc sa fac un sertar/portbagaj, iar pentru cei interesati de asa ceva (pentru T4 Multivan) va las linkul acesta : http://www.t4-wiki.de/wiki/Heckschublade 

Sunt doar eu si prietena mea care folosim campervan-ul asta. Este mic si compact, de iesit in weekend-uri sau pierdut vremea la mare si in Delta. Ne orientam mai mult spre off-camping. 

See you on the side of the roads  !

• Adi Enache
      de Adi Enache
      Autorulota foarte compacta, doar 5, 9 metri lungime si 2, 1 latime si 2, 6 inaltime. 
      Poate fi parcata in aproape orice loc si poti merge fara probleme pe strazile inguste din orase, fiind foarte manevrabila.
      Are trei locuri de dormit sau doi adulti cu doi copii mici (pat doua pers. si bancheta cu masa se fac pat).
      Ca si dotari are cam tot ce se poate pune pe o autorulota din categoria ei: Truma combi, aer conditonat stationar Dometic, hota, doua trape mari si a treia cu dechidere automata si ventilatie functie de temperatura, panou solar 150w, tv cu antena satelit automata, invertor 600w, instalatie gpl omologata cu rezervor de 40l si incarcare exterioara (nu are butelii), suport trei biciclete, terasa Omnistore etc.
      Pe cabina are climatronic, cruise control, dvd cu navigatie dedicata camper full Europa si Turcia etc.
      Ca sasiu e Fiat Ducato  de 2, 2l si 130 cp. An fab. 2013 si 60000km.
      Jante aluminiu cu cauciucuri vara si jante tabla cu cele de iarna.
      Absolut totul functional si foarte bine intretinut.
      Pret 37500 euro negociabil.
      Tel. 0729992735
      Alte detalii telefonic sa pe mail.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.