Eusebiu Cretu

Ce rulota vreau?

159 postări în acest subiect de discuţie despre Ce rulota vreau?

Ce rulota vreau?

Eugen David

Salut!

Cum ti-am spus si la telefon, o rulota pe care-o cunosc si-o stiu este cea a colegului nostru de la Caransebes 

@Alexandru Marin Este la 115 km de tine, poti s-a vezi oricand!

Tocmai a cumparat un suport de biciclete pentru spate , urmeaza sa-l montam!

 

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

@Eugen David și eui-am propus lui Eusebiu rulota unui prieten de-al meu pe care o cunosc, dar din păcate aceste rulote depășesc bugetul lui :) Omul își cunoaște plapuma și nu o poate întinde mai mult :(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Bugetul alocat de @Eusebiu C. este destul de apropiat de pretul rulotei colegului de la Caransebes!

Unde mai pui ca cea de ieri era  1800 de euro, fara panoul solar de 150 w, bateria cu gel de 150 Ah, si regulatorul solar, podea reabilitata termic si ca rezistenta, si inca multe altele si pretul mai poate fi "coafat" incat sa fie bine!

N-o vinde de rea, o vinde sa-si cumpere una mai "tinerica, " dar sa aibe si mover! Vrea sa rada de mine ca eu n-o sa pot parca asa cum o va face el cu moverul!tamp!

Ce pret are cea a colegului tau , nu stiu insa!askc

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Eusebiu C.dupa cate vad din pozele puse de tine cu Beylandul, vad ca rulota de la Cluj nu are chiuveta in baie, sau poate e asa pozata sa nu se vada ca e rabatata?:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Eugen David, am citit auntul si asa cum spuneam si in MP sunt constient ca rulota isi merita banii, doar ca eu as prefera sa gasesc una pana in 1800  si ulterior sa incep sa o echipez in functie de cum mai adun cate un banut, cu siguranta mi-ar placea sa am toti banii si sa cumpar una gata echipata, dar din pacate trebuie sa ma multumesc cu una simpla  care sa aiba strictul necesar.

Si rulota propusa de @Ursu Florin este cam tot pe acolo ca si bani, iar ca dotari, cam tot ce ti-ai putea dori, insa sunt constient ca toate aceste dotari costa ....

Asa ca inca mai caut, eventual mai astept, poate s-o ivi una si pe placul si bugetul meu.....

 

Oricum sunt uimit de cat ajutor am primt pe acest forum, nu stiu cum ma voi putea revansa vreodata fata de voi !

Colegul @Levi N a fost astazi in piata din Cluj si a vazut (pe  exterior) rulota przentata de mine mai sus si s-a  oferit sa mearga si duminca sa o vada si pe interior, ce sa zic...

Tot respectul meu pentru acesta comunitate !

VA MULTUMESC !

 

 

@adiciordas am observat si eu, daca chiuveta ar fi singurul minus, n-ar fi o problema, nu cred ca poate fi asa  de complicat sa gasesc ulterior una , am vazut ca rama pe care se sprijina chiuveta exista.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eugen David, știu ca dotările costa am simțit pielea mea :D

@Eusebiu C. nu numai tu trebuie sa te revanșeze și eu trebuie. Cred ca ne revanșam cel mai bine prin prezenta noastră la ieșirile organizate în aceasta comunitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Eteteeeeee...cel mic @Ursu Florin are dreptate, trebuie sa ne intalnim mai des si in functie de timpul fiecaruia superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@Eusebiu C.  @Ursu Florin, asa este dotarile costa, dar la 2000 de euro rulota colegului chiar nu-i de aruncat, dimpotriva!

Are 2 spatii de dormit nu doar unu precum cea de la Cluj, si cea la care am fost ieri, de fapt aceiiasi marca  si model "Beyerland"!

Dimensiunea fiind de 3, 95 m fara protap, deci destul de mica, greutate 600 kg cu 900 mma!Deci mica si usoara!

Si Doamne cat de mult iti vei dorii un al 2-lea spatiu! tamp Dar asta vei vedea atunci cand nu-l ai!

Chiar ma-ntreb ce fac colegii cu un singur spatiu de dormit, atunci cand isi doresc sa faca masa, ori sa mai culce cate un copil ori poate 2?? Unde-si pun "harnasamentul" de pe pat, fiindca cam peste tot este ocupat!

Probabil servesc totul pe genunchi!j;[ Ce-as face eu care mai am si o saltea suplimentara permanent peste pernele banchetelor?:laughing:

Daca-n pozele postate la cea de la Brad, poze facute acum 5 ani , nu erau atatea fisuri, apoi acum sunt, si in mod cert eu unul m-as ferii cat pot de marca asta!  Fatada fiind de plastic se crapa, nu acelasi lucru se intampla la rulotele cu exteriorul de aluminiu! Si a colegului de aluminiu este!

Dar colegul, sunt banii si placerea lui, noi nu putem decat sa ne dam parerea!

Ori ce-ai cumpara evita cele cu fata plasicata! Ai vazut ce se-ntampla!

Bafta!nay

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

@Eusebiu C. ai primit mailul cu pozele?

Sâmbătă este târgul de mașini în Cluj, nu duminica!

Modificat de Levi N

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Levi N nu am primit pozele ! Adresa este cea din semnatura, "eusebiucretu@gmail.com"

 

@Eugen David, parerile si sfaturile voastre, chiar conteaza si va cantari mult in alegerea ce  o voi face.

 

 

Am primit pozele de la @ Levi N !

Rulota de la Cluj !

 

IMG_20161213_155644.jpg

IMG_20161213_155714.jpg

IMG_20161213_160005.jpg

IMG_20161213_160017.jpg

IMG_20161213_160028.jpg

IMG_20161213_160034.jpg

IMG_20161213_160049.jpg

IMG_20161213_160104.jpg

IMG_20161213_160113.jpg

IMG_20161213_160121.jpg

IMG_20161213_160126.jpg

IMG_20161213_160137.jpg

IMG_20161213_160158.jpg

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salutare colegi!

@Eusebiu C.

Vin si eu cu o propunere :

 

 

Rulota Tec 608 kg impecabila
*inmatriculata 2016
*fara infiltratii sau alte probleme
*panou solar nou 120w + baterie 120ah
*centrala Truma pe gpl
*frigider mare 12v, 220v, GPL
*chiuveta inox bucatarie
*aragaz inoz 
*baie cu wc, chiuveta, cadita dus, spatii depozitare
*trape noi montate in toamna
*iluninare led bucatarie, baie, dormitor
*roata rezerva noua
*totul este in stare de functionare si arata foarte bine

 

Rulota o cunosc si o recomand!

 

 

TEC.jpg

tec 2.jpg

tec3.jpg

tec4.jpg

tec5.jpg

tec6.jpg

tec7.jpg

tec8.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Pare destul de ok! TEC, e firma buna!

Apropo ce an de fabricatie are @Silviu Pascu ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

87....sper sa nu gresesc :(

dar sincer....este mult mai solida decat a mea (1998)

Rulota este BETON!

Chiar recomand sa o verifice un coleg din Ploiesti.

Rulota nu are nici cea mai mica problema pe structura, tren de rulare, electrica......doar anul o poate trage in jos.

@Eusebiu C., te pot pune in legatura cu vanzatorul. Este rulotist de-al nostru :)) 

Uitasem...pret 1800 euro...Inmatriculata!!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc @Silviu Pascu,  dar  caut o rulota cu wc fix si golire pe exterior.

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Cu placere @Eusebiu C.

Stiu ce inseamna rulota visata. Eu acum o caut pe pe cea de-a doua.....si trebuie sa fie neaparat Fendt 510. Vreau sa fac o pereche : 1 frantuzoaica si 1 nemtoaica :)

Spor!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C., eu zic sa scoti din calcul si rulota de la Cluj, @Eugen David daca prietenul tau poate vinde rulota la 2000 euro nu este un pret rau, acum tu cunosti starea rulotei si poti sa iti dai cu parerea. Rulota are baie? WC cu golire exterioara ?. Apropo de spatii de dormit, si eu am tot unul si nu ma deranjeaza deloc :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Din pacate doar wc mobil!tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc colegului @Levi N pentru ajutorul acordat !

Se pare ca nici cea de la Cluj nu este ce-mi trebuie :ascratch:

Incerc sa-mi dau seama cat de complicata este treaba cu WC mobil.....

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C. treaba cu wc mobil nu e asa de complicata. Iei wc-ul din baie ieși cu el afara, îl golești și îl pui la loc :). La ec fix îl golești direct din exterior.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Eusebiu C.

WC-ul mobil are rezervor de apa curata  si rezervor de deseuri. Majoritatea au pompa manuala, nu electrica. De operat este simplu, desfaci rezervorul de deseuri si in versi, apoi il speli.Se folosesc aceleasi substante. Avantajul este ca il poti pune afara intr-un cort de dus, mai ales daca mergi la pescuit, chiar si daca rulota este acasa.Ai astfel si mai mult spatiu in baie. Totul depinde de ceea ce vrei.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Exact cum spune @Ursu Florin hi
Nu e complicat deloc. Poate un pic mai greu decat la cel cu golirea prin exterior .
Dar...nu e mare scofala .:D
Si eu am acelasi tip de wc mobil ( 60 euro ) si mi se pare destul de practic.j;[

ScreenHunter_10 Oct. 30 10.09.jpg

Gabriel S,  hiexpune foarte bine utilizarea lui si in exterior intr-un cort
sau ceva improvizat.superok

Modificat de Cornel C Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Wc-ul mobil, o usa mai putin in peretii rulotei! :amuzat:

 

Scuze @Eusebiu C. , glumeam desigur! Este aceiiasi treaba, numai ca scoti "caseta cu mirodenii" prin interior si nu direct de afara! Cate unele din cele fixe au pompa de apa electrica pentru bazin pe cand cele mobile au pompa "cu vacum" cu actionare manuala!

Caseta oricum nu-si pierde continutul, este ermetic inchisa!

Acum nu este mare filozofie sa montezi unul fix, poate doar pretul pentru sc- complect cu usa de acces intre 100 si 150 de euro, depinde de la cine cumperi! tamp

Wc-urile mobile fiind campati le mai scoate lumea afara in cabina dedicata pentru wc ori dus mobil, dar asta nu-i impiedica nici pe cei care au wc fix sa-si ia si unul mobil! 

Acum am vazut si eu pozele rulotei de la Cluj, nu stiam ca se afla-n targ, fiindca am vazut-o personal acum 2 saptamani in targ!

Mai trebuie si inmatriculare, ceeia cei drept nu este prea costisitor, (mai putin CI-ul la RAR, , nu mai stiu exact, ceva pe langa 600 lei) si arata asa cum se vede! La interior nu prea ai ce zice, depinde ce-o fi in dedesupturi, ca la exterior este destul de imbatranita!

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Da...., nu credeam ca va fi asa de dificil sa-mi gasec o :default_caravan_anim:

Daca nu aveam norocul sa va intalnesc, probabil  ma  pricopseam cu vreun putregai cu miros  de odorizant ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Acum nu stiu in ce masura pe parcurs se poate monta un wc fix cu golire exterioara intr-o rulota :) Colegii mai experimentati poate sa ne spuna daca se poate sau nu monta un wc fix in loc de cel mobil :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.