Ciprian Andrei

Pareri si idei amenajare camping

129 postări în acest subiect de discuţie despre Pareri si idei amenajare camping

Pareri si idei amenajare camping

Ciprian Andrei

@Ovidiu Constantin te salut si-ti multumesc in acelasi timp pentru sfaturi,  pareri si “carcotelile” oferite :). Sunt bine-venite si sper sa am parte de cat mai multe.

Pentru prize de incarcare a masinilor electrice si panouri solare nu m-am gandit inca deoarece sunt atat de departe de instalatia electrica incat ma doare capul :). Cert este ca acesta este viitorul (electric) si poate pentru inceput am sa ma interesez ce costuri implica macar infrastructura acestora, ulterior urmand sa conectez punctele cu prize de incarcare.

Referitor la drenaj/scurgeri din pacate acesta va fi proiectat clasic (cu pante) deoarece in zona nu exista sistem de canalizare iar drenajul aleilor (daca reusesc sa-l aduc la standardul de 3* - desi nu cred) va fi inexistent deoarece trebuiesc asfaltate. M-am gandit la rigole de captare si distribuire gravitationala in afara perimetrului (adica varianta clasica) - mai mult de atat nu pot face ma ales ca terenul in zona respectiva aste aproape plat.

Cat despre vegetatie acesta va fi punctul forte al campingului (asa sper) desi pe un alt forum din U.K. pe care sunt inscris citesc numai comentarii de genul “sunt prea multi copaci, avem nevoie de soare” dar bauiesc ca se aplica acolo unde soarele este destul de scump la vedere. Pe de alta parte ma gandesc ca desi este un camping la malul marii lumea cam doreste sa stea la umbra, pentru soare exista plaja.

Casute/bungalow-uri nu vor exista in camping dar unul pentru astfel de situatii medicale n-ar fi rau sa existe.

Locurile de parcare pentru persoanele cu dizabilitati sunt stipulate 2 ca si minim pentru 50 de locuri de parcare obisnuite.

Locurile de joaca sunt si vor ramane o disputa continua, eu le consider un necesar si am sa incerc sa gestionez situatia atunci “pe loc” in momentul rezervarilor ceva de genul de a pozitiona persoanele fara copii cat mai departe de locurile de joaca.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Andrei

@Raul G Ai pus punctul de “i” cu concurenta. Nu m-a dus mintea atat de departe dar ai dreptate mai putin la partea cu distanta, nu? Eu unul vad un inconvenient sa calatoresti multe ore pana afara din tara cand ai putea sa conduci o distanta mult mai scurta dar acum vorbesc din punct de vedere masina/avion/autocar si ajung la vorba ta. De a merge cu rulota este total altceva si pana n-o faci nu te convingi. Am ramas fara nicio arma impotriva ta :) dar ma tin tare pe baricade si sper sa inving imposibilul, de a face un business bun neavand experienta in domeniu.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Îmi placi, pleci la drum precumun vegan ce vrea sa deschidă o măcelărie.
Cei care proiectează rulote și campere fac vacanțe in resorturi de lux pe Maldive sau alte locuri asemănătoare, rezultatele se vad poi la utilizarea acestora.
Călătoria unui rulotist nu se aseamănă cu cea ce cunoști.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ai un atu, ai plecat la drum întreband posibili utilizatori pentru a îți îndrepta tirul, asta îți faxe cinste

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Sincer, aia cu statii de incarcare a masinilor electrice mi se pare chiar un moft, e o moda acum, va trece.

Vorbim de un camping pentru.... rulote! Ce treaba au masinile electrice cu rulotele??? In afara de un model Tesla, nu exista masina electrica care sa fie omologata pentru a trage macar un carucior de Carrefour.

Masinile electrice sunt viitorul? Ma indoiesc iarasi. Hibridele, poate. Daca sapam un pic in istoria auto, vom afla ca primele automobile au fost... electrice. Si aveau autonomie mult mai mare decat actualele. Si s-a renuntat la ele, oare de ce ? Din cauza timpului de alimentare/incarcare. Cateva ore bune (multe) versus 5min ptr. motoarele termice, cu combustie interna.

Daca vreodata masinile electrice vor avea mult mai multe avantaje decat cele cu motor termic sau hibride, asta se va intampla intr-un viitor foarte indepartat.  Ma indoiesc ca un investitor in campinguri pentru rulote va investi acum in statii de incarcare pentru peste ... 20 ani, poate. Se poate face foarte bine investitia atunci, daca va fi cazul.

Daca o luam pe SF-uri, de ce nu si un heliport mic pentru cand va veni turistul cu un mic elicopter electric atarnat pe rulota ca sa nu fie deranjul prea mare cand va merge la Lidl, de pilda?

  • Like 5
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Statia de incarcare era pentru Buhnici, sa nu-i mai cheme pe aia in varf de munte sa-i incarce Tesla! :)

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Constantin

@Ciprian Andrei Intereseaza te la Primaria din zona daca au planuri de dezvoltare zonala legat de canalizare.Poate primesti un" ajutor""pentru dezvoltarea economica zonala- vezi Start-up - 45.000 euro, care sunt ok.  Era o mare nebuloasa : faci retea de apa potabila si nu faci canalizare. Macar sa ti spuna la ce adancime  va fi canalizarea . Ca idee, la mine la tara au facut canalizarea direct la ....6 m adancime, asa cum am si la oras, deci nu ar fi probleme. Ideea este daca poti sapa din timp- bagi tuburi portocalii de 160 mm si pe urma treaba ta cum amenajezi - nu mai sapi. Vezi cum faci cu colectarea apei......sunt multe solutii....ca la rulote...hi hi hi .

 

Vorbeste cu un electrician bun care sa te invete cum sa faci si reteaua electrica- eventual bagi tub gofrat prin pamant- de o anumita grosime- diametru, iar cand vei avea statiile respective vei baga doar cablurile . Vezi ca si aici merge treaba cu Start-up. Cauta o firma de consultanta care sa iti faca actele- tot din banii respectivi, vei plati si consultanta. Creezi locuri de munca...etc.

 

Asfalt : vezi ca se incinge rau de tot si emana caldura, care iti va usca plantele ( inainte, acasa, pe strada, aveam piatra de rau, iar pe trotuar dale. Ne am modernizat si au pus aflat peste tot- mi se usuca mai repede gradina. Cauta pe net cum se fac aleile din beton si ca sa fii mai "altfel" vorbeste cu un meserias sa iti faca un sablon care sa imite o masina care tracteaza o rutota, sau o autorulota sau un cort...sau toate la un loc. Cu sablonul respectiv iti faci tu moedel pe aleile respective ( este varianta ieftina a betonului amprentat, dar, de efect )- este doar o idee, dar, sa vezi o alee cu model specific.....poate este frumos.  

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Constantin

@Radu Ionescu  Eu nu contest ceea ce spui, doar ca legislatia se modifica foarte repede.....si trebuie sa fim in pas cu ea. Sincer, si eu sunt de acord cu motoarele termice. Stiu ca nu prea ai cum sa distrugi ideea "DieseL', dar, in strainatate deja testeaza autostrazi pe care sa circule TIR urile conectate la curent precum.....troleibuzele. Stiu, o sa zici : noi, inca nici autostrazi nu avem inca, benzinarele sunt slabe si nu pot trage rulotele, si...nu te contrazic, dar, ma gandeam ca poate i o bubui cuiva mintea sa le puna piedici celor care au ""campusuri "ptr ca nu au.....x nr de prize.....Daca omul este la inceput, macar sa fie .....pregatit. 

 

Parerea mea : am fost cuceriti de romani si degeaba au venit ei cu ideea lor : "Toate drumurile duc la Roma"- noi, nu avem drumuri, ne au cucerit turcii- au venit cu toaletele turcesti, iar noi nu avem wc uri publice, dar, am retinut doar : sugiucul si ciubucul- asa si au cumparat domnitorii romani din vremuri stravechi si au cumparat domnia.....In fine, asta i istorie. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Radu Ionescu ai dreptate cu SF-urile :) dar am sa ma interesez ce costuri sunt pentru infrastructura insa nu pentru toate locurile de parcare ci pentru 5-6. Ma gandesc daca tot amenajez parcarea (probabil asfaltat) n-ar si rau sa fac traseele ingropate mai ales ca la tot ce tine de curent, cabluri, electricitate am un mare avantaj de a le lua cu un mare discount de la producatori consacrati. Deci sa concluzionez la acest capitol n-am sa fac rabat la nimic.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Ovidiu Constantin N-am nicio sansa sa obtin niciun fel de colaborare din partea primariei. Este un sat uitat de lume care are doar retea electrica plus ca locatia se afla in biosfera deltei dunarii.. deci cu atat mai putine sanse pentru canalizari si restul in viitorul apropiat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

@Ciprian Andrei,

Salut, unde va fi acest camping ? In ce localitate ?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Sionut te salut! In judetul Constanta, n-as vrea sa dezvalui locatia exacta momentan. Multumesc pentru intelegere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Klaudiu B

@Ciprian Andrei 

Nu stiu daca zic bine ce voi zice, dar o fac : 

Ai încercat să iei legatura fizic, sau prin mail, telefon, cu un proprietar de camping din afara tarii ? Uite , de exemplu din slovenia. Eu am stat acum 2 ani la un camping , în maribor si m am împrietenit cu proprietarul. Mi a facut ala capul flenduri  de câte mi a povestit cum a început, ce probleme are cu turistii, cu apa potabilă, cu ordinea interioară, etc.si cum a rezolvat aceste lucruri. Si sincer spun, sunt o groaza din ce mi a povestit el. A, era prezent non stop la camping, de fapt locuia chiar in curte, avea o căsuță tare faina, la intrare. 

Cred ca ai prins ideea,   e doar o părere de care poti tine cont, sau nu.

Succes ! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Ovidiu Constantin Referitor la asfalt si asfaltatul aleilor ai dreptate, il urasc si eu si nici nu cred ca este potrivit pentru un camping. Eu initial ma gandisem la borduri (foarte joase doar pentru delimitare si pentru retinerea materialului partii carosabile) iar intre ele sa folosesc zgura de o calitate inferioara din motive de drenaj,  usurinta aplicarii si costuri de constructie. Vezi tu, eu tintesc sa aduc acest camping la 3* iar legistatia spune ca : “Drumuri carosabile amenajate (cu fundație solidă) de acces la spațiile de cazare, parcelele de campare, unitățile de alimentație publică etc. sa fie asfaltate sau gudronate”. Asta inseamna ca toate aleile din camping inclusiv 1/3 din parcela de campare trebuiesc asfaltate sau gudronate. 
Doar la 2* poti sa folosesti altfel de materiale (pietris, zgura, nisip, etc. sau chiar nimic).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Klaudiu B Buna ideea, chiar foarte buna... multa lume imi spune sa merg cu rulota prin campinguri in afara tarii. Din pacate acest lucru nu este posibil. Si daca as ajunge pe acolo sa presupunem “buna ziua, sunt Vasilica, vreau sa-mi deschid si eu un camping aveti 3 zile libere sa-mi povestiti si mie cum sa fac sa va devin concurent in afaceri?” Stiu ca suna extrem dar pentru multi timpul inseamna bani, informatiile le iei de la utilizatori, de la oameni pasionati de acest hobby si mai ales de la oameni care doresc sa schimbe ceva in mai bun/bine. Uneori nici macar prietenii nu iti dau un sfat sau o informatie utila daramite un afacerist care traieste din asta si considera ca i-ai putea lua painea de la gura, unde mai pui ca-i si strain. 
Una peste alta eu consider ca, cu ajutorul vostru, cu imaginatia mea si cu multa munca voi pune aceasta afacere pe picioare asa cum trebuie sa fie.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

As mai avea o intrebare pentru voi. Tot citesc la majoritatea campingurilor ca gratarele sunt interzise pe parcelele de campare cu exceptia celor cu butelii pe gaz / electrice. Cele cu carbuni sunt permise in spatii special amenajate. Eu stiu ca noi balcanicii in general suntem mari iubitori de gratare. Eu unul consider aceasta masura una corecta, vrei gratar cu carbuni/lemne mergi in locuri special amenajate, vrei sa-ti faci carnea sau orice langa rulota sau cort... o faci cu echipamentul tau. 
aveti idee de ce acest lucru nu este permis? E din cauza mizeriei lasate in urma lemnelor/carbunilor, deteriorarea parcelei de campare sau pur si simplu exista un alt motiv? Din punct de vedere al sigurantei nu vad care este diferenta intre foc de lemn/carbuni sau butelie cu arzator, pot intelege insa varianta gratarului electric care este cea mai sigura. Stiu ca sunt multe persoane care nu suporta fumul de gratare sau mirosul puternic insa am vazut ca si-n cele mai consacrate campinguri din Europa se fac gratare la arzator sau gratar electric.

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
în urmă cu 14 ore, Ciprian Andrei a scris:

@Sionut te salut! In judetul Constanta, n-as vrea sa dezvalui locatia exacta momentan. Multumesc pentru intelegere.

 

Acum nu vreau să îți stric misterul dar să recapitulăm ce ai „scăpat” până acum:

 

- campingul va avea suprafața 2, 2 ha

- este situat la 500 m de malul mării

- este în biosfera Deltei Dunării

- într-un sat uitat de lume

- în județul Constanța

 

Ghici ciupercă ce-i? :default_big_grin:

 

Acum să încerc să fiu și constructiv. 

- Aleile, exclus cu asfalt, iar pe partea de zgură, pietriș, nu te sfătuiesc. Părerea mea este că aleile trebuiesc pietruite sau cu pavele, găsești modele deosebite, rezistă și dau bine.

- Dacă tot faci spații de joacă pentru copii, poate ar fi bine să faci la/lângă terasă și un spațiu/bar dedicat petrecerii timpului celor care stau mai mult pe lângă rulote. Câteva mese de biliard, de tenis de masă, darts etc. Poate cu timpul  și o piscină.

- Nu ar strica un mic magazin cu chestii necesare rulotiștilor și nu numai, oricâte ai căra după tine, tot mai uiți câte ceva.  

- Nu ai spus (sau mi-a scăpat mie) ce este pe jos la fiecare loc de campare, deși am vaga senzație că este ceva nisipos la origine.  După experiența Vadu de anul acesta eu sunt sceptic la camparea pe nisip...

- Legat de grătare, eu recomand tuturor varianta grătarelor pe gaz, sunt f. f. bune! Și nu poți compara fumul unui grătar pe gaz față de unul pe cărbuni... Mirosul în schimb, rămâne miros.

- Alimentarea cu curent electric și cu apă la cel mult 2 locuri de campare vecine (nu vrei cabluri și furtunuri care să-ți traverseze aleile) și mai multe locuri pentru deversarea apei gri și a toaletelor,  măcar 2 zone centrale, cu posibilitatea spălării recipientelor.  

- Legat de parcarea mașinii lângă rulotă, nu mă deranjează să o las în parcare, doar acolo stă și la hotel, dar dacă am posibilitatea, cu riscul de a părea necivilizat, prefer să fie lângă rulotă. Pe lângă partea practică de depozitare,  eu am un fetiș cu mașina, îmi place să mă uit din când în când la ea! :default_big_grin:

- Programul de odihnă trebuie respectat cu STRICTEȚE! Rulotiștii (mai ales cei învățați cu off camping) mai trec cu vederea mici inconveniente, dar pe partea de liniște (și nu mă refer neapărat la muzică) la anumite ore,  cred că nu vei găsi excepții.

 

Mult succes în realizarea proiectului!

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Vin si eu cu parerea mea.

- sa se poata plati cu cardul

- locurile de campare mai bine sa fie un pic mai mari, decat inghesuite

- verdeata, multa verdeata. (e un zvon ca frunza de nuc respinge tantarii si mustele - deci planteaza niste nuci daca se poate, astia tin si umbra, si ajuta si cu insectele)

- sa existe un magazin inauntru, unde sa gasesti si alimente (gen bulion, ulei, mustar, legume, fructe) cat si chesti necesare rulotismului + articole de igiena - sapun, dezinfectanti, hartie igienica, servetele umede etc.

- se poate amenaj un loc de gratar pe carbuni (un foisor cu vreo 2..3 gratare) si DOAR acolo sa se poata face gratar cu foc. In rest, cu gaz sau fara.

- Dar daca campingul va avea o terasa unde sa serviti voi gratar si mici la preturi decente....eu (ca client) nu m-as mai complica sa fac gratar.

- bere rece si foarte rece. (deci frigidere bune si incapatoare)

- politica clara ptr animale de companie (permiti sau nu permiti accesul animalelor de companie. Si daca permiti, niste norme clare ptr stapanii lor, ca eu nu am chef sa calc in "noroc" in timp ce sunt in "relaxare")

- loc de joaca in apropierea terasei sau receptiei, unde tot timpul sunt multi ochi care pot supraveghea copii.

- alei din beton, nu din asfalt sau pietris.

Bafta!

  • Like 1
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
As mai avea o intrebare pentru voi. Tot citesc la majoritatea campingurilor ca gratarele sunt interzise pe parcelele de campare cu exceptia celor cu butelii pe gaz / electrice. Cele cu carbuni sunt permise in spatii special amenajate. Eu stiu ca noi balcanicii in general suntem mari iubitori de gratare. Eu unul consider aceasta masura una corecta, vrei gratar cu carbuni/lemne mergi in locuri special amenajate, vrei sa-ti faci carnea sau orice langa rulota sau cort... o faci cu echipamentul tau. 
aveti idee de ce acest lucru nu este permis? E din cauza mizeriei lasate in urma lemnelor/carbunilor, deteriorarea parcelei de campare sau pur si simplu exista un alt motiv? Din punct de vedere al sigurantei nu vad care este diferenta intre foc de lemn/carbuni sau butelie cu arzator, pot intelege insa varianta gratarului electric care este cea mai sigura. Stiu ca sunt multe persoane care nu suporta fumul de gratare sau mirosul puternic insa am vazut ca si-n cele mai consacrate campinguri din Europa se fac gratare la arzator sau gratar electric.
Multumesc.
Unul din punct de vedere al siguranței, gazul îl controlezi, iar dacă bate vântul flacăra ramane la fel. Rulotele sunt făcute din lemn și carton cu butelii de gaz, ghici cât de repede ia foc....
Al doilea din cauza decorului, nu faci fum și îl bagi în rulote la toți, ar fi ca și cum ai face grătar sub geamul meu.
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Raul G am inteles, are sens ceea ce spui. S-a clarificat si treaba asta. Intentionez sa creez 2 spatii de gratare care sa insumeze undeva la 8 bucati (4 in spatele campingului si 4 aproape de terasa). M-am gandit ca cei care le vor folosi pe cele de langa terasa sa serveasca mancarea acolo la mese. Vor fi amplasate aproximativ la 20 de m de terasa, sper sa fie suficient de departe si ma mai gandesc ca n-or sfaraii intruna micii daca se va permite folosirea celor pe gaz pe parcelele de campare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Raul Radulescu multumesc pentru sugestii. Toate cele mentionate de tine vor exista mai putin cu aleile, aici duc o lupta de idei si argumente pro si contra de nu ma pot hotara ca sa impac si capra si varza... asta insemnand sugestiile voastre, eventualitatea de a avea probleme cu cei de la autoritati, practicabilitatea, intretinerea si costurile de executie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Bogdan D. Multumesc in primul rand pentru sfaturi, sunt bine-venite.

in al doilea rand aleile nu pot fi pietruite sau cu pavele din cauza legilor, asa cum am mentionat mai sus trebuiesc sa fie asfaltate sau gudronate. Acum acest cuvant “gudronat” este destul de interpretabil ca multe aspecte din legile noastre. Voi ce credeti ca poate fi gudronat in materie de drumuri/alei?

 

Solul este nisipos acum dar urmeaza sa toarne pamand productiv in fiecare spatiu de campare si prin cat mai multe locuri pentru a se planta gazon. Un lucru concret este ca pe parcelele de campare va fi gazon iar pe 1/3 o sa fie asfalt/pavele/beton.


Alimentarea cu apa si curent de 16A va exista pe fiecare parcela de campare. Inca ma gandesc cu gurile de captare pentru ape reziduale cum sa le concep. O sa continui cu discutiile pe acest subiect in zilele/saptamanile ce urmeaza.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

Referitor la suprafata terenului doar ce-am primit o veste buna ieri,  am reusit sa-l conving pe proprietar sa-mi mai vanda inca 3650 mp ceea ce va duce la 2, 5 hectare de teren. Din aceasta suprafata de 3650 mp, 1650 vor fi pe latura lunga dreptunghiulara si-mi va da posibilitatea de a latii toata suprafata camping-ului cu 4 m liniari. Desi este o veste foarte buna imi da multe batai de cap deoarece trebuie sa modific tot proiectul si ma gandesc sa aloc cate 9, 5 mp fiecarei parcele de campare. Ce spuneti? Este o idee buna? Altceva nu-mi prea vine in cap si sincer sa fiu nici nu prea ai avea ce face. 

De restul de 2000 mp ii voi pastra pentru piscina si un teren de volei (lucruri care nu se va materializa la deschiderea campingului ci mai tarziu) si cu asta cred ca voi putea obtine 3* - erau singurele lucruri care lipseau pentru a putea incadra la 3*. 🎉

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
A. Daniel

Ca alternativa la asfalt (pretul parca era odata in jur de 50-60 lei mp plus logistica aferenta) se gasesc pavele cauciuc de 50/50 cm sau 100/100 cm cu grosimi diferite 15/20/25 cm. Astea macar se pot monta fara cine stie ce utilaje sau o armata de lucratori si poate mai scade din efortul financiar. Se poate monta intai o anumita suprafata pentru teste.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Referitor la alei, votez si eu cu pavele/piatra cubica. De ce tii mortis sa te incadrezi la 3 stele? Daca legislatia zice asa, nu inseamna ca e si cel mai potrivit scopului! In Olanda erau asfaltate doar drumurile nationale si cele principale din localitati. Restul erau cu pavele. Avantajul major, dupa cum a mentionat cineva mai sus: ai de facut o reparatie subterana, nu bagi picamer, nu faci praf si zgomot! Intretinere usoara si drenaj natural. Betonul, pentru cineva care a mentionat mai sus ca nu vrea asfalt, este foarte pretentios in timp. El se acopera cu asfalt nu pentru a nu zdrangani masina, ci pentru protectia fundatiei (evident din beton)!

O alta sugestie ar fi sa pui dale/benzi din beton de la aleea de acces, pe urmele rotilor unde se va campa rulota. Ai ocazia sa le nivelezi la poloboc si totodata inchei si discutiile de tipul "ai campat prea langa mine". In plus, ai iarba in restul spatiului! Atentie si la substrat, lumea monteaza corturi la rulota, deci au nevoie de un strat suport dens si solid.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.