Lucian Pop

Cum sa întreții o baterie cu gel

17 postări în acest subiect de discuţie despre Cum sa întreții o baterie cu gel

Cum sa întreții o baterie cu gel

Lucian Pop

Salutare rulotisti,

Pe baza neglijenței mele am reusit sa stric o baterie cu gel in jumătate de an asa ca o sa va dau cateva sfaturi simple pentru a prelungi viata acumulatorului cu cativa ani.

1. Bateria ar trebui scoasă din rulota cand nu ieșiți cu rulota mai ales daca rulota sta in soare. Este valabila si reciproca, nu lasati bateria gel iarna in frig. Temperatura ideala pentru o baterie cu gel este de 15-25 grade celsius(am atasat o poza). 

Temperatura este cel mai important factor. 

Mare atentie: întâi se deconectează panoul solar, apoi se scoate acumulatorul.  

2. Nu alegeți cel mai ieftin tip de acumulator. Cu cat acumulatorul este mai greu, cu atat este mai bun.

3. Nu descarcati acumulatorul complet. Unele controlere au o protectie care "taie" curentul atunci cand tensiunea scade sub nivelul critic, altele nu. 

4. Daca este posibil montați acumulatorul într-un spatiu cu aerisire. Se poate monta si un ventilator micuț (2-20w). 

La 3 dolari puteti pune chiar si un controller automat cu termostat. Link aici:

http//s.aliexpress.com/VJrmy6jm

Sper sa va fie de folos aceste sfaturi si greselile mele sa va ajute. 

Screenshot_20180923-082338.jpg

download.jpeg

Screenshot_20180923-092657.jpg

• Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Batta Mihai

Am acumululator cu gel de 100 Ah si panou solar de 100w pe rulota de 5 ani. Rulota este parcata in strada si nu am demontat absolut nimica si inca acumulatorul este ok.

Link către postare
Ovidiu Cica

Nu stiu de unde e tabelul acela dar 20 de ani durata de viata a unei baterii am rezerve mari pana la neincredere !

Link către postare
Fejer Antal

20 de ani??? nu are cum .E  imposibil...

Link către postare
Lucian Pop
în urmă cu 2 ore, Ovidiu Cica a scris:

Nu stiu de unde e tabelul acela dar 20 de ani durata de viata a unei baterii am rezerve mari pana la neincredere !

Ultima rubrica din tabel se refera la acumulatorii gel long life de la victronic, care sunt foarte scumpi. 

Oricum, interesant ca raspunsul tau include o singura remarca, cea cu neîncrederea.

Link către postare
Lucian Pop
în urmă cu 2 ore, Batta Mihai a scris:

Am acumululator cu gel de 100 Ah si panou solar de 100w pe rulota de 5 ani. Rulota este parcata in strada si nu am demontat absolut nimica si inca acumulatorul este ok.

Salutare. Ne poti spune ce marca este acumulatorul tau? 

L-ai lasat in rulota chiar si iarna, la temperaturi negative?

Link către postare
Batta Mihai

Acumulatorul a stat si la -20 de grade pe rulota.

Ultracell

Link către postare
Lucian Pop

@Batta Mihai

Am auzit doar de bine despre acest acumulator. 

Eu am luat un Jarett de 120 ah pe care nu il recomand nimanui.

Mai asteptam pareri pro si contra de la voi, privitor la calitatea acumulatorilor. 

Modificat de Radu B

Link către postare
Florin Dinu

Eu am un jarett de 1 an si jumatate pe rulota de 100Ah alimentat cu 2 panouri de 100w bucata cu o chinezarie de 20mppt de 20A.

Nu am avut nici cea mai mica problema cu ea, niciodată... Si chiar ma gândeam sa schimb și bateria de pe camper cu una similară ca cea de pe rulota.

Modificat de Gabriel Schuster
  • Upvote 1

Link către postare
Lucian Pop

@Florin Dinu eu am un singur consumator de 150w si dupa o vara de lasat rulota in soare mai pot tine acelasi consumator doar jumatate din timp. 

Link către postare
Drinovan Ovidiu

Probabil la un asa consumator ai descarcat-o sub 10, 5V de cateva ori si sa stricat!

Link către postare
Lucian Pop

@Drinovan Ovidiu Garantat nu. Nici controllerul nu ma lasa, taie curentul sub 11.3v. Calitatea proasta a bateriei si caldura

• Like 1

Link către postare
George B

In tabelul prezentat, temperaturile sunt mediile anuale. In utilizarea normala la RV-uri nu ajungi niciodata la 30-40 grade (media), astfel incat nu temperatura a "stricat" acumulutatorul, ci alt factor.

Poate a fost defect din fabricatie. Dar garantie nu ai la el?

• Upvote 1

Link către postare
Batta Mihai
în urmă cu 12 ore, Lucian Pop a scris:

@Florin Dinu eu am un singur consumator de 150w si dupa o vara de lasat rulota in soare mai pot tine acelasi consumator doar jumatate din timp. 

Un consumator de 150w la 12v este foarte mare ( 12, 5 A ).

• Upvote 2

Link către postare
Ionut C.

Este importanta temperatura acumulatorului, dar cel mai important este sa mentii acumulatorul incarcat cat mai mult timp, sa descarci cat mai lent si, cel mai important, sa nu descarci des in profunzime un acumulator. 
O instalatie cu panouri fotovoltaice va lungi foarte mult viata unui acumulator. O folosire optima a instalatiei, adica alegerea unui acumulator pe masura consumului, astfel incat sa nu consumam mai mult decat putem pune la loc. Asta inseamna o capacitate a acumulatorului suficient de mare incat sa nu scada tensiunea sub 11.9V dimineata, cand va incepe din nou incarcarea. Daca se descarca des sub 11.9V, ceea ce reprezinta 30% din capacitatea unei baterii, sunt sanse foarte mari sa distrugi un acumulator foarte repede. Spun asta deoarece majoritatea producatorilor "umfla" datele despre acumulatorii vanduti, fara sa explica si parametrii. 
Deci, daca se intampla des sa intre un convertor de tensiune in protectie, inseamna ca instalatia e subdimensionata, respectiv capacitatea acumulatorului este prea mica.

In lipsa panourilor solare se folosesc redresoare pentru incarcarea acumulatorlor. Atentie la curentul de incarcare. Cu cat este mai mare, cu atat scurteaza viata acumulatorului. Se va incarca cu un curent maxim de 10% din valoarea capacitatii acumulatorului. De exemplu, un acumulator de 55 Ah va putea fi incarcat cu maximum 5, 5 A. Ideal este sa folositi un curent mai mic, chiar daca timpul de incarcare va creste pe masura. Astfel, veti evita si incalzirea acumulatorului.

• Like 1
  • Upvote 3

Link către postare
Alin Opran

Pot confirma si eu ca acumulatorii Jarrett au o calitate slaba. Spun din experienta.

Am avut achizitionati 4 buc de 100Ah noi montati in serie la "mosia" de la Letca Noua. Instalatie fotovoltaica cu controler mppt, invertor sinus. In comparatie cu alt tip de acumulatori m-au "tinut" la jumatate, adica si-au pierdut capacitatea de stocare in cca 1 an.

• Like 1

Link către postare
Tony T

Multumim de sfaturi, sunt de folos !!!:OK:

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Vlad Carciumaru
      de Vlad Carciumaru
      **numerele de transit valabile pana la 27 Septembrie**
      Rulota Beyerland 400 import Olanda
      Fabricatie 93, loc de dormit 2-3 persoane
      Mover pentru manevrarea rulotei fara a fi cuplata la masina
      Baterie 105Ah
      Chiuveta si aragaz inox
      Frigider la 12v/230v si gaz de la butelie
      Incalzire Truma pe gaz
      WC fix cu golire exterioara
      Interior foarte bine intretinut
      Anvelope 2016
      Cupla anti-balans
      Geamuri cu jaluzele atermice si plase de tantari
      Veranda exterioara
      670kg greutate, MMA 1000kg.
      Toate documentele in vederea inmatricularii.
      Totul functional
      Rulota a avut un singur proprietar, este foarte curata si ingrijita

2200€
      0771045128

• Ionut C.
      de Ionut C.
      Oferim servicii pentru rulote si autorulote:
      - consultanta si montaj accesorii
      - consultanta si montaj sisteme fotovoltaice
      - reparatii structuri rulote si autorulote
      - lucrari de intretinere periodica (remasticare, gresat, igienizare bazine de apa cu ultraviolete).
      - spalat interior si exterior, detailing, tratament mobilier, polishare, vopsitorie
      - conversii campervan

Programari la telefon 0785226373

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare,  
      Pentru a monta un panou fotovoltaic 280w care este destul de mare am avut nevoie sa gasesc o schema pe net cu distantele intre elementele de pe acoperis. Nu am găsit, asa ca postez aici in caz ca mai are cineva nevoie vreodată
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.