Eusebiu Cretu

Ce rulota vreau?

159 postări în acest subiect de discuţie despre Ce rulota vreau?

Ce rulota vreau?

Adiciordas

@Eusebiu C.ai fost in cartierul Dambovita pe str.Budai Deleanu vis a vis de Lidl este o vulcanizare acolo au de vanzare o rulota Hobby.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eusebiu Cretu

@adiciordas am fost duminica si am vazut una pe str. Clabucet, si mai erau  2 rulote pe Budai D. dar sincer nu aratau foarte atractiv, acum poate vorbim de lucruri diferite....

 

 

 

Cam asta este zona unde erau 

 

 

budd.bmp

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Da, acum a mai ramas una!nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salutare din nou,  

avand in vedere ca rulota colegului @Alexandru Marin nu este de vanzare (cel putin pentru moment)  va cer parerea despre raportul calitate /pret pentru urmatoarea rulota 

 

"rulota cu toate dotarile, aragaz , frigide, r incalzitr, hota, chiuveta , dormitor, are panou solar cu baterie cu gel nu aveti nevoie de curent toate instalatile functioneaza cu curent cu gaz sau se poate alimenta la 220, are cabluri, totu, l are butelie, bazin cu apa 50 litri , pompa de apa, boiler pentru incalzit apa, cauciucurii noi , roata rezerva noua, cheie pentru calarea rulotei, totul functional este inmatriculata , are itp rca"

 

3160925_rulota-cu-panou-solar_5.jpg

3160925_rulota-cu-panou-solar_8.jpg

3160925_rulota-cu-panou-solar_2.jpg

3160925_rulota-cu-panou-solar_6.jpg

3160925_rulota-cu-panou-solar_4.jpg

3160925_rulota-cu-panou-solar_3.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C., este o Rulota englezeasca.  Care este anul de fabricație și care este prețul?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Pretul afisat este 2200 euro, dupa  discutia cu prorietarul am dedus ca mai este loc de negocieri.

WC este fix cu golire prin exterior. 

 

Anul este 1991

Avand in vedere conditiile meteo , cred ca voi restrange aria cautarilor la 100-150 km in jurul Timisoarei, sau o aman pentru la primavara.

 

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Salutare hi
Daca intradevar arata ca in poze si nu are defecte ascunse,  
raportul calitate pret mi se pare Ok.
Are si dotarile  , , aferente " care costa ceva totusi.:ascratch:
Vizionata si probata cu un coleg rulotist mai priceput si pe urma o negociere de pret  este indicata.superok
Bafta @Eusebiu C. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Din imaginile postate in anunt, rulota nu pare pregatita de vanzare, par a fi niste poze facute dupa (sau inaintea) unei partide de pescuit :laughing::laughing:

Din ce spun si ce poze posteaza vanzatorii.... oricum nu mai cred, m-am  convins din pozele facute de colegii @Levi N si @Eugen David

Ma gandeam ca poate printre ce ce citesc, sunt posesori de astfel de rulota, sau pate au vazut pe la prieteni, poate stiu de anumite probleme care apar in mod fregvent la aceste modele...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Datorita faptului ca eram interesat de acesta rulota, am mai cerut proprietarului ceva poze....

IMG-20161215-WA0007.jpg

IMG-20161215-WA0008.jpg

IMG-20161215-WA0009.jpg

IMG-20161215-WA0006.jpg

IMG-20161215-WA0005.jpg

IMG-20161215-WA0003.jpg

IMG-20161215-WA0001.jpg

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Daca tot este cumsecade persoana respectiva si iti trimite poze, cere-i cateva imagini cu zonele geamurilor frontale, pe exterior, cat mai ales pe interior.

Este posibil, nu sigur, ca la anul ei de fabricatie 1991, sa aiba probleme in acea zona a geamurilor.

 

Cunosc destule cazuri in care la o simpla apasare cu degetul pe langa un geam, tapetul sa fie doar cel care mascheaza o putreziciune.

Repet, nu sunt sigur, dar aceasta este una din marile probleme ale acestor modele de caroserii cu 3 geamuri in fata la acesti ani de fabricatie, sau mai jos, ca si vechime.

 

Nu am observat daca este inmatriculata, fiindca altfel nu cred ca stie anul de fabricatie, in situatia ca nu are acte.

Sper ca ai citit prin forum ca rulotele din Anglia nu au acte de provenienta, decat poate un contract facut "aiurea" de catre vanzator biggrin, iar ca sa afli anul de fabricatie al rulotei trebuie sa cunosti cateva aspecte care sunt afisate in forum.

 

Incearca si pe viitor pune link-ul care site-ul respectiv, pentru a ne fi mai usor sa descoperim detalkii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Nu stiam daca sunt permise link-uri catre anuturi de vanzare

Rulota cu panou solar

 

Rulota este inmatriculata in RO, are ITP, RCA valabile,  dar mi-au atras atentia peretii de la baie, si m-au cam descurajat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Atunci orienteaza-te catre alta si incearca sa eviti pe cele englezesti la acesti ani de fabricatie biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Se vede ceva parca ar fi mucegai în stânga chiuvetei :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

@Eusebiu C.am vazut si eu peretele din baie in partea stanga langa chiuveta se vede ca e infiltrata, asa cum spunea @Viorel trebuie sa controlezi bine si sa apesi(roata) zona geamurilor pe interior si zona baii langa wc, langa chiuveta sau langa cadita de dus ca acolo e cea mai mare umezeala, si ultima podeaua sa nu fie moale cand calci pe ea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

Am avut o astfel de rulota, are dotari faine din fabrica, plus cele extra prezentate in anunt, canapelele unite fac un pat unde doi adulti si doi copii vor dormi confortabil, daca nu are mari probleme de infiltratii ar fi o afacere buna, tinand cont ca este si inmatriculata!Oricum in aceasta perioada sunt cele mai scazute preturi!Poti sa l mai rupi 200 daca nu are cort.

Succes.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc pentru sfaturi,  imaginile vazute pe peretele din baie, m-am ajutat sa iau o hotarare.

Voi merge marti sa vad rulota colegului @Alexandru Marin 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Sa fie cu noroc @Eusebiu C. superok

Doamne ajuta! Bafta!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Sa fie! 

Mulțumesc pentru ajutor !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salutare !

Revin cu o rugaminte catre colegii din Arad, daca zilele aceste  este cineva disponibil, vreau sa merg sa vad niste rulote si mi-ar prinde bine o parere, un sfat ...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C. cauta printre membrii si vezi cine este din Arad, eventual poti sa le dai cate un mesaj privat, eventual sa ii suni daca au numarul de telefon in semnatura :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Cred ca ar fi mai ok sa o las dupa Craciun, e totusi ajunul, lumea mai are treburi cu pregatirile.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
On 12/18/2016 at 11:10 AM, Florin Todasca said:

Am avut o astfel de rulota, are dotari faine din fabrica, plus cele extra prezentate in anunt, canapelele unite fac un pat unde doi adulti si doi copii vor dormi confortabil, daca nu are mari probleme de infiltratii ar fi o afacere buna, tinand cont ca este si inmatriculata!Oricum in aceasta perioada sunt cele mai scazute preturi!Poti sa l mai rupi 200 daca nu are cort.

Succes.

In legatura cu preturile te contrazic. Am inceput si eu sa caut prin toamna o rulota, mi se pareu preturile mari, am zis sa astept pina in iarna cind cererea e scazuta si scad preturile. Acum vad ca de fapt la preturile la care am gasit in toamna anumite rulote, acum nu se gasesc decit modele foarte vechi, pina in anii 1990. Rulote similare cu cele care in toamna le gaseam la 1200 - 1300 e, acum apar pe forumuri la 1700-1800 euro ( neinmatriculare ) . Daca e 1600 e, mai mult ca sigur e cu probleme la acte si risti sa nu o poti inmatricula. Dupa cate telefoane am dat si la raspunsurile care le-am primit la cele de 1500-1600 e, prefer sa mai astept. Probabil acum nu se mai aduc atatea din vest si de aceea preturile sunt ridicate.

On 12/22/2016 at 3:48 PM, Eusebiu C. said:

Salutare !

Revin cu o rugaminte catre colegii din Arad, daca zilele aceste  este cineva disponibil, vreau sa merg sa vad niste rulote si mi-ar prinde bine o parere, un sfat ...

 

Si eu am vrut sa iau de la Arad. Nu ai observat ca la majoritatea, in fotografie pe langa rulota apare si un "palat" ? Daca mai si suni la numarul de contact, o sa ai surprize ca si mine, sa pronunte "haur" si "fer" . Si sa nu spun cit de convingatori incercau sa fie ca se poate inmatricula, ca declara ei ca e cumparata din Anglia ( nu prea aveau contracte v/c pe rulota ) si ca o pot tracta pina acasa fara probleme ca are pe Anglia, ceea ce nu se poate face.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Eu cele la care faci tu referiere l-am dat uitarii de mult, vreau sa vad  o "Chateau La Car" inmatriculata in RO

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

Sub 1800, ori este foarte veche, ori are probleme mari, ori este"cheala"(un cort bunisor costa intre 250-350)!

Zici ca in toamna erau mai ieftine decat acum, poate fi adevarat, dar in primavara vor fi si mai scumpe!

Un lucru este sigur:in Romania rulotismul este la inceput, dar ia puternic amploare, si datorita acestui fapt rulotele incep sa fie cautate si preturile cresc o data cu cererea!

Sarbatori fericite sa aveti!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Parerea mea ca la 1800euro o sa gasiti rulote pana in anul 1990 maxim, de dotari ce sa mai vorbim, dupa mine o rulota buna incepe pretul de la 2500euro!nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.