Vizitator Anonim

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

547 postări în acest subiect de discuţie despre Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Baterie Rulota - Montaj | Sfaturi

Ionut C.
acum o oră, Costica V. a scris:

@Ionut C. In ce consta aceasta protectie si cum/unde se monteaza? Multumesc.

Toate regulatoarele au o ieșire pentru consumatori. Aici se leagă bornele bobinei unui releu de 50-80A, care va deconecta toți consumatorii de la baterie. Aceasta ieșire întrerupe alimentarea în caz de tensiune scăzută pe bornele bateriei.

Folosesc releu și nu direct alimentarea consumatorilor pentru a proteja regulatorul în cazul utilizării unor consumatori de putere mare (invertor, mover).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ionut C.
39 minute în urmă, Sorin Leitoiu a scris:

M-am uitat si chiar am gasit la un pret foarte bun , 120A LA 470 Ron .....buna informatia Multumim:salutare!:

O baterie AGM de 120 Ah la 470 lei e suspect de ieftină. Nu mai cred de mult în basme...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Astăzi am schimbat bateria la rulota după 5 ani. Am luat o baterie Caranda deepcycle de 200A la prețul de 1800 RON adusă acasă si montată pe rulota.

 

Am MPPT adevărat pe rulota montat si taie consumatorii la  11, 5 A

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
acum o oră, Ionut C. a scris:

O baterie AGM de 120 Ah la 470 lei e suspect de ieftină. Nu mai cred de mult în basme...

Primul  site unde am gasit este www.dbsolar.ro    baterie gel 12v , 120ah  tractiune AGM deep marca Jarrett  ....ACUMA...nu stiu daca e calitatea 1 dar poate e buna de ceva

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P

Salutare sunt la faza de cercetare si pregatire de sezon. Rog colegii care folosesc deja de cativa ani sa-mi recomande un acumulator gel de ~100AH.

Eu in prima faza pentru iesiri de 2-3 zile vreau sa-mi instalez acumulator si apoi panou 150w si controler mppt 15A.

Am studiat forumul si varianta gel Newmax 100AH este prima optiune pe care o am in vedere, doar ca voiam sa aud si alte pareri dupa experienta in utilizare a catorva ani. Am in vedere inca doua variante Exide ES 1300 sau Vitron Energy Gel 110Ah.

Merci fain si zi excelenta !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu am folosit cu succes o baterie Rombat semitractiune 100ah, tinea curentul foarte bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Nicolae Simionescu
acum o oră, Ciprian P a scris:

Salutare sunt la faza de cercetare si pregatire de sezon. Rog colegii care folosesc deja de cativa ani sa-mi recomande un acumulator gel de ~100AH.

Eu in prima faza pentru iesiri de 2-3 zile vreau sa-mi instalez acumulator si apoi panou 150w si controler mppt 15A.

Am studiat forumul si varianta gel Newmax 100AH este prima optiune pe care o am in vedere, doar ca voiam sa aud si alte pareri dupa experienta in utilizare a catorva ani. Am in vedere inca doua variante Exide ES 1300 sau Vitron Energy Gel 110Ah.

Merci fain si zi excelenta !

Eu folosesc cu succes un Rombat Tempest care tine curentul foarte bine si costa doar 500 lei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Salutare @Sorin Nicolae Simionescu,  
Eu am schimbat acumulatorul anul trecut cu unul cu Gel  100Ah de la dbsolar.ro , (Furnizor ONLINE PREMIUM SOLAR SRL) , pe care am dat 650 lei. Mi-a fost adus acasa prin curier. Pana in prezent nu am de ce sa ma plang; isi face treaba bine  si  spun asta deoarece am pus panoul pe balcon, acumulatorul in baie, la caldurica,   si in fiecare seara imi lumineaza 4 ore curtea prin intermediul controlerului cu programare. Alegerea iti apartine.:default_big_grin:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Gavrila

Din anumite motive (nu le cunosc) bateria rulotei nu se mai incarca cand rulota este conectata la 220.

Banuiesc ca este descarcata complet.

Am vreo sansa sa o resuscitez cu redresorul de mai jos?

20200208_145846.jpg.684468b6daa7753ea596c4300f129f03.jpg

20200208_150056.jpg.b5407cd76aaf70094e891c35ce4e05a0.jpg

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
56 minute în urmă, Ovidiu Gavrila a scris:

Am vreo sansa sa o resuscitez

Nu. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Gavrila
în urmă cu 7 ore, Mircea a scris:

Nu. 

Imi trebuie un alt tip de redresor sau cu o putere mai mare?

Ce imi puteti recomanda sa fac cu bateria? Macar sa verific daca mai functioneaza ori nu.

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Diaconu Gabriel

Salutari colegi, mi.am montat panoul solar si trebuie sa achizitionez o baterie in jurul la 100A. Am gasit aceasta baterie https://www.decathlon.ro/baterie-marine-110ah-id_8512946.html?fbclid=IwAR0M9tYpNXsx1XudlxCjcCYUCHS4Lq8IgfFsJUH7q8MSU6vL4oh378k-wWY. Are cineva aceasta baterie, pot primi ceva referinte de la un coleg care o foloseste? Orice sfat e binevenit. Poate colegul Iulian C. Multumesc.

Modificat de Diaconu Gabriel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Tocmai ce și-a cumparat acest model de acumulator colegul @Victor Poli...Fiind achizitionată foarte recent, nu cred că a putut să-si formeze o părere solidă despre acest produs, dar poate primele impresii contează. Baftă! :salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita
La 2/6/2020 la 9:38, Ciprian P a scris:

Salutare sunt la faza de cercetare si pregatire de sezon. Rog colegii care folosesc deja de cativa ani sa-mi recomande un acumulator gel de ~100AH.

Eu in prima faza pentru iesiri de 2-3 zile vreau sa-mi instalez acumulator si apoi panou 150w si controler mppt 15A.

Am studiat forumul si varianta gel Newmax 100AH este prima optiune pe care o am in vedere, doar ca voiam sa aud si alte pareri dupa experienta in utilizare a catorva ani. Am in vedere inca doua variante Exide ES 1300 sau Vitron Energy Gel 110Ah.

Merci fain si zi excelenta !

Recomand Victron Energy 90 Ah, pentru ca din acestea folosesc!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
41 minute în urmă, Radu Ghita a scris:

Recomand Victron Energy 90 Ah, pentru ca din acestea folosesc!

Aceeasi o am si eu, insa cred ca @Diaconu Gabriel cauta ceva cam la 50 % din pret.

La pretul respectiv cred ca intr-adevar are nevoie de parerile celor care au folosit baterii de acumulatori mai ieftine.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@NRLaurentiu :salutare!:

Raspunsul meu nu era pentru postarea lui Diaconu Gabriel, ci a lui Ciprian P. :noroc:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Diaconu Gabriel

Caut o baterie cu care sa nu am probleme macar anii de garantie, nu m.am decis ...pe gel sau AGM...100 Ah...referitor la pret...pana in 1000 ron ...ptr panou solar ....fara consumatori mari ( inverter, mover...etc). Doar ptr iluminat, pompa 12v umflat barca, saltea...pompa apa rulota. Parerile sunt impartita pe gel sau AGM. M.am initiat ca si studiu ...cu un Grafit Carbon ( cred ca e un AGM sau fantoma) la 450 lei (  https://www.olx.ro/oferta/baterii-solare-grafit-carbon-100a-IDd5DjV.html  ), apoi cu Energy Marine de la Decathlon la 500 lei, am sarit la Banner la vreo 580 lei. Am ajuns la DBsolar pe gel la 650 lei ( https://www.dbsolar.ro/baterii-gel/baterii-gel-fotovoltaice-acumulatori-panouri-fotovoltaice-ieftin ) sau  Sorgeti la 830 lei ( https://sorgeti.ro/baterie-stationara-sorgeti-spn-105ah ).  Cred ca trebuie sa ma decid intre acestea doua din urma. Primesc toate sfaturile. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Eu am un  DB Solar de asta vara si sunt multumit, dar timpul va hotara cat e de buna :default_big_grin:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adi Aloman

Salutare,  

 

Dupa ce m-am tot documentat pentru ce baterie sa aleg, astazi am cumparat varianta din Decathlon Deep Cycle - https://www.decathlon.ro/baterie-marine-110ah-id_8512946.html

 

Am trei nelamuriri:

1. o sa o incarc acasa pana sa plecam cu un incarcator din Lidl, care are functie de incarcare baterie 12v sau AGM / in conditii de vreme rece. la incaractor ce varianta de incarcare sa aleg? bateria este descrisa ca fiind etansa, de aici trag concluzia ca nu elimina gaze si ar putea sa fie AGM, dar nu scrie clar pe ea AGM.

2. o sa monteza o priza USB cu voltmeru pentru a urmari capacitatea ei; daca este o baterie Deep Cycle,  pana la ce curent pot sa cobor cu decarcarea ei, fara sa o afecteze?

3. rulota are un transformator 220v-12v care atunci cand rulota e conectat la 220 incarca bateria; pastrez incarcarea actuala a rulotei sau montez un incarcator Lidl pe rulota? 

 

Multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gheorghe Cristina

Buna ziua!

Va rog mult sa imi recomandati si mie o baterie!

Chiar daca am citit forumul acesta despre baterii, majoritatea vorbesc despre panou solar. Mentionez ca am cumparat rulota fara baterie si am nevoie de ea destul de mult (nu am panou solar).

Nu stiu ce sa va spun mai mult. Daca este nevoie de mai multe informatii...ma interesez.

Multumesc anticipat!

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Buna @Gheorghe Cristina . Ca sa putem recomanda o baterie, ne trebuie mai multe informati. Ce consumatori ai ín rulota, ce vrei sa folosesti din ele, cum incarci bateria, etc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gheorghe Cristina

Bateria intentionam sa o incarcam de la masina.

Vrem sa folosim in principal frigiderul, luminile si ocazional dusul.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Frigiderul rulotei nu functioneaza cu gaz? Apa pentru dus cu ce incalziti. Incarcarea bateriei cu masina se poate rezolva daca ai priza cu 13 pini , si ín mers sa incarce alternatorul masini. Iluminatul e pe 12V cu LED ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gheorghe Cristina

Frigiderul este si pe gaz, insa vreau sa am rezerva (este foarte important pentru noi).

O sa instalam priza de 13 pini. 

luminatul este pe 12V.  

Practic vrem o baterie bunicica pe care sa ne bazam pana o sa instalam panou.

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.