Ciprian Andrei

Pareri si idei amenajare camping

129 postări în acest subiect de discuţie despre Pareri si idei amenajare camping

Pareri si idei amenajare camping

Raul G

Eu merg contra curentului, altfel ce Gigi contra as fi, asfaltul este cel mai indicat, piatra cubica udă este mai rău decât gheața. Asfaltul este adevărat ca încălzește, dar încălzește doar aleea nu în locul de campare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

NRLaurentiu

Sunt tare curios cum deranjeaza gheata cubica, vara, la mare, pe un teren plat! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@NRLaurentiu crem ca am sa raman totusi pentru asfalt, metrul cub de piatra cubica si mapopera ies mai scump decat cel de asfalt in cazul meu. Plus ca o singura perna de piatra este suficienta pentru fundatia asfaltului avand in vedere ca suporta traficul de pana la 4, 5 tone.
Ma gandesc ca un atelaj nu are cum sa depaseasca aceasta greutate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
Sunt tare curios cum deranjeaza gheata cubica, vara, la mare, pe un teren plat!
Când vii de baie, dus cu șlapi uzi, poate deja udă de la ploaie, un copil care fuge pe dalele ude.
Eu unul am întâlnit doar asfalt și pietriș pe alei, piatra cubica sau alte lucruri încă nu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Raul G, aleile pietonale le poate face din ce vrea el. Eu vorbeam de cele auto. In plus, cele din pavele/piatra cubica, in timp sunt mai fiabile, respectiv usor de intretinut/remediat. Dar, @Ciprian Andrei face cum crede, eu mi-am exprimat opinia dpdv constructiv si al mentenantei. Eu, in Bucuresti, pe pavele ude, pe/dupa ploaie, n-am alunecat nici sa vreau.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@NRLaurentiu ai dreptate si tu, nu toate pavelele sunt alunecoase, cred ca Raul se referea mai mult la piatra cubica. Sa stii ca si mie imi plac si pavelele si piatra cubica dar ca sa pavelezi sau sa pui piatra cubica pe 5-6 mii de mp este foarte costisitor. Sper ca ma intelegi si pe mine cand imi extrag din parerile voastre caile de mijloc din punct de vedere utilitate/calitate/pret. Am sa fac in asa fel incat traseele de apa, canalizare, curent, etc. sa le trag exact la exteriorul aleilor pe toata lungimea de 420 m si am sa limitez pe cat de mult posibil sa le suprapun cu asfaltul. Ce bine ar fi daca acest sector de camping ar fi fost dezvoltat si sa avem arhitecti in acest domeniu, nu mi-as mai fi batut capul cu atatea probleme, la noi din pacate toti sunt specializati pe blocuri, cladiri si multe betoane. 
Multumesc pentru sfaturi si te mai astept cu idei/pareri si la viitoarele nedumeriri pe care le voi avea.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

Salutare, ca tot am stabilit layout-ul basic al proiectului as avea nevoie de parerile voastre.

Am atasat un plan 2D cu mici descrieri, ce parere aveti? pare ok ? prea inghesuit? ce lipseste?

Multumesc.

Screen Shot basic.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
în urmă cu 4 ore, Ciprian Andrei a scris:

Salutare, ca tot am stabilit layout-ul basic al proiectului as avea nevoie de parerile voastre.

Am atasat un plan 2D cu mici descrieri, ce parere aveti? pare ok ? prea inghesuit? ce lipseste?

Multumesc.

Screen Shot basic.png

 

Dacă nu este cu supărare, la o primă vedere și plecând de la premiza că desenul este făcut la scară, aș dori să punctez niște aspecte:

- Ai 13 locuri de parcare pentru atelaje. Înțeleg că acestea au rolul de așteptare pe timpul zilei pentru cazare și pentru cei care vin după o anumită oră și vor aștepta până dimineață. Cred că sunt prea multe. Ar fi bine, dar nu cred că vei avea o coadă de 13 rulote odată la cazare, iar pentru noapte cu atât mai puține, deoarece vei avea un program afișat iar oamenii vor încerca să se încadreze în el. 

- Sunt 48 de locuri de parcare pentru autoturisme. Să înțeleg că vei lăsa până la urmă mașinile lângă rulote și corturi? Pentru că altfel îți dă cu virgulă.

- În dreptul zonei centrale, la piscină, drumul unic de acces trebuie să treacă prin spatele toaletelor, pe lângă perimetrul campingului, nu vrei ca un copil să traverseze calea de acces ca să meargă la toaletă.

- Terasa trebuie să fie lângă piscină, doar nu o să merg jumătate de camping după o bere, plus că ești cu ochii pe copiii aflați în piscină și poți admira și eventualul „peisaj”.

- Nu îmi dau seama unde sunt zonele de deversare, probabil în partea din spate, cam mult de mers pentru cei campați în față...

- Ar mai fi ceva, nu aș vrea să se simtă nimeni lezat, dar poate era bine să lași corturile la corturi, rulotele la rulote. Nu mă înțelege greșit, am fost cu cortul vreo 20 de ani la rând, știu despre ce vorbesc. În general la cort este mai multă agitație, mai multă harababură în jur din lipsă de spațiu, vin mai mulți cu un singur cort, dacă prinzi în fața rulotei tale o familie numeroasă și mai energică de fel, posibil să te deranjeze. 

- Cei 500 de metri până la mare sunt parcurși pe un drum de pietriș bănuiesc, nu? Este un drum circulat, adică mult praf? Pentru că atunci cei 500 m pot părea destul de mulți pentru unii, drept pentru care vor prefera să îi parcurgă cu mașina, rezultând un du-te-vino necontenit cu auto prin camping...

 

De curiozitate, în ce stadiu ești în acest moment?

Spor la treabă!

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ciprian Andrei, in zonele de trecere a utilitatilor pe sub alei, pui benzi din pavele si esti linistit pe viitor ca nu faci dezastru in acele locuri. N-ar fi rau, daca tot le asfaltezi si devin tentante, sa pui si cocoase din loc in loc, sunt sigur ca vor deveni pista de concurs pentru copiii cu biciclete - viitori vitezomani! :) Exista limitatoare cu sectiune triunghiulara, nu foarte late si nici inalte, dar care se "adreseaza" celor cu doua roti.

 

In privinta planului, as mentiona doar locul deseurilor menajere din mijloc. Daca ramane acolo, se vor strange gunoaie multe (deserveste un numar mare de parcele) si va trebui sa le colectezi zilnic, daca nu chiar mai des. La temperaturi mari vor emana mirosuri, iar acestea atrag mustele. As miza mai mult pe colectare selectiva in acea zona, iar gunoiul menajer (coji, resturi de mancare, chestii perisabile etc.) sa fie dus obligatoriu la poarta sau locul unde il vei colecta pe acesta. Bineinteles sa prevezi acest lucru in regulamentul de ordine interioara. N-ar fi rau sa faci un A4 pliat in 3 cu planul si regulile, pe care sa-l distribui fiecarui nou venit.

 

Idei ar mai fi, dar sper ca in timp sa se concretizeze cat mai mult din ceea ce s-a discutat aici.

 

Spor!

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu as merge pe alei din pavaj de 6cm, nu este foarte scump. Ajunge undeva la 80-100 lei/mp cu tot cu manopera, arata mult mai bine și ai și drenaj pentru apa.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Nu vreau sa fiu carcotas, discutia mi se pare foarte informativa, totusi: un camping la 500 m de plaja, in mijlocul unui camp batut de soare, drumul spre/de la plaja la fel, fara sa poti face nimic in jur in afara de a merge la plaja (de ex. plimbarea de seara pe faleza), mi se pare doar pentru fanii hardcore a statului in camping, natura fiind cam prea in fundal. Sper ca ai si asta in vedere in alcatuirea planului de afaceri.

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Bogdan D. Multumesc pentru pareri, imi pare ca mi-ai dat niste argumente foarte solide.

- Sa stii ca ma gandeam de la inceput la locurile de parcare pentru atelaje, ca sunt cam multe dar ulterior m-am gandit ca daca nu se ocupa poti parca cu usurinta doua autoturisme in locul lor “fata-n fata”. Acum sa vad ce parere mai au colegii si daca imi mai confirma cateva persoane ca pentru 50 de parcele de campare cu rulota 13 parcari de asteptare sunt multe, am sa le reduc cu siguranta (poate la 10 sau 8). Tu ce mi-ai sugera?

- Cu cele 48 de locuri de parcare le-am lasat doar pentru cei care vor sa lase masina acolo voluntar. Am zis sa impac si varza si capra. Am renuntat la ideea de a crea aceasta regula cu lasatul masinii in parcare deoarece cam toata lumea care mi-a raspuns la postari mi-a recomandat acest lucru si cam asta este trendul din cate am observat. De aceea am si marit putin parcelele de campare, altfel le faceam standard conform legislatiei.

- Referitor la toaletele din centru, am avut si aici acelasi dubiu pe care mi l-ai confirmat si tu. Am sa incerc sa modific zilele acestea proiectul sa vd cum iese cu aleile la extremitati si am sa postez din nou poza.

- Cu terasa langa piscina la fel, ai perfecta dreptate si asa am gandit-o si eu DAR.. exista o mica problema de spatiu. Eu am gandit acea terasa/birou/receptie/magazii depozitare/wc etc ca si P+1 si am concentrat cam tot acolo doar pentru a castiga spatiu. E cam aiurea si cu regulamentul pentru toalete.. sa zic ca as face asa cum ai sugerat si sa mut partea din fata de parcele catre intrare... nu m-as putea duce prea mult din cauza limitarii de distanta a spatiilor de campare fata de wc-uri. Am sa incerc totusi sa modific si treaba asta sa vedem cum iese. Mai era un considerent pe care il luasem in calcul - galagia de la terasa, nu crezi c-ar fi o problema sa fie pozitionata in centru? Acestea sunt deschise 24h/24h in campinguri de obicei?

- Cu spatiile de deversare Uite cum sta treaba.. ma bate gandul,  foarte tare chiar.. sa fac spatii de deversare pe fiecare parcela. Am tot citit si nu vad nicio lege care sa nu permita amestecul apei gri cu cu restul si sa mearga la statia de epurare a apelor. Singurul lucru la care ma gandesc este mirosul dar banuiesc ca exista o gramada de solutii cu inchizatoare sau dopuri, site, etc care sa retina mirosurile inauntru. Aici mai este mult de discutat de aceea nu am proiectat inca nicio zona de deversari.

- La partea cu separarea corturilor cu rulotele mai bine de atat efectiv n-am reusit sa o fac. Exista varianta 3 variante:

1) sa pozitionez in partea din fata parcelele de rulote si in spate cele de cort si sa reduc latimea aleii de la 6 m la 3 m in zona din fata (unde vor fi rulotele)

2) sa fac acelasi lucru ca la 1)  dar sa reduc si acolo aleea la 3 m (practic sa o fac peste tot 3m) si sa micsorez parcelele de cort si sa mai introduc cumva o linie de parcele corturi pe mijloc

3) sa inversez parcelele de corturi cu cele de rulote ceea ce n-ar avea niciun sens ca rezultatul ar fi acelasi

Mi-a scapat ceva? Vreo sugetie cum as putea sa fac acest lucru?

- Cei 500m pana la mare... hmm asta este partea pe care o urasc :(. Este drum de nisip, neamenajat (fara praf :) ) dar numai nisip si buruieni, teren neproductiv fara niciun drum asfaltat,  neamenajat, nici macar pietruit sau delimitat doar proiectat de catre ANCPI si existent dar autoritatile, primaria, nu face nimeni nimic si aici o sa intampin probabil cea mai mare problema. Nici macar DN-urile la care are deschideri aceasta proprietate nu sunt amenajate. Momentan se cam ajunge cu 4x4 (eu detin un VW Passat si nu pot ajunge acolo- asta ca sa-ti faci o idee) insa detin niste utilaje de constructii si cu acordul primariei am sa nivelez doar accesul la camping. Acest lucru va fi facut primul inainte de orice exista pe acest proiect de camping.

 

Ca si raspuns la ultima ta intrebare sunt la stadiul de proiectare pe hartie. Am achizitionat proprietatea (terenul). In toamna ma apuc de nivelarea drumului national (sau chiar european daca nu ma insel :) ). La anul prin ianuarie / februarie intentionez sa predau proiectul unui arhitect care sa-l elaboreze, apoi unei echipe de juristi cu care colaborez de ceva ani pentru a-mi corela fiecare bucatica din proiect cu legislatiile (Mediu, ABADL, Biosfera si Turism) si apoi pot depune actele finale. Alte impedinente nu anticipez, daca ies actele... 14-16 luni sper sa fie mai mult decat suficient pentru a-l aduce la stadiul dorit.

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Cosmin B Ai dreptate, cine doreste sa mearga in zone mai populate cu promenade, faleze, locuinte, hoteluri, etc. nu cred ca se incadreaza la aceasta categorie de camping. Va fi unul destul de izolat, chiar foarte izolat doar cu marea la 500m de nipis si buruieni.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Ursu Florin pai la o simpla socoteala de  7500 mp de parcare plus alei iesi la 165.000-170.000 Euro numai pentru pavaj (si asta cred ca este fara transport). Un palet are 2-2, 5 tone, si acest palet acopera numai 10-12 mp. Eu o sa am nevoie de 625 de paleti! Un tir are greutatea maxima admisa de 20-22 tone daca nu ma insel. Ma ia durerea de cap cand ma gandesc cate drumuri trebuiesc facute. 
Inca nu am stabilit un buget pentru aceaste alei insa cu piatra/asfalt/zgura/etc cu utilajele mele ajung mai bine. Cel putin asta cred in acest moment, viitorul va elucida acest aspect.

Multumesc pentru sugestie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@NRLaurentiu chiar vroiam sa mentionez acest aspect. Am observat ca in majoritatea camping-urilor exista nu multe locuri speciale cu doua-trei pubele de 3-5 mc fiecare (Ma refer la campinguri mici de pana in 3 hectare). Crezi ca nu ar merge sa aloci un numar mai mare de pubele mai mici (standard) pe care sa le imprastii prin mai multe locuri? Daca au capace oare sa miroasa atat de tare mai ales daca-s in aer liber?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ciprian Andrei sa stii ca omul este lenes. Asa ca va duce la cea mai apropiata pubela TOT! :) Indiferent ca-s PET-uri (necompactate), doze AL, oase sau pilaf! Si ti le va umple imediat! Poti aloca pubele mai mici pentru selectare deseuri reciclabile si mai dese, insa gunoiul menajer, miroase si atrage mustele, de aceea am propus izolarea sa in unul sau doua puncte si obligativitatea de a-l debarasa doar aici. Daca campingul va avea clienti civilizati (diferentiere prin cost si locatie) atunci se va respecta aceasta regula. De asemenea, din experienta proprie, fiindca nu am suficient spatiu mi-a fost greu sa selectez gunoiul la rulota, adica sa car dupa mine inca doua recipiente si sacii necesari pe marime. De aceea am aruncat in cort pe jos langa cos PET-urile si dozele de bere si, o data pe zi, am facut un drum spre punctul de colectare din camping sa scap de ele. Asta ar fi sugestia - niste cosuri triple (metal, plastic, hartie) puse la 5-6 locuri de campare la marginea aleii de acces. Dar cu obligativitatea aruncarii resturilor menajere doar in cele dedicate acestui scop.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Referitor la gunoi, nu cred ca e buna abordarea cu pubele la 5-6 locuri de campare, nimeni nu vrea sa stea langa tomberoane. Pe unde am umblat eu era o zona cu tomberoane mai mare langa grupurile sanitare. Fiecare grup sanitar avea si o zona unde se puneau deseurile, selectiv. Cum zice si @NRLaurentiu nu e nevoie sa ai 3-4 pubele la rulota, doar sa aduni gunoiul menajer separat de reciclabile si cand mergi la tomberon separi reciclabilele. Nu mi se pare exagerat sa duci gunoiul 2-300m o data pe zi.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Dani M zi-mi si mie ce inseamna mai mare, asa aproximativ din ochi ca minimul este 4 dm3/parcela/zi. Mie unul mi se pare foarte putin. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan D.
în urmă cu 19 ore, Ciprian Andrei a scris:

@Bogdan D. Multumesc pentru pareri, imi pare ca mi-ai dat niste argumente foarte solide.

- Sa stii ca ma gandeam de la inceput la locurile de parcare pentru atelaje, ca sunt cam multe dar ulterior m-am gandit ca daca nu se ocupa poti parca cu usurinta doua autoturisme in locul lor “fata-n fata”. Acum sa vad ce parere mai au colegii si daca imi mai confirma cateva persoane ca pentru 50 de parcele de campare cu rulota 13 parcari de asteptare sunt multe, am sa le reduc cu siguranta (poate la 10 sau 8). Tu ce mi-ai sugera?

- Cu cele 48 de locuri de parcare le-am lasat doar pentru cei care vor sa lase masina acolo voluntar. Am zis sa impac si varza si capra. Am renuntat la ideea de a crea aceasta regula cu lasatul masinii in parcare deoarece cam toata lumea care mi-a raspuns la postari mi-a recomandat acest lucru si cam asta este trendul din cate am observat. De aceea am si marit putin parcelele de campare, altfel le faceam standard conform legislatiei.

- Referitor la toaletele din centru, am avut si aici acelasi dubiu pe care mi l-ai confirmat si tu. Am sa incerc sa modific zilele acestea proiectul sa vd cum iese cu aleile la extremitati si am sa postez din nou poza.

- Cu terasa langa piscina la fel, ai perfecta dreptate si asa am gandit-o si eu DAR.. exista o mica problema de spatiu. Eu am gandit acea terasa/birou/receptie/magazii depozitare/wc etc ca si P+1 si am concentrat cam tot acolo doar pentru a castiga spatiu. E cam aiurea si cu regulamentul pentru toalete.. sa zic ca as face asa cum ai sugerat si sa mut partea din fata de parcele catre intrare... nu m-as putea duce prea mult din cauza limitarii de distanta a spatiilor de campare fata de wc-uri. Am sa incerc totusi sa modific si treaba asta sa vedem cum iese. Mai era un considerent pe care il luasem in calcul - galagia de la terasa, nu crezi c-ar fi o problema sa fie pozitionata in centru? Acestea sunt deschise 24h/24h in campinguri de obicei?

- Cu spatiile de deversare Uite cum sta treaba.. ma bate gandul,  foarte tare chiar.. sa fac spatii de deversare pe fiecare parcela. Am tot citit si nu vad nicio lege care sa nu permita amestecul apei gri cu cu restul si sa mearga la statia de epurare a apelor. Singurul lucru la care ma gandesc este mirosul dar banuiesc ca exista o gramada de solutii cu inchizatoare sau dopuri, site, etc care sa retina mirosurile inauntru. Aici mai este mult de discutat de aceea nu am proiectat inca nicio zona de deversari.

- La partea cu separarea corturilor cu rulotele mai bine de atat efectiv n-am reusit sa o fac. Exista varianta 3 variante:

1) sa pozitionez in partea din fata parcelele de rulote si in spate cele de cort si sa reduc latimea aleii de la 6 m la 3 m in zona din fata (unde vor fi rulotele)

2) sa fac acelasi lucru ca la 1)  dar sa reduc si acolo aleea la 3 m (practic sa o fac peste tot 3m) si sa micsorez parcelele de cort si sa mai introduc cumva o linie de parcele corturi pe mijloc

3) sa inversez parcelele de corturi cu cele de rulote ceea ce n-ar avea niciun sens ca rezultatul ar fi acelasi

Mi-a scapat ceva? Vreo sugetie cum as putea sa fac acest lucru?

- Cei 500m pana la mare... hmm asta este partea pe care o urasc :(. Este drum de nisip, neamenajat (fara praf :) ) dar numai nisip si buruieni, teren neproductiv fara niciun drum asfaltat,  neamenajat, nici macar pietruit sau delimitat doar proiectat de catre ANCPI si existent dar autoritatile, primaria, nu face nimeni nimic si aici o sa intampin probabil cea mai mare problema. Nici macar DN-urile la care are deschideri aceasta proprietate nu sunt amenajate. Momentan se cam ajunge cu 4x4 (eu detin un VW Passat si nu pot ajunge acolo- asta ca sa-ti faci o idee) insa detin niste utilaje de constructii si cu acordul primariei am sa nivelez doar accesul la camping. Acest lucru va fi facut primul inainte de orice exista pe acest proiect de camping.

 

Ca si raspuns la ultima ta intrebare sunt la stadiul de proiectare pe hartie. Am achizitionat proprietatea (terenul). In toamna ma apuc de nivelarea drumului national (sau chiar european daca nu ma insel :) ). La anul prin ianuarie / februarie intentionez sa predau proiectul unui arhitect care sa-l elaboreze, apoi unei echipe de juristi cu care colaborez de ceva ani pentru a-mi corela fiecare bucatica din proiect cu legislatiile (Mediu, ABADL, Biosfera si Turism) si apoi pot depune actele finale. Alte impedinente nu anticipez, daca ies actele... 14-16 luni sper sa fie mai mult decat suficient pentru a-l aduce la stadiul dorit.

 

 

 

 

Ok, să le luăm pe rând.

- Da, locurile pentru atelaje le poți folosi la o adică și pentru 2 mașini dar, dacă ai renunțat la obligativitatea de a lăsa mașina în parcare, atunci vei avea o parcare imensă care va fi goală. Crede-mă, dacă este loc la locul de campare, chiar și adepții ideii de a lăsa mașina în parcare vor ține mașina lângă ei. Cei de la corturi cu atât mai mult... 

- Legat de terasă, lași tot ce ține de administrație la intrare și faci terasa la piscină. Gălăgie va fi oricum de la piscină, nu cred că terasa va fi peste...

- În legătură cu corturile, dacă logica mea a funcționat bine și sunt pe aproape cu poziția campingului, atunci ai prea multe locuri pentru corturi. Majoritatea vor prefera să campeze cu cortul pe plajă, cu riscul amenzii (modică de altfel), fără să plătească altceva și să bată 1/2 km ca să vadă răsăritul.

- Dacă faci locuri de deversare a apei gri la fiecare loc de campare atunci se simplifică treaba, cei cu rulota se pot lega direct, fără a mai folosi vasul. Totul se mufează și nu ar trebui să existe probleme cu mirosul. Apa gri/menajeră se poate trage la canalizare fără probleme. Să înțeleg că există canalizare în zonă?  

- Cu drumul ăla de 500 m până la plajă, prin nisip și soare, vei avea o problemă, în prima zi este interesant, după aceea nu mai cred... Mai ales că nu poate fi parcurs cu orice mașină.

- În primii ani vei avea de asemenea o mare problemă cu umbra de la locurile de campare. Eu am stat cu rulota în august la Vadu în plin soare. Am rezistat doar pentru că am dus rulota pe nisip exact unde începe plaja, beneficiind astfel de briză. La 50 m de mine, la drumul paralel cu plaja, unde stăteau majoritatea, mureai de cald și de țânțari. Posibil să ai aceeași problemă la locația ta...

 

După cum spunea și @Cosmin B, trebuie să ai mare grijă la planul de afaceri.

Părerea mea este să o iei ușurel, vezi cât te costă aprobări, proiecte, toată hârțogăraia. După aceea, dacă rămâne planul în picioare, nu te repezi cu investiții majore, ia-o pe rând.

- Faci parcarea la intrare (mai mică de ce ai proiectat acum).

- Faci în față construcția P+1 cu birou/receptie/magazii depozitare/wc/dușuri/magazin/o terasă mică, astfel împărțită încât, la o adică, să îi poți schimba destinația (în pensiune eventual).

- Faci doar prima parte a campării, fără piscină și restul.

- Deschizi așa primul an și la urmă, după ce tragi linie, te hotărăști cu extinderea campării. 

- Trebuie să te gândești și la diferite activități pe care le-ai putea oferi, nu știu, ceva de genul plimbări cu barca, pescuit etc.

 

Dar, este doar părerea mea, tu știi cel mai bine despre potențialul zonei și de banii investiți! :default_big_grin: Succes!

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Pentru cei 500 metri până la plajă poți asigura o navetă electrica.
Bogdan are dreptate, am învățat pe pielea mea ca e mai bine la malul mării sub soare decât în interior la umbră.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Bogdan D.  Multumesc din nou pentru timpul acordat postarii detaliate. :) 

 

- Cu locurile de parcare, ok .. sa zicem ca mai tai un rand (cel din spate) si mai castig un 600-700 mp, ceea ce nu este rau deloc deoarece pot sa folosesc acest spatiu pentru P+1 si terasa din fata.

- cu terasa, deja am modificat proiectul si am inclus-o langa piscina (mi-a iesit cam mica... 316 mp, cred ca ar mai merge niste mese pe langa o latura a piscinei), piscina 361 mp, locul de joaca 180 mp, o piscina de copii de 100 mp si barul de 86 mp.

- treaba cu corturile este simpla, ma gandisem de la inceput ca daca nu vor fi folosite pot sa le transform in parcele pentru rulote (ori toata sectiunea din fata ori cea din spate) si sa ramana numai 25% corruri si 75% rulote. Singurul dezavantaj este ca au suprafete de 88 mp dar poate ce aceia pot fi convinsi sa lase masinile in parcare.

- cu “drumul” pana la plaja... aici chiar nu am ce sa fac, este asa cum este.

- locurile de deversare vor fi cuplate la la un circuit inchis conectat la o mini-statie de epurare vidanjabila (aici am totul pregatit de o firma in domeniu carora le-am expus situatia si nu exista niciun fel de problema). In zona nu exista canalizare.

- referitor la primii ani problematici pe parcelele de campare din cauza soarelui banuiesc ca te referi la timpul de crestere a plantelor/copacilor, nu? Daca este asa cum am banuit, da ai dreptate, o sa treaca ceva timp pana ajung la maturitate pentru a obtine un confort termic suportabil. Instalatiile de aer conditionat ale rulotelor (care au) nu fac fata daca sunt conectate la curent? Cu tantarii nici aici nu cred ca pot face mai nimic, sunt suprafete prea mari ca sa le pot popula cu plante alungatoare (mi-a cam confirmat-o multa lume).

- cu hartogaraia... no comment! Aici este de durata cred mai ales ca nu fac parte din nicio organizatie politica - glumesc :) 

- planul de afaceri nu-l pot da in lucru pana nu stiu concret proiectul final. Cunosc pe cineva cu care am mai colaborat in trecut si asa “din ochi” pare destul de convingator ca totul va fi bine :default_big_grin: si daca nu o sa fie o s-o iau pe bucati exact cum mi-ai si precizat.

Hai ca am sa postez si ultimele modificari cu aleile la extremitati, o sa elimin si primul rand de parcari cu prima ocazie.

 

Screen Shot 2020-09-01 at 15.09.22.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Raul G eu credeam ca rulotistii sunt persoane carora le place aventura, natura si mersul pe jos :) - glumesc. Nu cred ca am ce sa fac in privinta acestui aspect. Momentan ii dau inainte asa cum este, cu situatia actuala, pe viitor poate s-or mai schimba lucrurile.

 

Cu tinutul rulotei in soare (daca nu se pot conecta la curent si pornit aerul conditionat) sper ca in 3-6 ani sa se rezolve cu plantele ajunse la o maturitate suficienta pentru umbrire. Stiu ca salciile udate bine cresc extrem de repede.. inca n-am ajuns la acest capitol dar o sa iau mostre de sol pentru analiza sa vedem cu ce plante s-o sincroniza cel mai bine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Rulotistilor le place mersul pe jos, dar la munte pe răcoare.
La mare cu copiii, poate și câte unul în cărucior de împins, jucării și de ale gurii plus ceva de răcorit va fii greu.
O navetă este soluția cea mai bună, pentru 500 metri nu ai nevoie de un MB Classe V, ci este de ajuns orice mijloc electric cu 6-8 locuri, odată cumpărat nu mai are cheltuieli, il încarci noaptea și il folosesti ziua.
Uite de exemplu primul link găsit
https://www.exelentia.it/veicoli-elettrici-melex/

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Cum au spus mai multi, cred ca ar fi bine sa-ti iei cateva zile de concediu si sa mergi efectiv intr-un camping din vest, daca nu in Austria sau mai la vest macar in Croatia.

Uite mai jos un exemplu de cum e organizat un camping, nu trebuie sa reinventezi roata

 

Karta-kampZagreb-prikaz-1024x1024.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

 

acum o oră, Dani M a scris:

Cum au spus mai multi, cred ca ar fi bine sa-ti iei cateva zile de concediu si sa mergi efectiv intr-un camping din vest, daca nu in Austria sau mai la vest macar in Croatia

 

... a spus deja !

La 24.8.2020 la 19:50, Ciprian Andrei a scris:

@Mihai-Arad te salut si eu.

Mai sincer sa fiu sa stii ca am vizitat 3 campinguri de la malul marii noastre dar de campat nu am campat niciodata. Cam la asta se rezuma toata experienta mea despre acest domeniu.

Ca sa-ti raspund la intrebari acest camping pe hartie va avea suprafata de 2, 2 hectare. Ca si zona pot sa-ti spun ca o sa fie pozitionat la 500m de malul marii si intentionez sa-l tin functional undeva la 5 luni pe an (din mai pana in octombrie). Ca si amenajare a zonelor de campare va fi impartit in aproximativ 50 de parcele de campare pentru rulote si 50 pentru corturi iar referitor la casute, bungalow-uri sau rulote stationare, aceastea nu vor exista.

Referitor la cei care sosesc mai devreme  pentru check-in vor avea aproximativ 8-10 locuri de parcare cu dimensiunile 12, 5m Lungime x 3, 5m Latime.

Aleea catre locul de campat este cu sens unic si aici am o problema deoarece nu stiu de cat spatiu ar avea nevoie cei fara mover sa parcheze rulotele (momentan o am proiectata la 8m latime dar vad ca majoritatea spun ca este mai mult decat suficient si asta ma duce la gandul de a o subtia). Tu ce parere ai?

 ... No comment!

 

La 28.8.2020 la 23:58, Ciprian Andrei a scris:

@Klaudiu B Buna ideea, chiar foarte buna... multa lume imi spune sa merg cu rulota prin campinguri in afara tarii. Din pacate acest lucru nu este posibil...

Stiu ca suna extrem dar pentru multi timpul inseamna bani, informatiile le iei de la utilizatori, de la oameni pasionati de acest hobby si mai ales de la oameni care doresc sa schimbe ceva in mai bun/bine. Uneori nici macar prietenii nu iti dau un sfat sau o informatie utila daramite un afacerist .....
Una peste alta eu consider ca, cu ajutorul vostru, cu imaginatia mea si cu multa munca voi pune aceasta afacere pe picioare asa cum trebuie sa fie.

 

 

:default_109: ... No comment!

Desi am vizitat multe, foarte multe campinguri (mai ales din afara tarii), fie la mare , fie la munte nu indraznesc sa-mi dau cu parerea.

Raman "un spectator, in umbra"! :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.