Ciprian Andrei

Pareri si idei amenajare camping

129 postări în acest subiect de discuţie despre Pareri si idei amenajare camping

Pareri si idei amenajare camping

Ciprian Andrei

Salutare rulotisti,

 

Am si eu 2 nedumeriri si as avea nevoie de sfaturile voastre deoarece nu reusesc sa gasesc nicio legislatie referitoare la aceste subiecte.

1) Cum considerati o alee lata de 8m ca si spatiu de manevra in camping? Doresc sa mai aloc inca 9, 5m in plus din aceasta alee in detrimentul spatiului parcelei dar in acelasi timp imi este frica sa nu ramana prea putin loc pentru manevra. Credeti ca 7 m latime de alee este suficient in caz ca maresc loturile parcelelor de campare?

2) In parcarea din interiorul campingului am alocat cateva locuri de parcare rulotelor/camperelor pentru cei care ajung mai devreme de checkin. Ce latime de alee credeti ca ar fi suficienta pentru un loc de parcare cu o deschidere de 3, 5 m?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Andrei

Scuze, nu m-am exprimat cum trebuie si am facut si o greseala in exprimare.  Practic doresc sa iau 1 m de alee sa o reduc de la 8m la 7m. Din acest 1 m de alee pe care intentionez sa-l scad doresc sa-l folosesc pentru marirea parcelei de campare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

7 m latime inseamna strada cu doua sensuri a cate 3, 5 m adica mai mult decat suficient.

As zice ca poti sa reduci lejer la 6 m latime ceea ce ar permite sa treaca doua atelaje simultan, unul pe langa celalat.

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Gabriel I Multumesc pentru raspuns. Nu aveam niciun dubiu pentru trecere sau circulatie. Eu avand cunostinte minime in domeniu eram curios cum se pozitioneaza/parcheaza/manevreaza de pe o astfel de alee. Bag de seama din raspunsul tau ca n-ar fi o problema sa parchezi atelajul intr-o parcela perpendicular cu alea (pe lung) chiar si daca aceasta ar avea 6-7m latime. Probabil ca pun niste intrebari stupide numai ca-mi imaginam ca este foarte greu sa introduci cu spatele un atelaj de 10-13m.

Multumesc inca o data.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad

Te salut @Ciprian Andrei 

 

în urmă cu 17 ore, Ciprian Andrei a scris:

Am si eu 2 nedumeriri si as avea nevoie de sfaturile voastre deoarece nu reusesc sa gasesc nicio legislatie referitoare la aceste subiecte.

1) Cum considerati o alee lata de 8m ca si spatiu de manevra in camping? Doresc sa mai aloc inca 9, 5m in plus din aceasta alee in detrimentul spatiului parcelei dar in acelasi timp imi este frica sa nu ramana prea putin loc pentru manevra. Credeti ca 7 m latime de alee este suficient in caz ca maresc loturile parcelelor de campare?

2) In parcarea din interiorul campingului am alocat cateva locuri de parcare rulotelor/camperelor pentru cei care ajung mai devreme de checkin. Ce latime de alee credeti ca ar fi suficienta pentru un loc de parcare cu o deschidere de 3, 5 m?

 

... ai vazut (ai campat) vreodata intr-un camping "adevarat" , prin tara sau pe la vecini nostri (bulgari, greci sau cei dinspre vest)?

Din pura curiozitate intreb, ce suprafata va avea campingul (ala, pe hartie)?

Unde, in ce zona va fi? Functional tot anul sau numai o anumita perioada din an? :default_109:

Spatiu (perimetru) alocat si celor cu corturi ? Spatiu alocat pentru casute, bungalow, "rulote-stationare" de inchiriat situate in prim plan?

Sper sa nu deranjez cu intrebarile. (sper sa nu coste nimic intrebarile, la fel ca "pe google") :)

Bafta multa in realizarea proiectului visat!

 

P.S. Ce-am vazut eu?

Campingurile vizitate de mine, au deobicie parcarile pentru check-in (pentru cei care sosesc mai devreme sau prea tarziu) in afara campingului.

Aleea catre locul de campat (parcela) este de cele mai multe ori.... sens unic. Nu-i o regula ...

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Sunt de doua zile într-un camping de 5* și m-am strecurat cum nu va puteți imagina în alei de 250 și ce e mm, cu curbe în pantă cu rulota mea de 250....este într-adevăr cel mai frumos camping vizitat până în ziua de azi, dar doar după ce ai campat.
Si la încă o întrebare de a ta, nu se parchează în locul de campare, are fiecare locul lui rezervat departe în pădure, motivul este decorul și au dreptate. Au tot felul de mașini electrice pentru a te mișca după ce te-ai campat.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Mihai-Arad te salut si eu.

 

Mai sincer sa fiu sa stii ca am vizitat 3 campinguri de la malul marii noastre dar de campat nu am campat niciodata. Cam la asta se rezuma toata experienta mea despre acest domeniu.

Ca sa-ti raspund la intrebari acest camping pe hartie va avea suprafata de 2, 2 hectare. Ca si zona pot sa-ti spun ca o sa fie pozitionat la 500m de malul marii si intentionez sa-l tin functional undeva la 5 luni pe an (din mai pana in octombrie). Ca si amenajare a zonelor de campare va fi impartit in aproximativ 50 de parcele de campare pentru rulote si 50 pentru corturi iar referitor la casute, bungalow-uri sau rulote stationare, aceastea nu vor exista.

Referitor la cei care sosesc mai devreme  pentru check-in vor avea aproximativ 8-10 locuri de parcare cu dimensiunile 12, 5m Lungime x 3, 5m Latime.

Aleea catre locul de campat este cu sens unic si aici am o problema deoarece nu stiu de cat spatiu ar avea nevoie cei fara mover sa parcheze rulotele (momentan o am proiectata la 8m latime dar vad ca majoritatea spun ca este mai mult decat suficient si asta ma duce la gandul de a o subtia). Tu ce parere ai?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ciprian știi care este sportul național al romanilor? Datul cu părerea, de aceea pentru ca nu vreau sa fiu codaș vreau sa mi-o dau și eu.
Fa într-un mod sau altul sa mergi cu rulota in campinguri OK, dar și în cele care au voturi proaste sa vezi ce sa nu trebuie sa faci. Un tur prin Austria și Franța îți va deschide o lume total nouă despre camping.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Raul G deci sa inteleg ca tu dupa ce ai ajuns langa locul de campare ai lasat rulota in fata parcelei si de acolo ti-au pozitionat-o ei cu masinile lor electrice? Imi poti spune si mie numele campingului?

 

La faza cu lasarea masinii in parcare, mie unul personal mi se pare foarte civilizat insa majoritatea contesta acest lucru.. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Nu, eu am dus-o cu mașina mea, poziționată cu moover ul descărcat tot din mașină, aranjată rulotă fără grabă. Mașinile elettrice le folosesc ei, iar dacă vrei sa mergi dintr-o parte în alta mergi cu ei.
Într-adevăr am rămas uimit cât de mult ajut ala decor sa lași mașina în parcarea amenajată.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

:) Raul - Ai mare dreptate la datul cu parerea insa pe mine parerile voastre ma vor ajuta, mai ales ca vreau sa fac din c.. bici si sa si plesneasca. Parte buna este ca sunt optimist si sunt sigur ca voi duce pana la capat acest proiect.

Sper ca peste cat se poate de putin timp sa ajungi in acest camping si sa ne amintim cu placere de aceste discutii.

 

Mi-ar placea foarte mult sa fac ceea ce mi-ai sugerat insa locul de munca si situatia in care ma aflu nu-mi permite acest lucru. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Hai sa-mi dau si eu cu parerea :amuzat:

- pentru unii mai dibaci, e suficienta o latime de 3.50-4.00 m ca sa parcheze o rulota. Pentru unii nici 10m latine nu ajunge.

- rulotele mai mici pot fi desprinse de masina langa locul de campare apoi mutate cu mana.

- cele mai lungi/grele, de obicei au mover

- o idee interesanta din camping DM-Navodari: din motive de campare pe nisip moale, clientii au posibilitatea sa deculpeze rulota la intrare care apoi va fi carata si asezata pe locul de campare de catre administrator cu un tractoras (termic) care are montata in fata o bila de remorcare. Se poate prelua ideea si folosi.

- personal, prefer si eu sa am masina langa rulota. Las in masina o gramada de chestii pe care le folosesc inclusiv alimente neperisabile etc. Greu sa umblu dupa ele la masina parcata cine stie la ce distanta de rulota.

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Radu am văzut manovre de parcar ce nu mi-aș fii închipuit, pe alee de maxim 3 metri.
Este foarte adevărat ceea ce spui, iar cine nu are moover găsește mereu brațe binevoitoare.
Anul trecut într-un alt camping tot aici în Provence spuneau clar ca rulotele peste 5 metri în partea de sus a campingului pot fi campate doar cu tractorul lor, nu îți spun ce era în sufletul meu când l-am văzut cum mergea cu rulota mea...

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

Gata, am finalizat aleea de acces. Am zis sa va impartasesc si voua deoarece dupa parerea mea aleile de acces si parcelele de campare dau cele mai multe batai de cap (din punct de vedere legislativ mai ales). Am schimbat de 6 ori deja proiectul si cred ca am luat decizia buna. 
- alee acces cu sens unic de 6m latime
- 46 locuri de campare rulote (supr. de 123, 5mp)

- 46 locuri de campare corturi (supr. 80mp)

- parcelele de campare vor fi delimitate cu gard viu/arbusti/flori in parti iar in partea din spate cu arbori (cred ca salcii sau ceva specific zonei)

- 14 locuri de parcare pentru rulote/campere 

- 35 locuri de parcare pentru autovehicule

- 2 locuri de parcare pentru persoane cu dizabilitati 

- multe locuri de parcare pentru biciclete

 

 Cam asta este tot ce-am realizat pana acum, sa vedem ce surpize or mai urma. Alocarea toaletelor, pisoarelor, dusurilor, spatiilor de gratare, mese cu scaune. O alta dilema pe care o am este locul de joaca - oriunde il incadrez va deranja pe cineva :) (langa terasa ii va deranja pe cei de acolo sau in mijlocul camping ului va deranja locurile de campare din apropiere). Eu am doi copii si sunt de parere ca este un must sa oferi copiilor cat mai mult spatiu pentru joaca. Sa-l fac intr-un loc sau sa-l imprastii prin camping (putin pe ici putin pe colo)?

 

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu

Langa terasa e cel mai ok cred. Copilu' se joaca, taticu' bea o bere si-l supravegheaza... :coffee:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adam Adrian
în urmă cu 7 ore, Radu Ionescu a scris:

Langa terasa e cel mai ok cred. Copilu' se joaca, taticu' bea o bere si-l supravegheaza... :coffee:

Și ceilalți care vor să mănânce( bea) liniștiți(că de-aia au venit la camping) ii înjură.😀

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Mihai

cine injura nite copii care se joaca intr-un loc special dedicat lor este cretin si ar trebui sa mearga la sanatoriu nu in camping. si eu cred ca langa foisor / spalator vase decat intr-un colt de camping sau printre locurile delimitate.

dupa recentele calatorii in campinguri ridic si eu cateva aspecte care pe mine m-au deranjat :

- iluminatul perimetrului

- amplasarea cladirii toaletelor (la o distanta cat mai egala pt fiecare dintre locurile de campare)

- nr de toalete / dusuri (daca sunt 100 pers si 2 toatele si 2 dusuri, este dezastru - dar cruda realitate in multe campinguri) pt cele cateva zeci de locuri pt rulote si corturi pe care le va avea campingul

- dimensionarea boilerului de apa calda pt a nu crea pauza in furnizarea apei calde la dus (dupa ce stai la coada 30 min nu este tocmai placut sa nu mai fie apa calda)

- existenta consumabilelor (sapun, hartie igienica, dezinfectant ) la toalete

 

poate unora li se par prea multe cerinte insa eu prefer sa platesc o suma mai mare pe zi decat sa am conditii aproapiate de off camping. daca ajung sa utilizez dusul si toaleta din rulota in mod curent , sa am mainile pline de consumabile cand merg la toaleta, sa am curentul limitat la 6 A, ....nu pot plati mai mult decat 40/50 lei pe zi de rulota, dar in principiu evit astfel de locatii (si cred ca sunt o multime in Romania - ex. Mos Martin Cheia sau Valea Zanelor Covasna). daca insa conditiile sunt decente (curatenie , consumabile, suficiente toalete/dusuri , curent 16 A....) sunt perfect de acord sa platesc dublu sau mai mult. 

 

pe de alta parte , avand in vedere pandemia Covid-19 care se pare ca nu se va termina curand trebuie sa ai in vedere si distantarea sociala obligatorie in varful de sezon .

 

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dani M

Din ce am vazut eu, spatiul de joaca pentru copii este plasat langa restaurant/terasa, in centrul campingului sau langa receptie. poti sa cauti pe google camping map la images sa-ti faci o parere. Depinde si de cum e layout-ul la tine.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 12 ore, Adam Adrian a scris:

Și ceilalți care vor să mănânce( bea) liniștiți(că de-aia au venit la camping) ii înjură.😀

Pai aia vin sa manance sau sa doarma la terasa??? Eu terasa la care sa se vorbeasca in soapta n-am vazut. E terasa, nu biserica! Fac consumatorii mai multa galagie decat 3 copii care se zbenguie.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Adrian Mihai iti impartasesc parerea referitoare la copii si la iluminatul parcelei de campare desi vara la mare acest lucru nu este indicat pentru ca atrage tantarii dar avand in vedere ce investitie mica este, nu vad de ce sa nu ai instalatia. Eu initial ma gandisem la doua proiectoare situate la nivelul solului care sa creeze o lumina ambientala si sa lumineze 30 cm de la nivelul solului dar voi atinge si acest subiect spre final.

Referitor la amplasarea toaletelor in mod egal fata de fiecare spatiu de campare este aproape imposibil pentru dezvoltator deoarece legislatia spune ca acestea sa fie amplasate la cel putin 20 m de fiecare unitate/parcela/spatiu de campare. In acest caz este nevoie de o suprafata de teren imensa iar distanta dintre parcele sa fie de cel putin 45 m. Daca faci o socoteala, pe un teren de 2, 5 hectare nu ai cum sa acomodezi mai mult de 40 de locuri de campare (si investitia nu mai este profitabila ci caritabila). La asta lucrez acum si efectiv imi da cu virgula. In cazul acesta or sa fie norocosi care campeaza la 20 m de toalete si ghinionisti care campeaza la 100 m. 
referitor la WC-uri legislatia spune ca trebuie sa ai 3 grupuri WC + spalator (lavoar) la 30 persoane (pentru 3*) sau 40 (pentru 2*). Eu am proiectat undeva la 40 WC-uri (plus pisoare) pentru 368 de persoane deci va exista un surplus destul de mare. Singurul inconvenient o sa die distanta mai sus mentionata pana la 100m. Dursurile sunt si ele peste minimul necesar (inca n-am stabilit numarul - undeva la 30+).

Ai punctat foarte bine referitor la capacitatea boilerului, o sa am in vedere acest lucru - inca sunt departe de aceste detalii.

Referitor la existenta consumabilelor, acest lucru nu este specificat nici macar la campingurile de 5* - acest aspect ramane de vazut, nu este vorba de costurile acostora ci este destul de greu de manageriat. Iti inteleg perfect rationamentul cu referire la acest subiect (de exp. daca stai intr-un foisor si te apuca treburile nu e omenesc sa stai sa te intorci la rulota sa iei hartie, sapun si toate cele si exact cum ai descris si tu, nici sa te cari cu ele prin camping pana ajungi la wc nu este normal).
Cu energia elecrica da, 16A clar. Asa ma si gandisem dar am sa revin cu ceva intrebari in plus cand vor ajunge la proiectul electric.

 

Multumesc mult pentru impartasirea experientelor deranjante, asa am sa clarific multe lucruri, cu ajutorul vostru... prin prisma experientei voastre.

 

Modificat de Gabriel Schuster
corectie
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Dani M Multumesc, am vazut ca majoritatea care au locuri de joaca le au pe langa spatiile publice asa cum ai mentionat si tu terase/restaurante/etc. Asa am sa fac si eu.. unul mai mare langa terasa si unul mai mic in centrul campingului. Parcela pe care va fi executat campingul etse de 54 m x 410 m aproximativ.

Modificat de Ciprian Andrei
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Andrei

@Adam Adrian aici depinde de cum privesti lucrurile.. adevarul e undeva la mijloc dar daca privesti dintr-o perspectiva legala depinde si de statutul campingului daca este normal sau “adults only”. Cred ca majoritatea dintre noi trecem prin aceste perioade cand vrei sa stai pe langa copii si sa ai facilitati pentru ei cat mai aproape pentru a-i monitoriza si cand nu vrei sa nu mai auzi de ei sau sa-i vezi :). Eu cred ca, cu un nivel normal de gandire si educatie (din ambele parti) asemenea situatii se contopesc intr-un mod omenesc (din ambele parti iar).

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Ai spus ca din pricina locului de muncă nu poți călători sa vezi concurența. Spre deosebire de pensiuni sau hoteluri unde concurenta este locala aș zice, în cazul tău concurența poate fi oricare camping din Europa fără importanță unde, dar asta trebuie sa fi rulotist ori camperist pentru a înțelege.
De aceea te sfătuiesc sa te uiți pe site-urile campingurilor și la vocea download vei găsi harta acestora, poți vedea cum este unul dreptunghiular împărțit perfect sau unul la munte ce tine cont de relief.
Într-un camping întrările monetare sunt multe și diversificate....dar asta o știi ești tu ce faci business-ul, eu lucrez în tot alt sector.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Constantin
La 26.08.2020 la 1:31, Ciprian Andrei a scris:

Gata, am finalizat aleea de acces. Am zis sa va impartasesc si voua deoarece dupa parerea mea aleile de acces si parcelele de campare dau cele mai multe batai de cap (din punct de vedere legislativ mai ales). Am schimbat de 6 ori deja proiectul si cred ca am luat decizia buna. 
- alee acces cu sens unic de 6m latime
- 46 locuri de campare rulote (supr. de 123, 5mp)

- 46 locuri de campare corturi (supr. 80mp)

- parcelele de campare vor fi delimitate cu gard viu/arbusti/flori in parti iar in partea din spate cu arbori (cred ca salcii sau ceva specific zonei)

- 14 locuri de parcare pentru rulote/campere 

- 35 locuri de parcare pentru autovehicule

- 2 locuri de parcare pentru persoane cu dizabilitati 

- multe locuri de parcare pentru biciclete

 

 Cam asta este tot ce-am realizat pana acum, sa vedem ce surpize or mai urma. Alocarea toaletelor, pisoarelor, dusurilor, spatiilor de gratare, mese cu scaune. O alta dilema pe care o am este locul de joaca - oriunde il incadrez va deranja pe cineva :) (langa terasa ii va deranja pe cei de acolo sau in mijlocul camping ului va deranja locurile de campare din apropiere). Eu am doi copii si sunt de parere ca este un must sa oferi copiilor cat mai mult spatiu pentru joaca. Sa-l fac intr-un loc sau sa-l imprastii prin camping (putin pe ici putin pe colo)?

 

 

 

 Este foarte interesant ceea ce vrei sa faci. Eu, te laud, dar vreau sa te intreb ceva : locuri pentru incarcarea masinilor electrice ai unde sa faci ? Viitorul este aproape! Poate pe fonduri europene poti monta prize speciale, panouri solare, boilere etc. Tu, doar concepe le pe hartie pentru inceput.

 

Legat de amenjarea peisagistica : ai grija la drenaj ( intre alei si sub ele ) si pune muuuulte plante care, natural indeparteaza tantarii si nu se intretin greu.Cauta specialistiti de la Horticultura. Poate propui un concurs : vreau sa fac/ amenajez ceva, iar castigatorul - premiul : campare gratuita.

 

Casute/ bungalouri : poate este bine sa concepi ceva asemantor, macar ca un fel de "spital ambulant"- prea pretentios spus....loc in care sa fie duse persoanele care au anumite probleme medicale. Vezi daca nu se impun noi distantari sociale ( din pacate, nu vom scapa cat de curand de COVID 19 ) . Poate , daca Doamne fereste se infecteaza cineva, sa ai spatiu unde sa i : izolezi"pana sunt preluati de autoritati pentru a nu inchide totul....

 

Poate ca gresesc, nu sunt carcotas, dar, poate este in bine sa te gandesti si la"carcotelile"altora- asa ai cerut. 

 

Cam putine locuri de parcare pentru persoanele cu handicap. Nu mai stiu unde era stipulat in legislatie, dar trebuie sa ai minim doua locuri sau 10 % din capacitatea de parcare....de obicei se fac la intrare- acest lucru este foarte bun deoarece nu prea se umplu si in caz de evacuare fortata la locului, este libera spatiul de intrare/ iesire. 

 

Legat de locurile de joaca : vezi ca sunt persoane care vor si ceva liniste. Eu, m as "juca" non stop. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.