Adam Adrian

Conversie Renault Master

30 postări în acest subiect de discuţie despre Conversie Renault Master

Conversie Renault Master

Adam Adrian

Salutare! A venit momentul sa fac și eu o conversie. Visul meu înainte să am rulotă și să cunosc acest forum. Deci:

Renault Master motor 3.0, 100 kw, l2 h2. Primit la schimb cu Citroen C-Crosser.

Autoutilitara N1 cu 6 locuri(avantaj fiind geamurile laterale). O mașina din 2005 fără pic de rugina cu aer condiționat, închidere centralizată, niste senzori de parcare...., 200000 km(cică), omul chiar a insistat că sunt reali și după schimb(eu spunandu-i că eu nu garantez pentru C-Crosser).Adusa din Spania.

Câteva poze cu inceputul...și multe cereri de ajutor! Mulțumesc!

• Like 3

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Adam Adrian

IMG-20200205-WA0008.jpg

• Like 2

Link către postare
Adam Adrian

Asa arată după ce am scos tot din ea.

IMG_20200217_182758.jpg

IMG_20200218_174944.jpg

IMG_20200218_175004.jpg

IMG_20200218_180642.jpg

• Like 3

Link către postare
Raul G

Spor la muncă

• Like 1

Link către postare
Fejer Antal

Salutare @Adam Adrian Mult succes la realizarea proiectului. Am un prieten care are un Master cu motor de 3000. A tras trailere continu si acuma o are. Pe bord cu peste 900000 mii de km.

• Like 1

Link către postare
Daniel P

Spor la treaba @Adam Adrian, să reușești să duci proiectul la bun-sfârșit! :salutare!:

• Like 1

Link către postare
Radu Ghita

@Adam Adrian Conversie usoara! 

• Like 1

Link către postare
Andrei Grigoras

Salutare , cât are mma? Impozitul si asigurarea cam pe unde se învârte? Intreb ptr ca vand rulota si vreau si eu sa transform un microbuz 8+1.Multumesc si spor !

Trimis de pe al meu SM-A320FL folosind Tapatalk

Link către postare
Adam Adrian

Salut! Mulțumesc tuturor!

@Andrei Grigoras MMA e 3500 că e duba. Proprie e 2000. Deci pot sa pun pe ea 1500 legal, dar nu cred că am ce sa pun atât de greu. Din cate am înțeles impozitul e 600 lei.(inca nu am platit că a fost plătit de fostul proprietar pe acest an). Asigurarea pe o luna e de 70 lei( eu având reducere bonus 8).Pe un an cred că e in jur de 750 lei. Și eu am vândut rulota și cu banii de pe ea am cumpărat ce era mai scump pentru conversie. Dar mai trebuie bani! Tu ai microbuzul 8+1?

• Like 1

Link către postare
Andrei Grigoras

Am scos rulota la vanzare pe olx si vreau sa cumpăr un microbuz , tocmai din cauza taxelor , dar si a locurilor omologate (Noi suntem 7).Plus ca o sa o folosesc ca masina de familie si in concediu (max 3-4saptamani pe an)ca autorulota , doar 3-4 persoane.Cred ca mi s-ar potrivi mai bine.Spor!

Link către postare
Adam Adrian

Am făcut un caroiaj din rigla de 1.5 cm, inclusiv pe podea. Urmând că izolația sa fie făcută cu spuma. Spuma care se vede a fost dată de cineva inainte, dar am lăsat-o acolo.

IMG_20200227_191915.jpg

IMG_20200227_191944.jpg

• Like 3

Link către postare
Andrei Grigoras

Nu e acelasi lucru daca pui placi de extrudat , păstrând avantajul ca e demontabil ?

Link către postare
Adam Adrian

@Andrei Grigoras Vezi că poți găsi o duba asemănătoare cu a mea care să aibă locurile de care ai nevoie și să stai în picioare fara probleme.

Link către postare
Mihai-Arad

@Adam Adrian 

Spor la treaba !

• Like 1

Link către postare
Alin Opran

Sa ai spor! :OK:

Nu este o lucrare usoara, necesita multa munca si un buget pe masura.

O sa urmaresc cu interes topicul acum ca o sa ma apuc de a doua conversie pe care cred ca o sa o fac pe un Ducato/Boxer/Relay. O sa deschid si eu un topic separat. Te poti inspira din topicul meu de la prima  conversie pe Sprinter, nu cer drepturi de autor :amuzat:

• Like 2

Link către postare
Adam Adrian

@Alin Opran Stai liniștit că m-am inspirat de vreo un an și de la tine!

Ai vândut sprinterul?

Link către postare
Alin Opran
3 minute în urmă, Adam Adrian a scris:

Ai vândut sprinterul?

Da, de astazi are un alt proprietar, irlandez :default_big_grin:

• Like 1

Link către postare
Marian Petre

Spor la treaba,  @Adam Adrian !

• Like 1

Link către postare
Radu Clapa

Spor la treabă! Abia aștept să mai văd fotografii cu progresul făcut.

• Like 1

Link către postare
Adam Adrian

Am izolat cu spuma Easy spray de la Penosil. Cam scumpă, dar specială pentru izolații, curată, și singura pe care am gasit-o care se putea aplica așa:

https://youtu.be/Piotw3MxbOE

IMG_20200229_181325.jpg

IMG_20200303_180059.jpg

IMG_20200306_192516.jpg

IMG_20200308_134146.jpg

IMG_20200315_160745.jpg

IMG_20200314_150017.jpg

• Like 6
  • Upvote 2

Link către postare
Bogdan C.

Treaba ca la carte!

• Like 1

Link către postare
Alin Opran
La 18.03.2020 la 6:37, Adam Adrian a scris:

Am izolat cu spuma Easy spray de la Penosil

Interesant... :nedecis:

Iti trebuie mana de vopsitor auto :amuzat:

Cumparat din tara? Cate tuburi ti-au intrat/pe cati mp? Se expandeaza mult?

Link către postare
Adam Adrian

@Alin Opran Salut! In jur de 30 de tuburi a câte 40 lei/bucata. Dar a intrat multa mai ales la pereții laterali unde am umplut și cu 8-10 cm, la tavan 6 cm, la podea 3. Îți cam trebuie mâna! Când mă învățasem s-a terminat. Parca as mai cumpăra 2 că îmi e dor:default_big_grin:. Mă gândeam să dau un strat subțire și în uși, pe unde nu sunt mecanisme. Se expandează încă o dată fata de stratul inițial.

Un tub=1 m patrat pe grosime de 3 cm. Dar se vede că e o spuma speciala, e alba , nu e cancerigenă (seamănă cu spuma memorie, apeși pe ea și revine).

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Adam Adrian

Salutare! Nu știu dacă am greșit, dar luând în considerare că o să ieșim mai mult vara cu camperul am ales o trapa de calitate mai buna, cred(Maxx Fan), urmând să achizitionez încălzirea diesel de o calitate mai slabă(China). Intre timp un coleg mai experimentat mi-a spus că i se pare inutilă o trapa cu ventilator la camper pentru că e ușa destul de mare. Dar eu deja o cumpărasem.

Am montat trapa cu:https://exis.ro/accesoriu_rulota/Adeziv_Sika_Lastomer_710_alb-4302.html

Pare un mastic destul de bun ținând cont că s-a dezlipit greu și de pe degete.:default_big_grin:

IMG_20200307_131203.jpg

IMG_20200307_131228.jpg

IMG_20200307_131654.jpg

IMG_20200307_144210.jpg

IMG_20200307_155508.jpg

IMG_20200307_155525.jpg

IMG_20200316_200607.jpg

• Like 3
  • Upvote 1

Link către postare
Klaudiu B

Nu cred ca ideea  de a pune trapă cu ventilator e rea. Eu aveam la camper asa ceva din construcție, cu posibilitatea  de a inversa sensul de rotație. Si a facut treaba cu brio. 

Succes in ceea ce faci ! 

• Like 2

Link către postare

Anunt !
XGO Autorulote - unic importator in Romania pentru XGO Dynamic model 2020 - Fiat/Rimor si NOBEL ART, modele 2020 - Ford/Roller Team.
Preturi incepand de la 30.000€
www.xgoautorulote.ro,

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Laurentiu Simion
      de Laurentiu Simion

Laurențiu Simion, managerul Sfinx Camper & Conversion ne explică în emisiunea de azi despre conversia unei dube în camper van, ce costuri implică
      În zona de conversii de dube în camper van prețurile nu sunt mici având în vedere că acestea se fac pe comandă.
      “În următorii ani urmează să dezvoltăm un produs al nostru, să facem serie, astfel încât să micșorăm prețurile, dar momentan facem pe comandă. Pe comandă totul este scump, și un costum sau o mobilă făcută pe comandă este scumpă, pentru că de fiecare dată este un proiect unic. Fie că mașina e mai lungă sau mai scurtă, unghiurile diferă, mobilierul este diferit, unul vrea dulapul mai mare, altul îl vrea mai mic. Se plătește prima dată designul.”
      “Avem mari probleme cu a defini cerințete din partea clienților – nu știu ce vor. De multe ori vin și ne spun: vreau un pat, vreau un dulap…  Cerința trebuie să fie specifică, să fie măsulabilă: vreau un dulap cu volumul de 1mc, vreau un pat de 2 x 1, 8 m etc…”
      “Ar trebui să nu se folosească cuvântul „ieftin”. În industria asta nimic nu este ieftin. Ca să îți faci un camper van decent… ar trebui să fie cam de la 20.000 euro minim, pe comandă. Nu vorbim de serie vs comandă.” – Laurențiu Simion

• Ionut C.
      de Ionut C.
      De ceva vreme mă frământa gândul construirii unui camper cu tracțiune integrală. De când am construit primul camper, mi-am petrecut cele mai multe vacanțe pe plaja sălbatică de la Vadu. Cum în ultimii ani s-a aglomerat exagerat în zonă, am simtit din ce in ce mai des lipsa unui 4x4 cu care să mă pot așeza mai izolat. Aceeași nevoi am simțit-o și în zone cu iarba udă și rampe nu tocmai abrupte. Pe sol uscat n-am avut niciodată probleme cu tracțiunea față. 
      Am găsit un Sprinter 518 4x4 într-o stare tehnica foarte bună și n-am vrut sa pierd ocazia unui nou proiect. Motor impecabil V6 de 3 litri, 184 CP, 265000 km reali, transmisia integrală funcționează perfect, după ce am remediat cablajul unui senzor ABS. Am testat-o doar pe iarbă udă în rampă destul de abruptă, am fost placut surprins de abilitatea cu care blochează diferențiale pentru a menține aderență maximă, cu toate ca are anvelope bune în circuite de formula unu.
      Inițial ma gândeam sa trec pe super single pe spate, în locul rotilor jumelate (duble). Ar arăta mai bine,   însă două roti vor face mult mai mult decât una...
      E un șasiu cu cabina dublă, are 7 locuri din card voi folosi doar 4. Intenționez să-i construiesc o cutie de 330 cm lungime totală pe 200 cm lățime interioară. 
      Înainte de toate ma voi ocupa de curățarea și vopsirea șasiului, stiută fiind meteahna sprinterelor. Arată destul de bine caroseria, mă așteptam să fie mai afectat de coroziune. 
      Voi reveni cu imagini.
    • Laurentiu Simion
      de Laurentiu Simion

Campervan Ford L4H3.
      Sistem fotovoltaic Victron 3KW cu 2 panouri solare, frigider Dometic Coolmatic CRX 80, doua geamuri Dometic 940/450 cu jaluzele si plasa de tantari, ventilator MaxxFan transparent, 4 spoturi inox, 2 lampi flexibile deasupra patului , benzi LED RGB pe lungimea patului cu lumina indirecta cu telecomanda, lampa LED la bucatarie, 2 proiectoare LED exterioare, marchiza Fiamma F45S 3, 5 metri, chiuveta Dometic, toaleta Fiamma Bi-Pot 30, 4 prize USB, 4 prize 220 V, 2 prize de bricheta.
      Izolatie cu vopsea termica, elastomer 30 mm, placare cu lambiu de pin, mobilier din panou de pin, blat de stejar.
      Colantare exterioara.
      Pat cu somiere de 700.
      Saltea spuma 1600/1500/10 si 1600/500/15 de la saltelehoteliere.ro pe comanda.
      Greutate adaugata maxim 500 kg.

• Dan Varga
      de Dan Varga
          Nu vreau sa va stresez cu demonii care imi dau tarcoale dar am ajuns la o anumita maturitate cerebrala si intradevar acest gand nu imi da pace.
          Vreau sa tineti cont de experienta voastra de proprietari de rulote, sau autorulote si sa ma ajutati cu argumente pro sau contra.
      Sunt sofer de meserie si puteti sa-mi legati nu una si trei rulote ca le parchez unde trebuie.
      Incerc sa va expun uu pic situatia mea: in timpul liber, impreuna cu fiul meu practicam un off road mai soft, am facut parte si din staf-ul de organizare a mai multor competitii de genul acesta la noi in CENTRU, ( cum imi place sa spun ).Ei, in multele adunari de off, eram cu cortul, care cred ca mi-a ramas mic.

Mi-ar place si rulota dar va trebui sa o adaptez ptr. terenul din zona , sa am unde sa stau si sa stauu si .....deja visez , dar si o autorulota gen VW Syncro , sau mai mare dar 4x4.
      Necazul il am din partea consoartei, ea este adepta hotelului, dar ideea este ca vreau sa o pun in fata faptului implinit , am luat agregatul , bagajele sus si ura , in concediu.
      Dar cred ca in prima faza am sa inchiriez pe rand, una dintre............ optiunile mele, sa vedem ce efect au asupra noastra.
      Oricum incerc sa fiu receptiv la orice sugestie , sfat si sper sa nu treaca mult sa ne gasim intr-un camping la un pahar de vorba.
      Multumesc si cred ca am deschis unde trebuie acest topic!

foto
    • George G
      de George G
      Salutare,

Sunt George din Brasov, 34 de ani si imi plac camperele
      De aproximativ 1 an am inceput sa ma gandesc serios la convertit o duba in camper. Inca sunt la stadiul de proiect. Mi-a placut foarte mult VW Transporter T5 si T6, insa mi-am dat seama ca nu e suficient spatiu pentru dotari decente. Ulterior m-am uitat la Renault Master, VW Crafter, apoi Sprinter, insa dupa o serie de documentari am ajuns la concluzia ca Peugeot Boxer sau fratii lui gemeni sunt cele mai mari din clasa lor. 
      Cautand un Boxer H3L4 am dat peste o ambulanta Ducato, iar de atunci ma gandesc serios sa achizitionez o ambulanta cu MTMA 3.5T.
      Ma incanta pentru ca unele au zona din spate putin mai mare, au instalatia electrica si izolatia facute.
      Totusi, la noi pana acum nu s-a incumetat nimeni. Ce imi scapa din vedere in entuziasmul meu?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.