Vlad Iliescu

Nelamuriri despre butelia cu gaz

13 postări în acest subiect de discuţie despre Nelamuriri despre butelia cu gaz

Nelamuriri despre butelia cu gaz

Vlad Iliescu

Salut tuturor, sunt detinatorul unei rulote Weinsberg 450FU, achizitionata in august anul trecut. Simultan cu rulota am cumparat o butelie plina cu propan de tipul https://www.falle.at/shop/gas/gasversorgung/gasflaschen/propan-gasflasche.html#v_320_351

Am achizitionat si o flansa cu ajutorul careia as putea sa o reincarc la statia GPL, la mica intelegere cu operatorul.

De asemeni, am gasit un punct de distribuire a buteliilor in Bucuresti de unde as putea sa cumpar butelie de tip Petrom plina cu propan.

Am urmatoarele intrebari:

1. Referitor la butelia din dotare, cum se procedeaza in tarile din vest, mai precis in Austria? Unde se pot reincarca sau schimba buteliile? Exista centre speciale pentru rulote, dai butelia si iei una plina, ti-o reincarca pe a ta? Nu reusesc sa gasesc o informatie clara. Poate la campinguri au asa ceva? Ma gandesc ca o sa se goleasca in curand si vreau sa bag tot propan in ea, nu GPL.

2. In Romania exista vreun loc in care sa o reincarc cu propan?

3. Daca achizitionez inca o butelie de tip Petrom de la firma gasita, aveti idee ce dimensiuni are? Ma intreb daca incape in cel de al doilea spatiu rezervat pentru butelii. Cea actuala are diametru 30 cm si inaltime 59 cm. Inteleg ca cele de la Petrom au un guler. Banuiesc ca acel robinet este deja instalat pe butelie si eu ar trebui sa insurubez flansa de la regulatorul de gaz pe robinetul buteliei. Exista compatibilitate intre instalatia de pe rulota si butelia Petrom?

Va multumesc anticipat si astept sfaturi pertinente.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

Salut. Si eu am tipul de butelie descrisa de tine. O butelie mare de 11 kg si una mica de 5 kg, luate de noi. Si in plus mai am un rezervor GPL portabil, nu e butelie, de 11 kg (de pe Exis), care teoretic ar trebui sa ti-l umple oriunde in tara sau Europa. Calatoresc cu trei butelii, mai ales iarna.   Nu prea stau asa lucrurile, cu rezervorul GPL: in Romania majoritatea zic ca e butelie si nu pot sa-l umplu numai acolo unde pot si celelalte butelii, normale (care au flansa), la intelegere,   In afara e mai usor cu rezervorul GPL, dar cu buteliile nici vorba. In iarna aceasta in Italia, nici rezervorul GPL nu au vrut sa mi-l umple (fiind o statiune mai mica si toate campingurile avad butelii de vanzare cu propan, am suspectat o intelegere cu cele doua statii GPL, care erau si in apropierea campingurilor).  Rezervorul meu GPL are un guler foarte inalt, poate cu un pic mai inalt, decat o butelie Petrom si incape in lacasul pt butelii, langa una normala. Su eu tot cu W 450 FU. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Inteleg de la tine ca la campinguri au butelii cu propan. Dau la schimb butelia mea si platesc doar continutul sau trebuie sa cumpar recipient + gaz? La italieni nu ma mira nimic. Am citit topicul tau despre Livigno, am fost si eu vara, cu motocicleta, prin zonele descrise de tine. In orice caz, as vrea sa aflu cum se procedeaza prin Austria/Germania. As prefera sa umplu tot butelia mea noua, in loc sa-mi dea una folosita de 1000 de ori.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Din cate am mai citit, inteleg ca prin Germania si Austria poti schimba butelia gri cu alta plina in aproape orice magazin de tip bricolaj sau cu profil de camping. Cu umplutul nu e inca clar.

Ar fi deci varianta de a tine de rezerva butelia gri actuala si a o reumple sau inlocui in timpul vacantei catre vest. As putea sa folosesc in tara butelia de la Gas Peco, cu propan. Ar fi deci util daca m-ar lamuri cineva daca exista compatibilitate cu instalatia rulotei si ce dimensiuni are butelia de tip Petrom / Gas Peco.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Butlia cu propan e 33 euro, in Italia, in zona in care am fost.  Se plateste 20 euro garantie, bani pe care ii primesti inapoi la predarea buteliei. Si inca 5 euro garantie pentru adaptor. Buteliile italiene nu potrivesc, ca dimensiune a filetului, cu cele din Romania (sau Austria). In Austria, sincer nu am incercat sa negociez umperea unei butelii. Am vorbit cu cineva care a incercat, de au sarit cei din statia GPL doi metri in sus si de acolo au inceput sa urle ca din gura de sarpe. Poate si acolo e  cum nimeresti. Oricum nu mai imi pun problema cu trei butelii pline. Sunt doar putin dezamagit de utilitatea rezervorului GPL. Incep sa ma indoiesc de investitia facuta in el (exceptand faptul ca e mai sigur din toate punctele de vedere),   nu e un capat de lume, a fost 850 lei, dar e cat 3 butelii noi, daca stam sa facem calcule.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A
2 minute în urmă, Vlad Iliescu a scris:

Din cate am mai citit, inteleg ca prin Germania si Austria poti schimba butelia gri cu alta plina in aproape orice magazin de tip bricolaj sau cu profil de camping. Cu umplutul nu e inca clar.

Ar fi deci varianta de a tine de rezerva butelia gri actuala si a o reumple sau inlocui in timpul vacantei catre vest. As putea sa folosesc in tara butelia de la Gas Peco, cu propan. Ar fi deci util daca m-ar lamuri cineva daca exista compatibilitate cu instalatia rulotei si ce dimensiuni are butelia de tip Petrom / Gas Peco.

Temporar am folosit si o butlie tip Petrom. Functioneaza ca si cea gri si incape in locas.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu
Chiar acum, Cristian A a scris:

Temporar am folosit si o butlie tip Petrom. Functioneaza ca si cea gri si incape in locas.

Si merge infiletata si flansa de la regulatorul de pe Weinsberg?

Eu vreau sa raman pe propan, este mult mai bun iarna, are temperatura de fierbere la -42, 1 grade, fata de butan la -0, 5 grade.

Daca imi confirmi ca merge butelia de Petrom, atunci trec pe ea si pastrez pe cea gri pentru strainatate.

La o adica, am si adaptorul de GPL pt cea gri.

Eu nu merg iarna cu rulota, dar vreau sa incep din primavara si sunt convins ca va fi nevoie de soba. Am fost in Sovata la sf de sept si a mers soba 4 zile. Am sa cantaresc butelia, sunt curios cat mai are in ea. Inteleg ca se incarca cu vreo 10 - 11 kg de propan, masa proprie este de 10.9 kg, deci ar trebui sa aproximez destul de usor cat s-a consumat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

La mine a mers fara nici o modificare. Nu cred sa fie diferente intre rulotele Weinsberg. Mai ales intre cele fabricate in ultimii 2-3 ani.  Eu am sa evit propanul. Iarna o butelie cu propan m-a tinut 2 nopti/ 2 zile, una cu GPL 4 nopti/4 zile, exact jumatate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

E bine de retinut. Am inteles ca instalatiile rulotei functioneaza mai bine pe propan, in sensul riscului mai mic de infundare / randament / flacara corecta. Poate e informatia eronata.

Rulota mea sunt convins ca are aceeasi instalatie cu a ta. O sa trec pe la centrul de butelii sa vad ce vechituri au pe acolo.

Despre umplerea celi gri cu GPL, sunt convins ca ma pot intelege la vreo statie mica de cartier, daca va fi cazul.

20180804_172427.jpg

Modificat de Vlad Iliescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

17 euro la Obi in Germania, dai butelia veche la schimb si primesti una noua. Vreo 46 de euro e butelia gri de 11 litri (recipient + continut).

La Petrom au acum butelii cu propan de la Gas Peco, 69 lei continut + 250 garantia pt recipient. La instalatia de pe Weinsberg e necesara o garnitura de cauciuc pt etansarea la insurubarea piulitei. Se gaseste la Leroy.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

deci butelie gri (Propan) nu este de vanzare in Romania?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad Iliescu

Are Peti (dealer Weinsberg) la Dej. Pretul este cel din catalogul frankana.de

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Daniel P
      de Daniel P
      Salutare prieteni   ! 
      Vreau să vă informez despre o ofertă atractivă zic eu,  pentru cei care vor să-si schimbe vechile butelii din metal de pe rulota sau camper, cu unele mult mai ușoare din material compozit in sistem buy-back.
      Se oferă un discount de 100 lei la predarea unei butelii fară guler, astfel că butelia din compozit se poate achizitiona cu 350 lei. Sau 180 lei la predarea uneia cu guler și se mai plăteste 270 lei pentru achizitia noii butelii din compozit.
      Detalii mai jos... 
      https://auto-rulota.ro/tehnice/livrare-gratuita-la-domiciliu-butelii-de-gpl/
    • Stefan M
      de Stefan M
      Salut,
       
      Nu am gasit pe nicaieri o lista cu benzinariile sau locurile de unde se poate cumpara/schimba o butelie cu propan in Romania.
      Va propun sa le centralizam aici, pe orase si tipuri. Cred ca ar fi de ajutor pt toata lumea, in special pentru cei in tranzit prin anumite orase.
       
      Bucuresti/Ilfov - Butelii GasPeco 10 kg
      Petrom Șoseaua București-Ploiești 2 (Fantana Mioritia) Petrom B-dul Tudor Vladimirescu nr. 64-78 (13 Septembrie) OMV Bulevardul General Vasile Milea (Politehnica) OMV Șoseaua Chitilei 1, București  OMV Domnesti,  Sos. Centura, Domnesti  
      Astea sunt cele pe care mi le-a comunicat reprezentatul Gazpeco pt. Bucuresti saptamana trecuta.
      Va astept cu completari
    • Alin Opran
      de Alin Opran
      Buna dimineata colegi 
       
      As dori sa propun spre dezbatere subiectul din topic, incalzirea pe timp de iarna cu propan. Daca avem colegi care au cunostinte in acest domeniu ii "provoc" sa ne impartaseasca din experienta/cunostintele lor.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.