Cristian Popa

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

505 postări în acest subiect de discuţie despre Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Panou solar | Sfaturi Montare - Legaturi - Prindere

Lucian Pop

Salutare colegi. Imi cer scuze ca nu am mai intrat pe forum de ceva timp. 

Am un Hobby 440 si am de ales intre a pune bateria in :

- dulapul din spatele rulotei (poza 1)

- sub patul principal( poza 2)

Bateria are 62kg - sorgeti 190 ah(poza 3) .

Locul optim ar fi in spate, dar ar avea loc exact in coltul rulotei.

Imi este teama ca podeaua nu este suficient de puternica fiind  vorba de pozitia cea mai din spate. 

Ce parere aveti?

IMG_20210412_193639.jpg

IMG_20210412_194417.jpg

Screenshot_2021-04-12-19-51-18-963_ro.emag.android.jpg

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Fejer Antal

Salutare @Lucian Pop:salutare!:

Părerea mea personală: să nu pui in spate! Strici echilibrul rulotei, podea ar tine greutatea respectivă dar prea mare ar fi greutatea pe spate.

• Upvote 1

Link către postare
Costin Lipan

@Lucian Pop conform siteului asta, daca pui greutate atat de mare in spate, pe la 60km/h incepi sa pierzi stabilitatea. Cu cat greutatea este mai departe de punte, cu atat momentul fortei creste.

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Bilti

mi-au venit coltarele pentru panou. aveam impresia ca panoul se prinde cu suruburi dar vad ca nu are gauri.  sa folosesc tot lipici? pentru a le lipi de tavanul rulotei e ok Sika Sikaflex - 11 FC+? sau imi recomandati ceva mai bun ce pot gasi la Dedeman, Leroy sau Hornbach?

IMG_20210417_164650.jpg.8582ff36c1fb5e6ff2b75915f0724dcd.jpgIMG_20210417_165048.jpg.7eded4464d7e13266e79938e877773aa.jpg

Link către postare

XGO Camping - peste 20.000 de repere pentru rulotisti, disponibile din stoc sau la comanda.
NOU !
- Acum gasiti la noi si corturi auto. Pot fi montate pe orice tip de autoturism, inclusiv Dacia Logan si Sandero - www.xgocamping.ro
- Vreti o autorulota noua la cel mai bun raport pret/calitate? www.xgoautorulote.ro

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Doresc sa iau un acumulator nou la anul. 
      M-am orientat spre AGM . Am un consumator pe 220v de 80-150w circa 8 ore pe zi si un panou mono de 280w cu mppt. 
      Anul trecut am folosit un acumulator gel jarett 120ah (22kg) care nu a fost suficient. Seara se consuma curentul in maxim 4 ore. 
      Acumulatorul pe care doreasc sa il cumpar este: SBF 190AH - 61kg. 

Acumulatorul ar fi urmatorul:
      https://sorgeti.ro/baterie-stationara-sorgeti-sbf-190ah

1. Ce parere aveti calitate/pret? 
      2. Pentru un consum de 80-150w cateva ore pe zi credeti ca AGM ar fi mai potrivit decât GEL? 
      3. Presupun ca cu cat este acumulatorul mai greu cu atat este mai bun. Greșesc? 
      4. Alte solutii, tipuri de acumulatori imi puteti recomanda? 

• Gabi Barbu
      de Gabi Barbu
      Am stat si am studiat topic-urile despre panouri fotovoltaice si am decis sa deschid un topic separat pe tema expusa in titlu, deoarece preturile la panourile semiflexibile s-au diminuat, iar opiniile expuse pe internet despre aceatea nu sunt chiar satisfacatoare.
      Sunt in pragul achizitionarii unui panou si nu sunt decis ce sa aleg. Panoul/panourile vor fi intre 100 si 200 W, ce vor fi folosite la o rulota cu consum normal de vacanta(iluminat, pompe, incarcare telefoane, tv, eventual laptop)
      Sunt cele semiflexibile o optiune viabila, avand in vedere diferenta de aproximativ 200 lei intre ele( rigid-flexibil)?
      Cele vandute la noi sunt chinezesti, achizitionate de pe Aliexpress( probabil), plus adaosul de rigoare. 
      La chinezi le gasesti cu 370 buc/100w , iar la noi 550 lei. 
      Astept parerile voastre.
      Multumesc anticipat.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.