Ursu Florin

Transformare duba in camper

28 postări în acest subiect de discuţie despre Transformare duba in camper

Transformare duba in camper

Ursu Florin

Va salut. Ma bate gandul sa transform o duba in camper. Ca si marca m-am gandit la Fiat, Citroen sau Peugeot.

Care ar fi costurile in mare fara a pune in calcul masina?

Ma gandesca la mobila facuta pe comanda, am un prieten care se ocupa cu mobila si sigur ma va ajuta.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Cred ca minim 5-6000 de euro ar trebui sa-i ai pusi deoparte pentru dotari..:default_doh:.

Bafta! :OK:

Link către postare
Ursu Florin

Cam la 5000 ma gandeam si eu.

Link către postare
Ursu Florin

Ca si compartimentare ma gandesc la ceva de genul.

descărcare.jpg

• Like 1

Link către postare
Ionut C.

Am un proiect în lucru:

Dacă te interesează,  putem discuta  personalizarea după gust. 

Link către postare
Ursu Florin

M-am intalnit cu @Ionut C. zilele trecute. Un domn foarte de treaba care mi-a deschis ochii si mi-a raspuns la multe intrebari legate de transformarea unei dube in camper.

Tin sa ii multumesc si tin sa precizez ca deocamdata sunt in cautarea dubei pe carr sper sa o achizitionez pana la sfarsitul lunii Noiembrie.

Link către postare
Traian M

pt mobila trebuie sa folosesti plywood ce il furniruiesti cu o folie dedicata, PAL-ul melaminat este mult prea greu si nu e atat de rezistent.

Iti recomand sa iei duba de tip ducato, boxer sau citroen varaianta de 6, 4m lungime ca sa ai ceva spatiu in ea. Mai lungi de atat nu sunt pe tipul asta dar te poti uita pt mai lungi la mercedes sprinter, vw LT sau la ford transit.

Este un proiect dificil, va fi mult de munca si iti va lua mult timp.

Eu cred ca vei baga cel putin 10000 de euro in materiale si manopera pt o echipare completa.

Link către postare
Ursu Florin

Sunt constient ca este un proiect dificil si de durata.

Sincer nu cred ca intra 10000 euro in amenajare....

Link către postare
Traian M

Daca iei totul din dezmembrari e posibil sa iesi mai ieftin, dar nu cred ca poti pune si vei vrea chiar totul din dezmembrari. Banii investiti se aduna in timp. Eu in rulota  am mai bagat inca 3500 de euro de cand am cumparat-o :))) si tot mai gasesc lucruri de facut pe la ea. Cel mai mult vor costa accesoriile, centrala multifunctionala soba/boiler truma, frigiderul, panouri solare, regulator si baterie gel, aer conditionat dedicat pe plafon ca sa nu ocupi spatiul in duba care si asa e mic, tot ce tine de toaleta si altele.

Nu stiu daca merita timpul pierdut, munca si bataia de cap, iti trebuie si o duba in stare foarte buna, motor si caroserie, km cat mai putini, ca sa nu repari si la ea toata ziua.

Cred ca un CamperVan ducato dinacesta il gasesti pe la 30-35k euro de la knaus, possl sau alte branduri. Daca eu as vrea sa fac un proiect din acesta cu lucruri de calitate, duba ar fi undeva la 15.000 de euro si transformarea minim 10000 desi cred ca ar urca spre 12000. Insa timpul si munca bagate in proiect sunt de nepretuit.

Link către postare
Gabriel Schuster

@Traian M

Si eu incep sa transform o duba in campervan. Cu 30.000 eur gasesti o autorulota decent echipata cu minim10 ani vechime. Personal consider bani aruncati pentru asa ceva. Am luat o autoutilitara din 2014 cu 172.000 km la bord si o voi amenaja pentru cerintele mele( doua persoane, pat si baie mare, bucatarie minimala). Vreu sa pun totul nou si nu cred ca voi depasi 5-6000 euro dotarile. Munca  mea o consider fitnes . Nu ma grabeste nimeni si, in afara de mobila, voi face eu restul.

• Like 1
  • Upvote 4

Link către postare
Ursu Florin

@Traian M cred ca exagerezi cu sumele astea. 

Un Fiat Ducato nou costa undeva la 20000 de euro.

Accesoriile pentru interior sunt destul de scumpe dar te poti limita.

Nu stiu ce ai investit tu in rulota de 3500 euro....

Link către postare
Traian M

Eu ma refer la cum as face eu, duba as lua-o cu km cat mai putini, sa arate impecabil, sa aiba ceva dotari, gen cruise control, clima automata si cutie automata. La rulota numai panourile usoare semiflexibile, regulatorul mppt si bateria de 150ah, conetica si alte accesorii au costat 5500 de lei, AC-ul 1200 de lei, mover 2000 de lei, am schimbat rezervorul cu unul de 95 de litri care si ala cu conetica si accesorii 700 de lei si multe alte imbunatatiri mai mici, care nici nu le mai tin numarul.

• Like 1

Link către postare
Gabriel Schuster

Primul pas a fost facut, de ieri sunt proprietar cu acte al unui Citroen Jumper , noiembrie 2013, 172.000 km reali, dimensiuni interioare 4, 07*1, 90*1, 90 si , cel mai important pentru mine, doua locuri. Urmeaza inscrierea si apoi demararea lucrarilor de izolare.Cred ca voi deschide un topic separat pentru informatii si poze privind evolutia proiectului. Va urma...

• Like 3
  • Upvote 2

Link către postare
Costica V.

Sa o stapanesti sanatos si sa-ti vezi visul realizat!!  :OK:
Totodata, spor la treaba, ca ce munca te asteapta....., eu unul nu vreau sa ma gandesc!!  :nedecis:   (:default_109:)

Link către postare
Daniel P

Da, dar e o munca care-ti face placere si nu se pune...:)

Spor la treaba @Gabriel Schuster ! :OK:

• Upvote 1

Link către postare
Flavius Ivan

Spor la treaba @Gabriel Schuster. Sa ne tii la curent cu evolutia transformarii :OK:

Link către postare
Gabriel Schuster

Multumesc mult pentru urari si incurajari. Nu ma sperie munca la conversie, imi doresc mult sa iasa ceva bun. Voi folosi numai piese noi, vreau sa folosesc mult timp de acum inainte acest van. Voi deschide topic nou si de acum inainte voi posta acolo ce tine de conversie. 

• Like 2

Link către postare
Catalin Gigi

eu cred ca o varianta buna pt cei care vor sa iasa mai ieftin ar fi achizitionarea unei rulote englezesti cu maxim 2000 eur ( cu toate ca gasesti si mult mai ieftin ) ...dupa care se ia centrala termica cu boiler cu apa calda , geamurile , trapele , baia cu cabina de dus , paturile , toaleta , bucataria , cu siguranta se poate adapta si ceva ceva din mobilier  ....la final sasiul se poate omologa ca si trailer , platforma , remorca etc ...

• Like 1

Link către postare
Anghelescu Anton

:salutare!:Buna seara.Dupa 10 ani de carat si griji pt.parcare[la ultima a spart geamul din spate si a furat cortul} am hotarat sa incerc alceva.Am cumparat un Renaut Trafic(L2H2)Furgon din Noe.2011, 145000Km, 1995Cm, motor de Nissan Prima Star cu distrbutie pe lant cauciucuri noi.La6500eu.Cu cheltuieli minime, maxime 1000eu.(incuzand: Webasto, capete de bara, pivoti.Testare la firma Bochss).Si acum arata asa, doua paturi suprapuse, dulap, aragaz, ghiuveta pompa de apa, toualeta portabila(la tipla), pereti si plafon izolate podeaua izolata si dublata etc. Ps. Nu am demontat panoul din spatele scaunelor ca sa fac intrarea si prin cabina din motive de ITP(cabina integrata).

imaginile mele 027.jpg

rulota 048.jpg

rulota 061.jpg

rulota 001.jpg

038.jpg

090.jpg

101.jpg

103.jpg

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Fejer Antal

Sa aveti parte de ea. Multe vacante, drumuri bune, vant din spate va doresc:noroc:

Link către postare
Anghelescu Anton

@Fejer Antal Multumesc mult si pt. Dv. la fel. Sa aveti o zi buna.

Link către postare
Alin Opran

Legat de costuri:

In conversia pe care o fac eu am investit pana acum cca 3.850 euro care include pana si suruburile dar si uneltele noi cumparate care ma ajuta la prelucrarea lemnului. :default_big_grin:

Am achizitionat doar lucruri noi iar toata munca este facuta de mine, inclusiv partea de mobilier.  Din estimarea de pana acum cred ca ar mai fi de cumparat de cca 1.000 euro, astfel ca ma voi incadra in bugetul propus de 10k euro total. Masina in sine a costat 3.680 euro.

• Like 1
  • Upvote 3

Link către postare
Traian M
în urmă cu 14 ore, Alin Opran a scris:

Masina in sine a costat 3.680 euro.

Ieftine masinile in Irlanda, in Ro nici cu 1 milion de km n-o gasesti la pretul asta. :)

Link către postare
Alin Opran
în urmă cu 4 ore, Traian M a scris:

Ieftine masinile in Irlanda

Da, sunt mult mai ieftine ca in restul Europei, asta fiindca este oferta mare din piata din UK.

Ca sa revenim on-topic, @Ursu Florin ai continuat proiectul de transformare?

Link către postare

Anunt !
XGO Autorulote - unic importator in Romania pentru XGO Dynamic model 2020 - Fiat/Rimor si NOBEL ART, modele 2020 - Ford/Roller Team.
Preturi incepand de la 30.000€
www.xgoautorulote.ro,

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.