Calin Andritoiu

Mici (sau mai mari) mestereli la rulota mea

285 postări în acest subiect de discuţie despre Mici (sau mai mari) mestereli la rulota mea

Mici (sau mai mari) mestereli la rulota mea

NRLaurentiu

@Calin Andritoiu, am o intrebare: cu apa cum ai facut (rost)? Ma refer la cea menajera - pentru chiuveta de la baie/bucatarie, dar si la cea pentru dus. Ai folosit din Dunare, ai filtrat-o? Povesteste un pic cum ai facut. Am iesit si eu in sfarsit prima oara si m-am lovit de problema apei, chiar daca am avut acces la apa curenta (umplutul rezervorului de 70 litri de 3x in 4 zile a fost o placere...)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

exista pastile pentru apa o pastila la 30 l de apa iar eu folosesc clor de piscine pentru apa si pompa cu filtru pentru introducerea in rezervor. Folosesc apa din Dunare si orice rau cat de cat curat. Apa este pentru spalat si vase, de baut sau de mancare apa la bidon

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

@Draghiciu Dumitru, multumesc frumos pentru raspuns. Am o pompa exterioara pentru alimentat rezervorul (fosta pompa a rulotei), insa n-am avut-o la mine... M-am chinuit cu bidon de 20 litri sa torn...

Alternativa la clorul pentru piscine, cred ca ar fi pastilele de cloramina. Desi, rezultatul cred ca este acelasi.

Apa de baut am avut separat, la sticle.

 

Sunt curios cum a facut @Calin Andritoiu. Stiu ca el e... inventiv! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Din pacate @NRLaurentiu, de data asta cred ca te voi dezamagi. De data asta! Pentru ca pe viitor "sistemul" meu (cred ca) va suferi modificari.

Pentru gatit, cafea si baut... apa plata. Imbuteliata. Pentru spalat vase, diverse chestii si dush... apa din Dunare! 

Avand in vedere ca rulota era parcata la aproximativ 10m de Dunare, alimentarea bidonului meu de apa (50 litri) nu a fost o problema chiar atat de mare. Vantul a fost... mofturos. Au fost perioade in care batea destul de tare (atunci se formau valuri pe Dunare iar la mal apa se cam tulbura), si perioade in care abia adia. Atunci apa Dunarii era cat se poate de curata, pana in mal. Acelea erau momentele in care eu umpleam bidonul. Cu doua galeti de vopsea lavabila a cate 15 l (cred) fiecare, nu dureaza foarte mult. Incarcat galetile, lasat 15-20 minute la decantat, timp in care apa devine de-a dreptul cristalina (cel putin... ochiometric), apoi... desertat in bidon. Cand apa era curata pana in mal umpleam atat bidonul cat si cele doua galeti, de rezerva. In bidon turnam apa printr-o simpla sita. Doar strecurata (pentru eventualitatea in care o musca sau o frunza cade in galeata), fara filtrare. Oricum, dupa 10 zile de folosire, pe fundul bidonului ar trebui sa se adune un strat de mal daca apa nu ar fi curata. Dar nu a fost cazul. La nivel microbiologic e clar ca nu i-am facut nimic, dar... sa fim seriosi! E Dunarea, nu Gange! Poate unii considera ca apa Dunarii nu e chiar ok pentru dush, dar eu consider ca dupa decantare e cat se poate de buna.

In schimb nu sunt foarte multumit de sistemul de umplere a galetilor. Nu ca ar fi mare lucru, dar totusi m-am gandit ca pe viitor sa ma folosesc de o pompa de apa, montata pe un par infipt in fundul Dunarii undeva, la cativa metri de mal, intr-o zona unde apa nu se tulbura din cauza vantului. Asta ar presupune sa intru in apa o data, la campare, si inca o data la plecare. Dar nici asa nu voi putea umple direct bidonul mare. Apa trebuie sa stea un timp in galeti (sau un alt vas) la decantat. Doar asa consider ca e ok pentru dush.

Deocamdata la asta m-am gandit. Dar, sincer, nu stiu daca merita. Cu un bidon de 20 l (pe care spuneai ca ai folosit) cred ca e destul de complicat. Dar cu doua galeti de 15 litri... chiar e usor. Iar la pescuit (la crap), chiar am timp suficient pentru umplut bidonul.

Inca stau in dubii. Nu stiu daca merita. Mai vad!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Revin cu inca o problema.

Aseara am constatat ca imi lipseste grila de evacuare a gazului de la frigider. Este vorba despre acea grila micutza din plastic prin care ies gazele arse de flacara de la frigider, cea care este inclusa in grila superioara. Acum cateva zile, cand m-am intors de la Dunare, nu am observat sa-mi lipseasca (si a ramas acolo ditamai gaura), asa ca... nu prea cred ca a cazut pe drum. Oricum, lipseste! Asta e clar! Atat grila cat si acea sita micutza care se pune in capatul evacuarii de la frigider.

Am masurat gaura ramasa si am ajuns la concluzia ca ar trebui sa aiba 135/70 mm. Stie cineva unde pot sa gasesc asa ceva? Am cautat pe net dar... nimic! Intr-un singur magazin am gasit asa ceva, dar avea alte dimensiuni. Destul de apropiate dar... nu exact! Oricum, astazi, cand m-am uitat din nou, nici acolo nu era.

Am incercat si pe OLX la dezmembrari rulote dar... nimic! Oare chiar nu am sanse sa gasesc asa ceva??? 

Fara aia e clar ca frigiderul nu functioneaza corect, ar fi prea mult influentat de orice pala de vant. In ultima instanta as putea eu sa confectionez ceva ca sa mearga frigiderul, dar... as prefera sa gasesc o grila. E urata cu spume gaura aia acolo! Nu o pot lasa asa!

6sZ6EtQOq6vBbp4W.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

E mai scump, dar mai elegant - schimba grila superioara cu totul. Din cat imi amintesc ai modelul vechi prins otova de perete, nu cel cu rama si grila demontabila. Desi, dupa patania asta, cine s-a servit, se mai poate servi o data... :(

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Da, asa e. Am modelul vechi. Si poate, pana la urma, solutia ta nu e rea. :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Cred ca ar fi timpul sa schimb si eu anvelopele. Dar (ca intotdeauna, exista un dar...), nu stiu ce sa fac.

In cartea de identitate e trecut 175/70R13 82T. Ma bate gandul sa le schimb cu 175/80R13. Cred ca C-uri. Diferenta intre razele celor doua e de aprox. 17, 5 mm, ceea ce inseamna ca as castiga 17, 5 mm la inaltimea rulotei in dreptul osiei, adica... aprozimativ 2 cm la spatele rulotei.

Pentru mine, pe malul Dunarii, cei 2 cm ar fi aur curat! Ar putea fi diferenta intre a lovi sau a nu lovi partea din spate a rulotei!

Dar! Credeti ca influenteaza cu ceva comportamentul rulotei in mers??? Parerea mea e ca diferenta nu e foarte mare, la lungimea rulotei 2-2, 5 cm mai inalta la partea din spate nu cred ca ar trebui sa fie o problema.  

Voi ce parere aveti?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Va creste putin,  probabil, apasarea pe carlig,   nesemnificativ probabil.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

La asta m-am gandit si eu, dar la 2-2, 5 cm inaltare in spate, avand in vedere lungimea rulotei, modificarea unghiului acesteia cred ca e insignifianta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.