Alin Opran

Incalzire cu propan - pareri pro/contra

59 postări în acest subiect de discuţie despre Incalzire cu propan - pareri pro/contra

Incalzire cu propan - pareri pro/contra

Mihnea Stoenescu

@Alin Opran, parerea mea este ca masele de gaz nu au fost cele pe care le-ai presupus. Trebuie cantarite de tine, tinand seama de tarele recipientelor.

Situatia, asa cum ai expus-o, nu prea are explicatie intrucat puterile calorifice inferioare ale celor 2 gaze sunt apropiate (propan = 11011 Kcal/kg; butan = 10857 Kcal/kg ;  GPL 50prop/50butan = 10934 Kcal/kg), asa cum spune @Draghiciu Dumitru. Diferentele ar trebui sa fie minore.

Chiar daca scriu reactiile de oxidare si coroborez bilanturile termice si masice, nu iese...

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

@Alin Opran ai mai incercat propanul si pe truma cand e frig noaptea? Sunt curios cum merge.

• Like 1

Link către postare
Alin Opran
La 2/7/2018 la 14:36, Traian M a scris:

@Alin Opran ai mai incercat propanul si pe truma cand e frig noaptea? Sunt curios cum merge.

Am avut o butelie de propan la iesirea de pe Valea Cerbului. Am montat-o cand am avut noaptea -11 grade. Trebuie tinut cont ca soba mea este model 5002 (2 corpuri/2 arzatoare) si necesita volum de gaz dublu.

Dupa aceasta experienta as putea spune ca:

- a tinut cu putin mai putin decat o butelie cu GPL (aproape 48 ore) dar pun acest lucru pe seama faptului ca butelia are 10 kg de propan (conform celor trecute pe site) pe cand butelia cu GPL o umplu pana sare pistolul (si golesc putin dupa), deci cca 11-12 kg.

- nu am avut nici o problema, a mers bine si a scos tot gazul din ea

Concluzia mea personala este ca se merita o asemenea butelie in cazul temperaturilor sub -15/16 grade acolo unde te scuteste de grija inghetarii. Pentru temperaturi peste cele mentionate e ok si cea de gpl pe care o incalzesti cu husa electrica in momentul in care nu mai are presiune gazul.

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
George B
La 1/4/2018 la 18:38, Draghiciu Dumitru a scris:

butelia normala are temperatura de fierbere aprox. -35 grade C. Daca temperatura scade si ajunge aproape de -35 grade C in butelie nu mai produce gaz. Propanul are temperatura de fierbere in jur de -45 grade C

Gresit! Cum am mentionat si in alt topic:

"Butanul are punctul de evaporare intre -1 si 1 grad celsius, propanul intre -42, 25 si -42, 04."

Nea Mitica, cu riscul de a ma alatura lui @George M., te rog sa nu mai dai informatii eronate, pe care userii sau vizitatorii forumului le pot lua de bune. 

REPET: "faptul ca alimentam buteliile cu GPL auto, inclusiv eu fac acest lucru, nu inseamna ca este si normal. Daca totusi o facem/ti nu uitati sa puneti pe traseu, imediat dupa regulator, un FILTRU GPL. Vezi de ce aici, postarea lui @Daniel C..

In tarile civilizate, nu in Romania unde am fost invatati datorita comunismului sa facem din nimic orice, pentru rulote si autorulote se folosesc inclusiv butelii diferite pentru butan si propan, marcate corespunzator."

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Draghiciu Dumitru

Pentru cei care reusesc sa citeasca si sa inteleaga un document. La pagina 7 din document sunt date proprietatile fizico-chimice ale produsului  GPL-ARAGAZ

Compozitia chimica: pentru necunoscatori
Hc. C3 (saturate si nesaturate) PROPAN max. 12 %
Hc. C4 (saturate si nesaturate) BUTAN min.87 %
Hc. C5 (saturare si nesaturate) PENTAN max. 1 %

FISA TEHNICA DE SECURITATE
Gaz Petrolier Lichefiat – Aragaz
In conformitate cu prevederile “Ghidului pentru intocmirea Fisei Tehnice de Securitate”
din D 2001/58/EC, Anexa, respectiv HG nr. 92/2003, Anexa nr. 5

fisa-de-securitate-GPL.pdf

Link către postare
George B

Ma gandesc cu tristete cum saracii olandezi nu stiu sa citeasca o fisa tehnica in romana si folosesc ca prostii propan in loc de GPL auto.

• Upvote 1

Link către postare
George B
16 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Compozitia chimica: pentru necunoscatori
Hc. C3 (saturate si nesaturate) PROPAN max. 12 %
Hc. C4 (saturate si nesaturate) BUTAN min.87 %
Hc. C5 (saturare si nesaturate) PENTAN max. 1 %

QED

• Like 1

Link către postare
Traian M
în urmă cu 11 ore, George B a scris:

Gresit! Cum am mentionat si in alt topic:

"Butanul are punctul de evaporare intre -1 si 1 grad celsius, propanul intre -42, 25 si -42, 04."

Nea Mitica, cu riscul de a ma alatura lui @George M., te rog sa nu mai dai informatii eronate, pe care userii sau vizitatorii forumului le pot lua de bune. 

REPET: "faptul ca alimentam buteliile cu GPL auto, inclusiv eu fac acest lucru, nu inseamna ca este si normal. Daca totusi o facem/ti nu uitati sa puneti pe traseu, imediat dupa regulator, un FILTRU GPL. Vezi de ce aici, postarea lui @Daniel C..

In tarile civilizate, nu in Romania unde am fost invatati datorita comunismului sa facem din nimic orice, pentru rulote si autorulote se folosesc inclusiv butelii diferite pentru butan si propan, marcate corespunzator."

George imi arati si mie despre ce zicea Daniel C cu fitrul de GPL? Eu am vazut la masina nevestimii filtrul de gpl cand il schimba la service si plin de un praf negru fin, bine ca la rulota eu consum 2 butelii pe an maxim.

• Upvote 1

Link către postare
George B

Salut @@Traian M acesta este fragmentul:

"...o lada frigorifica pe gaz, 12si 200V cu 670 lei ( noua in cutie de la un sibian) care s-a si infundat la mare dupa 3 saptamani din cauza GPL-ului foarte murdar...dar a fost reparata cand am revenit in Bucuresti( pentru anul viitor o sa cumpar un filtru de GPL( 20-25 lei) si sa-l montez intermediar pe furtun...recomand celor care folosesc lazi pe gaz sa faca la fel (am fost invatat de un TIR-ist)"

• Like 1

Link către postare

Anunt !
XGO Autorulote - unic importator in Romania pentru XGO Dynamic model 2020 - Fiat/Rimor si NOBEL ART, modele 2020 - Ford/Roller Team.
Preturi incepand de la 30.000€
www.xgoautorulote.ro,

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Vlad Iliescu
      de Vlad Iliescu
      Salut tuturor, sunt detinatorul unei rulote Weinsberg 450FU, achizitionata in august anul trecut. Simultan cu rulota am cumparat o butelie plina cu propan de tipul https://www.falle.at/shop/gas/gasversorgung/gasflaschen/propan-gasflasche.html#v_320_351
      Am achizitionat si o flansa cu ajutorul careia as putea sa o reincarc la statia GPL, la mica intelegere cu operatorul.
      De asemeni, am gasit un punct de distribuire a buteliilor in Bucuresti de unde as putea sa cumpar butelie de tip Petrom plina cu propan.
      Am urmatoarele intrebari:
      1. Referitor la butelia din dotare, cum se procedeaza in tarile din vest, mai precis in Austria? Unde se pot reincarca sau schimba buteliile? Exista centre speciale pentru rulote, dai butelia si iei una plina, ti-o reincarca pe a ta? Nu reusesc sa gasesc o informatie clara. Poate la campinguri au asa ceva? Ma gandesc ca o sa se goleasca in curand si vreau sa bag tot propan in ea, nu GPL.
      2. In Romania exista vreun loc in care sa o reincarc cu propan?
      3. Daca achizitionez inca o butelie de tip Petrom de la firma gasita, aveti idee ce dimensiuni are? Ma intreb daca incape in cel de al doilea spatiu rezervat pentru butelii. Cea actuala are diametru 30 cm si inaltime 59 cm. Inteleg ca cele de la Petrom au un guler. Banuiesc ca acel robinet este deja instalat pe butelie si eu ar trebui sa insurubez flansa de la regulatorul de gaz pe robinetul buteliei. Exista compatibilitate intre instalatia de pe rulota si butelia Petrom?
      Va multumesc anticipat si astept sfaturi pertinente.
    • Cosmin S
      de Cosmin S
      Bună ziua

Știu că pe afară, rulotistii au posibilitatea de a alimenta un GPL special pentru perioada invernală. Există așa ceva la noi ?
      În urmă cu vreo doi ani, când am petrecut revelionul la Bușteni, nu îmi mai făcea față căldura. Am înțeles de la colegii rulotisti, că probleme vine din pricina buteliei de gaz, expusă direct în frig (am rezervor mare, montat în exterior).

Există vreo soluție, poate să alimentez de undeva, cu GPL aditivat, pentru auto ?
    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Buna seara,

Imi poate da cineva un sfat legat de incalzirea in pardoseala?
      Ce lichid trebuie pus in vas? ma gandesc la antigel, e ok si cel normal de masina sau trebuie ceva special?
      Rulota pentru care ma intereseaza este un LMC Lord Ambassador 560.

Multumesc anticipat,
      Bogdan
    • Dragos Dumitru
      de Dragos Dumitru
      Buna ziua caut un robinet pentru o soba Truma S3002 la cel vechi am rusit sa rup teava de la termostat si soba merge continu.
      Astept ofertele de la dumneavoastra.
      Cu stima, DragosD
      tel: 0741545996
    • Filip D.
      de Filip D.
      Dragi colegi,  

După ceva vreme, am început din nou căutarea de rulote, de dată această cu un buget de 3000 de euro.

Criterii: 4 locuri de dormit în două zone, panou fotovoltaic, baterie. 

Tot căutând și căutând, am dat peste 

https://www.olx.ro/oferta/rulota-de-vanzare-5-locurii-ID8RSrP.html

Din pozele de pe site și cele trimise, la cerere, de proprietar, arată foarte bine. 

Ce știți de această marcă? Oare voi găsi piese în caz că se defectează?... 

Vă mulțumesc! 
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.