Catalin Petrescu

Reparatii-suduri elemente plastic autorulote si rulote

37 postări în acest subiect de discuţie despre Reparatii-suduri elemente plastic autorulote si rulote

Reparatii-suduri elemente plastic autorulote si rulote

Catalin Petrescu
în urmă cu 6 ore, Eusebiu Cretu a scris:

Daca ati matuit bine si degresat suprafata inainte de a aplica fibra si mai ales daca zonele respective nu flexeaza foarte tare este posibil sa tina lucrarea .

Fibra de sticla dupa intarire devine un material dur ce nu poate fi maleabil , calitate pe care un plastic o are fara sa crape.

Stima.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Petrescu
La 3/8/2018 la 15:01, Marcus.Mihai a scris:

Buna ziua din nou, am revenit cu pozele promise. 

Este cam groasa treaba...

Am eliminat toate materialele rele, imbibate cu apa etc,  dupa care urmeaza reanlocuirea lor. 

20170331_123116.jpg

20170331_123114.jpg

20170331_123101.jpg

20170331_123058.jpg

Aveti lucrare serioasa acolo.

In principiu ar trebui inceput cu inlocuirea lemnului afectat si tratarea celui nou cu proxilin de la policolor.

V-ar usura foarte tare munca un capsator pneumatic pentru imbinarea structurii.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marcus.Mihai
în urmă cu 19 ore, Catalin Petrescu a scris:

Aveti lucrare serioasa acolo.

In principiu ar trebui inceput cu inlocuirea lemnului afectat si tratarea celui nou cu proxilin de la policolor.

V ar usura foarte tare munca un capsator pneumatic pentru imbinarea structurii.

Asa este, e mult de lucru, am de cautat acum placaj de lemn, polistiren expandat, adezivuri bune, mastik pt izolat si cel mai important un tapet ce sa dea cu restul rulotei in interior... ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu
în urmă cu 4 ore, Marcus.Mihai a scris:

Asa este, e mult de lucru, am de cautat acum placaj de lemn, polistiren expandat, adezivuri bune, mastik pt izolat si cel mai important un tapet ce sa dea cu restul rulotei in interior... ?

Placaj multistratificat gasiti la Arabesque.

Tapet identic cu cele vazute de mine prin rulote am vazut numai la Mr Bricolage , nu vand la metru numai la sul si costa in jur de 70/lei.

Va recomand sa folositi extrudat de 30mm.

La noi nu veti gasi expandat cu densitatea celui din rulota.

Cu masticul e clara treaba, Sika ar fi cam de top , la salam sau la tub.

Un capsator pneumatic sau electric ar fi foarte bun pentru a executa toate prinderile.

Spor..

 

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Problema:

Rulota Chateau, exteriorul panoului frontal din plastic. Batran saracul, are cateva fisuri, legate, banuiesc, de imbatranirea materialului + ciclul rece-cald (am observat ca la soare + caldura fisurile abia se vad iar plasticul se onduleaza un pic, la rece devine drept iar fisurile se casca)

Am citit cu atentie tot ce s-a postat pe subiectul "reparatia elementelor din plastic" si am decis sa achizitionez trusa asta care contine, dupa cum suna descrierea, bare de plastic PE, PP, PS.

Dilema mea este: cu care din aceste bare fac sudura ? Din ce material este facut panoul rulotei ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Daca nu aveti bucati lipsa, nu e nevoie de matrial de adaos. Letconul respectiv ingroapa plasa metalica in materialul plastic, oferind o fixare sigura dupa racire, fara risc de fisurare. Decupati o bucata de plasa cu cca 2m mai mare decat fisura. Asteptati sa se incalzeasca letconul, apoi apasati cu talpa respectiva de-a lungul plasei, pana aceasta se scufunda in materialul plastic. Ideal ar fi sa puneti  cate o plasa pe fiecare dintre fete, dar in cazul asta trebuie finisata suprafata exterioara (chit cu fibra de sticla, filler, vopsea). Daca aveti doar fisuri, incercati sa le inchideti prin presare inainte de lipire. Aplicati plasa dopar pe spate, astfel nu mai e nevoie de finisare pe fata. Reparatia se face doar cu masca fixata pe o suprafata tare, de forma mastii, sa puteti apasa cu letconul fara a o deforma sau sparge.

In locul trusei se poate folosi fara probleme un letcon electric sau chiar unul "tiganesc", care se incalzeste pe flacara aragazului. Plasa metalica, chiar si inoxidabila, se gaseste in magazinele de materiale de constructii.

Succes!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Nu, nu sunt bucati lipsa.

Din pacate nu pot pune masca pe o suprafata tare, ea face parte din rulota, ca sa zic asa :). Nici vorba sa o demontez, e prea mare riscul, la varsta ei, sa mai crape si prin alte locuri la demontare. Am sa incerc sa aplic pe fata opusa aplicarii plasei o placa tare (placaj?) fixata bine cu menghine. Apoi invers, parca m-ar tenta sa aplic plasa pe ambele fete.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Petrescu

Foarte corecte sfaturile lui Ionut.

Vor tine foarte bine lipiturile cu plasa inserata la interior cu letconul electric.

Eu unul nu cred ca e necesar sa puneti plasa pe ambele fete.

V-as recomanda totusi dupa efectuarea lipiturilor si introducerea plasei sa dati cu un spray de zinc peste plasa daca nu e introdusa complet in plastic pentru ca poate rugini.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
La 4/17/2018 la 13:27, Ionut C. a scris:

(...) trebuie finisata suprafata exterioara (chit cu fibra de sticla, filler, vopsea).

 

Din motive de acces, am aplicat plasa pe exterior.

Filler = chit poliesteric normal ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
La 04.05.2018 la 19:44, Radu Ionescu a scris:

Filler = chit poliesteric normal ?

Filler e un fel de chit fin lichid. Se aplica cu pistolul,   pentru a acoperi imperfecțiuni fine. Dacă nu ești foarte pretențios,   poți folosi câteva mâini de chit poliesteric. E bine sa aplici straturi subțiri,  lași să se usuce, șlefuiești, aplici din nou,   până când ești mulțumit de rezultat. 

Succes! 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Saru'mana, nu e cazul de slefuit fin, suprafata panoului este texturata.

(am intrebat de filler ptr. ca si pe cutia de chit polierteric si pe spray-ul cu grund scrie "filler").

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Adrian D
      de Adrian D
      Bună seara dragi colegi! 
      Sunt posesorul unei rulote Hobby Excellent 495 UFE, din 2017. Astăzi, datorită oboselii și neatenției, la intrarea în curte, am atins coltul din stânga spate al rulotei. În aparență, problema nu pare a fi foarte gravă., dar au fost afectate atât tabla cât și ornamentul din plastic. Vă rog, dacă este posibil și a-ți trecut prin astfel de incidente nedorite să îmi dați câteva sfaturi legate de reparație și materialele ce ar trebui să le folosesc. 
      Mulțumesc anticipat! 
      Seară frumoasă comunitate! 

    • Emanuel F.
      de Emanuel F.
      Salutare grup! as avea nevoie de ajutor vostru, am un mini convector s 78/26 de la Juno, si vreau sa-l il instalez pe rulota deoarece nu am soba pe ea si preturile sunt cam maricele si nu prea  imi permit in perioada asta.
      Problema este ca am duze de GN si as vrea sa le pun pe GPL dar nu gasesc niciunde! am apelat chiar si la un prieten in germania sa sune la producator sa intrebe daca are duze pentu el iar producatorul a spus ca este un model mai vechi si din pacate nu se mai gasesc/fabrica duze pentru modelul pe care il am.
      Intrebarea mea este stiti o persoana care poate modifica duza sau poate are cineva " o duza" pt el. 
      L-am probat si duza lui de GN dar flacara era galbena si am inteles ca nu este Ok. 

       










    • Stefan Ghelec
      de Stefan Ghelec
      Salutare tuturor!
       
      Aveti idee de un om priceput, prin Bucuresti,  care sa ne poata ajuta cu o reparatie pe sasiu, in zona protzapului? Este clar nevoie de sudura...
      Am descoperit putina rugina si cand am "sapat" am descoperit o gaura de toata frumusetea in zona protzap-ului. Nu pare sa fie afectata grav structura de rezistenta, bara in capaul careia este fixata nuca merge adanc in sasiu. Dar o cu o astfel de probleme nici nu am curaj sa ies cu ea din curte ...


    • Iri
      de Iri
      Salut colegi!
      Ma puteti ajuta cu un meserias fara ghilimele pentru reparatie rulota burstner club cat mai aproape de Craiova?
      Multumesc!
       




    • Sorin S
      de Sorin S
      Salutare , cum mai nou sint in cautari dupa rulota am gasit ceva foarte interesant doarca panul din fata este din plastic .
      Doresc impresii si pareri cu privire la acest lucru , cat de rezistente sant aceste panouri , in spatele panoului exista panou de aluminium ?, panoul de fata este de plastic doar de ornament sau acesta este peretele?
      Doresc mai multe pareri ca azi ma duc sa vad ceva si nu vreau batai de cap prea mari..
       
      Multumesc si Paste Fericit tuturor..
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.