Eusebiu Cretu

Ce rulota vreau?

159 postări în acest subiect de discuţie despre Ce rulota vreau?

Ce rulota vreau?

Mircea

@adiciordas , de acord cu tine si vorbim de rulote bune, nu putregaiuri. Eu, pe rulota mea Avento Masters din 1996, am dat 2300E si asta pentruca este micuta si avea  doar dotarile standard. Cu ce am pus pe ea pana acum si nu mofturi ci necesitati, am trecut de 3500 E.:ascratch:hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eusebiu Cretu

Eu caut si sper sa gasesc o rulota uscata si fara probleme, incet, incet, in functie de buget voi incepe sa o echipez, ma intereseaza sa am o baza "sanatoasa"

 

La prima vedere, pentru cei care nu au avut nici un fel de contact cu rulotismul, sa-ti cumperi o rulota pare un lucru simplu, tot ce poti sa vezi este aspectul raportat la pret iar anunturile de pe net sunt chiar ofertante, problemele apar atunci cand incepi sa-ti dai seama cam cu ce probleme te poti confrunta in momentul in care detii o rulota.

De aproximativ o luna am inceput sa citesc cam tot ce-mi pica prin mana despre rulote, probleme/rezolvari si situatia s-a schimbat putin, ideea este ca daca nu voi gasi ceva in bugetul meu prefer sa mai astept.... cu siguranta n-as vrea sa cumpar o rulota cu probleme doar de dragul de a avea rulota!

 

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

O rulota buna nu e ieftina. E la fel ca o masina nu o gasesti buna la bani putini. Rulota mea a fost 1800 euro in Olanda, cu drum cu hoteluri, etc. Se mai agauga 700-800 e.

Dar e rulota pe care mi-am dorit-o cand am plecat de acasa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

 @Eusebiu C., eu te inteleg foarte bine. Nu sunt nici doi ani de cand am luat microbul si dupa ce am citit de pe Forum cam tot ce credeam eu ca imi este necesar pentru a face o alegere buna, am cautat vreme de multe luni de zile si am intrat in zeci de rulote sa le studiez, pana ce am gasit ceea ce imi doream pentru mine si sotia mea. Nu ar fi lipsit de importanta sa citesti si topicul deschis de mine :

Iti doresc mult succes in cautarea si gasirea rulotei tale de vis.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@mircea am citit  si topicul deschis de tine (si mute altele din rubrica Rulota mea), frumos prezenta, sa o stapanesti sanatos. Felicitari pentru descriere !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Eusebiu C., ma bucur ca ai citit topicul meu si mai ales, ca ti-a placut. Inseamna ca scopul a fost atins : orientarea primilor pasi ai rulotistilor incepatori, pentru a-i ajuta sa faca o alegere buna. nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Eusebiu C. si @nilf pentru voi era sfatul mai bine asteptati si mai strangeti bani si luati o rulota buna, decat sa cumparati o rulota rea si sa reparati dupa aia, o sa iesiti mai scump , plus bataie de cap!Asta este sfatul meu voi faceti ce vreti cu banii vostrii.naysuperok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salutare dragi colegi !

De cand astept aceste clipe..... de astazi nu mai am nevoie de raspuns la  intrebarea "Ce rulota vreau?" superok 

De astazi stiu exact ce rulota AM !

Da, de astazi Rully(asa a botezat-o fetita mea) face parte din familia noastra si inainte de a va spune cate ceva despre ea vreu sa VA MULTUMESC pentru tot sprijinul, pentru toate sfaturile si pentru tot materialul despre rulote,  gasit pe acest forum.Fara ajutorul vostru, sansele sa ma aleg cu cine stie ce putregai ar fi fost foarte mari ! Asadar hi, aveti tot respectul meu  si sper sa pot fi si eu de ajutor, candva, cuiva.....

Despre Rully..... trebuie sa va spun ca astazi cu ajutorul colegului @Drinovan Ovidiu (Multumesc Ovidiu) am parcat-o pe Rully in curtea casei noastre, Rully este o frumoasa belgianca (sper ca nu ma insel) supla de numai 657 Kg , nascuta prin1991 sub numele de Chateu La Car 400  si foarte  sanatoasa la trup ! f;'

Are 2 zone  de servit masa ce se transforma in  2 paturi pentru dormit, WC fix cu golire pe exterior, chiuveta si cadita de dus si calsicele frigider, aragaz, chiuveta si soba.

Este exact ce am cautat, o rulota usoara, uscata si in bugetul meu (pretul a fost 1600 euro) ITP valabil 2018, inmatriculata in AR 

Ca si lipsuri, in ordinea prioritatilor : o coarba,  butelie , baterie, un panou fotovoltaic si apoi mai vedem....

 

Acum dilema mea este, Mos Craciun a venit mai tarziu, sau cadoul de ziua mea mai devreme ...?!askc

Scuze daca  v-am plictist, dar simteam nevoia sa ma exteriorizez putin.

 

P.S. va rog sa fiti ingatuitori si sa nu-mi cereti inca sa o prezint in "Rulota mea" deoarece necesita o igenizare serioasa, promit sa vin cu imagini cat mai curand!

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Felicitari @Eusebiu C. pentru alegerea facuta!

 Ai ales o rulota usoara, bine facuta, care dupa atatia ani nu se vede in interior nici o urma de slabire a podelei, a imbinarilor dintre panourile laterale, podea si plafon totul fiind uscat si la locul lor!

 Interesanta pozitionarea mobilierului la care pe langa patul mare din fata au mai gasit loc pentru inca un pat!

 Legat de mufa cu 7 pini aceasta este conceputa, doar pentru luminile rulotei si o prima modificare ce ar trebui sa o faci ca sa mearga bine semnalizarea drepta si pozitia, este sa incerci sa inversezi intre ele firele 4 si 5 din mufa!

 In cei 50 de km parcursi cu ea am observat ca consumul la masina a crescut cu doar ~0.6l si am putut rula in siguranta la o viteza de 90nkm/h, neaparand nici un fel de balans  (fara incarcatura si fara telescoape)!

Probabil are un avantaj faptul ca este mai scurta si nu exista la extremitati nici un fel de greutati (doar cortul pozitionat jos pe mijloc), fiind bine echilibrata, putand ridica protapul cu o mana!

 

Da-mi voie Eusebiu sa pun o prima poza facuta cu Rully, luandu-si la revedere de la vechii ei stapani!:P

 

rulota.jpg

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Ovidiu, mulțumesc încă o dată pentru ajutorul  acordat și sper sa nu teacă prea mult timp pana la prima ieșire  împreună. 

 

Multumesc și pentru  poza, m-am uitat acum la poza postata de tine. ..., chiar am o rulota  frumoasa ! :laughing::laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Eusebiu C.

 

Felicitari pentru rulota. Spor la treaba cu igienizarea si posteaza cat mai multe poze. De acum ai o preocupare in plus, cum sa modernizezi rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Ma bucur @Eusebiu C. ca intr-un final ai reusit sa cumperi o rulota care sa te satisfaca!

Totodata ma bucur ca discutiile din forum te-au ajutat sa faci acest pas, de care se pare ca esti tare multumit :)

 

Asteptam igienizarea si prezentarea in Rulota mea, pentru a putea fiecare sa-ti ureze "cele bune".

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Eusebiu C. Felicitari! Ne bucuram ca ai gasit-o pe Rully la care visai si ca postarile noastre de pe Forum ti-au fost de folos asa cum si noua ne-au fost la vremea respectiva. "Lipsurile" enumerate de tine sunt minore si importante sunt plusurile enumerate de colegul Ovidiu. Asteptam cu interes o prezentare detailata insotita de poze la sectiiunea de prezentare si iti dorim sa ai parte si sa te bucuri de rulota in noul sezon 2017 si inca in multe altele ce vor urma.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
On 12/25/2016 at 21:51, Eusebiu C. a scris:

Eu cele la care faci tu referiere l-am dat uitarii de mult, vreau sa vad  o "Chateau La Car" inmatriculata in RO

La Car e model vechi, eu am asa ceva, fab. 86

acum am vazut ca ai si luat-o! Felicitari pentru achizitie !

Baga poze, sunt tare curios pe unde vine baia aia, a mea e modelul 380 si n-are nici un fel de baie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ma bucur pentru tine @Eusebiu C., felicitari!nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Va multumesc pentru urari si promit sa vin cu poze cat mai curand.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Sa fie cu noroc @Eusebiu C.!!  Pana la urma ai gasit ceva sa-ti placa!

Felicitari si sa va bucurati de ea superok

Ma bucur pentru tine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

@Eusebiu C. sa fie cu noroc!

Si eu caut un Fendt dupa anul 2000 si din pacate nu reusesc sa gasesc. Sunt cateva pe net de vanzare, le-am vazut - an 2000/2004/2008. Nu pot spune decat atat: CAZANE PE ROTI ! Am fost oripilat de calitatea lor si a vanzatorilor( mai ales celui din Pucheni).

Vacante placute cu noua ta rulota!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Adrian

Salut, ei mai @Eusebiu C. n.ai cam ținut în tensiune, nu pot sa.ti împărtășesc  bucuria  pe care o am în suflet ptr.tine, nu pot decât din suflet sa.ti  urez sa  aveți parte de iesiri  frumoase și Rully  sa va aducă numai satisfacții! PS.  Este tare frumoasă.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Felicitari pentru achizitia facuta @Eusebiu C.si cat mai multe iesiri placute alaturi de cei dragi.superok:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Felicirari @Eusebiu C.!

Sa va bucurati de multe si frumoase iesiri!

 

PS: baga mare cu curatenia, noi preconizam prima ieseala la sfarsitul lui ianuarie, asa ca mai este prea mult timp :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Felicitari pentru achizitia facuta si sa o stapanesti sanatos! Sa ai parte de ea si sa-ti ofere numai
iesiri/concedii minunate atat tie cat si familiei tale!!  superok
Felicitari si succes pe mai departe in dorea ei cu cele necesare!! biggrin (:ascratch:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.