Viorel C.

Permis categoria B sau BE

278 postări în acest subiect de discuţie despre Permis categoria B sau BE

Permis categoria B sau BE

Traian M

Deci se poate inchide topicul!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P

Cred ca e destul de clar acum si toata lumea e lamurita...:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Dragi colegi,

 

Revin la acest topic cu urmatoarele informatii:

De curand am achizitionat o alta rulota la care MMA-ul este de 1700kg. Tiguanul tragator are MMA de 2260 KG deci ansamblul trece de cele 3500 kg permise de cat.B. In acesta situatie m-a prezentat la una din scolile de soferi din Bucuresti unde poti obtine BE sau B96. Conform informatiilor primite de la scoala pentru toate situatiile in care suntem noi, rulotistii:

1. Cat.B poate tracta max.750kg, ansamblu de maz 3500kg.

2. Daca doresc sa tractez peste 750 kg dar fara a depasi in ansamblu 4.250kg este suficient cat.B96

3. Daca tractez peste 750kg dar ansamblul depaseste 4.250 kg imi trebuie B+E.

 

In situatia mea imi este suficient B96. Pentru aceasta am achitat suma de 500 lei, am efectuat 3 ore de conducere si urmeaza ca pana la sfarsitul saptamanii sa mi se elibereze o adeverinta corespunzatoare. In cazul in care nu ies din RO in UE, este suficent ca la un control de Politie sa prezint pe langa permis si acesta adeverinta. In cazul in care ies in UE trebuie sa preschimb permisul pe care se va mentiona codul 96. In cazul in care ies din UE (Turcia/Serbia/etc) acest cod 96 nu este valabil si va trebui cat B+E.

 

Asa cum am mentionat la inceput, aceste informatii sunt din sursa oficiala, nu este interpretare personala a codului rutier sau "din auzite". In acest sens spun de acum ca nu voi intra in nici o polemica pe acest subiect.

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Am si eu o intrebare ,  

De ce in regulament scrie ca poti conduce cu B un ansamblu care nu depaseasca 3500kg mma?

Eu asa am citit , asa am invatat , acum poate sau schimbat mai multe in regulament...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Nu stiu sa spun @Sorin S, nu m-a interesat acest aspect ci doar sa fiu in legalitate. Asa cum am mentionat, informatia postata poate fi verificata. Unul dintre colegii nostrii a verificat deja aceasta informatie si se pregateste sa-si ia si el B96 pentru a fi in legalitate.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Ok , am inteles dar sincer este aberant deoarece se bate legea cap in cap.

Chiar o sa trimit o solicitare la politia rutiera sa vad ce raspuns imi dau cei de acolo.

 

Eu am toate categoriile dar sant curios sa vad unde este problema din lege..

 

 

Bafta

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
15 minute în urmă, Alin Opran a scris:

1. Cat.B poate tracta max.750kg, ansamblu de maz 3500kg.

Acesti 750 kg se refera strict la remorci / rulote FARA dispozitiv de franare!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Si eu am fost nevoit sa fac cursul la o scoala de soferi, pentru adeverinta B96, pentru ca MMA auto 2.500 kg, plus MMA rulota 1.200 kg, depasesc cele 3.500 kg. Deocamdata circul cu permis cat B, plus adeverinta atasata, e OK in tara. Pentru a iesi cu rulota inafara tarii, trebuie sa-mi schimb permisul sa apara B96 pe el, nu este recunoscuta adeverinta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Costinescu
On 03.07.2017 at 10:03, Aurel Vizireanu a scris:

Bun venit in comunitate @Florin Costinescu In afara de categoria de permis trebuie sa mai ti cont si de masina cu care tractezi rulota, ai in cartea masinii precizat cat ai voie sa tragi cu acea masina greutatea maxim autorizata cu dispozitiv de franare si fara.

 

Buna ziua

multumesc , am atasat cartea cu specificatiile 

la ce rulota m as putea incadra?

 

o zi buna

IMG_1347.JPG

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Doar cu B-ul, o rulota de max 500 :(

Cu B+, o rulota de 1250

Cu C-ul, 2500.

 

Se pare ca trebuie sa faci scoala pt B+.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurel Vizireanu

@Florin Costinescu se poate face un curs la o scoala de soferi, dupa care mergi la politie si iti schimbi permisul de conducere in baza adeverintei emisa de la scoala de soferi si poti tracta cu B-ul cod 96 pina la 4250 kg, dar mai ramane o problema si anume cred ca o sa gasesti mai greu o rulota cu mma-ul pana in 1250 kg care sa corespunda cerintelor tale, avind in vedere nr. membri familie, ma refer la spatiul de dormit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Rectific!

Cu C-ul poti tracta 2200 si nu 2500 cum eronat am mentionat anterior. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Costinescu

Va multumesc la toti 

 

cu aceasta categorie B 96 se poate iesi si innafara tarii? 

Sau ar fi mai indicat sa iau E ul ? 

Cu BE tot pana la 4250 kg ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Costinescu

Scuze , dar nu prea inteleg eu cum sunt calculele de greutate

ex cazul masini mele ce are masa proprie 2141 kg

sa inteleg ca daca gasesc o rulota pana in 1359 kg pot sa conduc cu B? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Cu B+ sau B 96 poti merge linistit in tarile UE.

Categoria E se refera la remorci cu doua axe, ceea ce nu-i cazul nostru, dar daca insisti poti face C + E si ai scapat de probleme :default_big_grin:.

 

Este masina extrem de grea din acest motiv te limiteaza toate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
3 minute în urmă, Florin Costinescu a scris:

 cazul masini mele ce are masa proprie 2141 kg

Nu se calculeaza de la masa proprie, ci de la MMA, respectiv 3000 kg. Aici este "buba", ca-i foarte grea masina, iar cu B-ul nu poti sa conduci peste 3.5t.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Costinescu
18 minute în urmă, George B a scris:

Nu se calculeaza de la masa proprie, ci de la MMA, respectiv 3000 kg. Aici este "buba", ca-i foarte grea masina, iar cu B-ul nu poti sa conduci peste 3.5t.

aha , ok , acum am inteles

 

B+ e acelasi lucru cu B96 ? daca nu , pe care sa -l iau?

 

deci in cazul meu ar trebui sa iau aceasta categorie si sa-mi caut o rulota cu mma pana in 1250 kg

avand mai sus caracteristicile masini , in urma experientei voastre , va trage aceasta rulota ?

 

numai de bine va doresc !

 

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

B+ sau B96 este fix acelasi lucru. Iti permite sa mergi in ansambu de masina + rulota / remorca pana la 4250 kg.

Iar de tras, o trage sigur si fara probleme.

Insa asa cum mentiona si colegul @Aurel Vizireanu nu stiu daca gasesti o rulota sa implineasca necesitatile de spatiu cu un MMA de 1250, sau oricum variantele sunt destul de limitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Nu intereseaza masa proprie ci Masa Totala Maxim Autorizata care, in cazul tau, este 3000 kg!

Si pentru rulota se ia in calcul tot masa maxim autorizata.

 

Cu adeverinta aia de la scoala de soferi adica B extins sau plus (sau cum s-o mai numi..), poti agata de masina o rulota cu mma de 1250 kg

Asta-i tot ce te intereseaza!

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

ANEXA Nr. 1: Categorii de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere
Categoriile de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere, prevazute la art. 20 alin. (2) , se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maxima de 125 cm3, cu puterea maxima de 11 kW si cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maxima de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maxima de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depaseste 0, 2 kW/kg si care nu sunt derivate dintr-un vehicul avand mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fara atas si tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a caror masa proprie nu depaseste 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de marfuri) , neincluzand masa bateriilor in cazul vehiculelor electrice si care sunt echipate cu motor cu ardere interna a carui putere neta maxima nu depaseste 15 kW sau cu motor electric a carui putere nominala continua maxima nu depaseste 15 kW;
f) categoria B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3. 500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4. 250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata depaseste 4. 250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca sau semiremorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3. 500 kg;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Cred ca va grabiti putin. In cazul nostru nu avem ce discuta de categoria C.

C este pentru masini ce depasesc MMA 3500 kg. In cazul nostru cu categoria B poate sa tracteze 500 kg, daca ia atestatul de B96 poate sa tracteze o rulota cu MMA 1250, iar daca ia B+E poate sa tracteze cit  ii permite cartea masinii (in cazul nostru 2500), dar ansamblul sa nu depaseasca 7000 kg.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Perfect adevarat, doar cu mentiunea ca ansamblul din exemplul de mai sus este de max 5200 => o rulota / remorca de max 2200 (asa m-am pacalit si eu mai sus).

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Eu am un vehicul de 3, 5 t MMA si poate tracta (conform certificat inmatriculare numai 2 t MMA). Adica masa totala a ansamblului 5500 kg.

 

 

Adaug si eu cateva precizari:

"

Directiva 2006/126/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 20 decembrie 2006 privind permisele de conducere 

Articolul 4

Categorii, definiţii şi vârste minime

(1) Permisul de conducere prevăzut la articolul 1 autorizează conducerea autovehiculelor din categoriile definite în continuare. Acesta poate fi eliberat începând de la vârsta minimă indicată pentru fiecare categorie. Prin "autovehicul" se înțelege orice vehicul prevăzut cu un motor de propulsie care circulă pe un drum prin mijloace proprii, cu excepția vehiculelor care se deplasează pe șine.

 

(a) Categoria B1:

- cvadricicluri, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (3) litera (b) din Directiva 2002/24/CE;

- vârsta minimă pentru categoria B1 este stabilită la 16 ani;

- categoria B1 este opțională; în statele membre care nu prevăd această categorie de permis de conducere, este necesar un permis de conducere din categoria B pentru a conduce aceste vehicule.

(b) Categoria B:

autovehicule a căror masă maximă autorizată nu depășește 3500 kg și care sunt concepute și construite pentru transportul a maximum opt pasageri în afara conducătorului auto; la autovehiculele din această categorie se poate atașa o remorcă având o masă maximă autorizată care nu depășește 750 kg.

 

Fără a aduce atingere dispozițiilor privind normele de omologare pentru vehiculele respective, la autovehiculele din această categorie se poate atașa o remorcă având masa maximă autorizată de peste 750 kg, cu condiția ca masa maximă autorizată a acestui ansamblu să nu depășească 4250 kg.

Statele membre, în conformitate cu dispozițiile anexei V, solicită ca acest ansamblu să fie condus numai după:

- efectuarea unui curs de formare sau

- promovarea unui test de verificare a aptitudinilor și comportamentului.

Statele membre pot solicita, de asemenea, atât efectuarea unui astfel de curs de formare, cât și promovarea unui test de verificare a aptitudinilor și comportamentului.

Statele membre indică dreptul de conducere a unui astfel de ansamblu pe permisul de conducere prin codul comunitar corespunzător.

Vârsta minimă pentru categoria B este stabilită la 18 ani.

 

(c) Categoria BE:

- fără a aduce atingere dispozițiilor privind normele de omologare a vehiculelor respective, ansamblurile de vehicule formate dintr-un vehicul tractor din categoria B și o remorcă sau o semiremorcă a căror masă maximă autorizată nu depășește 3500 kg;

- vârsta minimă pentru categoria BE este stabilită la 18 ani.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Costinescu

Multumesc de raspunsuri , acum am cam inteles zic eu , sa mi spuneti daca gresesc : 

 

pana la urma m-am hotarat sa iau pe langa B si E-ul , dupa ce il voi lua , in cazul meu sa inteleg ca pot sa-mi aleg o rulota cu pana in 2200 mma , asa e ? 

 

Daca da , am gasit multe in configuratia dorita , e ok marca Hobby sau ma sfatuiti  spre alta marca ?

 

numai bine 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.