Daniel P

Regulator solar 80A

2 postări în acest subiect de discuţie despre Regulator solar 80A

Regulator solar 80A

Daniel P

De vanzare regulator solar PWM de 80A cu afisaj, care controleaza incarcarea acumulatorilor de la panourile fotovoltaice...

Clic aici pentru poze si detalii tehnice...

Pret 250 lei

Telefon 0770 923 004

• Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Nu mai e de actualitate...am decis sa-l pastrez eu :salutare!:

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

XGO Camping - peste 20.000 de repere pentru rulotisti, disponibile din stoc sau la comanda.
NOU !
- Acum gasiti la noi si corturi auto. Pot fi montate pe orice tip de autoturism, inclusiv Dacia Logan si Sandero - www.xgocamping.ro
- Vreti o autorulota noua la cel mai bun raport pret/calitate? www.xgoautorulote.ro
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

• Conţinut similar

• Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Doresc sa iau un acumulator nou la anul. 
      M-am orientat spre AGM . Am un consumator pe 220v de 80-150w circa 8 ore pe zi si un panou mono de 280w cu mppt. 
      Anul trecut am folosit un acumulator gel jarett 120ah (22kg) care nu a fost suficient. Seara se consuma curentul in maxim 4 ore. 
      Acumulatorul pe care doreasc sa il cumpar este: SBF 190AH - 61kg. 

Acumulatorul ar fi urmatorul:
      https://sorgeti.ro/baterie-stationara-sorgeti-sbf-190ah

1. Ce parere aveti calitate/pret? 
      2. Pentru un consum de 80-150w cateva ore pe zi credeti ca AGM ar fi mai potrivit decât GEL? 
      3. Presupun ca cu cat este acumulatorul mai greu cu atat este mai bun. Greșesc? 
      4. Alte solutii, tipuri de acumulatori imi puteti recomanda? 

• Gabi Barbu
      de Gabi Barbu
      Am stat si am studiat topic-urile despre panouri fotovoltaice si am decis sa deschid un topic separat pe tema expusa in titlu, deoarece preturile la panourile semiflexibile s-au diminuat, iar opiniile expuse pe internet despre aceatea nu sunt chiar satisfacatoare.
      Sunt in pragul achizitionarii unui panou si nu sunt decis ce sa aleg. Panoul/panourile vor fi intre 100 si 200 W, ce vor fi folosite la o rulota cu consum normal de vacanta(iluminat, pompe, incarcare telefoane, tv, eventual laptop)
      Sunt cele semiflexibile o optiune viabila, avand in vedere diferenta de aproximativ 200 lei intre ele( rigid-flexibil)?
      Cele vandute la noi sunt chinezesti, achizitionate de pe Aliexpress( probabil), plus adaosul de rigoare. 
      La chinezi le gasesti cu 370 buc/100w , iar la noi 550 lei. 
      Astept parerile voastre.
      Multumesc anticipat.

• Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare rulotisti,
      Pe baza neglijenței mele am reusit sa stric o baterie cu gel in jumătate de an asa ca o sa va dau cateva sfaturi simple pentru a prelungi viata acumulatorului cu cativa ani.

1. Bateria ar trebui scoasă din rulota cand nu ieșiți cu rulota mai ales daca rulota sta in soare. Este valabila si reciproca, nu lasati bateria gel iarna in frig. Temperatura ideala pentru o baterie cu gel este de 15-25 grade celsius(am atasat o poza). 
      Temperatura este cel mai important factor. 
      Mare atentie: întâi se deconectează panoul solar, apoi se scoate acumulatorul.  

2. Nu alegeți cel mai ieftin tip de acumulator. Cu cat acumulatorul este mai greu, cu atat este mai bun.

3. Nu descarcati acumulatorul complet. Unele controlere au o protectie care "taie" curentul atunci cand tensiunea scade sub nivelul critic, altele nu. 

4. Daca este posibil montați acumulatorul într-un spatiu cu aerisire. Se poate monta si un ventilator micuț (2-20w). 
      La 3 dolari puteti pune chiar si un controller automat cu termostat. Link aici:
      http//s.aliexpress.com/VJrmy6jm

Sper sa va fie de folos aceste sfaturi si greselile mele sa va ajute. 

• NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Buna ziua,

Inca mesteresc la rulota si am ajuns la capitolul independentei electrice si m-am lovit de urmatoarea problema: am luat un TV cu alimentare la 12 V si consum de 3 A. Mai am un player cu alimentare la 12 V si consum tot de 3 A si eventual un HDD extern alimentat tot la 12 V si consum de 1, 5 A. Cam acestea ar fi electronicele sensibile si banuiesc ca nu le pot alimenta direct de la baterie. Asa ca am nevoie de un ajutor din partea celor mai experimentati intr-ale electronicii privind:

- concluzia de mai devreme ca nu pot alimenta direct electronicele de la acumulator, este corecta?

- am gasit asa ceva aici,  un aparat care sa regleze tensiunea de intrare de la 8-36 V la 12 V cu puterea de iesire de maxim 15 A. Este ceea ce-mi trebuie? Tinand cont ca este o chinezarie, pot avea incredere in aparat? Stiu ca puterea furnizata este peste cerintele sistemului meu (max. 7, 5 A), dar pentru un asa produs, o marja de eroare de 50 % cred ca este buna!  In plus,  cred ca se incalzeste mai putin pentru ca nu e dus la limita.

Eu ma gandesc ca electronicele enumerate mai sus nu au o toleranta asa de mare pentru a le alimenta cu aproape 1 V peste cei 12 V dati de alimentatoarele lor originale de la 220 V. in plus, cand panoul solar nu incarca la maxim, am observat ca tensiunea la baterie,  in sarcina,  scade in intervalul cuprins intre 12, 9 si 12, 5 V, insa depinde si de cat de mare este puterea absorbita de consumator(i). N-am experimentat ziua, cu soare din belsug, atunci cand si regulatorul solar incarca bateria sau chiar dispune de rezerva de putere peste necesarul incarcarii bateriei, moment in care  tensiunea in sarcina scade si mai putin, fiind undeva aproape de 14 V.

Ca alternativa, m-am gandit sa folosesc (o parte) din electronica unei vechi surse AT de alimentare a PC-ului, adica sa introduc tensiunea de la baterie dupa puntea redresoare si sa obtin o tensiune stabilizata de 12 V la iesire, urmand sa elimin partea de alimentare de la 220 V, sa anulez celelalte circuite pentru tensiunile de 3, 3 V si 5 V si sa pastrez doar electronica pentru tensiunea de 12 V. Este corecta gandirea mea sau spun o prostie cat casa de mare?! 

Sfaturi/idei?

Multumesc frumos,
      Laurentiu
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.