Alin Opran

Proiect motorhome din Mercedes Sprinter

327 postări în acest subiect de discuţie despre Proiect motorhome din Mercedes Sprinter

Proiect motorhome din Mercedes Sprinter

Gabriel Schuster

Pentru ca lucrezi la podea, vezi aici ( https://shop.tigerexped.de/Mounting-Flange-Air-Heaters-EVO-for-walls-floors-up-to-83mm-stainless-steel) o flansa de montaj pentru incalzitor. Este mult mai usor de executat si izolat o gaura dreptunghiulara in podea. Plus ca acum este doar tabla. Eu am gasit abia acum informatia, trebuie sa decupez podeaua deja izolata.

• Like 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.

Salut!
Îți recomand să cauți un garaj cu elevator unde să inspectezi cu atenție caroseria și șasiul. Mercedes este cunoscut pentru tabla slab protejată impotriva coroziunii. Identifică și curăță cu grijă fiecare punct de rugină. Poti vedea deja apariția ruginii la găurile pentru bandouri, lămpi etc. După terminarea izolației va fi imposibil să faci o treabă bună.
Tratează cu un anticoroziv (KELFOS ori ceva similar) apoi acoperă cu grund de calitate toate canturile găurilor si tăieturilor pe care le faci în tablă. Altfel va rugini foarte repede!
Toate elementele din lemn pe care le montezi in înterior trebuie tratate împotriva umezelii și fungilor, cel mai ieftin fiind uleiul de in, dar există și soluții mai complexe. Lemnul uscat absoarbe umezeala. În acel mediu umed se vor dezvolta bacterii care se vor hrăni cu fibrele lemnoase.
Ce inalțime ai? Patul transversal va iesi de maximum 175 cm lungime. La dimensiunile mașinii, oferă-ți confortul unui pat lungitudinal, e suficient spațiu!

Spor la treabă!

• Like 3
  • Upvote 5

Link către postare
Alin Opran

Multumesc pentru sfaturi @Gabriel Schuster si @Ionut C., sunt binevenite :salutare!:

Ca o coincidenta, aseara ma gandeam cum sa montez heater-ul dupa ce izolez podeaua deci informatia ta Gabriel a venit la fix :noroc:

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Alin Opran

Ieri si astazi au mai urmat cateva cumparaturi, Refletix, cabluri flexibile 2x1mm si 3x1.5 pentru instalatia electrica de 12V si 220V. Achizitionat si copex de 16mm pentru protectia cablurilor.

Deasemenea am achizitionat si un 3in 1, adica Invertor sinus 1kw cu charger fotovoltaic pmw de 50A si charger din 220v de 20A. Am acest device si la Letca (de 5kw/80A mmpt si 30A 220) si sunt foarte multumit de el asa ca aplic si aici aceasta solutie.

image.png.834e63e8c3260cfe7e8d0cd5559b5712.png

• Like 2
  • Upvote 2

Link către postare
Traian M

Eu deja ma sperii la cat de munca e si de cate piese si acareturi e nevoie sa achizitionezi. Te ajuta cineva la montaj?

Link către postare
Alin Opran
Chiar acum, Traian M a scris:

Te ajuta cineva la montaj?

Nu. O fac din placerea de a mesteri :OK:

• Like 3
  • Upvote 2

Link către postare
Ionut C.

Izolația REFLECTIX este inutilă la aplicația de față. Ea este o barieră reflectivă, iar tabla caroseriei este suficientă. Aici ai nevoie de barieră termică. Îți recomand sa folosești ARMAFLEX, K-FLEX, sau alte produse similare. Fără folia de aluminiu”, pentru acelși motiv de mai sus. Folosește banii cu cap, intră destui intr-un astfel de proiect.

• Like 3
  • Upvote 4

Link către postare
Gabriel Schuster

Citeste ce am scris despre Reflectix in topicul meu cu conversia. Eu l-am folosit ca bariera de vapori pentru ca il cumparasem deja. Producatorul spune ca este bun izolant cu un strat de aer de minim 25 mm in fata lui, altfel , lipit de tabla, este aproape conductor de caldura. Stiu ca multi , pe Pinterest, l-au folosit ca izolator, asa am ajuns si eu sa-l cumpar. 

• Like 1

Link către postare
Ionut C.

Bariera de vapori este tabla mașinii... 

Studiați ce înseamnă o izolație și cum se construiește. Mulți confundă și amestecă materialele. În afară de inutilitate,   se pierde spațiu,   timp și bani. 

Învățați, învățați,   învățați! 

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Fejer Antal

pentru protectia tablei va recomand Coroplex. Eu am folosit la fordul meu, acum 6 ani, si nici acuma nu a iesit nicaieri rugina. Bine inteles ca pe coroplex am pus si grund si antifon, dupa care a fost suflat peste tot cu  parafina.

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Alin Opran
34 minute în urmă, Gabriel Schuster a scris:

Producatorul spune ca este bun izolant cu un strat de aer de minim 25 mm in fata lui

In acelasi fel m-am gandit si eu sa-l folosesc, ca ultim stat la interior inainte de placaj.

Izolatia m-am gandit sa fie astfel:

- la tavan, direct pe tabla pus Self Adhesive Thermal Acoustic XPE Foam Insulation gros de 5mm (achizitionat) care are si scop suplimentar eliminarea vibratiei panourilor de tabla urmat de un strat de placa polistiren extrudat de 30mm aluminizat de ambele fete (ca la podea). Pana la "fata" peretelui ar trebui sa ramana un strat gros de 15mm astfel ca as pune si Refletix.

- la pereti aceeasi structura doar ca in loc de polistiren extrudat as folosi vata minerala (Earthwool).

:nedecis:

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Alin Opran

Lansez spre dezbatere publica :clapping: urmatoarea chestiune:

In nervurile caroseriei am vazut ca unii au injectat spuma, altii au introdus vata minerala. Care ar fi avantajele si dezavantajele fiecarui tip de lucrare?

:nedecis:

Link către postare
Ionut C.

Eu am ales să las liber acel spațiu. Oricum bariera termica e ruptă de nervurile ridicate, în plus circulația aerului pe sub izolație mi se pare o idee bună. 

La camperul meu mi s-a întâmplat să curgă acciental apă din instalația de apă și s-a scurs fără probleme. Dacă aș fi izolat, ar fi fost absorbită în mare parte de structura de lemn a podelei.ori s-ar fi împuțit acolo pentru că evaporarea ar fi fost foarte lentă. 

După accidentul respectiv,   toate podelele le-am lăsat cu spațiu de siguranță. 

• Like 1
  • Upvote 3

Link către postare
NRLaurentiu

Salut, Alin!

In nervurile de la tavan si pereti, eu votez cu vata minerala, dupa cum ti-am mai sugerat (e intr-unul din clipurile video pe care ti le-am recomandat). Spuma, prin dilatare, impinge tabla si o poate desprinde din sudurile in puncte de la nervuri.

In ceea ce priveste podeaua, dupa cum a sugerat si @Ionut C. , lasa loc de scurgere a apei. O alta varianta ar fi sa creeazi o bariera hidroizolanta intre podeaua pe care o montezi peste izolatie si finisajul podelei. Stiu ca va fi strapunsa de holtsuruburile cu care vei prinde mobila si diverse instalatii, insa asa cred ca va directiona o eventuala inundatie spre margini. Acolo cred ca ar fi bine sa faci niste gauri pentru drenaj. Bineinteles sa protejezi toate muchiile gaurilor pentru a preveni aparitia ruginii.

• Upvote 2

Link către postare
Fejer Antal

Salut Alin. In nervurile de la tavan si peret eu as pune Armaflex de 18mm, vata minerala poate sa retina umezeala!

• Upvote 1

Link către postare
Alin Opran

Multumesc pentru sfaturi/pareri.

Inca ma gandesc :nedecis:

Link către postare
Ionut C.

Dacă te referi la ranforsările tubulare de pe pereți și tavan, cred că e o idee bună să fie umplute cu spună poliuretanica (expandabilă) pentru rigidizare și atenuarea vibrațiilor. Dacă nu ai găuri dese (maximum 20cm, poți folosi un burghiu de 10mm prin care sa intre tubul cu spumă. 

Umplerea lor cu vată minerală ar fi cam inutilă, izolarea termică fiind diminuată oricum de puntea termică pe care o face metalul în zonele respective. 

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Gabriel Schuster

Cam asa arata o nervura din tavan umpluta cu spuma. Gaurile sunt foarte dese, din fabricatie. Dupa ce se solidifica spuma se decupeaza surplusul.

IMG_4631.jpg

IMG_4633.jpg

• Like 2
  • Upvote 3

Link către postare
Alin Opran

Coincidenta sau nu, astazi de Black Friday in RO a ajuns si heater-ul :tipp:

Va fi o urgenta sa-l montez sa ca pot lucra la caldurica :picnic:

IMG_20181116_094053.thumb.jpg.47d080eb54cda113637d601faeb04324.jpg

• Like 1
  • Upvote 3

Link către postare
Gabriel Schuster

Al meu are o flansa de prindere pe care am sudat un contur de tabla 1, 5 mm si l-am vopsit cu zinc, realizand modelul de flansa vandut de Tigerexpeed. 

• Upvote 1

Link către postare
Ionel Uruc

Aline eu nu îți dau nici un sfat, sigur te descurci , aștept să îi faci prezentarea la proxima întâlnire din Românica .

Să ai spor :noroc: :58d6c6281fac7_faccinste:

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Alin Opran
în urmă cu 4 ore, Gabriel Schuster a scris:

Al meu are o flansa de prindere pe care am sudat un contur de tabla 1, 5 mm si l-am vopsit cu zinc, realizand modelul de flansa vandut de Tigerexpeed. 

Aceeasi flansa o am si eu :clapping:, cred ca se pune normal sub tabla podelei :nedecis:

Inca ma gandesc cum sa-l montez, am avantajul ca inca nu am terminat cu podeaua.

• Upvote 2

Link către postare
Alin Opran

In zilele care au trecut am mai lucrat cate ceva, am terminat de instalat trapele:

IMG_20181117_133821.jpg.e9efbf663f0b85f4f8208c131ef5289a.jpgIMG_20181117_140717.jpg.a3100fc9086c89ff29e55e60d868c0b0.jpg

Am izolat plafonul cu primul strat, K-flex de 5mm autoadeziv:

IMG_20181117_194621.thumb.jpg.e16cc316a31bb20afe52850a78180f10.jpg

Am montat toate geamurile, 3 la numar, doua care se deschid prin culisare orizontala, unul fix pe spate la dormitor:

IMG_20181117_145056.thumb.jpg.1ecec37bff6ed22577f747861c5f44b2.jpg

IMG_20181117_150816.jpg.0eae6fd566ca41c4643610f27092e8fd.jpg

IMG_20181117_162413.thumb.jpg.076efe036d6a8d6fd2056d441585242c.jpg

IMG_20181118_155138.jpg.6099f649d8aec33d05f978e681fbcd41.jpg

Am reusit aseara dupa ce am ajuns de la munca sa montez si heater-ul pe motorina. Original vine cu o flansa (tabla) pentru montarea direct pe tabla pardoselii dar din cauza ca ridic podeaua cu 5cm pentru izolatie a trebuit sa manufacturez o piesa de montaj cu care sa vin la fata podelii:

IMG_20181119_181514.jpg.94eec00ec2d239c642df3148f461bef7.jpg

IMG_20181119_185354.jpg.52c39d1e3503c5ce0f69f913a8a081d2.jpg

Dupa ce am terminat instalarea am facut un clip de cateva minute cu functionarea heater-ului daca este cineva interesat de aceasta metoda de incalzire. Mai mult ca sigur nu voi mai avea probleme legate de butelie in timpul iernii :clapping:

• Like 2
  • Upvote 3

Link către postare
Alin Opran

Cate poze in procesul de montaj:

IMG-20181119-WA0014[1].jpeg

IMG-20181119-WA0016[1].jpeg

IMG-20181119-WA0024[1].jpeg

• Like 3
  • Upvote 2

Link către postare
Fejer Antal

Felicitari, imi place foarte mult proiectul tau. Spor in continuare:noroc:

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare

Anunt !
XGO Autorulote - unic importator in Romania pentru XGO Dynamic model 2020 - Fiat/Rimor si NOBEL ART, modele 2020 - Ford/Roller Team.
Preturi incepand de la 30.000€
www.xgoautorulote.ro,

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Radu Clapa
      de Radu Clapa
      Salutare stimați colegi forumiști!

Consider că a sosit timpul să scriu o postare mai detaliată legată de planul meu. Am menționat asta și în topicul de prezentare membri, dar, ce m-a adus aici, cum am descoperit forumul, a fost din multiplele căutări pe internet legate de conversii autoutilitare în autocampere. Multă vreme am căutat doar în engleză, apoi m-am decis să văd dacă găsesc ceva și în limba română, dat fiind faptul că vreau să o fac în România și, cel puțin pentru început, să fac măcar o dată înconjurul țării noastre. Planuri legate de ce vreau să fac eu cu duba am multe, dar să nu intru în aceste detalii înainte de a o avea.

Vreau încă din primele rânduri să le mulțumesc domnilor @Alin Opran și @Gabriel Schuster pentru topicurile postate de dânșii referitoare la propriile conversii, desigur să-i felicit încă o dată pentru munca excepțională. De asemenea mi s-a părut foarte faină bancheta pliabilă realizată de domnul @Bogdan Harea (aici)

Poate că am început acest topic cam devreme, având în vedere că nu am nici mașina, nici nu am început activ să cumpăr piese. Sunt în căutarea vehiculului și deja întocmesc liste de componente și compar prețuri pentru trape, ventilatoare, încălzitor, frigider etc.

Spre deosebire de conversiile menționate mai sus, eu mă orientez spre o autoutilitară mult mai scurtă, un L2H2 (luând în considerare că planul inițial era un VW T5, un L2H2 e imens).
      Vreau o dubă mai mică (sper că îmi permiteți să o numesc așa) deoarece consider că se strecoară mai ușor în unele locuri comparativ cu (în ochii mei) un monstru de L4. Deși apreciez spațiul bogat pe care îl  oferă o autoutilitară lungă, pentru mine e mai practică una scurtă.

Ca o listă pe scurt, cam ce îmi doresc de la viitoarea mea autorulotă:
      un vehicul cât de cât nou, cu AC și Cruise Control. Orice ale extra-opțiuni sunt binevenite dacă se încadrează în buget; conversie făcută de subsemnatul, eventual cu ajutor de la prieteni (cine vrea, cine poate), cu ajutor de la dumneavoastră (în limita bunului simț - nu vreau să abuzez de bunătatea celor de pe forum) și bineînțeles cu o documentare temeinică în timpul operațiunii (foto-video); fără geamuri laterale, fără trape și uși de acces de genul celor pentru alimentare cu apă, curent sau acces casetă WC); Duba să fie cât mai incognito (stealth van); ventilator MAXXfan Air pe acoperiș, în partea din față și o trapă (cu sau fără ventilator), în partea din spate, deasupra patului; nu exclud, de asemenea, poziționarea unor hublouri precum a folosit domnul @Gabriel Schuster. Grozavă idee; pat fix, pe lățime, 180 x 120 - de aici selecția unei dube pe platformă Jumper / Ducato / Boxer; birou / spațiu de lucru fix (detalii mai jos); instalație electrică cu încărcare solară + de la alternator + de la rețea, în cazurile (probabil rare) când stau în camping; Probabil Solar + Alternator îmi va fi suficient. încălzitor diesel, legat direct la rezervorul mașinii. Știu că platformele acestea nu au deja prevăzută la rezervor o ieșire pentru un asemenea încălzitor, dar operațiunea pare destul de simplă. Cu toate că pare simplu, cel mai probabil voi apela la un service autorizat, pentru a nu-mi micșora șansele de omologare; frigider cu mini congelator alimentat la 12v  (nu pe gaz fiindcă cel mai probabil nu voi avea instalație GPL); aragaz tip camping, micuț, cu butelie interschimbabilă (pentru moment e de ajuns); chiuvetă mică, cel mai probabil dreptunghiulară, care să fie acoperită de un ”tocător„ din lemn (nu mă sperii să mi-l fac singur); duș 60cm x 60cm, fiindcă duba e mică. Am negociat mult cu mine însumi dacă să adaug sau nu duș, dar i-am găsit destule motive pozitive; înmatriculare / omologare în RO ca autocaper (M1) - aici am mare nevoie de sfaturi și abia aștept să treacă domnul Gabriel prin acest hop, să văd cum a decurs;

Tot la categoria ”diferit față de restul” e faptul că plănuiesc (cel puțin pentru o perioadă) să locuiesc full time în această dubă. Așadar îmi va fi casă și birou peste tot prin Europa... Jobul actual îmi permite acest lucru, dar parte din ceea ce fac implică multe ore la calculator, deci am nevoie de un spațiu dedicat unde să mă desfășor. Chestii dintr-alea cu mese pliabile sau tastat cu laptopul în poală, nu sunt pentru mine!  Soluția de minim comfort e un birou de aproximativ 120 cm x 60 cm cu o aripă (cotieră) pe partea dreaptă de măcar 30 cm.   
      Patul va fi destul de sus încât "portbagajul" să permită stocarea unei biciclete sub pat. Știu că sunt multiple suporturi externe pentru biciclete, probabil voi adăuga unul la un moment dat, dar pentru moment vreau să știu că atunci când plec undeva să vizitez / sau să mă cațăr pe vreun munte, bicicleta e în siguranță, în interior.

Încă un aspect pe care l-am analizat îndelung: peretele dintre habitaclu și zona locuibilă.
      Dacă îl scot spațiul se mărește considerabil prin adăugarea unui sistem de rotație la scaune.
      Cu toate acestea, momentan planul e să păstrez peretele (bulkhead) acolo unde se află din mai multe motive
      pentru a păstra aspectul incognito - din exterior, privind în cabină, va fi ca oricare altă dubă. pentru o mai bună izolație termică  a spațiului de locuit pentru o mai bună securitate a "casei". Degeaba am spațiul de marfă fără geamuri, dacă hoțul poate sparge geamul din față și să ajungă peste tot.  Păstrez peretele (sau fac altul) DAR vreau să decupez o trecere și să montez/construiesc o ușă de acces. Din motive de siguranță consider că este foarte important să poți să traversezi „casa” și să te așezi la volan cu ușurință, fără să fie nevoie să părăsești incinta.

Cam astea sunt ideile principale, momentan.
      Sunt perfect conștient că unele se vor schimba pe măsură ce proiectul avansează.

Mai jos atașez o animație cu ce am explicat mai sus, căci știm cu toții că o imagine face cât 1000 de cuvinte   E un model la scară, dar e doar ca să vă formați o idee.

Țin să menționez că am oarece experiență și unelte de prelucrare a lemnului și de instalații electrice, (pe altele le voi achiziționa pe măsură ce apare nevoia), deci nu mă sperie conversia în sine. DAR în ceea ce privesc mașinile și rulotele/autorulotele, sunt total novice. Nu am avut niciodată mașină personală, deși conduc de ani de zile mașini împrumutate, închiriate sau de la muncă. Tot ce știu momentan legat de conversii și rulote am învățat de pe internet, citind articole și urmărind zeci de clipuri YouTube. Am experiență cu călătoritul pe perioade lungi și statul în campinguri din diverse țări. În 2017 am pedalat 8000 km în 4.5 luni, din Danemarca până în România (prin 16 țări inclusiv Anglia, Andorra și Spania) și am stat prin tot felul de campinguri.

Cum spuneam, e poate prea devreme să încep acest topic, dar nu voiam ca din prea mult entuziasm pentru proiectul meu, să încep să bat câmpii pe tema asta prin alte topic-uri.
      Am să continui să actualizez aici pe măsură ce apar actualizări importante, de exemplu când găsesc și achiziționez autoutilitara.

Vă mulțumesc!

• Alin Opran
      de Alin Opran
      Am decis sa pun anuntul de vanzare al Sprinterului din dotare si aici in cazul in care ar dori cineva din Romania sa-l cumpere.
      Anuntul original este postat in Irlanda aici. Sa ma scuze admin ca am pus link catre site dar e extern nu din Ro . Daca nu e voie voi copia totul si le voi traduce.

Pretul este de 24.900 euro negociabil.
      Motor 2.1 diesel, 315k km.
      Motorcaravan in acte ceea ce se va traduce prin Autorulota in CIV romanesc.

Sprinterul a fost conversit din van in motorhome de catre mine, intreaga poveste o gasiti aici. Are volanul pe dreapta (pe partea corecta cum spune englezul) ceea ce in RO este un incovenient dar, dupa cca 4 mii km facuti in Franta si Spania anul acesta nu este chiar o problema condusul avand avantajul pozitiei inalte la volan ce ofera vizibilitate peste masini.

Toate dotarile sunt trecute in anunt (scuze pentru limba Engleza), sunt noi. Daca se gaseste cineva interesat sa-l cumpere gasim si o modalitate de livrare 

• Danila Lenut
      de Danila Lenut
      Vă salut prieteni! 
         După multe căutări și informări am decis să-mi îmbunătățesc mașina, un sprinter 311 cdi, 2004.Mai exact, în cursul săptămâni să fie autoutilitara, în weekend autorulota. Transformarea ei să nu dureze mai mult de o ora maxim doua. 
          Mai jos atașez lista cu materialele luate, unele din ele montate deja pe mașină. 
        - bazin de apă 103 litri mobil, doua fixe   montate sub mașina 80l apa curata și unul de aceeași capacitate ptr apa gri
        - instant pe gaz Calore 7l
        - chiuveta cu doua ochiuri de aragaz
        - Lada frigorifica INDEL B TB 55, 45L
        - trapă Fiama 40x40
        - pompa de presiune cu presostat 12v, 12 ah, 6, 9bar, 110 psi, 8litri/minut
      ????? Nu știu dacă e alegerea corectă 
        - accesori apa-gaz, furtun, țevi, robineti, fitinguri, dușuri, etc. 
        - wc mobil 
        - profile aluminiu pentru fixat panourile solare pe plafon 
        - 2 panouri solare 150w
        - acumulator tempest de 154 Ah
        - regulator de încărcare solar 30
        - inverter sinus pur 1000w Solar
        - accesorii pe parte electrica, cabluri, prize, spoturi, etc
        - prelata umbrire impermeabila 200g/mp, 3, 6x3, 6m + doua bețe telescopice 
        - izolație - vată de sticla și folie izoflex golf 
         - mobilier... paturi, mese, banchete, scaune, șezlonguri, hamace, vesela, etc, etc, etc. 

• Ionut C.
      de Ionut C.
      Pentru ca am inceput alt proiect, scot la vanzare campervan Ducato. Masina a fost revopsita integral. Se afla intr-o stare tehnica foarte buna. Are cca 120000 km, si cred ca sunt reali. Am cumparat-o la 116000, am facut doua drumuri in Germania cu ea, fara cea mai mica problema.
      Configuratia este urmatoarea: pat transversal pe spate, deasupra portbagajului, baie la mijloc, iar in fata baii este un loc de servit masa care se poate transforma intr-un pat de cca 175 cm.
      Mentionez ca nu este terminata, deci se poate modifica putin configuratia, pentru doritori. Se pot face doua paturi suprapuse in spate, se poate proiecta mobilierul interior, se pot alege materiale si culori. 
      Baia este finalizata, WC rotativ cu caseta, evacuare din exterior, dus si chiuveta de colt.
      Pretul se discuta doar la fata locului, se poate livra in stadiul actual ori finisata integral.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.