Gabriel Schuster

De la autoutilitara la campervan

107 postări în acest subiect de discuţie despre De la autoutilitara la campervan

De la autoutilitara la campervan

Gabriel Schuster

Am montat si trei trape : Maxx fan air automata in zona paturilor, Dometic Mini Heki in zona bucatariei, Fiamma 28*28 cm in baie. Pentru fiecare am folosit rame adaptoare Dometic pentru exterior si am confectionat si lipit rame de lemn ( sipca 4*4 cm) in interior.

Am montat patru bare de aluminu pentru portbagaj, prima avand spoiler, unde urmeaza sa fixez doua panouri solare 140 W fiecare.

IMG_5753.JPG

IMG_5755.JPG

IMG_5759.JPG

IMG_5762.JPG

IMG_5763.JPG

IMG_5761.JPG

• Like 5

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel Schuster

Dulapul facut initial pana in podea a fost modificat pentru a primi frigiderul, care ocupa si spatiul de sub lavoarul din baie. Asa am castigat cativa centimetri , bineveniti . Am fixat caroiajul peretilor din baie din sipci 2*3, 5 cm pe care am prins placaj de fag de 4 mm, dat cu ulei de in pe spate. Peretele dinspre sofer este din lemn, 18 mm, fixat sus si jos in profil de aluminiu. Scandurile au fost prinse intre ele cu dibluri de lemn de 8 mm.Am mascat stalpul dinspre sofer cu placaj si tabla de aluminiu de 1 mm, peste care va veni stofa auto de plafon, la fel si pe partea dinspre cabina a peretelui de lemn. Urmeaza si alte poze pana ajung la zi.

IMG_5741.JPG

IMG_5750.JPG

IMG_5799.jpg

IMG_5801.jpg

IMG_5802.jpg

IMG_5805.jpg

IMG_5807.jpg

IMG_5809.jpg

IMG_5810.jpg

• Like 5

Link către postare
Gabriel Schuster

* Deoarece vremea nu a tinut cu mine, lucrand pe canicula, am amenajat un  mic atelier folosind umbrela de pescuit.

** Cand faceti probe la o instalatie noua, folositi NEAPARAT o siguranta in circuit pentru a va feri de surprize.

*** Cablurile sunt notate cu diferite coduri la capete, am inceput sa notez legaturile ekectrice si cablurile folosite in vederea obtinerii schemei finale. Simbolutile nu sunt neaparat cele standardizate, dar acum este suficient asa.

OLEY8843.JPG

IMG_5634.JPG

IMG_5636.JPG

• Like 4
  • Upvote 1

Link către postare
Alin Opran

M-au dat pe spate hublourile de la usile din spate :OK:

Din experienta celor 2 iesiri de pana acum am observat ca daca as fi avut o aerisire pe una din usi ar fi fost mai bine :default_big_grin:

Link către postare
Fejer Antal

Bravo @Gabriel Schuster:bravo:  Ai avansat foarte mult, felicitari si spor in continuare:salutare!:

Link către postare
Gabriel Schuster
în urmă cu 5 ore, Alin Opran a scris:

M-au dat pe spate hublourile de la usile din spate :OK:

Din experienta celor 2 iesiri de pana acum am observat ca daca as fi avut o aerisire pe una din usi ar fi fost mai bine :default_big_grin:

@Alin Opran, sunt hublouri de barca. Am ales aceasta solutie din mai multe motive: 

- pretul de 220 eur ambele, cu transport inclus, luate de pe ebay.de

- geamul rezistent din plastic, fumuriu

- dimensiunea nu permite intrarea prin efractie

- si nu in ultimul rand imi plac mult.

Link către postare
Gabriel Schuster
în urmă cu 2 ore, Fejer Antal a scris:

Bravo @Gabriel Schuster:bravo:  Ai avansat foarte mult, felicitari si spor in continuare:salutare!:

Multumesc mult,  

• Like 1

Link către postare

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.