Cristian S.

Reconditionare rulota,eliminare infiltratii

46 postări în acest subiect de discuţie despre Reconditionare rulota,eliminare infiltratii

Reconditionare rulota,eliminare infiltratii

Ionut C.

Daca nu ai dispozitive de fixare (ucenici), presarea o poti face punandu-le pe o suprafata dreapta (masa), iar deasupra sa pui o placa rigida si o greutate (fiare, caramizi etc). Nu trebuie o forta mare, trebuie doar sa se fixeze fara goluri de aer si paralele.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian S.

Va salut,

Am trecut la partea din spate unde am scos intreg panoul.Am gasit si sursa infiltratiilor...trapa din baie montata fara pic de silicon sau cheder.De-a lungul anilor sa mancat tot, placajul spate, lateti, tot ce era lemn.Cred ca 90% dintre noi nici nu banuim ce se poate afla intr-o rulota de 20 de ani chiar daca arata bine pe exterior si 'tabla' se prezinta tare.

post-879-14355621576467_thumb.jpg

post-879-14355621577824_thumb.jpg

post-879-14355621579009_thumb.jpg

post-879-14355621580401_thumb.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Apoi am trecut la demontat si scos tot ce era lemn, sipci laterale, sipci din pereti, sipci si structura de la acoperis si inlocuite cu altele noi tratate, lacuite.

post-879-14355621584133_thumb.jpg

post-879-14355621587022_thumb.jpg

post-879-14355621589763_thumb.jpg

post-879-14355621592609_thumb.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Nu am mai facut panou/perete spate ci am lucrat de la interior inspre exterior.

Suplimentar am mai facut un capac superior din PFL pe care l-am sigilat cu sika, sub care am adaugat un strat de vata, l-am sigilat cu o coala de tabla, am inchis orice loc prin care ar fi putut patrunde apa, apoi am montat partea finala capacul eleron.

Costuri; aprox 15 ore de munca de unul singur, 5 tuburi sika, o coala tabla, PFL si doua de placaj, vreo 15 m de latet si in special multa rabdare  hi

post-879-1435562159547_thumb.jpg

post-879-1435562159813_thumb.jpg

post-879-1435562160003_thumb.jpg

post-879-14355621603271_thumb.jpg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Felicitari pentru rezultatul lucrarii. Sunt sigur ca vei sta linistit mult timp de acum in privinta infiltratiilor.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Beldiman Marius

Felicitari! Iti trebuie mult curaj sa faci asemenea lucrare!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Felicitari!

O singura observatie: NU folositi PFL la rulote. Este un material foarte higroscopic (absoarbe apa). In situatia in care se imbiba cu apa se destrama ca hartia. Folositi placaje multistrat, in caz de udare fibrele mentin rezistenta, chiar daca uneori se deformeaza.

Am folosit uneori PFL melaminat pentru decorare, insa l-am tratat bine cu ulei de in pe spate, pentru a evita absorbtia apei in viitor.

Sfat: Din cauza capacitatii mari de absorbtie uleiul de in se aplica in mai straturi, cate putin pe strat. Altfel va treziti ca iese pe partea cealalta prin melamina... ptg

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Cristian,

Ulei de in sicativat se gaseste la orice magazin de bricolaj sau magazin care vinde lacuri pentru lemn, la sticle de 1litru.Este unul din cele mai bune produse pentru protectia lemnului; peste el se poate da cu orice lac protector/decorativ.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Multumesc baieti, am terminat cu reparatiile, mai am 2 sine laterale de demontat curatat, montat si pot spune ca sunt incantat de lucrare superok asa ca sa ma laud singur :)

Ionut am montat PFL doar unde era si inainte, de fapt l-am dublat doar ca l-am folosit cu partea lucioasa inspre exterior care a fost lacuit in exces apoi am acoperit cu vata respectiv polistiren si apoi placaj.

No acu poate sa ploua... wt

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

O intrebare: cu ce solutie se poate curata masticul de pe tabla?

Vreau sa inlocuiesc chederele laterale, cele de sub sina de cort. Am cumparat unul nou si a venit cu tot cu mastic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Eu nu am folosit solutii ca imi trebuiau bidoane...

Am curatat usor cu un cutter si am sters cu benzina ce a mai ramas.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Licuta

Nu crea ca exista decapant special pentru mastic, trebui indepartat mecanic cu un spaclu si apoi dai cu benzina sau diluant.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Ziceau baietii ca exista o solutie dar eu am folosit 10 l de benzina la intreaga rulota si inca mai am de frecat pe ea. Pt chedere nu e mare lucru de curatat, sa vezi sub sine:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Am incercat cu un diluant, dar cam puternic si se ia cu tot cu vopsea ])]

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Am avut niste mici infiltratii la colturile din fata, iar cand am desfacut chederul am zis ca mai bine il schimb , ce faci cu mana ta este ...o treaba bine facuta .

Am observat ca tabla este desprinsa de lemn si trebuie sa inlocuiesc acea bucata (de lemn).

Cu ce lipesc tabla la loc ?Cu spuma Sika?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

A incercat cineva sigilarea sinelor si a elementelor de imbinare cu acel adeziv de sigilat geam termopan sau salam cum se mai numeste...?

Eu folosesc acest adeziv tot pentru etansari hidro si este extraordinar de bun ! Nu poate fi folosit si la rulote?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ivanescu

Ei bine nenorocitul ala de adeziv nu crapa ramane elastic si la -30 problema ar fi  ca se desface greu de tot si nu are diluant care sa curete dupa intarire!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Revin cu aceeasi intrebare : cu ce pot lipi tabla exterioara de cadru lemn?

Spuma, dupa care presata bine?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian S.

Salut Vlad, ti-am raspuns si pe PM, eu tabla am siliconat-o pe margini unde au venit imbinarile, la geam si manere.Apoi la montaj am folosit un capsator electric pentru prindere, apoi silicon sika , sinele, chederul si manerele.Am evitat sa ung tabla cu ceva lipici sau silicon in exces deoarece in caz de demontare se distruge sigur la cat este de subtire.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NESTOR

Educativa lucrarea. Cam asa ceva o sa fiu nevoit sa fac si eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manolescu Paul

Spor la treaba , cine spune ca o rulota mai veche de 10 ani nu are nimic , ai creste nasul:buna-seara:am pus peste sine pe partea superioara folie de Al.sa protejeze de UV garniturile .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Antony
      de Antony
      Buna ziua.
      De la un timp am opservat ca rolele de la mover patinau  pe cauciucurile rulotei.
      Am demontat tot sistemul si iata ce am gasit
      Stie cineva cum pot fi reconditionate sau schimbat aceste role de atac 
      Moverul este un model Mover . Rech Gmbh  model 527-0521 din anul 2003
      Am tot cutata pe net , dar nu am gasit nimic
      Multumesc pentru ajutor si scuze daca am gresit cu ceva in descriere.

    • Mitel Corici
      de Mitel Corici
      Am promis ca o sa revin cu rulota mea englezeasca Garland fabricata in ‘99 pe care am cumparat-o in Iulie 2018 .
      Dupa o analiza sumara la cumparare, am decis sa o cumpar, fiind dispus sa imi bag mainile in ea, sa o fac asa cum imi place.
      Surpriza a fost mai mare decat ma asteptam, asa ca de la cateva urme de infiltratii pe coltul din stg fata, am reusit sa o fac bucati.















































    • Ionut C.
      de Ionut C.
      Oferim servicii pentru rulote si autorulote:
      - consultanta si montaj accesorii
      - consultanta si montaj sisteme fotovoltaice
      - reparatii structuri rulote si autorulote
      - lucrari de intretinere periodica (remasticare, gresat, igienizare bazine de apa cu ultraviolete).
      - spalat interior si exterior, detailing, tratament mobilier, polishare, vopsitorie
      - conversii campervan
       
      Programari la telefon 0785226373
       
    • Constantin Stanciu
      de Constantin Stanciu
      Bună seara tuturor!
      Am geamul frontal al rulotei cu dimensiunile 135 x 63 spart.  Am căutat in foarte multe surse dar se apropie iarna, vin precipitatii si mă tem că solutia mea provizorie nu va face față mult timp.
      Poate cineva sa-mi spuna daca cineva poate sa-l faca la cald dupa cel spart?  Parca am citit despre asta cîndva dar atunci nu eram interesat.



    • Razvan Marinescu
      de Razvan Marinescu
      Cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii ptr acest Mover . Rech Gmbh  model 527-0521 din anul 2005
       
      Imi trebuie rolele de atac , cele cara actioneaza pe anvelopa

       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.