Ciprian Andrei

Pareri si idei amenajare camping

129 postări în acest subiect de discuţie despre Pareri si idei amenajare camping

Pareri si idei amenajare camping

Dani M

Cred ca te complici prea mult, locurile alea is ptr 10-15 minute, nu o sa parcheze nimeni acolo mai multa vreme.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Andrei

Hai ca sper sa fie ok de data aceasta. Daca tot spuneti ca n-or sa fie ocupate aceste locuri am decis sa le pun chiar pe mijloc si sa maresc poarta secundara.  Autovehiculele care intra pot sa ocoleasca cu usurinta pe oricare parte deoarece am lasat minim 5m (in partea de jos si sus) si 9m (in fata si in spate). 

Machetele de atelaje sunt alcatuite din auto 2x5m si rulota de 2, 5x7, 2m (asta asa ca si exemplu).

Alte variante mai bune nu cred c-ar exista sincer sa fiu.

Ce parere aveti? O las asa?

parcare finala.png

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cred ca e bun așa

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Eu sunt multumit! :) Mai bine ca ai mutat poarta mai jos, este mult mai bine asa, eu nu aveam idee cat este de lata si de aceea am propus latirea ei.

De asemenea, 3 locuri sunt arhisuficiente. Cele 3 locuri temporare cred ca le poti duce jos de tot si ar fi acces pe dublu sens de la poarta principala spre aleea din dreapta fara manevre de ocolire.

 

Spor in continuare!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Constantin

@Ciprian Andrei Salut : ai grija si verifica daca nu iti trebuie un plan de paza. daca da, iti trebuie si o Evaluare de risc, care, sigur va implica sa ai gherete ptr paznici in cele 4 colturi sau mai simplu, un sistem de monitorizare video. Vezi ca daca ai paza umana, politia poate veni la fata locului sa verifice agentul, ceea ce inseamna ca se va plimba prin perimetru, seara, cand mai toti agentii de paza dorm si/ sau beau....

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
6 minute în urmă, Ovidiu Constantin a scris:

@Ciprian Andrei Salut : ai grija si verifica daca nu iti trebuie un plan de paza. daca da, iti trebuie si o Evaluare de risc, care, sigur va implica sa ai gherete ptr paznici in cele 4 colturi sau mai simplu, un sistem de monitorizare video. Vezi ca daca ai paza umana, politia poate veni la fata locului sa verifice agentul, ceea ce inseamna ca se va plimba prin perimetru, seara, cand mai toti agentii de paza dorm si/ sau beau....

 

Orice sediu de firmă (și punctele de lucru aferente) are nevoie de evaluarea de risc. Această analiză a riscului se face în baza unui punctaj, există un barem minim de îndeplinit, în funcție de condițiile și măsurile luate de firma respectivă. În principiu un sistem de supraveghere video obține punctaj bun, însă mai trebuiesc câteva măsuri pe lângă acesta. Având campingul în mijlocul câmpului, cu (probabil) o singură cale de acces spre și dinspre camping, nu cred că va trebui să îndeplinească un punctaj foarte mare, expunerea este mică și de aici și mai puține riscuri.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
în urmă cu 10 ore, Ciprian Andrei a scris:

Hai ca sper sa fie ok de data aceasta. Daca tot spuneti ca n-or sa fie ocupate aceste locuri am decis sa le pun chiar pe mijloc si sa maresc poarta secundara.  Autovehiculele care intra pot sa ocoleasca cu usurinta pe oricare parte deoarece am lasat minim 5m (in partea de jos si sus) si 9m (in fata si in spate). 

Machetele de atelaje sunt alcatuite din auto 2x5m si rulota de 2, 5x7, 2m (asta asa ca si exemplu).

Alte variante mai bune nu cred c-ar exista sincer sa fiu.

Ce parere aveti? O las asa?

parcare finala.png

 

Salut , este ok . Faci si cu rezervare on line ? Mult succes si da-ne de veste cind este gata .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salutare @Ciprian Andrei . Până acuma nu-mi am permis să dau cu părerea la întrebările tale.  În primul rând felicitări pentru proiect! Și  toate stima că ceri și accepți părerea rulotiștilor.:bravo: Referitor la ultima postare , părerea mea este că ce-a mai buna soluție. Spor la realizare!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Ene Bogdan as vrea sa pot face rezervarile online dar momentan tot ce se discuta aici nu este nici macar proiectat oficial (de catre un arhitect). Tot ceea ce fac eu acum este sa stabilesc absolut orice detaliu din punct de vedere necesar legislativ. 
Cu parere de rau te informez ca nu o sa fie gata prea curand si o sa mai zabovesc mult pe aici chiar si dupa ce depun documentatia necesara. O sa mai zabovesc mult pe aici pana ce se deschide si chiar si dupa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Fejer Antal multumesc mult! Te astept cu postari si pareri pentru a contribui la realizarea acestui camping.

Multumesc.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Bogdan D. Habar nu aveam de aceasta evaluare de risc. Intentia este ca supravegherea sa fie video + 1 persoana desemnata pe tot timpul anului. Unitatea va mai avea o iesire (doar de urgenta) la un drum comunal in spatele parcelei, deci are deschidere la doua drumuri comunale.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

@Ciprian Andrei Salut , am toata rabdarea din lume . Cit despre on line , folosesc in Olanda si Suedia acest serviciu la parcari . Mentionez ca sint sofer de camion si prefer rezervarea si plata on line a parcarilor deoarece este mai simpla si descongestioneaza intrarea  in parcare .

Mult succes inca o data .

 

Cu respect

Bogdan .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei
în urmă cu 5 ore, NRLaurentiu a scris:

Eu sunt multumit! :) Mai bine ca ai mutat poarta mai jos, este mult mai bine asa, eu nu aveam idee cat este de lata si de aceea am propus latirea ei.

De asemenea, 3 locuri sunt arhisuficiente. Cele 3 locuri temporare cred ca le poti duce jos de tot si ar fi acces pe dublu sens de la poarta principala spre aleea din dreapta fara manevre de ocolire.

 

Spor in continuare!

Super, ma bucur ca sunteti mai multi care considera acest lucru. 
Referitor la mutarea celor 3 locuri de parcare in jos, cred ca daca as face acest lucru ar trebui sa mult poarta principala mai jos (sau sa o maresc - lucru pe care chiar nu as vrea ca 6m de poarta deja mi se pare mult) si sa o maresc si pe cea secundara deoarece unghiul n-ar fi favorabil. As muta bucuros toate cele 3 locuri in jos asa cum sugerasei initial doar daca nu mai aduc nicio modificare portii secundare. Cea principala poate fi mutata oriunde atata timp cat ramane la 6m.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

Bun, am scapat de problema parcarilor, am sa initiez urmatoarea mea nedumerire, referitoare la apele uzate. Va era dor nu? Doar nu credeati ca scapati asa de repede de mine 🙈. Sistemul de “canalizare” pe care-l voi face, stiu cum il voi face, patru linii de captare independente, liniare, pe lungimea totala a campingului, etc. , dar toate se vor duce intr-o statie de epurare/fosa septica (depinde de legislatia impusa de mediu) vidanjabila. 
Ceea ce ma nedumereste este:

1) daca rulotele vor fi conectate la sistemul de deversare al apelor uzate, de ce se mai folosesc spalatoarele, spalatoarele de picioare, dusurile, si spatiile comune igiena personala din camping? Nu este mai igienic, comod si intim sa-ti folosesti chiveta, lavoarul sau dusul din “propria casa”?

2) din ce alta sursa poti poti deversa apa intr-un camping eu ca si turist (exclus spalatoriile si spatiile proprietatii de genul bucatarii, terase, baruri, etc.)?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Aii, lipsa de experiență....doar rulotele au canalizare pentru apele gri, autorulota nu are, cortul clar nu are.
Apoi ai văzut vreodată un dus dintr-o rulotă, nu cum este a mea ce are cabină de duș separată, ma așa cum sunt majoritatea.
Puțini fac duș in rulotă, e multă muncă....eu unul nu as face în acele rulote fără cabină de dus separată.
A doua întrebare sincer nu am înțeles-o.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Raul G am inteles, deci doar rulotele au canalizare, de corturi stiam ca nu se pune problema sa aiba asa ceva si de autorulote am aflat acum de la tine :)
In a doua intrebare ma gandeam cam care ar fi celelalte surse/actiuni (daca exista) care produc apa in vederea deversarii (dar mi-ai creeat o viziune despre ceea ce doaream sa aflu) . Faptul ca autorulotele nu au canalizare iar spatiul din majoritatea rulotelor este incomod, mic si inconvenabil e clar ca lumea prefera spatiile publice oferite de camping. 👍

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Celelalte acțiuni sunt spălatul vaselor în bucătărie și ghiuveta de la baie.
Eu vasele le spăl mereu la spalatorul de vase, dar se mai întâmplă să spăl câte un biberon, pahar sau tacâm în bucătărie.
Copiii încă folosesc destul de mult ghiuveta din baie.
Eu am un rezervor de 25 litri pentru apa gri și îl golesc la două zile.

Asta unde nu am scurgere......in schimb unde am scurgere facem duș în rulotă, la baie nu mai suntem așa atenți la consum, dar vasele tot la spălător merg cu ele pentru ca este foarte incomod sa le spăl în rulotă.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Dpmdv e clar, in camping faci dus si celelalte operatiuni in facilitatile campingului, este mult mai comod si nu trebuie sa muncesti pentru aprovizionare/deversare apa/dejectii.

Asta pe timpuri normale, acum in pandemie parca as ezita sa utilizez facilitatile campingului, lume multa si igienizare indoielnica.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

Deci este destul de clara treaba. Mai toata lumea foloseste facilitatile campingului. Asta am vrut sa stiu. Unde vroiam eu sa ajung este: daca oferi guri de captare apa reziduala,  conexiuni de apa potabila si energie elecrica pe fiecare parcela de ce n-ar fi posibila reducerea tuturor facilitatilor comune de acest gen in locurile publice. Se pare ca m-am inselat din nou. Multumesc pentru clarificari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

O alta nedumerire pe care o am este referitoare la personalul campingului pe timpul noptii. La receptie e de inteles ca trebuie o persoana 24/24. Banuiesc ca la paza la fel. Un manager / responsabil / “om bun la toate” ar trebui sa fie si el pe timp de noapte pentru probleme de orice natura. Voiam sa intreb daca barurile, terasele prin campingurile pe la care ati fost aveau program si pe timpul noptii?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Recepția se deschide la 7-8 dimineața și se închide la 7-8 seara.
Pază trebuie sa fie discretă, nu cum se vede prin România cu gardă în uniforma. Noaptea la fel un om cu bicicleta electrică, ce trece neobservat.
La 22-24 se închide și barul, iar noaptea nu circulă mașini de la 23 la 7-8 dimineața.
Cam asta este ceea am găsit eu, în România habar nu am cum este încă.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 26.8.2020 la 0:31, Ciprian Andrei a scris:

Gata, am finalizat aleea de acces. Am zis sa va impartasesc si voua deoarece dupa parerea mea aleile de acces si parcelele de campare dau cele mai multe batai de cap (din punct de vedere legislativ mai ales). Am schimbat de 6 ori deja proiectul si cred ca am luat decizia buna. 
- alee acces cu sens unic de 6m latime
- 46 locuri de campare rulote (supr. de 123, 5mp)

- 46 locuri de campare corturi (supr. 80mp)

- parcelele de campare vor fi delimitate cu gard viu/arbusti/flori in parti iar in partea din spate cu arbori (cred ca salcii sau ceva specific zonei)

- 14 locuri de parcare pentru rulote/campere 

- 35 locuri de parcare pentru autovehicule

- 2 locuri de parcare pentru persoane cu dizabilitati 

- multe locuri de parcare pentru biciclete

 

 Cam asta este tot ce-am realizat pana acum, sa vedem ce surpize or mai urma. Alocarea toaletelor, pisoarelor, dusurilor, spatiilor de gratare, mese cu scaune. O alta dilema pe care o am este locul de joaca - oriunde il incadrez va deranja pe cineva :) (langa terasa ii va deranja pe cei de acolo sau in mijlocul camping ului va deranja locurile de campare din apropiere). Eu am doi copii si sunt de parere ca este un must sa oferi copiilor cat mai mult spatiu pentru joaca. Sa-l fac intr-un loc sau sa-l imprastii prin camping (putin pe ici putin pe colo)?

 La multi ani, 2021!

... mai e, oleaca si-ti urez La multi ani, 2022 , da, ... vreau sa te-ntreb "ce se aude cu mega proiectul?

Pandemia, bat-o vina!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Succes

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Ciprian Andrei 

Vorba colegului @Mihai-Arad : ce se mai aude cu proiectul tău? 

Am citit la rând zeci de mesaje venite din partea colegilor; aici s-a făcut o dezbatere pe cinste!

Scriu un articol despre campinguri și am dat peste acest topic. Văd că s-a mers pe discuții foarte tehnice

Citind conștiincios mesajele colegilor,   mă așteptam să găsesc multe noutăți la finalul tuturor răspunsurilor.

Ce ai reușit până la urmă? Minunat proiectul!

Campingul este funcțional, are un nume? Cred că mulți vor fi de acord cu această rugăminte: Vrem poze, cât mai multe poze!

În orice stadiu te-ai afla, eu îți doresc mult succes în continuare!

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Florin Smolnicki 

Din pacate proiectul nu a fost dus la bun sfarsit, a fost blocat la avizarea din Tulcea de cei de la biosfera Deltei Dunarii.

Foarte multa legislatie,  in acelasi timp multa birocratie si cel mai amar gust lasat de legile stupide pe care numai cei din neamul “Nastase” pot sa le indeplineasca.

 

cu alte cuvinte daca nu ai Pedigree nu ai ce cauta in a aduce un aport de civilizatie intr-o zona moarta, neproductiva si plina de nimic. 
 

dupa cum cunoasteti s-au schimbat guvernatorii Biosferei si se pare ca este aproape imposibil (sau nu se vrea) sa obtii informatii concludente in conditiile in care esti dispus sa pui pe masa de joc cateva sute de mii de euro.

 

sa nu mai mentionez ca daca nu apartii unei culori fluturate de noua conducere (sau a oricarei culori anume) esti incolor.

 

cu alte cuvinte, sa inchei aceasta postare prin a-mi exprima dispretul pentru felul in care se doreste evolutia de catre nivelul inalt de conducere al acestei tari.

 

Va urez succes si am speranta ca in sutele de hectare neexploatate corect nu vor aparea resorturi all-inclusive sau betoane de 10 etaje inaltime.

 

Ideea proiectului ramane in picioare momentan, sper ca in aceasta viata sa o pot duce la sfarsit si sper sa am puterea sa-mi mentin energia de a merge inainte.

 

imi cer scuze ca nu v-am mai tinut la curent insa sincer sa fiu am stagnat la etapa de avize si de atunci nu s-a prea schimbat nimic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.