Eusebiu Cretu

Ce rulota vreau?

159 postări în acest subiect de discuţie despre Ce rulota vreau?

Ce rulota vreau?

Eusebiu Cretu

Salutare stimati colegi !

Incet, incet, incep sa-mi conturez niste(vagi) idei despre inseamna o rulota si cam ce mi-as dori.

In primul rand, datorita hobbby-ului meu, o parte din iesirile cu rulota, vor fi cu partenerul meu de pescuit (cu care nu dorm in acelasi patf;') motiv pentru care varianta cu 2 canapele dispuse fata in fata ar fi varianta ideala.

Care ar fi dezavantajele (daca sunt) la o astfel de compartimentare?

Una din rulotele scoase la vanzare ce mi-a atras atentia este cea din pozele de mai jos (nu cred este permis postarea link-urilor catre site-uri de vanzari)

Ce parere aveti?

 

820381619_5_1080x720_beyerland-vitesse-380-2-an-1992-cluj_rev001.jpg

820381619_6_1080x720_beyerland-vitesse-380-2-an-1992-_rev001.jpg

820381619_1_1080x720_beyerland-vitesse-380-2-an-1992-cluj-napoca_rev001.jpg

Cam asa suna descrierea din anunt, pretul afisat 1950 euro .

"vand beyerland vitesse 380/2, an 1992, de trei persoane, dotari;mobila bucatarie-mobila camera-mobila baie, chiuveta inox-rezervor de apa-pompa de apa-robinet, aragaz pe gaz, frigider pe gaz si curent de 12v-220v, sistem de incalzire trumavent 3000 pe gaz, trapa de aerisire, baie cu wc mobil, masa-doua banci care se transforma in pat de dormit de 3 persoane, geamuri rabatabila cu plasa antitantari, jaluzele atermice, perdela-draperii, antena tv, rulota are un cort inchis de 12m2 in stare perfecta, carlig antibalance, butelie, cauciucuri aproape noi-rezerva, rulota se afla intro stare impecabila, fara mirosuri, recent adusa din olanda cu nr valabila, si actele in regula, massa proprie 649kg, merita vazuta"

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Salut @Eusebiu C., rulota anu are cupla antibalans asa cum scrie in anunt, wc-ul nu este cu golire exterioara. Dezavantaje nu vad la aceasta compartimentare, acum depinde cate persoane sunteti. Un deranj ar fi cel care daca vrei sa nu faci patul nu ai loc unde sa pui masa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salut Florin,

- Faptul ca nu este o cupla antibalans, cat este de grav? ce inseamna sa o schimb?

- Legat de masa, sa inteleg ca masa nu se poate scoate din acel loc?

- In varianta cand merg la pescuit  suntem 2 persoane, cand voi iesi cu familia, eu, sotia si fica mea.

 

P.S. -nu m-am hotarat sa cumpar aceasta rulota, dar la prima vedere este pe gustul meu.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C., cupla antibalans se zice ca te ajuta la drum, nu stiu cum e cu sau fara ca nu am mers fara cupla antibalans, dar cred ca ajuta, se poate schimba dar costurile sunt intre 150 si 300 euro ( second-hand sau noua ). Legat de masa am un prieten ce are aceeasi configuratie la rulota doar ca este un AVENTO, iar masa nu o poate scoate cand trage patul. Cred ca masa se foloseste ca suport in locul liber cand se trage patul.

Eu cred ca este o rulota ok pentru 3 persoane, asta daca doriti ca fetita sa doar cu voi in pat, daca crezi ca doriti sa dormiti separat atunci ai nevoie de o rulota cu 2 spatii de dormit. Uite topicul cu prezentarea rulotei mele, este tot un Beyerland doar ca baia este dupa bucatarie, iar patul este un coltar cand este strans. Si parca am ceva mai multa mobila deasupra patului.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu este o problema lipsa cuplei antibalans.../.;

Daca tot esti la prima achizitie, eu iti recomand sa-ti iei din prima o rulota care sa aibe cel putin 3 lucruri foarte importante, dupa parerea mea:

- sa nu aibe infiltratii si mirosuri neplacute;

- sa fie dotata cu WC fix, cu golire exterioara

- sa aibe 2 posturi de dormit, ai sa vezi cat conteaza asta pentru confortul tau...

Restul dotarilor conteaza mai putin si se mai pot updata pe parcurs

Vezi cat mai multe, nu te arunca la prima si mergi cu cineva care are rulota si mai multa experienta...

Bafta! superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sfatul meu este sa accesezi lista de membri, dupa care click pe " Mai multe optiuni de cautare", tasteaza in casuta locatie Timisoara si incearca sa contactezi pe unul, sau mai multi dintre colegi pentru a vedea o rulota "in direct".

Cu cat vezi mai multe rulote, cu atat iti vei da seama de ceea ce doresti sa achizitionezi.

Si crede-ma ca nu va exista unul dintre colegi care sa te refuze sa-i vizitezi rulota.

Mult succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Am cerut (aici pe forum ) ajutorul colegului @Drinovan Ovidiu căruia îi și multumesc pentru răspunsul prompt. În momentul  în care voi  găsi ceva ( în Timișoara ) cu siguranță  o sa-l rog  sa mă ajute .

Va mulțumesc pentru  sfaturi !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C., Viorel are dreptate. Din poze de pe internet este greu sa iti dai seama ce iti doresti mai exact. Uita-te pe internet cauta rulote in zona ta, pentru ca sunt destul de multe la vanzare in acea zona, ia legatura cu colegul @Drinovan Ovidiu si treci la vizionari. Asa o sa iti dai cel mai bine seama ce iti place mai exact. Chiar daca nu dispui inca de bani nu e o problema, pentru ca pana o sa ai banii o sa sti exact ce vrei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Inteleg ce spui tu Florin, dar parca sa-l deranjez doar asa, sa vad o rulota, fara sa fiu eu convis ca  si vreau sa cumpar respectiva rulota.....

Eu voiam sa-i cer acest serviciu doar in momentul in care am gasit ceva pe placul si in bugetul meu.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Sunt sigur ca orice coleg de aici se bucura sa ajute pe cineva care vrea sa devina rulotist. Acum se intelege de la sine ca trebuie sa faci cinstea corecta xll:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

@Eusebiu C. cand ai timp putem sa ne vedem sa-ti arat rulota mea si sa vezi cum arata pentru a-ti face o impresie!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu
9 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

Sunt sigur ca orice coleg de aici se bucura sa ajute pe cineva care vrea sa devina rulotist. Acum se intelege de la sine ca trebuie sa faci cinstea corecta xll:clapping:

Asta este cea mai mica peoblema.

Oricând cu cea mai mare plăcere 

5 minute în urmă, Drinovan Ovidiu a scris:

@Eusebiu C. cand ai timp putem sa ne vedem sa-ti arat rulota mea si sa vezi cum arata pentru a-ti face o impresie!

Dacă nu te deranjează te sun deseară după ora 18. Mulțumesc mult. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

@Eusebiu C., saptamana viitorare sper sa am intr-una din zile o fereastra libera de cateva ore. Daca doresti, cu mare drag, iti arat rulota mea. Nu este nici cel mai mic deranj, doar sa fie timp liber.

O seara faina!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

 

@Cristian Popa, chiar m-as bucura sa mai vad  o rulota, cand ai o ferestra da-mi un semn.

Multumesc mult !  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Intrebare,

In situatia in care spatiul permite, se poate monta cadita pentru dush ?

Cat de des folositi dushul in rulota pe timp de vara ?

 

In situatia in care diferenta de pret este de 4-500 de euro intre o varianta cu dush si una fara, ar merita platita diferenta pentru cea cu dush?

1.png

O varianta fara dush, am  citit pe undeva ca o cauza importanta a infiltratiilor/mirosurilor, ar fi folosirea dushului....

M-ar interesa si parerile voastre, multumesc.

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Eusebiu C. hi
Parerea mea este ca poate fi  o diferenta de 4-500 euro dpar pentru ca e dotata cu dus.
Dar...daca spatiul iti permite poti monta o cadita de dus ..dedicata rulotelor.
Na, acum depinde si ce rulota iti doresti.
Stii cum e, cu cat e mai dotata cu atat mai scumpa .:ascratch:
Cat despre folosirea dusului...sant mai multe criterii. Si aici ma refer la off-camping.
De obicei faci zilnic ( vara ) macar un  , , mic " dusulet.
Eu unul am fost off-camping de 2 ori in vara ce a trecut .
La munte 4 zile ( unde a fost cam  frig ) si am facut dus de 3 ori.
Am fost prin Europa vreo 13-14 zile ( august-cald ) si am facut zilnic dus. 
Am fost 4 persoane si mentionez ca am rulota dotata cu un instant pe gpl Calore tn7.
Chiar recomand aceasta varianta.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C., nu are cum sa fie diferenta de 4000 euro pentru un dus, sincer nu stiu daca exista diferenta de pret intre cele cu dus sau fara dus ( poate prea mica, cateva 100 euro ). Cat despre dus in baia din poza care este foarte mica ( am acelasi tip de baie ), nu cred ca ai cum sa faci un dus "confortabil", cred ca dusul din baie respectiva este sa te speli pe picioare :laughing:. Eu unul pentru vara as opta pentru un dus exterior, ceea ce trebuie sa cumpar si eu. Cu un bidon de apa de 20l pus in soare ai rezolvat problema si de apa calda. 

Uite aici un model de cabina de dus exterioara la care trebuie adugat asa ceva sau asa ceva, eu unul optez pentru prima varianta chiar daca e de 7 ori mai scumpa. Per total cu aproximativ 300 lei asiguri dus pentru vara. Legat de dusul din baie, de exemplu in baia mea nu am cum sa intru cu tubulatura ventului, iar din aceasta cauza iarna este mai frig in baie si ar fi cam imposibil sa faci dus, asa ca daca merg iarna, ma spal la un lighean, incalzesc apa si gata, sau chiar poti pune zapada la incalzit ( daca este foarte curata ).

Daca vrei o rulota cu dus, iti recomand o rulota cu o baie mai mare, in care totusi ai putea sa faci un dus. Sincer si eu m-am gandit sa montez o cadita de dus in baia mea, dar am renuntat la idee, sincer imi e frica si de infiltratii din cauza dusului.

Dupa cum au spus incearca sa mergi sa vezi cat mai multe rulote, chiar daca nu mergi cu cineva care cunoaste, te poti duce singur numa sa vezi cum arata rulotele, asa iti dai seama de una alta si daca chiar iti place o rulota si vrei sa o cumperi, atunci ii zici proprietarului ca vrei sa mai vi cu cineva. ( atunci iei legatura cu colegii de pe forum si mergi cu ei sa o verifice )

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salut @Cornel C Mihailescu,

De vreo 10 ani , chiar daca nu sunt rulotist dorm in cort  undeva in jur de 40-50 nopti/an, am trecut trecut treptat de la  bidoanele de plastic la "dus camping portabil 20 litri" apoi la  "Kit dus 12v camping7l/min" iar cand vremea  nu permite la "dusul cu servetele umede"

Sunt convins  ca si daca voi iesi cu rulota voi prefera un dus in aer liber (oricat de generoasa ar fi "baia", la 115 kg si 180 cm cu siguranta ma "va strange") acum varianta in care sunt convins ca ar castiga dushul din rulora ar fi iesirile din noiembrie pana in aprilie.

Varianta cu dush m-ar incanta mai mult pentru iesirile cu sotia si fiica mea (ele cred ca ar prefera dushul din rulota chiar si vara)

Iti multumesc pentru punctul tau de vedere.

 

2.png

1.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Ursu Florin hi
Eusebiu a scris 400 -500 de euro .
Nu 4.000 euro.:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Imi cer scuze, nu stiu ce am vazut eu, da atunci diferenta poate exista, cred ca totusi si 500 euro e mult fara de o rulota ce nu are dus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Da, asa este  4 -5 sute euro.

Intre timp am vazut (pe diverse site-uri) cadite pentru rulota   intre  150-250 lei 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Se poate monta cadita de dus, dar daca nu este montata cum trebuie si apa se infiltreaza pe undeva, o sa distrugi rulota :D 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Am gasit acest anunt (se incadreaza in bugetul meu)  si persoana respectiva spune ca o vinde pentru ca nu o mai foloseste....

"Rulota Beyerland vitesse 380 omologata si inmatriculata, in stare perfecta, fara infiltratii, mirosuri si totul functional. Incalzire trumatic, frigider, aragaz, pompa apa, wc cu evacuare laterala, baterie, redresor, cauciucuri noi, 2 corturi din care unul nou, cu inchidere completa de 15 m/2, iluminare interioara cu led."

Mesaj primit de la vanzator (nu mai are alte rulote la vanzare)

"Buna ziua. Nu are cadita de dush, baia are chiuveta si toaleta. Grija mare daca cautati rulota cu dush ca un numar foarte mare din ele au infiltratii. Cand am cumparat-o pe aceasta special am cautat sa nu aibe cadita de dus. O vand acum ca nu am timp sa o folosesc. Bafta"

115252380_7_644x461_vand-rulota-beyerland-.jpg

115252380_4_644x461_vand-rulota-beyerland-auto-moto-si-ambarcatiuni.jpg

115252380_3_644x461_vand-rulota-beyerland-rulote-remorci.jpg

115252380_6_644x461_vand-rulota-beyerland-.jpg

115252380_1_94x72_vand-rulota-beyerland-sibiu.jpg

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Eusebiu C. ,  hi
Anuntul e standard. Toti vanzatorii utilizeaza , , laudarosenia " asta cu fara mirosuri etc samd.
 Cel mai sfant este sa mergi cu un rulotist mai vechi si priceput care stie unde  si la ce , sa se uite la o rulota.
Parerea mea asta este.superok
Chiar daca rulota in tema este la un pret bun si are anumite defecte ...costa ceva remedierea.
Mai ales infiltratiile si...putregaiul tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

115252380_2_644x461_vand-rulota-beyerland-fotografii.jpg

Nici nu ma gantesc sa cumpar rulota fara a avea langa mine un coleg de forum ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.