Gabi Barbu

Panou fotovoltaic semiflexibil sau rigid

51 postări în acest subiect de discuţie despre Panou fotovoltaic semiflexibil sau rigid

Panou fotovoltaic semiflexibil sau rigid

Gabi Barbu

Am stat si am studiat topic-urile despre panouri fotovoltaice si am decis sa deschid un topic separat pe tema expusa in titlu, deoarece preturile la panourile semiflexibile s-au diminuat, iar opiniile expuse pe internet despre aceatea nu sunt chiar satisfacatoare.

Sunt in pragul achizitionarii unui panou si nu sunt decis ce sa aleg. Panoul/panourile vor fi intre 100 si 200 W, ce vor fi folosite la o rulota cu consum normal de vacanta(iluminat, pompe, incarcare telefoane, tv, eventual laptop)

Sunt cele semiflexibile o optiune viabila, avand in vedere diferenta de aproximativ 200 lei intre ele( rigid-flexibil)?

Cele vandute la noi sunt chinezesti, achizitionate de pe Aliexpress( probabil), plus adaosul de rigoare. 

La chinezi le gasesti cu 370 buc/100w , iar la noi 550 lei. 

Astept parerile voastre.

Multumesc anticipat.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

Eu am lut panou rigid monocristalin de 100W, regulator de 20A si 5 m de cablu solar de 4 mm cu 460 lei. Numai panoul e 370. Semiflexibil am gasit la 460 lei, tot de 100.  Am luat rigid si l-am montat la fel ca pe primul la 1 cm deasupra acoperisuluil, sa circule aerul pe dedesubt. Cu cat se incalzesc mai tare cu atat scade randamentul. Vara cele semiflexibile, daca sunt lipite,  au randament cu pana la 30% mai putin, cel putin asa mi-a zis unul care se ocupa cu asta.  Ambele panouri le-am lipit cu coltare. Deci, am optat pentru varianta cu panouri rigide, pentru ca sunt mai solide, au randament mai ridicat cand e cald si se pot inlocui mai usor daca se intampla ceva cu ele.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut. Si eu am ales panou rigid de 200w, suporti leam confectionat eu din inox. Panoul este montat pe acoperisul rulotei la 20mm distanta.Sunt foarte multumit de ea.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Cristian A unde ai gasit semiflexibil cu 460 lei?

Faza cu randamentul cred ca este un mit la ambele sisteme de panouri. Nu am citit in specificatiile nici unui vanzator/producator sa recomande un spatiu necesar de ventilatie intre panou si suprafata montanta. Ele lucreaza in parametri normali intre -40C si +85C.

Ce ma ingrijoreaza la panourile flexibile este rezistenta la grindina. Cele fixe au un geam de protectie, pe cand cele flexibile doar un strat de plastic sau de ETFE (Ethylene Tetrafluoroethylene), dar sunt mai scumpe.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
28 minute în urmă, Gabi Barbu a scris:

Faza cu randamentul cred ca este un mit la ambele sisteme de panouri. Nu am citit in specificatiile nici unui vanzator/producator sa recomande un spatiu necesar de ventilatie intre panou si suprafata montanta. Ele lucreaza in parametri normali intre -40C si +85C.

Bine zis "cred", dar realitatea este cea expusa de colegul Cristian, chiar daca tu nu ai citit "in specificatiile nici unui vanzator/producator" despre asta. "Parametrii normali" cum le zici tu astia sunt...randamentul maxim este obtinut la temperaturi de 20-25 grade... in soare puternic ele se incalzesc, le creste rezistenta interna si genereaza o putere mai redusa. Producatorii adevarati iti pun la dispozitie astfel de caracteristici putere/temperatura...e drept ca nu-ti zic direct sa-l montezi la o distanta de perete dar asta e cea mai simpla metoda de racire a panoului pentru a putea asigura functionarea la temperaturi mai mici.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Vana Petre partial ai dreptate, dar se pare ca eficienta scade nesemnificativ, adica cu 0, 3% la fiecare grad trecut de temperatura de 25C, ceea ce inseamna ca la 50C exista o pierdere a puterii de 7-8%. Am atasat un fisier ce explica pe intelesul tuturor functionalitatea celulei fotovoltaice.

5_2(1).pdf

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Din punctul meu de vedere avantajele si dezavantajele ar fi urmatoarele:

Flexibil 100w( China) vs Rigid

+ greutate scazuta(6~7kg diferenta)

+ eficienta identica rigidelor(cel putin in teorie. Poate cei care poseda unul, ne pot spune detalii).

+ eficienta mai buna pe timp noros, datorita stratului amorf.

+ nu necesita coltare prindere(scumpe), dar se compenseaza cu pretul mai ridicat al acestuia.

+ aerodinamica si risc de desprindere => 0

+ risc de furt scazut, fiind mai putin vizibil.

+ flexibilate.

 

- risc deteriorare celula in caz de  grindina.

- pret mai mare.

 

 

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Nu mai tin minte unde am vazut panoul semiflexibil de 100 w,  redus cu 15%. Era ca in poza si redus.  Toate valorile si graficele cu proprietatile panourilor sunt pentru cazul in care sunt montate la 45 grade, plus minus. Am inteles ca sunt vanzatori care nu dau garantie la un panou montat pe orizontala, din cauza ca scade mult rezistenta mecanica la grindina, de exemplu. Desfac 6 suruburi si am inlocuit panoul, coltarele sunt lipite de acoperis cu Sikaflex 252, fara gauri. La semiflexibil demontarea se faceca ca la parbrize, cu cablu abraziv, se duce si un mm, doi din acoperis. 

8AD533AD-A972-44B7-AFB6-523D75465A2B.png

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

Buna seara. As avea o intrebare legata de panoul flxibil. Daca il montez in interiorul masinii linga parbriz poate fi o problema? Multumesc pt. raspunsuri.O sera buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Anghelescu Anton parbrizul are rol deflector al razelor solare, adica panoul o sa incarce mai putin. Alt impediment nu vad.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu
în urmă cu 19 ore, Gabi Barbu a scris:

Am stat si am studiat topic-urile despre panouri fotovoltaice si am decis sa deschid un topic separat pe tema expusa in titlu, deoarece preturile la panourile semiflexibile s-au diminuat, iar opiniile expuse pe internet despre aceatea nu sunt chiar satisfacatoare.

Sunt in pragul achizitionarii unui panou si nu sunt decis ce sa aleg. Panoul/panourile vor fi intre 100 si 200 W, ce vor fi folosite la o rulota cu consum normal de vacanta(iluminat, pompe, incarcare telefoane, tv, eventual laptop)

Sunt cele semiflexibile o optiune viabila, avand in vedere diferenta de aproximativ 200 lei intre ele( rigid-flexibil)?

Cele vandute la noi sunt chinezesti, achizitionate de pe Aliexpress( probabil), plus adaosul de rigoare. 

La chinezi le gasesti cu 370 buc/100w , iar la noi 550 lei. 

Astept parerile voastre.

Multumesc anticipat.

 

Mergi te rog la Alaska Energy-este pe centura Bucuresti -Otopeni catre Stefanesti de jos-eu am cumparat de la ei direct 350 lei am mai luat cablu tot de acolo mufe de contact cam 370 lei panou de 100 w.

Am vazut ca locuiesti in Bucuresti.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
în urmă cu 6 ore, Gabi Barbu a scris:

@Vana Petre partial ai dreptate, dar se pare ca eficienta scade nesemnificativ, adica cu 0, 3% la fiecare grad trecut de temperatura de 25C, ceea ce inseamna ca la 50C exista o pierdere a puterii de 7-8%.

Poti spune in ce anume din cele spuse de mine nu am dreptate?

Pe de alta parte, daca tie 7-8% ti se pare nesemnificativ, hai sa refacem un pic calculele facute de tine si poate ca-ti schimbi un pic parerea referitor la "semnificativ/nesemnificativ": deci...un panou expus in plin soare, unde te astepti sa obtii puterea maxima, o sa aiba celulele nu la 50 grade, cum consideri tu in calcule, ci lejer la 90-100 grade, chiar peste daca nu au o racire corespunzatoare asa ca, refacand calculele tale, rezulta o scadere a eficientei de (100-25)*0, 3%=22, 5%...tot nesemnificativa ti se pare? Si asta doar din cauza incalzirii celulelor...nu mai vorbim si de scaderea eficientei datorata pozitionarii necorespunzatoare fata de razele solare care este drastica daca razele nu cad perpendicular pe panou (cazul panoului fixat pe rulota)! Daca cele expuse de mine si de alti colegi pe-aci si cele citite de tine nu te-au convins in ce priveste diferenta intre eficienta/puterea declarata (in anumite conditii, foarte stricte dealtfel!) si cea obtinuta in realitate, iti recomand sa-ti cumperi intai un panou si sa-l testezi si mai vorbim dupa...sper sa nu fii prea dezamagit atunci! Succes!:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Vana Petre nu stiam ca temperatura poate ajunge asa de mare. Am presupus ca se poate duce undeva spre 70C. 

Chiar si asa, intr-o zi de vara cu soare(lumina)13-14 h, doar maxim 5-6h temperatura poate creste in asa hal. Diferenta de putere pierduta prin incalzirea excesiva, poate fi recuperata in restul orelor in care soarele nu mai are aceeasi intensitate sau este ascuns(dupa cum spun producatorii).

  Vana, nu mi-o lua in nume de rau, dar am impresia ca ma certi cand te exprimi. Sunt novice in acest domeniu, dar imi place sa ma documentez inainte de a actiona, iar aceste discutii nu pot duce decat la ceva constructiv, si nu doar pt mine, ci pt toti cei care citesc si sunt interesati de subiect. Multumesc pt raspunsunsuri. :multumesc!:

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vana Petre
55 minute în urmă, Gabi Barbu a scris:

...nu mi-o lua in nume de rau, dar am impresia ca ma certi cand te exprimi. Sunt novice in acest domeniu, dar imi place sa ma documentez inainte de a actiona

Da Gabi, te cert si chiar te trag si de urechi... pentru ca...atunci cand tu ceri parerea colegilor si cineva ti-o si ofera, chiar daca n-o impartasesti, respect-o si n-o contesta decat daca esti sigur ca ai dreptate si nici chiar atunci n-o lua in deradere (vezi replica ta cu "mitul"!). Nu uita niciun moment ca tu apelezi la noi, cei care-ti raspundem, nu noi la tine! Poate ca nu toti care-ti raspund sunt si foarte documentati sa-ti dovedeasca ce spun, poate o spun doar din experienta...tu filtrezi si retii ce-ti convine iar cand contesti trebuie sa fii foarte sigur si documentat, mai ales daca esti " novice", cum zici tu si nu ai suficienta experienta...ai vazut ca eu te-am combatut, dovedindu-ti ca gresesti, folosindu-ma chiar de documentul si calculele tale, adica "cu armele tale"!

Sper s-o iei "constructiv", cum spui tu si sa nu ma injuri prea mult...:default_109:

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.

Panoul flexibil se fixează lipit de acoperisul rulotei, deci va avea răcire slabă,   disipând o parte din căldură către izolația rulotei. Panoul clasic disipă caldura pe ambele fețe, în aer, ba mai mult, umbrește acoperișul. 

Avantaj - cel clasic (rigid).

Prețul  - alt avantaj. 

Singurul avantaj al flexibilului cred că este dimensiunea  (grosimea) acestuia și flexibilitatea, utile la alte aplicații decât la rulote,   unde plafonul este plan.

Fiind mai scumpe, nu cred că merită să fie alese flexibile în locul celor rigide. 

 

Modificat de Gabriel Schuster
  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

@Vana Petre sigur ca am luat constructiv "croseul" si " uppercut-ul" , ca doar lucrez cu oameni si stiu sa eschivez. Oamenii sunt diferiti si frumosi tocmai din acest aspect. Dar nu pot sa ma abtin cand remarc ironii gratuite. O discutie in contradictoriu este constructiva, atata timp cat nu suntem" urecheati" ca nu avem cunostintele necesare si expunem o parere. Am recunoscut ca inca nu sunt cu lectia la zi si deaceea vroiam parerile voastre, in special celor experimentati. Iti multumesc pt cele scrise, dar nu si pt formulare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Dragi colegi,

am urmarit cu interes schimbul de idei si cred ca este cazul sa ne oprim aici. Ionut a sintetizat cel mai bine avantajele / dezavantajele panourilor flexibile. Poate ar mai fi de adaugat greutatea mai mica, diferenta insemnand cateva sticle de bere ( ca si greutate).

Fiecare poate sa isi faca o parere despre ce are nevoie si sa procedeze in consecinta.

In ceea ce priveste modul de exprimare, nu uitati ca nimeni nu se naste invatat, nimeni nu poate sti totul in viata si mai ales, “ tonul face muzica”!

Aici pe forum, toti suntem egali si cred ca ne-am unit pentru a impartasi fiecare din cunostiintele acumulate si a contribui fiecare la acest frumos “ fenomen rulotistic”! 

Multumesc pentru intelegere!

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Males

Păcat ca acest topic nu a fost deschis mai devreme.Azi am primit panourile comandate, si anume flexibile.Sper sa nu fi greșit foarte tare, oricum faptul este consumat.Voi reveni cu detalii cand vor fi montate.:default_doh:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabi Barbu

Gata! M-am linistit cu panourile semiflexibile.

Concluzia: sunt utile atunci cand ai suprefete curbate sau nevoie de aerodinamica. 

Se pare ca nu sunt potrivite pt hobby-ul nostru si nu din motive tehnice cat mecanice.

Tipul din link-ul urmator, cred ca este suficient de convingator.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salutare, dragi colegi!

 

Aici aveti un clip despre un panou solar flexibil care s-a stricat relativ repede. Tipul demonstreaza si cauza defectiunii (caldura :) care a dus la imbatranirea plasticului, dar si calitatea indoielnica a panoului propriu-zis).

 

Eu pledez pentru un panou solar rigid si mobil pentru ca-l pot amplasa oriunde fata de rulota si la unghiul potrivit pentru eficienta maxima. De asemenea, pentru a fi mai usor cu trambalatul din rulota - afara si vice-versa,  ma gandesc sa manufacturez un suport special pentru a-l monta in spatele rulotei, la exterior, avand ca baza ancorele pentru suportul pentru biciclete (suportul nu-l am si nici nu o sa pun).

 

  • Like 3
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chircu Florin

Odata lipit pe plafonul rulotei, se da jos foarte greu, deoarece in general folosim Sika . Trebuie avut in vedere faptul ca panourile rigide se pot demonta destul de repede. Gandeste-te ca ai nevoie sa il schimbi din diverse motive. s-ar putea sa il dezlipesti cu tot cu plafon.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Crista

Am eu pe lipite pe caroserie unui van 4 bucati de 1 an de zile si arata ca noi. Adevarat ca nu m-am bagat cu masina sub copaci  etc doarece tin in egala masura la vopseaua masinii cat si la panouri. Le consider ideale ptr campervan, auto etc cu care mergi multi km .Probabil ca pentru o rulota care o plimbi de cateva ori pe an nu renteaza, faptul ca rulota sta mai mult parcata si poti aseza panourile rigide in pozitia ideala  asta le trage in jos pe cele flexibile. Eu sunt f multumit, nu se observa pe masina, nu fac zgomot la viteza, eu vad doar plusuri. 

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
în urmă cu 18 ore, Liviu Crista a scris:

poti aseza panourile rigide in pozitia ideala  asta le trage in jos pe cele flexibile.

Cele flexibile (de fapt semiflexibile) sunt mult mai usoare, le poti pune mult mai usor in "pozitia ideala", cu 4 ventuze ordinare le lipesti pe rulota, cel de 100W incape perfect sub bancheta si-l poti uita acolo. Doar diferenta de pret este un posibil atu in plus al celui rigid. 

Vorbesc in cunostinta de cauza detinand atat unul rigid fixat pe rulota de 150W, cat si unul semiflexibil de 100W. 

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu Crista

Pai cum sa le mut odata ce le-am lipit pe plafon? Cele rigide nu se lipesc, asta am vrut sa subliniez. Restul sper ca se intelege. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • Marius LTN
      de Marius LTN
      Rulota Adria Altea model 462PS
      an fabricatie 2009, prima inmatriculare septembrie 2011

      Masa proprie 938 Kg, MMA 1150 Kg
      Poate fi tractata cu categoria B (in functie de masa autovehiculului tragator)

      Rulota poate acomoda 1 cuplu cu 1-2 copii si este pregatita pentru off-camping:
      -2 spatii de dormit
      -panou fotovoltaic 170W cu charger MPPT 30A
      -baterie 200Ah Litiu (LiFePo4)
      -invertor 12V->230V 2000W, prize 230V
      -frigider cu congelator Dometic pe 3 cai: gaz, 12V, 230V
      -rezervor de apa 150L cu buson de umplere din exterior
      -boiler pe gaz pentru apa calda
      -incalzitor Trumatic pe gaz cu ventilatie

      Dotari:
      -pat matrimonial 140 x 200 cm cu somiera pe arc si spatiu de depozitare
      -zona de servit masa care se poate transforma in pat 140 x 200 cm
      -bucatarie cu plita pe gaz (3 ochiuri) si chiuveta
      -baie cu dus si WC cu golire exterioara
      -paravan tip armonica care separa rulota in doua zone pentru asigurarea intimitatii
      -2 trape pentru ventilatie
      -cort pe toata lungimea rulotei cu banda LED pentru iluminat
      -iluminat pe LED
      -plase de insecte si jaluzele atermice la toate ferestrele
      -plasa de insecte tip armonica la usa
      -cupla antibalans AL-CO cu antifurt
      -mover cu telecomanda
      -butelie gaz
      -senzor de gaz
      -rezervor de apa gri
      -mocheta noua
      -anvelope noi
      -pompe de apa noi
      -roata de rezerva
      -manivela pentru cale
      -priza 7 pini

      BONUS:
      -2 bidoane de 60 litri fiecare pentru aprovizionare cu apa
      -pompa electrica 12V pentru transfer apa
      -oglinzi suplimentare pentru autoturism
      -cablu conectare la 230V in camping/ la generator
      -adaptor priza 13/ 7 pini
       
      PRET: 12.000 EURO
      Rulota poate fi vazuta in Brasov
       
      Poze in topicul de prezentare
       

    • Ovidiu-Betty
      de Ovidiu-Betty
      Bună ziua tuturor❗
      Am făcut puțină ordine/reorganizare în camper și am dat peste niște lucruri care le-am achiziționat anul trecut și pe care nu le voi mai folosi.
      Așadar, pun spre vânzare aragazul portabil Enders model Nelson care arată foarte bine (te poți bărbierii în el dacă nu ai oglindă la îndemână ) achiziționat din Germania în drumul spre casă din Olanda, după achiziționarea camperului și pe care nu l-am folosit niciodată,   un regulator solar PWM  de 30 A și un controler de temperatură STC 1000, de-asemenea neutilizate.
       
      Aragaz - 240 lei
       







       
      Regulator solar - 80 lei
       





       
      Controler temperatură - 95 lei
       




       
    • Bogdan N.
      de Bogdan N.
      Buna ziua tuturor.
      In urma unui upgrade electric la rulota am ramas cu cateva componente.
      DONEZ oricariu interesat.
       


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.