Cristian Popa

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

533 postări în acest subiect de discuţie despre Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

George B

Un pic off... 200W iti sunt suficienti pt off...:)...Poate doar sa maresti un pic capacitatea acumulatorului/lor... 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan D.

Vă salut!

Nici nu am apucat să înscriu rulota dar deja mă bate gândul să realizez un sistem de încărcare solară a bateriei rulotei. Eu voi merge mai mult pe la pescuit, unde independența este esențială.

Bun, vă jur că am citit toate paginile și toate postările, dar pe partea de documentație tehnică m-ați pierdut! 

M-am tot uitat pe la instalații complete, dar parcă aș merge pe bucăți.

Bateria o voi lua la primăvară, până atunci însă mă uit după celelalte componente.

Am găsit un regulator,  suspect de ieftin la cât mă pricep eu, vă rog pe voi să vă dați cu părerea.

Mulțumesc anticipat!

 

https://www.emag.ro/regulator-controler-solar-pwm-30a-12v-24v-2-x-usb-si-lcd-pwm30a/pd/D2KTBCBBM/?X-Search-Id=081a7b3930df040b5ac5&X-Product-Id=38542363&X-Search-Page=1&X-Search-Position=13&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

 

Salut,  @Bogdan D.!

 

Nu este suspect de ieftin, ci extrem de scump! Un PWM chinezesc este undeva pe la 10-20 $ pe aliexpres, adica cam atat e ala gasit de tine aici in tara!

 

Pentru a-ti da sfaturi, spune cam care este bugetul maxim alocat (fara bateria de acumulatori, doar pentru regulator si panou). Nu uita si de cablu de calitate de la panou la regulator (cu mufele MC4 aferente) si maruntisurile inerente: cabluri de 4 mmp, de 2, 5 mmp, papuci, conectori, prize 12 V si cele cu USB etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
2 minute în urmă, NRLaurentiu a scris:

 

Salut,  @Bogdan D.!

 

Nu este suspect de ieftin, ci extrem de scump! Un PWM chinezesc este undeva pe la 10-20 $ pe aliexpres, adica cam atat e ala gasit de tine aici in tara!

 

Pentru a-ti da sfaturi, spune cam care este bugetul maxim alocat (fara bateria de acumulatori, doar pentru regulator si panou). Nu uita si de cablu de calitate de la panou la regulator (cu mufele MC4 aferente) si maruntisurile inerente: cabluri de 4 mmp, de 2, 5 mmp, papuci, conectori, prize 12 V si cele cu USB etc.

 

Aha, deci asta este dovada priceperii mele! :default_big_grin:

 

Păi bugetul ar fi undeva la 1000 - 1500 (orientativ, îl pot suplimenta pentru ceva calitativ superior) pentru panou solar,  regulator și restul, fără acumulator.

 

Consumul zilnic ar trebui să acopere: 

- lumini led - cam 5 ore; 

- laptop - cam 5, 6 ore;

- TV pe 12v - cam 5 ore (poate mai mult, în funcție de vreme);

- pompă apă - oricând este nevoie; 

- poate un feon pe 12v - 1/2 oră;

- încărcător telefon - 2 ore;

- ventilator sobă - nu știu, teoretic nu merg în anotimpul rece, dar unele nopți sunt reci și vara în funcție de zonă...

- ventilator plafon - hmm, iar nu prea știu...

 

Probabil că nu m-am gândit la toate, aștept sfaturi în acest sens.

Soba, frigiderul și boilerul le țin pe gaz. 

Mai este o problemă, panoul vreau să îl pun pe trepied, cu toate neajunsurile expuse de către voi, îmi asum riscul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Pai... solicitarile sistemului tau sunt asemanatoare cu ceea ce am proiectat eu pentru rulota mea, exceptand ventilatorul pentru climatizare si boilerul (si el consuma ceva curent,  nu mult,  chiar daca este pe gaz). Asa ca ai putea sa te inspiri din descrierea sistemului meu. Banuiesc ca deja l-ai citit, dupa cum ai zis! :) Daca nu, aici este. Ai acolo regulatorul folosit, convertorul pentru alimentator, un stabilizator la 12 V pentru multimedia, suport panou fotovoltaic home edition etc.

La bugetul pe care il ai deocamdata, mai ales ca nu pleci maine, te-as sfatui sa iei echipamente de calitate (in august 2018 fix in bugetul tau de 1.500 lei am luat panou, regulator si cabluri cu mufe). Peste acest total eu am avut si bateria de acumulatori si senzorul aferent pentru inca 1.350 lei.

 

Spor!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.

 

Mulțam fain! 

 

Vezi că am jurat că am citit tot de pe acest topic, prezentarea ta este pe topicul „Stabilizator/regulator tensiune de la 11-14, 4 V la 12 V / 10 Ai” :default_big_grin:

 

Exact asta căutam, un sistem asemănător, testat, nu vreau să inventez apa caldă, îmi place cum ai făcut instalația, cu siguranță mă voi inspira din lucrarea ta, și, în speranța că nu te deranjează, te voi contacta pe privat pentru amănunte. Am multe nelămuriri în privința legăturilor, ce și cum unde vine, sper să ai răbdare! :multumesc!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Cu placere!

 

Poti deschide un topic al tau, separat de aceasta discutie generala privind panourile fotovoltaice. Nu ma deranjeaza sa ma intrebi diverse in privat, insa sunt de parere ca informatiile sunt utile atat timp cat sunt publice. Uneori mai sunt si gasite :) de aceia care au nevoie de ele!

 

Spor!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salutare, vreau sa ma apuc de facut cumparaturi pentru la primavara. Ma tot gandesc la ce tip de panou sa iau, rigid sau flexibil?

Pe vechea rulota am avut panou rigid prins de coltare cu suruburi, iar coltarele lipite pe rulota cu Sikaflex 252.

Am mers cu rulota mult cu panoul lipit asa si nu am avut probleme. Sa merg pe aceasi varianta? Sau sa iau un panou flexibil pe care sa il lipesc?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 2 ore, Ursu Florin a scris:

Pe vechea rulota am avut panou rigid prins de coltare cu suruburi, iar coltarele lipite pe rulota cu Sikaflex 252.

Am mers cu rulota mult cu panoul lipit asa si nu am avut probleme. Sa merg pe aceasi varianta?

 

Da, eu îți recomand varianta panoului fix si colțare dedicate...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P

Salutare, si eu sunt la faza de cercetare si pregatire de sezon. Rog colegii care folosesc deja de cativa ani sa-mi recomande un acumulator gel de ~100AH.

Eu in prima faza pentru iesiri de 2-3 zile vreau sa-mi instalez acumulator si apoi panou 150w si controler mppt 15A.

Merci fain si seara excelenta !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal
în urmă cu 4 ore, Ursu Florin a scris:

Salutare, vreau sa ma apuc de facut cumparaturi pentru la primavara. Ma tot gandesc la ce tip de panou sa iau, rigid sau flexibil?

Pe vechea rulota am avut panou rigid prins de coltare cu suruburi, iar coltarele lipite pe rulota cu Sikaflex 252.

Am mers cu rulota mult cu panoul lipit asa si nu am avut probleme. Sa merg pe aceasi varianta? Sau sa iau un panou flexibil pe care sa il lipesc?

 Salutare @Ursu Florin . Si eu iti recomand panou fix pe care sa le prinzi cu suporturi dedicate pe care le lipsesti. Eu recomand suporti pe care poti sa achizitionezi de la colegul @Marius George , suporti de la el au suprafata de lipire mult mai mare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 2 ore, Ciprian P a scris:

Salutare, si eu sunt la faza de cercetare si pregatire de sezon. Rog colegii care folosesc deja de cativa ani sa-mi recomande un acumulator gel de ~100AH.

Eu in prima faza pentru iesiri de 2-3 zile vreau sa-mi instalez acumulator si apoi panou 150w si controler mppt 15A.

Merci fain si seara excelenta !

 

Aceasta ar fi recomandarea mea @Ciprian P ...Tot acolo gasești si varianta pe gel. Baftă! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P
acum o oră, Daniel P a scris:

 

Aceasta ar fi recomandarea mea @Ciprian P ...Tot acolo gasești si varianta pe gel. Baftă! :salutare!:

Merci mult @Daniel P, am studiat forumul si varianta gel Newmax 100AH este prima optiune pe care o am in vedere, doar ca voiam sa aud si alte pareri dupa experienta in utilizare a catorva ani. Am in vedere inca doua variante Exide ES 1300 sau Vitron Energy Gel 110Ah. Seara faina !

Modificat de Ciprian P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

In regulă @Ciprian P,  dar va rog să continuăm discuțiile despre acumulator Aici, ca să nu fim off-topic! :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P
în urmă cu 1 oră, Daniel P a scris:

In regulă @Ciprian P,  dar va rog să continuăm discuțiile despre acumulator Aici, ca să nu fim off-topic! :multumesc!:

Ok am mutat intrebarea in topicul dedicat. Zi faina !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Pop Dorel Nicolae

Am cumparat si eu un panou fotovoltaic de160 w, controler si cabluri.Bateria va fi deocamdata bateria rulotei de 110 ah Warta silver  .Rulota mea englezeasca AVONDALE ORESTES sper sa suporte greutatea panoului pe acoperis unde voi lipi un cadru de cornier Al 30x30 si pe care intentionez sa-l fac rabatabil [panoul]. Lipirea o voi face cu Sikaflex , sper sa nu fie nevoie si de suruburi sau nituri.N-as vrea sa dau gauri pe acoperis. Astept sa se faca soare...la Nasaud sunt acum -6grade  .Astept sugestii de la cei care au mai montat

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Traian

Salut.

Uite, cum am rezolvat eu problema (dacă te ajută).

Am aproximativ dacă nu chiar identic  si eu consumatorii pe care i-ai enumerat si m-am confruntat cu problema comutării sursei  de energie:

Scan_20200116_185204.jpg

...poate părea complicat dar e gândit verificat și montat in rulota mea și funcționează perfect.

Schema comută automat consumatorii in funcție de regim. Off grid, 220 sau in mers.

Panoul solar e de 170W și mie cel puțin îmi e arhisuficient.

MPPT de 10 A de la EPEVER.

M-am costat 390 de lei, comandat pe eBay.

Daca vrei te pot ajuta cu execuția circuitului și instalarea lui.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Pop Dorel Nicolae
La 08.02.2020 la 17:36, ANGHELUTA TRAIAN a scris:

Salut.

Uite, cum am rezolvat eu problema (dacă te ajută).

Am aproximativ dacă nu chiar identic  si eu consumatorii pe care i-ai enumerat si m-am confruntat cu problema comutării sursei  de energie:

Scan_20200116_185204.jpg

...poate părea complicat dar e gândit verificat și montat in rulota mea și funcționează perfect.

Schema comută automat consumatorii in funcție de regim. Off grid, 220 sau in mers.

Panoul solar e de 170W și mie cel puțin îmi e arhisuficient.

MPPT de 10 A de la EPEVER.

M-am costat 390 de lei, comandat pe eBay.

Daca vrei te pot ajuta cu execuția circuitului și instalarea lui.

 

...multumesc mult Traian , deocamdata trebuie sa fixez panoul si sa trag cablurile...nu vreau sa pun si invertorul desi il am...consuma prea mult si ma axez doar pe 12v...mai vorbim dupa ce ma lasa vremea sa lucrez...oricum inca o data multumesc de bunavointa...

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Va salut!

am citit cam tot ce este pe forum referitor la panourile fotovoltaice si montarea lor. Eu am o autorulota pe sasiu Fiat Ducato din 1997 si vreau sa o dotez cu panouri solare. deocamdata am facut cadrul din teava de aluminiu pe care l-am fixat deasupra pe portbagajul camperului. Teava este de 40x20 cu 2mm grosime, dar va spun ca la o lungime de 2 m , flambeaza si pana la urma tot sunt nevoit sa-i pun niste reazeme , asa ca tot o sa gauresc plafonul.Asta o spun ca sa stiti cum sa abordati problema de la inceput .

Ce vreau eu sa va intreb si recunosc ca nu prea ma pricep la electricitate, este daca cele doua cabluri care ies din controler trebuiec conectate direct la bornele bateriei, sau pot sa le cuplez la cablurile care vin de la aceasta catre panoul electric , acolo unde sunt si sigurantele. Pun intrebarea asta pentru ca daca le-as putea instala la tabloul de sigurante, n-ar mai fi nevoie sa dau alta gaura in plafon, fiind deja una pentru antena tv pe care nu o mai folosec. Intre locul cu tabloul electric si baterie sunt cam vreo 2, 5 m de cablu. Va multumesc pentru ajutor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salutare, în controler întra cablurile de la panoul sau panourile solare, iar din controler ai alte cabluri către baterie, cablurile de leagă direct la bornele bateriei. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Salutare! 

Ieri am am montat invertorul, am montat din el o priza pentru TV, am montat regulatorul, am tras cablurile pentru baterie. 

Astăzi urmează sa lipesc panoul solar și sa trag cablurile din panou în regulator. 

Am suporți dedicați pentru panou. Tot stau și ma gândesc dacă doar sa îl lipesc sau sa îl prind și în suruburi :)

Pe Dethleffs doar l-am lipit și am făcut 6000-7000km dar am stat cu grija tot mereu sa nu se dezlipească :( 

Voi ce îmi recomandați? Doar sa îl lipesc sau sa ii dau și suruburi? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Popescu Ionut

Salut.

Eu am lipit panoul si l-am prins si in popnituri. Am tot rulota Dethleffs.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @Ursu Florin , Pe prima rulota am avut panoul solar de 200w pe care am prins pe niste suporturi confectionat din tabla inox de 3mm. Am lipit cu adeziv de la Sika si am nituit cu popnituri de Inox. La rulota actuala am cumparat suporturi dedicate si am lipit. Ín fata panourilor am confectionat din tabla de Alumínium grosime 0, 5mm doua eleroane pe care am lipit ín fata panourilor. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Popnituri + Sikaflex e cea mai sigură soluție...De ce să stai cu grijă? Că doar mergi in concediu.

Spor la treabă! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am terminat de montat panoul solar, am făcut proba, funcționează :tipp:Urmează sa cumpăr o baterie :)

Am folosit Sika 252i pentru lipit, iar suporții i-am prins și cu suruburi autoforante pe care le-am acoperit cu Sika :default_big_grin:

Acum stau liniștit ca nu mai zboară. 

IMG_20200505_181935.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Bună ziua tuturor❗
      Am făcut puțină ordine/reorganizare în camper și am dat peste niște lucruri care le-am achiziționat anul trecut și pe care nu le voi mai folosi.
      Așadar, pun spre vânzare aragazul portabil Enders model Nelson care arată foarte bine (te poți bărbierii în el dacă nu ai oglindă la îndemână ) achiziționat din Germania în drumul spre casă din Olanda, după achiziționarea camperului și pe care nu l-am folosit niciodată,   un regulator solar PWM  de 30 A și un controler de temperatură STC 1000, de-asemenea neutilizate.
       
      Aragaz - 240 lei
       







       
      Regulator solar - 80 lei
       





       
      Controler temperatură - 95 lei
       




       
    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.