Ursu Florin

Reparatie panou frontal

134 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatie panou frontal

Reparatie panou frontal

Ciprian Mirescu
în urmă cu 15 ore, Florin Smolnicki a scris:

@Costin Lipan acolo unde am pus Sika este singura zonă unde folosesc Sika. 

 

În spatele chederelor din jurul geamurilor voi pune mastic butilic și e foarte flexibil. 

 

În rest, nu am nicio lipitură între plastic și structura de lemn. Totul e mobil. Totul mișcă. Așa am crezut eu că este bine. 

 

Voi vedea în timp cum se va comporta, în general, întreaga reparație. 

Eu sper să țină. Dacă nu, la anul o iau de la capăt. Materialele nu au fost scumpe, în schimb, a fost o muncă imensă. 

 

Dacă nu ține această reparație, voi pune panel și renunț la geamurile din față. 

 

Sunt de acord cu tine Florin! 

Si eu sunt curios dacă după reparația mea de anul acesta, în primăvara următoare voi avea aceleasi surprize ca cele de azi primăvară! 

Caut inclusiv un loc de parcat rulota în interior pentru iarna care urmează. 

Legat de munca depusă  :default_doh:... 

Gânduri bune :salutare!:

 

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

O altă intrebare: 

 

Chederul din dreapta e mai scurt. 

Cel de pe mijloc parcă nu mai ajunge deloc. 

 

Ce să fac? 

 

 

IMG_20210708_162941.jpg

IMG_20210708_162947.jpg

IMG_20210708_162950.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

 

@Florin Smolnicki 

Sincer nasol :default_109:, nu cred că ai rezolvare. Bănuiesc că nu poti să tragi si să-l întinzi?

Dacă stau si mă gândesc puțin am avut si eu mici probleme când le-am remontat dar nu chiar asa rău. 

Oare de unde să fie problema? 

:salutare!:

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

poate de la baia in benzina. incearca sa le bagi in apa fierbinte si sa le intinzi.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Bilti 

Trebuie să pun chederul numaidecât în apă caldă? O fi mai bine așa? 

Ieri l-am incalzit/ înfierbântat cu pistolul cu aer cald și nu a avut niciun efect. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bilti

in apa calda ar trebui sa devina mai maleabil si sa-l poti intinde. fa o proba, nu ai nimic de pierdut. cu pistolul nu poti sa-l incalzesti pe toata lungimea si in interior. in plus risti sa-i strici elasticitatea, tine de procesul de vulcanizare.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

@Florin Smolnicki pune pe geamul lateral chederul de pe mijloc, iar pe geamul din mijloc comanzi altul nou.

 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sebastian Bota

Salutare oameni dragi.

Ca sa nu mai deschid un topic nou referitor la reparatie panou frontal ( daca nu se cuvine rog admin sa mute postarea )

Am o rulota lunar Solar 525 la care a crapat panoul frontal ( inca habar nu am care ar fii motivul )

 

ma gandeam sa sudez cu aparat de sudura in plastic ( cel cu capse ) si pe urma sa finisez locul.

Daca a mai facut cineva o lucrarea asemanatoare si imi poate da cateva sfaturi ar fii foarte folositor.

 

PS: nu stiu daca sunt pregatit sa demontez tot panoul frontal , nu stiu ce implica acest lucru

 

Va multumesc mult pentru orice sfat

WhatsApp Image 2022-08-24 at 1.48.07 PM-4.jpeg

WhatsApp Image 2022-08-24 at 1.48.07 PM-3.jpeg

WhatsApp Image 2022-08-24 at 1.48.07 PM-2.jpeg

WhatsApp Image 2022-08-24 at 1.48.07 PM.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Sebastian Bota 

 

Îndrăznesc să cred că acolo a fost doar o lovitură puternică și nimic altceva. Poate a scăpat cineva o butelie, să zicem.

Dacă e așa, remediezi foarte simplu, exact așa cum te-ai gândit.

Este foarte, foarte simplu, mai ales că ai și sculele necesare: aparatul de sudură în plastic. 

Nu îți va lua mult timp.

Să pui și ceva plasă de sârmă, ca să țină mai bine.

 

Verifică în mod obligatoriu și partea de sus a geamului/ geamurilor. Vezi ca nu cumva problema să fie mai mare și să fie necesar să intervii la întregul panou frontal.

Altfel ar fi distracția, dacă ar trebui să refaci întregul panou.

 

În rest, spor la treabă, că e totul simplu!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Adrian D
      de Adrian D
      Bună seara dragi colegi! 
      Sunt posesorul unei rulote Hobby Excellent 495 UFE, din 2017. Astăzi, datorită oboselii și neatenției, la intrarea în curte, am atins coltul din stânga spate al rulotei. În aparență, problema nu pare a fi foarte gravă., dar au fost afectate atât tabla cât și ornamentul din plastic. Vă rog, dacă este posibil și a-ți trecut prin astfel de incidente nedorite să îmi dați câteva sfaturi legate de reparație și materialele ce ar trebui să le folosesc. 
      Mulțumesc anticipat! 
      Seară frumoasă comunitate! 

    • Emanuel F.
      de Emanuel F.
      Salutare grup! as avea nevoie de ajutor vostru, am un mini convector s 78/26 de la Juno, si vreau sa-l il instalez pe rulota deoarece nu am soba pe ea si preturile sunt cam maricele si nu prea  imi permit in perioada asta.
      Problema este ca am duze de GN si as vrea sa le pun pe GPL dar nu gasesc niciunde! am apelat chiar si la un prieten in germania sa sune la producator sa intrebe daca are duze pentu el iar producatorul a spus ca este un model mai vechi si din pacate nu se mai gasesc/fabrica duze pentru modelul pe care il am.
      Intrebarea mea este stiti o persoana care poate modifica duza sau poate are cineva " o duza" pt el. 
      L-am probat si duza lui de GN dar flacara era galbena si am inteles ca nu este Ok. 

       










    • Iri
      de Iri
      Salut colegi!
      Ma puteti ajuta cu un meserias fara ghilimele pentru reparatie rulota burstner club cat mai aproape de Craiova?
      Multumesc!
       




    • Catalin Petrescu
      de Catalin Petrescu
      Reparam si vopsim orice fel de elemente din plastic, cu sau fara vopsire.
      Spoilere auto, carene moto, diferite elemente din plastic ale rulotei (cutie accesorii, usi vizitare, etc).
       
      Procedeul de reparatie consta in suduri cu electrod special din acelasi material cu elementul de reparat si insertie de plasa metalica, unde este cazul de rezistenta sporita.
       
      Catalin: telefon 0724399082



    • James
      de James
      Dragi prieteni,
      Rulota care am achizitionat-o de curand are cateva probleme exterioare (voi atasa si poze) care as vrea sa le remediez dupa cum urmeaza :
      1. Colt dreapta sus rupt la geamul cel mic de la dormitor.
      2. Colt dreapta sus rupt la geamul de la bucatarie.
      3. Geam sufragerie pe partea stanga a rulotei - crapat - lipit de fostul proprietar.
      4. Coltar spate stanga (langa stop) lipsa.
      5. Stop spate stanga spart superficial.
      6. Usa acces rezervor toaleta deteriorata si rama rupta.
      7. Sina pt cort deteriorata langa usa acces rezervor toaleta.
      8, Partea dreapta fata agatata la poarta intrare in curte de catre cel de la care am cumparat-o,  astfel incat foaia de aluminiu este taiata si polistirenul din spate putin infundat.
       
      a. Cat de grave vi se par fiecare in parte ?
      b. La geamuri sugerati sa fie remediate sau schimbate?
      c. La stop e spart doar geamul de acoperire, cel din interior este intact - sugerati reparare sau schimbare ?
      d. De unde as putea achizitiona o rama de usa sa o înlocuiesc pe cea rupta ?
      e. Sina se poate repara ?
      f. La panelul de aluminium din dreapta fatza (cel taiat/agatat in poarta) un prieten mi-a sugerat ca:
         - se poate taia doar fâșia alba (aprox 40cm) si se poate inlocui cu alta bucata de la dezmembrari.
         - totodata mi-a sugerat sa înlocuiesc si polistirenul "infundat" din spatele aluminiului deteriorat.
      => Ce parere aveti, este o varianta viabila ce mi-a sugerat el ? Daca este corect, stiti careva CINE ma poate ajuta cu partea asta de tinichigerie ?
      (eu deocamdata pe bucata cu taietura am pus silicon ca sa sigilez provizoriu pana remediez problema.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.