Eusebiu Cretu

Ce rulota vreau?

159 postări în acest subiect de discuţie despre Ce rulota vreau?

Ce rulota vreau?

Cornel Mihailescu

Si apropos de variantele  de dus expuse de tine. Eusebiu .
Intradevar este mult mai placut, lejer si comfortabil sa faci un dus afara in aer liber.
In cabina de dus e cam incomod , Si eu tot aceleasi  , , dimensiuni " ca si tine am ( 112kg / 1.78m)
Dar cum ai spus si tu, in anumite cazuri chiar ai nevoie de o cabina de dus in rulota.
Vorba romanului ..., , iarna nu-i ca vara " si invers :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eusebiu Cretu

Sunt cateva parcuri  cu rulote in zona (Arad, Timisoara), maine voi merge si sa vad  cateva rulote dar as prefera sa cumpar o rulota de la proprietar.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Dar, cum a zis si colegul nostru @Daniel P , de ce nu te orientezi spre o rulota cu 2 spatii de dormit ???
Am inteles ca santeti 3 persoane si un singur spatiu e cam...putin
Si mai ales varianta de a transforma in cazuri extreme de timp un pat in loc de servit masa si alte activitati.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Eu inca mai cred ca poti intalni si oameni cu onoare, nu i-as baga pe toti in aceeasi oala (dar asta nu inseamna ca voi cumpara pe vorbe)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eusebiu, am vazut si eu anuntul cu rulota pe OLX, sincer mi se pare cam ieftina, acum  eu sa am un lcuru pe care nu il folosesc, aproape degeaba tot nu il dau.Dar exista si varianta ca omu chiar sa nu aiba ce face cu ea si sa o vanda, daca rulota e ok merita banii, acum vad ca zice ca are 2 corturi din care 1 nou. Un cort il poti vinde ( daca este bun, altfel il arunci ) si atunci mai recuperezi 200-300 euro. Daca crezi ca te incadrezi la bani si iti place cum arata, suie in masina, ia legatura cu un coleg din Sibiu si fugi la om.

Apropo de oameni cu onoare, exista, dar sunt rari. De obicei in afacerile cu masini, rulote, etc sunt tot felul de oameni fara onoare ( adica daca omul ia o teapa o da mai departe ), imi cer scuze pentru colegii care fac asta. Si eu am vandut masini vreo 2 ani de zile dar mi-a trecut. Nu toti sunt la fel, dar sunt si tepari, pana la urma chiar daca dupa ce cumperi depistezi probleme la rulota ( sper sa nu ), se repara ca este lemn pana la urma. Trebuie sa sti ca reparatiile la rulota nu sunt ieftine si nu stie sa le faca oricine.

Acum meseria de agent de vanzari m-a invatat ca nu trebuie sa crezi exact ce zice vanzatorul. Eu cand cautam rulota, plecam hotarat sa cumpar rulota respectiva daca era in regula, dar oamenii nu sunt seriosi ( unii dintre ei ), te pun pe drumuri degeaba.

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Din cate am observat, cele cu 2 spatii sunt mai mari/grele, eu as prefera una cat mai mica/usoara.

Eu in rulota voi sta/dormi doar daca afara ploua sau este foarte frig (mai putin  de 4 - 5 grade) in rest dormitorul meu arata cam asa 

20160619_123157_zpsfd9uyg2s.jpg

DSCN2160_zpsvr5uwykh.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Am inteles hi
Insa iar iti amintesc ca ...  , , iarna nu-i ca vara " :laughing:
 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Da Florin, ai perfecta dreptate!

Mai refectez, ma mai gandesc, asta este problema cand bugetul nu este  suficient....

9 minute în urmă, Cornel C Mihailescu a scris:

Am inteles hi
Insa iar iti amintesc ca ...  , , iarna nu-i ca vara " :laughing:
 

@Cornel C Mihailescu, daca nu aveam si iarna....  sigur nu-mi mai cautam rulota :)

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eusebiu, nu cred ca o sa mai ai nevoie de cortul respectiv. Iti pui patul in cortul rulotei si masa cu spritu' aferent.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Da, sper..... momentan este singura mea casa de vacanta :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Ursu Florin stie ce ziceeeee...superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nicolae

Salut Eusebiu, pot recunoaște că procedezi mult mai bine decât mine, in sensul ca întâi te- ai înscris pe forum și apoi îți cumperi rulota.  

Așa este indicat mai ales pentru un începător.

Nu ca mine întâi am luat rulota în care am mai băgat aproape cu cat am cumparat-o. tamp

Și cel mai greu e sa găsești omul priceput și sincer care să-ți spună ce trebuie reparat și la ce costuri. 

Sper să-ți găsești rulota mult visata și să te duci cu OMUL  potrivit  care să-ți dea cele mai bune sfaturi. 

Multa baftă și vacanțe minunate.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc Nicolae, sper sa o gasesc cat mai curand!

Intradevar o comunitate unita de acelasi hobby este foarte  benefica si pe aceasta cale vreau sa multumesc tuturor celor care s-au implicat si mi-a raspuns si pe care cu siguranta o sa-i mai stresez cu diverse intrebarihi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu înainte sa iau rulota l-am înnebunit pe @Viorel cu telefoane și mesaje private. Dar și din telefon m-a învățat destule lucruri care m-au ajutat foarte mult în drumul meu din Olanda pana acasă cu rulota legata de mașină. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu
în urmă cu 6 ore, Eusebiu C. a scris:

Din cate am observat, cele cu 2 spatii sunt mai mari/grele, eu as prefera una cat mai mica/usoara.

Eu in rulota voi sta/dormi doar daca afara ploua sau este foarte frig (mai putin  de 4 - 5 grade) in rest dormitorul meu arata cam asa 

20160619_123157_zpsfd9uyg2s.jpg

DSCN2160_zpsvr5uwykh.jpg

@Eusebiu C. vezi ca la patul tau de dormit exista un cort din plasa cu fermoar contra insectelor si care se monteaza prin clame de picioarele patului. Vara cel putin  este minunat. este in jur de 120 ron. Am specificat acest lucru deoarece am si eu acelasi pat si plasa am luat-o vara acesta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C., daca mergi maine la vizionat rulote, sa ne spui dupa ce parere ti-ai facut. :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Sorin Leitoiu, o stiu foarte bine.....:-)

aa.JPG

@Ursu Florin , cu siguranta !

Am emotii ca si inaintea unei partide de pescuit, probabil nici nu voi dormi  la noapte (o patesc aproape de fiecare data in noaptea dinaintea unei partide de pescuit)tamp

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

@Eusebiu C. Și eu aș dori să te ajut , am un prieten la Baia Mare care aduce rulote din Anglia , nu gioarse , rulote care le ia de la om de acasă cu acte în regulă .El le aduce pentru că-și aduce materiale , mobilă ...pentru el și le folosește de remorcă  după care le vinde .Dacă esti interesat o să cer poze si ți le trimit, (una stiu că are muvăr ) sau îți dau Nr de tel și vă înțelegeți dacă dorești ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Ciurea Sorin, multumesc mult! 

Orice informatie/sfat este binevenita, mai ales cand nu stii mai nimic despre rulote.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare,

@Eusebiu C., vezi daca ajungi pe la Belint la omul care are rulotele puse pe marginea lui E70, sa te uiti foarte atent la ele. Omul care le vinde, acum vrepo trei ani, avea numai trompete la vanzare. Cam atunci l-am vizitat ultima oara :) 

 

Sa nu fie cu suparare.... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu cred ca mai sunt rulote la Belint, fiindca in ultimile dati cand am trecut pe acolo in drumul spre iesire din tara, se aflau numai utilaje agricole si nicio rulota.

Este posibil sa-si fi schimbat profilul afacerii biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Nu mai sunt la Belint, se pare ca am fost degeaba si pana la Arad, cea de la Sibiu s-a vandut, merg acum pana la Gearmata Vii sa mai vad una, nu-i stres si nici graba!

 

Care o fi, sa fie a mea, ma sateapta pe undeva..:laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Azi am umblat toata ziua sa vad rulote, ce pot sa spun este ca toate sfaturile si informatiile obtinute  de la colegii de pe acest forum mi-au fost de ajutor, am reusit sa observ diferentele intre o rulota cu infiltratii si o rulota curata, cu siguranta un ochi experimentat ar fi observat mai multe dar eu ma declar mutumit.

Concluzia la care am ajuns este ca  bugetul meu este prea mic pentru ce-mi doresc, tot ce am gasit in pretul pe care mi-l puteam permite, fie nu erau pe gustul meu fie aratau bine la prima vedere dar aveau urme pe la geamuri, incheieturi si chiar miros de ranced, cele care aratau bine si pareau OK, erau peste bugetul meu.

 

Multumesc din nou tuturor pentru sfaturi si in momentul in care voi gasi ceva, voi aplela la unul din voi pentru ajutor.

Cu siguranta, nu o voi achizitiona de unul singur.

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Nu trebuie sa disperi si sa fi dezamagit.

Incet, incet, capeti cat de cat o experienta si sunt sigur ca vei cumpara o rulota buna.

Ramai optimist si nu abandona cautarile.

Succes in continuare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Eusebiu, nu te da batut asa repede :) 

Multe, multe luni au trebuit pana s-au aliniat toate planetele, astfel incat, sa gasim rulota care trebuia sa indeplineasca cele trei criterii foarte importante: buget, sa fie o rulota usoara (aveam loganel :) ) si criteriul trei: sa ne faca sa ne indragostim de ea, adica sa ne placa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.