Ciprian Andrei

Pareri si idei amenajare camping

129 postări în acest subiect de discuţie despre Pareri si idei amenajare camping

Pareri si idei amenajare camping

Radu Ionescu

Personal, ma zgarie pe ochi locurile alea de parcare pentru atelaje. Nu-mi imaginez ca e dispus careva sa faca o parcare la 90 grade, cu spatele, ca sa mearga 10 min sa-si faca formalitatile de cazare. Sau, in situatia in care ajunge noaptea, chiar daca se presupune ca sta acolo pana dimineata.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Andrei

@Radu Ionescu Te salut si-ti multumesc pentru sugestie.

Locurile de parcare pentru atelaje au 12, 2m x 3, 5m iar spatiul carosabil din fata este de 9m. Fizic ai spatiu de manevra de 9m (pana in celelalte locuri de parcare) x 29, 2m (pana la poarta secundara)... intr-adevar la 90 de grade. Chiar consideri ca ar fi greu sa parchezi cu spatele sau cu chiar si cu fata cu asemenea dimensiuni? As avea varianta sa le pun in spic dar as pierde 5 locuri de parcare pentru autoturisme si nu stiu daca ar ajuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Mihai-Arad Te salut. Chiar te rog sa indraznesti sa-ti dai cu parerea deoarece chiar m-ar ajuta niste sfaturi constructive. Faptul ca ai subliniat, ingrosat si inrosit cuvinte sau propozitii din postarile mele anterioare deduc ca nu prea esti de acord cu ceea ce intentionez sa fac.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei
în urmă cu 9 ore, Raul G a scris:

Rulotistilor le place mersul pe jos, dar la munte pe răcoare.
La mare cu copiii, poate și câte unul în cărucior de împins, jucării și de ale gurii plus ceva de răcorit va fii greu.
O navetă este soluția cea mai bună, pentru 500 metri nu ai nevoie de un MB Classe V, ci este de ajuns orice mijloc electric cu 6-8 locuri, odată cumpărat nu mai are cheltuieli, il încarci noaptea și il folosesti ziua.
Uite de exemplu primul link găsit
https://www.exelentia.it/veicoli-elettrici-melex/

 

Raul ai perfecta dreptate in ceea ce spui, este o varianta de luat in calcul pe viitor (destul de costisitoare totusi) mai ales daca dupa deschidere vor fi multi clienti care aduc aceasta problema in discutie. Sunt multe aspecte (ca si acesta pe care l-ai adus acum in discutie) de care habar nu am si probabil le voi desoperii cu timpul. Este interesant cum se leaga toate... 3 proprietari de camping-uri mi-au spus acelasi lucru - ca in primii 2-3 ani dupa deshidere majoritate a profitului va merge in reamenajare/schimbari/investitii, etc... si sincer sa fiu chiar ma astept la acest lucru.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
40 minute în urmă, Ciprian Andrei a scris:

Chiar consideri ca ar fi greu sa parchezi cu spatele sau cu chiar si cu fata cu asemenea dimensiuni? As avea varianta sa le pun in spic dar as pierde 5 locuri de parcare pentru autoturisme si nu stiu daca ar ajuta.

Parcatul cu spatele la 90 de grade, cu rulota, e o manevra dificila. E pentru profesionisti as zice, sau pentru cei cu multa experienta. Presupun ca nu va fi un camping exclusivist, numai pentru profesionisti. Si nu merita atata efort in a parca numai ca sa platesti camparea. Am vazut o astfel de parcare intr-o parcare de Lidl, dar ala era ARTIST! Evident ca in locurile de campare cel mai probabil ca vei face asta, dar o faci pentru un sejur, nu pentru 10 min, te mai ajuta vecinii daca nu esti prea priceput.

O parcare in spic pare o idee buna, chiar daca se pierd cateva locuri de parcare pentru autoturisme. Oricum sunt mult prea multe.

Atentie la exemplul de mai sus , din Croatia: 2 (doua) locuri de parcare pentru atelaje pentru noapte, cu loc mult de manevra, se intra cu fata in ele, se iese cu spatele fara a incurca accesurile in camping, e total separat.

 In zona receptiei aleea este foarte larga, un atelaj parcat pentru 10-15 min se parcheaza lejer de-a lungul bordurii, fara a face nici o manevra speciala.

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Radu Ionescu Ai dreptate, am sa modific azi si locurile de parcare si am sa le pun pozitionate in spic. Multumesc pentru ajutor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Ciprian Andrei, mi-am permis sa schitez o varianta de 3 locuri parcare auto+rulote inainte de check-in:

5f4f4b4aa3657_Varianta3locuriparcareautoruloteinaintedecheck-in.thumb.jpg.c0198b4173e4ed91d47316de965fc0fc.jpg

Trei randuri de asteptare sunt suficiente. Ramane si spatiu de trecere. Si sunt pentru orice categorie de sofer! :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
La 31.08.2020 la 16:07, Ciprian Andrei a scris:

@Ursu Florin pai la o simpla socoteala de  7500 mp de parcare plus alei iesi la 165.000-170.000 Euro numai pentru pavaj (si asta cred ca este fara transport). Un palet are 2-2, 5 tone, si acest palet acopera numai 10-12 mp. Eu o sa am nevoie de 625 de paleti! Un tir are greutatea maxima admisa de 20-22 tone daca nu ma insel. Ma ia durerea de cap cand ma gandesc cate drumuri trebuiesc facute. 
Inca nu am stabilit un buget pentru aceaste alei insa cu piatra/asfalt/zgura/etc cu utilajele mele ajung mai bine. Cel putin asta cred in acest moment, viitorul va elucida acest aspect.

Multumesc pentru sugestie.

Eu mă gândeam doar la alei, nu și la parcare. Parcarea o poți face din asfalt sau din ce dorești tu.

Încearcă cumva sa ai umbra in camping, eu de exemplu nu as sta niciodată campat in soare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan

@Ciprian Andrei Salut , dupa parerea mea , nu micsora locurile de parcare in detrimentul spatilui de manevra . 7 m latime cale de acces este mai mult decit suficient , hai daca vrei 7, 5 , Romanul parcheaza in 30 minute dar sta in locul de parcare 3 zile , deci acolo este important sa se simta bine . Pentru rulotistii neexperimentati sa ai un mover electric cu care sa cuplezi  rulota si sa o bagi in parcare . Majoritatea dealerilor  au acest mover pentru a muta rulotele in showroom sau in curte . Un alt plus este ca masina sa poata sta linga rulota , multa lume are bagajul in masina . Parcelele clar delimitate , cu intrare la 90 grade , acoperite cu gazon sintetic pe care il poti achizitiona din Olanda la un pret bun sau chiar SH . Umbra este un mare plus chiar daca nu este naturala . Sa existe o conducta de colectare a apelor gri unde sa se conecteze cu furtunul de la rulota , un mare plus cind romanul nu face drumuri toata ziua sa deverseze bazinul cu apa reziduala . Pavaj montat pe pat de nisip ,  nu asfalt , deoarece se infiltreaza apa mai bine si in cazul denivelarii se poate rearanja . Curent si apa dedicate pentru fiecare loc de parcare . Gardurile privacy sint iar un plus si se pot face din stuf , rachita , etc , Posibilitatea rezervarii on line cu posibilitaea alegerii locului de parcare si disponibilitatea lui . Se evita aglomerarea la intrarea in camping . Turistul vine , se prezinta la ofiice , i se verifica rezervarea si merge direct la locul de parcare . Tot la office spune daca stie sa parcheze sau nu si in functie de asta este si ajutat . Un alt mare plus in constitue numarul toaletelor si a dusurilor dar si starea lor de curatenie . 

Discutia poate continua dar devine plictisitoare , Am vazut cite campinguri in diverse tari si preturile erau pe masura pretentiilor pe care le aveai . 

Eu as fi facut dus dedicat fiecarui loc de parcare , sint acele cabine de dus ecologoce ,   din plastic , cu deversare in conducta de ape gri , apa calda fiind oferita de un incalzitor electric sau chiar cabine mixte care sa aiba si WC , care trebuie vidanjat si igienizat dupa fiecare client . Acele toalete folosesc solutii ca si toaletele de la rulote . Asta in cazul in care nu ai canalizare iar constructia unei cladiri ar fi foarte scumpa .

 

Iti doresc succes dar sa nu uiti un lucru , dupa ce vei investi , vei tine cont de parerile romanilor campingul tau va fi cam scump .... 

Daca il vei face , lasa un semn pe forum sa vin si eu sa vad cum a iesit , cu toate ca nu imi place marea .

 

Cu respect

Bogdan .

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@NRLaurentiu @Radu Ionescu v-am urmat sfatul si am modificat locurile de parcare pentru atelaje. Le-am facut in spic si au incaput 4 bucati, daca o fortez putin o sa incapa si al 5-lea dar ma gandesc sa mut pubelele de gunoi menajer in acel colt din stanga jos ca este destul de mare suprafata si nu vreau sa ramana moarta (mai ales ca, consider ca este un loc destul de bun si departe de camping pentru mirosurile urate).

NRLaurentiu foarte buna (si usor de manevrat) si ideea ta numai ca ar fi incaput numai 3 locuri si-n plus cred c-as fi ramas cu acele colturi inutilizabile.

Cred ca au iesit undeva la 135 grade parcarile, chiar nu cred ca mai reprezinta nicio problema, ce spuneti?

parcare.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Crezi ca ar fi asa mulți la coadă?
A face marșarier cu u rulotă e a naibii de greu, nu merge dreaptă ci trebuie corectat de continuo, iar după câteva sute de km pe "marile autostrazi" ale României numai de acest stres nu mai are românul chef.
Spun asta in timp ce anul acesta am făcut check in, iar apoi niște manovre de ma întrebam oare cine a urât asa mult rulotisti pentru a proiecta aceea întrare.
Pe multe nave in Croația, Italia și Franța se urcă în marșarier și se coboară cu fața sau viceversa, deci ceea ce spunem noi este Idealul ce ne-am dorii sa găsim odată ajunși la fața locului.
Si nu uita ca oricum l-ai face vei auzi mereu ca altcineva l-ar fi făcut mult mai bine și aproape de perfecțiune, deci tu ascultă-ne pe noi și fă ca tine.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Raul G asta cu multe pareri, asa este.. dar na experienta voastra este cam tot ce am. Tu ce parere ai? In spic, perpendicular sau cum le-a facut NRLaurentiu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Eu as dori sa le găsesc asa cum le-a făcut Laurențiu, omul vine trece la recepție și în 5 minute pleacă la locul lui de campare.
Nu cred ca va fii cazul campingului tău, dar sunt și cele ce nu au nevoie de acele parcări, de exemplu la Legoland in Germania când am făcut rezervarea de acasă mi-au trimis și un cod cu bare, iar la intrare era o barieră și un cititor optic, fără recepție și fără portar.
Anul acesta alt camping, dar fiind vorba de unul de 5* mi-au fost trimise acasă 2 brățări magnetice și iarăși nu am avut nevoie.
Vezi soluții sunt multe, acum tu alegi pe cea care ți se pare ție mai potrivita campingului tău.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Ene Bogdan te salut si-ti multumesc pentru sugestii.

Nu voi micsora latimea caii de acces din parcare, ramane destul - undeva la 9, 5 m (in zona aceea de la intrare, in rest e standard 5m). Treaba cu mover-ul este cam complicata si-ti spun si de ce consider asta. Varianta 1) Omul vine sa se campeze, parcheaza atelajul 10-15-30-45 minute si apoi pleaca din parcare si intra in camping. 

Varianta 2) Ajunge mai devreme de ora de check-in are de la 7-6-5-4 ore de asteptare (cred ca are tot timpul din lume in cazul asta sa-si parcheze atelajul oricat de greu s-ar manevra).

 

La partea cu gazonul artificial nu prea este ceea ce-mi doresc pentru parcelele de campare, da-o-n colo de treaba daca nici intr-un camping n-ai plante naturale pe jos si aduci covoare artificiale, inseamna ca am o conceptie total gresita despre acest segment din turism. DAR! tin sa mentionez ca inca n-am nicio idee cum se intretine acel gazon in situatia in care (sa zicem prin absurd) ca in lunile iulie-august va fi in permanenta ocupat. inca n-am ajuns la sistemul de irigatie dar cred ca exista solutii.

 

Umbra naturala va exista si ea la un moment dat, dar sigur nu la inceput. Sistemul de canalizare exact cum ai specificat si tu, va exista pe fiecare parcela de campare (asta este unul dintre putinele aspecte pe care le-am clarificat deja).

 

Referitor la delimitarea parcelelor, nu pot sa folosesc stuf sau rachita trebuie neaparat gard viu. Inginerul horticultor mi-a confirmat ca am nevoie de plante care sunt rezistente la vanturi foarte puternice cu radacini adanci si compatibile cu solurile nisipoase. Iarna sau chiar si toamna uneori bate vantul cu peste 50-60 m/s in acea zona (fiind o suprafata plana, aproape de mare si in mijlocul pustietatii). 

 

Acum citind comentariul tau mi-am dat seama ca ai facut confuzie intre locurile de parcare si cele de campare deci da, pentru parcelele de campare va exista cu siguranta posibilitatea de a apela la un mover in incinta campingului.

 

Cu cabinele mixte (dus+WC) te inteleg perfect ce spui insa este clar peste bugetul meu de a instala 100 de unitati a cate 1000 euro fiecare. Sunt bune, utile, frumoase, dar sincer iti spun ca nu-mi permit acest "lux". 

 

Cu siguranta am sa fac publica deschiderea campingului, sper sa fie cat mai repede posibil. Te salut si-ti multumesc inca o data pentru timpul acordat.

 

Exact cum ai scris si tu (si te aprob 100%) va fi un camping destul de scump daca se vor materializa toate lucrurile pe care le anticipez sa le realizez dar pe de alta parte eu merg pe premiza raport calitate/pret si pana acum am avut succes cu aceasta deviza.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Raul G Da asa este, vba. ta solutii sunt multe si cred ca ai dreptate ca in final camerele instalate pe suprafata parcarii si aceste sisteme de acces digitalizate se vor amortiza in timp prin prisma faptului ca nu mai ai nevoie de un angajat de platit in plus pentru a le face.:OK:

 

Cu pozitionarea locurilor de parcare pana la urma urmei tot acel spatiu de jos al parcarii oricum va fi folosit in acest scop, ori ca le fac in spic ori cum le-a desenat Laurentiu, ori perpendicular. Cred ca se pot modifica marcajele in timp dupa necesitate. Am sa la definitivez asa cu mi-ati sugerat pentru predare proiect si in timp vom vedea.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Raul G si @NRLaurentiu mie mi se pare ca da cam cu virgula cel putin la cea a treia parcare de jos. In fine, exact cum am mentionat mai sus, astea sunt detalii care se pot modifica pe parcurs.

parcare atelaje.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Vant 50-60 m/s probabil ca e greseala de typo, undeva la 5-6 m/s este la ce te poti astepta la minim in regim de briza marina, de obicei in sezon e mai mult, undeva la 10 m/s, probabil ca la 500 m de plaja cu efectul eventual de mascare pate fi mai putin sau nu. Cert e ca natura acolo este ceea ce este (stepa litoral) si ca sa creezi o oaza de verdeata, umbra. implica cheltuieli foarte mari. Solul, climatul, infrastrucura nu ajuta. De aceea plantele sunt acelea care sunt. Dobrogea pe care o iubim.

Cat am fost anul acesta in zona, si din ce am citit de la altii, vantul a fost omniprezent, chiar si pana la iesire din Dobrogea, via nord. Nu degeaba sunt eolienele acolo.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei
4 minute în urmă, Cosmin B a scris:

Vant 50-60 m/s probabil ca e greseala de typo, undeva la 5-6 m/s este la ce te poti astepta la minim in regim de briza marina, de obicei in sezon e mai mult, undeva la 10 m/s, probabil ca la 500 m de plaja cu efectul eventual de mascare pate fi mai putin sau nu. Cert e ca natura acolo este ceea ce este (stepa litoral) si ca sa creezi o oaza de verdeata, umbra. implica cheltuieli foarte mari. Solul, climatul, infrastrucura nu ajuta. De aceea plantele sunt acelea care sunt. Dobrogea pe care o iubim.

Cat am fost anul acesta in zona, si din ce am citit de la altii, vantul a fost omniprezent, chiar si pana la iesire din Dobrogea, via nord. Nu degeaba sunt eolienele acolo.

 

 

Ma refeream in extrasezon (toamna / iarna). Briza marina de 5-6 m/s exista vara sau in zilele prietenoase.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ene Bogdan
acum o oră, Ciprian Andrei a scris:

@Ene Bogdan te salut si-ti multumesc pentru sugestii.

Nu voi micsora latimea caii de acces din parcare, ramane destul - undeva la 9, 5 m (in zona aceea de la intrare, in rest e standard 5m). Treaba cu mover-ul este cam complicata si-ti spun si de ce consider asta. Varianta 1) Omul vine sa se campeze, parcheaza atelajul 10-15-30-45 minute si apoi pleaca din parcare si intra in camping. 

Varianta 2) Ajunge mai devreme de ora de check-in are de la 7-6-5-4 ore de asteptare (cred ca are tot timpul din lume in cazul asta sa-si parcheze atelajul oricat de greu s-ar manevra).

 

La partea cu gazonul artificial nu prea este ceea ce-mi doresc pentru parcelele de campare, da-o-n colo de treaba daca nici intr-un camping n-ai plante naturale pe jos si aduci covoare artificiale, inseamna ca am o conceptie total gresita despre acest segment din turism. DAR! tin sa mentionez ca inca n-am nicio idee cum se intretine acel gazon in situatia in care (sa zicem prin absurd) ca in lunile iulie-august va fi in permanenta ocupat. inca n-am ajuns la sistemul de irigatie dar cred ca exista solutii.

 

Umbra naturala va exista si ea la un moment dat, dar sigur nu la inceput. Sistemul de canalizare exact cum ai specificat si tu, va exista pe fiecare parcela de campare (asta este unul dintre putinele aspecte pe care le-am clarificat deja).

 

Referitor la delimitarea parcelelor, nu pot sa folosesc stuf sau rachita trebuie neaparat gard viu. Inginerul horticultor mi-a confirmat ca am nevoie de plante care sunt rezistente la vanturi foarte puternice cu radacini adanci si compatibile cu solurile nisipoase. Iarna sau chiar si toamna uneori bate vantul cu peste 50-60 m/s in acea zona (fiind o suprafata plana, aproape de mare si in mijlocul pustietatii). 

 

Acum citind comentariul tau mi-am dat seama ca ai facut confuzie intre locurile de parcare si cele de campare deci da, pentru parcelele de campare va exista cu siguranta posibilitatea de a apela la un mover in incinta campingului.

 

Cu cabinele mixte (dus+WC) te inteleg perfect ce spui insa este clar peste bugetul meu de a instala 100 de unitati a cate 1000 euro fiecare. Sunt bune, utile, frumoase, dar sincer iti spun ca nu-mi permit acest "lux". 

 

Cu siguranta am sa fac publica deschiderea campingului, sper sa fie cat mai repede posibil. Te salut si-ti multumesc inca o data pentru timpul acordat.

 

Exact cum ai scris si tu (si te aprob 100%) va fi un camping destul de scump daca se vor materializa toate lucrurile pe care le anticipez sa le realizez dar pe de alta parte eu merg pe premiza raport calitate/pret si pana acum am avut succes cu aceasta deviza.

Salut , am inteles , . Ai dreptate , cind vorbim de 100 locuri nu poti face wc si dus individual . Cit despre gazon , eu zic sa te mai gindesti , are la Dedeman , este 20 euro / mp . In Olanda este mai ieftin , il gasesti si cu 8 euro , max 12 , depinde de calitate si de firul ierbii .Gazonul natural este mai pretentios si se strica in cazul traficului . Spatii verzi naturale pot fi gardurile dintre parcele .

Cel mai important este sa nu faci rabat de la calitate . 

 

Succes .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Bogdan, eu unul în toată sinceritatea nu as sta o secundă într-un camping cu iarba, palmieri ori alte tipuri artificiale. Este valabil și dacă vorbim despre toalete dau dușuri din plastic tip din acelea de șantier, concert.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 8 ore, Ciprian Andrei a scris:

@Raul G si @NRLaurentiu mie mi se pare ca da cam cu virgula cel putin la cea a treia parcare de jos. In fine, exact cum am mentionat mai sus, astea sunt detalii care se pot modifica pe parcurs.

parcare atelaje.png

N-am avut cotele la dispozitie, ci doar masurile pe care le-ai scris. Intr-adevar nu e usor sa parchezi in configuratia pe care ai desenat-o. Insa trebuie s-o lamuresti de pe acum, nu mai tarziu. In acest sens trebuie sa faci un triunghi de acces in aleea din dreapta spre locurile de campare (banuiesc ca este bordura acum), iar poarta s-o lungesti in jos. Vorbesc privind desenul de mai sus. De asemenea, asa cum ai desenat si pozitionat cele 3 locuri, drumul de acces spre camping vine de sus-partea din stanga a desenului. Daca vine de jos, atunci nu va putea nimeni parca acolo, decat daca e liber complet. Daca traficul vine de jos, atunci trebuie sa reconfigurezi totul in oglinda.

 

PS:

Cam asa vad eu:

Modificari.jpg.95062c0370acd6fa50cc1a32b6a48d3e.jpg

Liniile de sus-stanga reprezinta traficul de intrare, dreptunghiul din aceeasi zona = largirea portii de acces, iar triunghiul hasurat = rezolvarea accesului facil pentru cei parcati prin carosarea acelei zone.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 11 ore, Ciprian Andrei a scris:

Tu ce parere ai? In spic, perpendicular sau cum le-a facut NRLaurentiu?

Votez si eu ptr. Laurentiu

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B
în urmă cu 10 ore, Ciprian Andrei a scris:

 

Ma refeream in extrasezon (toamna / iarna). Briza marina de 5-6 m/s exista vara sau in zilele prietenoase.

 

Nici macar, 60 m/s = 216 km/h ceea ce inseamna tornada de nivel EF2 superior pe scara Fujita, ceea ce nu este cazul.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@NRLaurentiu am analizat si m-am gandit cam toata ziua la schita propusa de tine si tot incerc sa impac si capra si varza si-mi da numai cu virgula. 
Este corect sensul de intrare/iesire si ceea ce ai hasurat tu are sens insa nu ma pot impaca cu gandul de a avea o poarta de 10 m la intrarea primara si aprox 14 m la cea secundara. Este rabat la costuri, intretinere, infrastructura si mai ales. Ma gandesc deja sa mut primul rand de parcari normale jos de tot, ca creez spatiile de parcare RV pe centru cumva dar o fie ca .... o parcare struto-camila. Multumesc oricum pentru ajutor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.