Adi Enache

Autorulota, Dethleffs Globebus T2

2 postări în acest subiect de discuţie despre Autorulota, Dethleffs Globebus T2

Autorulota, Dethleffs Globebus T2

Adi Enache

Autorulota foarte compacta, doar 5, 9 metri lungime si 2, 1 latime si 2, 6 inaltime. 
Poate fi parcata in aproape orice loc si poti merge fara probleme pe strazile inguste din orase, fiind foarte manevrabila.
Are trei locuri de dormit sau doi adulti cu doi copii mici (pat doua pers. si bancheta cu masa se fac pat).
Ca si dotari are cam tot ce se poate pune pe o autorulota din categoria ei: Truma combi, aer conditonat stationar Dometic, hota, doua trape mari si a treia cu dechidere automata si ventilatie functie de temperatura, panou solar 150w, tv cu antena satelit automata, invertor 600w, instalatie gpl omologata cu rezervor de 40l si incarcare exterioara (nu are butelii), suport trei biciclete, terasa Omnistore etc.
Pe cabina are climatronic, cruise control, dvd cu navigatie dedicata camper full Europa si Turcia etc.

Ca sasiu e Fiat Ducato  de 2, 2l si 130 cp. An fab. 2013 si 60000km.

Jante aluminiu cu cauciucuri vara si jante tabla cu cele de iarna.
Absolut totul functional si foarte bine intretinut.

Pret 37500 euro negociabil.

Tel. 0729992735
Alte detalii telefonic sa pe mail.

20170817_155131.jpg

20170817_155249.jpg

20170817_155341.jpg

20170817_155530.jpg

20170817_155536.jpg

20170817_155548.jpg

20170817_155556.jpg

20170817_155607.jpg

20170817_155618.jpg

20170817_155623.jpg

20170817_155629.jpg

20170817_160101.jpg

20170817_160114.jpg

20170817_160126.jpg

20170817_160144.jpg

20170817_160231.jpg

20170817_160236.jpg

20170817_160320.jpg

20170817_160345.jpg

20170817_160548.jpg

20170817_160557.jpg

20170817_160610.jpg

20170817_160635.jpg

20170817_160701.jpg

20170817_160759.jpg

• Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Ti-am adaugat eu in postare nr. de telefon pentru contact...Bafta la vanzare Adi! :OK:

Revii la rulota? :)

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

• Conţinut similar

• Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare ... anul trecut am facut o tura cu un Camper ... si dupa asteptari mi-a placut maxim ... din pacate cum sunt f scumpe ... nu prea as vrea sa investesc atatia bani.

Sunt adeptul mai mult off camping ...
      Acum cateva nelamuriri ...

La camper puteam descarca apa murdara de o maneta in spate, este la fel si la rulota ?

Rezervorul de toaleta il scoteam si il goleam, in loc amenajat,  la fel si la rulota ?

Rezervorul de apa ... mi-ar trebui un 150l min + murdara ... este pe rulota asa mare ? este spatiu de montaj? unde sunt montate in mod normal?

La autorulota accesul la spatiul de depozitare este facut prin lateral printr-o usa mica sau mare ? la rulota este cel din fata de pe protap nu ? imi trebui pt diverse, gratar scule de pescuit etc...

Alimentarea cu apa tot din ext se face la rulota ?

Vreau sa vad daca ce aveam pe autorulota exista si pe rulota ... daca fac un pas sa il fac cum trebui.
      Cum autorulotele sunt f scumpe ... m-as rezuma macar la o rulota.
      Rulota ar fii cu 2 spatii - pat suprapus intr-o parte, pat matrimonial capatul celalalt ... living la mijloc, toaleta si cabina de dus separata ( ca la autorulota ), frigi mare ... 
      Am gasit 2 modele de genul, Hobby si Adria, si ceva de la Weinsberg ... in configuratia asta , toate pe o axa.

Stiu ca in interior sunt spatii multiple ... dar sunt lucruri care nu as vrea sa le bag in ea ... gen undite ... gratar ...

Multumesc de sfaturi.

• Alin Opran
      de Alin Opran

Incep acest post prin a spune ca m-am saturat 

M-am saturat sa cumpar vechiturile altora si sa repar la ele.
      M-am saturat de cautat motorhome in stare acceptabila dar sa fie o poala de bani
      M-am saturat de bagat bani in reparatii.

Vreau ceva nou 

Binenteles ca nu am cele cateva zeci de mii de euro pentru achizitia a ceva nou dar, daca faci cu mana ta cu lucruri noi, iese ceva nou, nu? 

Sa incepem....
      Am scos la vanzare motorhome-ul din dotare prezentat aici pentru a ma dedica in aceasta iarna conversiei de la van la motorhome. Am mers pe aceasta varianta deoarece un van este destul de spatios in zona cargo, poti merge pe autostrada cu 120 km/h, are turbo si servo (ce nu am la actualul motorhome), nu ai probleme cu infiltratii/lemn putrezit, etc.
      Aici in Irlanda si in UK iti poti transforma un van in motorhome si sa ramana van in acte fara a avea probleme la ITP. Binenteles ca il poti modifica in acte, e destul de simplu, caz in care castigi la asigurare si motor tax (mai mici).

Am luat-o cu inceputul, mi-am facut un tabel xls cu dimensiunile van-urilor de pe piata pentru a gasi modelul care imi convine cel mai bine, Fiat/Citroen/Mercedes/Iveco/Peugeot/etc. M-am oprit la Ducato maxi L4H3 si Sprinter L4H3. Cum Ducato bun nu am prea gasit, m-am orientat la Sprinter.
      Am citit din scoarta in scoarta forumuri de aici din Irlanda si din Ro, am inteles din experienta altora ca 315 si 316 sunt problematice la motor si ca cele mai durabile ar fi 311 si 313.
      Ca sa o iau pe scurtatura, am achizitionat ieri un 311 CDI din 2008, 170k mile, se prezinta in conditie buna spre foarte buna. Modelul extra lung, are zona cargo care se va transforma lunga de 4.8 m!

Momentan cateva poze facute la achizitie. Vor urma altele dupa ce voi lucra la cele cateva puncte de rugina (acolo unde a fost zgariat/atins) si in special la usile din spate unde este ceva mai serioasa problema.

• Ionut C.
      de Ionut C.
      Pentru ca am inceput alt proiect, scot la vanzare campervan Ducato. Masina a fost revopsita integral. Se afla intr-o stare tehnica foarte buna. Are cca 120000 km, si cred ca sunt reali. Am cumparat-o la 116000, am facut doua drumuri in Germania cu ea, fara cea mai mica problema.
      Configuratia este urmatoarea: pat transversal pe spate, deasupra portbagajului, baie la mijloc, iar in fata baii este un loc de servit masa care se poate transforma intr-un pat de cca 175 cm.
      Mentionez ca nu este terminata, deci se poate modifica putin configuratia, pentru doritori. Se pot face doua paturi suprapuse in spate, se poate proiecta mobilierul interior, se pot alege materiale si culori. 
      Baia este finalizata, WC rotativ cu caseta, evacuare din exterior, dus si chiuveta de colt.
      Pretul se discuta doar la fata locului, se poate livra in stadiul actual ori finisata integral.
    • Alin Opran
      de Alin Opran
      Dragi colegi, a venit vremea sa-mi astern si eu pe hartia virtuala concediul acestui an, concediu pe care l-am petrecut intr-un mod inedit, o calatorie cu camperul proaspat cumparat, de la Dublin la Bucuresti si retur.
      Pentru cei care nu ma stiu (personal sau din postari), in acest an mi s-a facut dor de duca asa ca mi-am cautat un job in afara tarii iar la sfarsit de februarie am plecat din tara, fara familie insa. Sotia si baiatul au trebuit sa termine scoala la sfarsit de iunie (sotia fiind profesoara).
      Pentru a-i aduce si pe ei aici in Irlanda, aveam 2 variante: cea simpla, avion si doar 4 ore de drum sau cu camperul traversand Europa. Binenteles ca am ales a doua varianta 
      Deci am achizitionat camper, m-am apucat sa-l pun la punct iar in data de 28 iunie seara m-am prezentat la imbarcare in portul Dublin cu destinatia Holyhead, UK.
      Mi-am facut calculele si planul ca durata totala a calatoriei sa fie de 16 zile din care 3 zile drumul catre Bucuresti pe ruta cea mai scurta:

Pentru intoarcere mi-am propus sa vizitez Venetia (visul de o viata al sotiei), St.Tropez (am ramas cu nostalgie de la comediile cu Luis de Funes) si Parisul, alt vis al sotiei. Asa ca traseul de intoarcere a aratat astfel:

• Davieboy
      de Davieboy
      Buna ziua,
      Ma bucur sa fiu printre voi. Va transmit salutari cordiale din partea comunitatii de sud-est a Americii. Sunt repatriat recent dupa 31 de ani in America. Ultimii ani i-am petrecut in in Georgia si Sud Carolina. In 2016 am cumparat un camper Play Mor, model al anul 2000. Are 37 de feet (aproape 12 metri). L-am adus in Romania, pe vapor si doar ce l-am parcat (ieri), pe o proprietate personala in judetul Vaslui.
      Bine v-am gasit.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.