Viorel C.

Permis categoria B sau BE

263 postări în acest subiect de discuţie despre Permis categoria B sau BE

Permis categoria B sau BE

Draghiciu Dumitru

Legea Nr.203 din 09.11.2012

pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice
ACT EMIS DE: Parlamentul Romaniei
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 760 din 12 noiembrie 2012

ANEXĂ(Anexa nr. 1 la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002)Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducereCategoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:a)categoria AM: mopede;b)categoria A1:1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;c)categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

d)categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;

f)categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g)categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dan Sebastian

Eu tractez cu un Opel Movano din 2000 o rulotă de 750 kg. și nu am avut niciodată probleme de interpretare. Am doar B și e ok si suficient atât. Masina e camioneta și are mma 3500 kg.

Link către postare
Cornel Mihailescu

@Stefan P  hi Observ ca este din 2008 sau 2009 acest document.
Oare nu sa mai modificat prin 2012 parca???:ascratch:
Mai mentionez ca in Spania( tara europeana) ansamblul format din masina tragatoare si rulota poate sa ajunga pana la 4250 kg.superok
Dupa cum se spune ca legile rutiere din Romania sau aliniat celor din comunitatea europeana , in cazul asta nu prea a facut aceasta ...aliniere" si a ramas la 3500 kg.
Sper sa nu gresesc. :ascratch:

Modificat de Cornel Mihailescu

Link către postare
Stefan P

Posibil. Eu asta o aveam si trebuie sa mai am una mai recent dar nu o gasesc.

Link către postare
Draghiciu Dumitru

Legea Nr.203 din 09.11.2012

pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice
ACT EMIS DE: Parlamentul Romaniei
ACT PUBLICAT ÎN MONITORUL OFICIAL NR. 760 din 12 noiembrie 2012

ANEXĂ(Anexa nr. 1 la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002)Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducereCategoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:a)categoria AM: mopede;b)categoria A1:1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;c)categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

d)categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;

f)categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g)categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

h)categoria C1:

autovehiculul, altul decât cel din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată depăşeşte 3.500 kg, dar nu mai mare de 7.500 kg, şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afară de conducătorul auto. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;i)categoria C1E:1. ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C1 şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;2. ansamblurile de vehicule în care vehiculul trăgător face parte din categoria B, iar remorca sau semiremorca sa are o masă totală maximă autorizată de peste 3.500 kg, cu condiţia ca masa totală maximă autorizată a ansamblului să nu depăşească 12.000 kg;j)categoria C:1. autovehiculul, altul decât cele din categoria D sau D1, a cărui masă totală maximă autorizată este mai mare de 3.500 kg şi care este proiectat şi construit pentru transportul a maximum 8 pasageri în afara conducătorului auto;2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;k)categoria CE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg;l)categoria D1:1. autovehiculul proiectat şi construit pentru transportul a maximum 16 pasageri în afară de conducătorul auto şi a cărui lungime maximă nu depăşeşte 8 m;2. ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul trăgător din categoria D1 şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;m)categoria D1E: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria D1 şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie să fie destinată transportului de persoane;n)categoria D: autovehiculul destinat transportului de persoane având mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara locului conducătorului. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;o)categoria DE: ansamblul de vehicule constând dintr-un autovehicul trăgător din categoria D şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie să fie destinată transportului de persoane;p)categoria Tr: tractor, maşini şi utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrări;r)categoria Tb: troleibuz;s)categori

Link către postare
Cornel Mihailescu

@Draghiciu Dumitru,  hi. Pai din legea postata de tine inseamna ca avem voie cu categoria B
pana la 4250 kg???
Nu mai inteleg nimic :ascratch:.( atat ma duce capul):laughing:

Link către postare
Draghiciu Dumitru

Sper ca nu vreti sa spuneti ca nu intelegeti legea

Link către postare
Cornel Mihailescu

Poate gresesc insa din ce am inteles eu avem voie sa conducem cu categoria B
MMA masina + MMA rulota = 4250:ascratch:
Asta reiese din punctul 3.
Corectati-ma  va rog daca gresesc.hi

Link către postare
Mihnea Stoenescu

Da, exact acelasi lucru inteleg si eu. Mi se pare cu totul inutil punctul 2. Este un fel de pleonasm legislativ. La ce sa ne asteptam de la Romania ? Legiuitori nescoliti, tampiti si hoti, legi, bineinteles facute pe masura ! Mai buna era Marea Adunare Nationala, care legifera decretele, fiindca nu ne costa nimic. Acum e la fel; se conduce prin ordonante = vechile decrete iar Parlamentul puturos ne costa o groaza de bani.

Modificat de Mihnea Stoenescu
  • Upvote 1

Link către postare
Cornel Mihailescu

@Mihnea Stoenescuhi. Insa nu este asa  cum am dedus noi. tamp
Astazi am fost informat de catre cineva care stie legile mai bine si de fapt avem voie pana la 3500 kg cu B-ul.
Este vorba despre legea data in 2013.

Iata ca noul Codul Rutier 2013, vine cu unele modificari si pentru cei care tracteaza o rulota sau o remorca. Am selectat de Aici, doar ce este necesar de aflat:

Anexa nr. 1

categoria B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depasestete 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata nu depasestete 4.250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depasestete 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata depaseste 4.250 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca sau semiremorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg;

Art.24.1.

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Link către postare
Draghiciu Dumitru

Cornel Mihailescu asta este legea, lasa informarea de la cine stie legea.

Dumneta nu stii sa citesti sau sa intelegi legea. Cauta pe internet si afli tot ce trebuie despre lege.

Codul rutier- Actualizat in 2016

Acasa

Legislatie Rutiera 2015

Codul Rutier 2013

Actele necesare pentru prima inmatriculare in Romania

Anexa 1 – Categorii de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere

Capitolul 1 – Dispozitii generale

Capitolul 2 – Vehiculele

Sectiunea 1

Sectiunea 2

Capitolul 3 – Conducatorii de vehicule

Sectiunea 1

Sectiunea 2

Capitolul 4 – Semnalizarea rutiera

Capitolul 5 – Reguli de circulatie

Sectiunea 1

Sectiunea 2

Sectiunea 3

Sectiunea 4

Sectiunea 5

Sectiunea 6

Capitolul 6 – Infractiuni si pedepse

Capitolul 7 – Raspunderea contraventionala

Capitolul 8 – Cai de atac impotriva procesului verbal de constatare

Chestionare Auto

Indicatoare Rutiere

Legislatie rutiera actualizata 2015

Timbrul de mediu 2013

Parteneriat

becuri led

becuri spot led

drpciv

panouri led aplicate

panouri led incastrabile

spoturi led

Anexa 1 – Categorii de vehicule pentru care se elibereaza permisul de conducere

Anexa nr. 1 – Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:

a) categoria AM: mopede;

b) categoria A1:

1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;

2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;

c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

d) categoria A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;

e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;

f) categoria B:

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Link către postare
Cornel Mihailescu

@Draghiciu Dumitruhi.Cu respect fata de dumneavoastra si varsta pe care o aveti.nay
Nu vreau o polemica . superok.  Si nici jigniri la adresa mea, cu cititul si interpretatul.
Va rog frumos. 
Acum 11 ore ati postat o lege din anul 2012. 
Si eu am revenit cu o postare de lege din 2013 ( deci mai noua decat ce ai postat dumneata ) postata de @Viorel.
Cu ce am gresit ????

ScreenHunter_74 Apr. 03 22.10.jpg

Link către postare
Cornel Mihailescu

Astazi am vorbit cu @Viorel si el mi-a dat informatia precum ca B-ul este valabil pana la 3500 kg.
Asa ca @Draghiciu Dumitru., daca @Viorel a gresit inseamna ca am gresit si eu.
Si drept urmare imi cer scuze de greseala facuta.
hi
Daca este intradevar vorba de o greseala.
Cu respect si stima.

ScreenHunter_75 Apr. 03 22.15.jpg

Link către postare
Draghiciu Dumitru

@Cornel Mihailescu ati spus ca este o lege din 2013 dar nu ati spus si numarul legi si la ce se refera legea. Daca vreti sa dati informatii credibile trebuie sa dati detalii despre lege.

Informatia pe care o dati dumneavoastra este urmatoarea; Astazi am fost informat de catre cineva care stie legile mai bine si de fapt avem voie pana la 3500 kg cu B-ul.
Este vorba despre legea data in 2013.

Pentru mine am fost informat de cineva este o barfa nu o informatie bazata pe legi.

Daca dumneta ti se pare o informetie corecta, gresesti. Ai vrut sa spui ca stie legile mai bine ca mine sau m-i se pare mie. 

Sau ai vrut sa spui ca eu nu cunosc legile. Te rog sa precizezi.

Link către postare
Cornel Mihailescu

Nu am vrut sa spun nimic in legatura ca nu stiti legile sau ca stie legile mai bine decat dvs. 
Nu mai fi ti asa acid in declaratii va rog.
Nu sant genul de persoana care se bazeaza pe barfe.
Pacat ca se ajunge la neintelegeri pe acest forum poate dintr-o eroare .
 Cu stima.hi

Link către postare
Mihnea Stoenescu

Doresc sa spun (fara dorinta de a intra in polemici), ca si eu "stiam", din diferite "prelucrari", de chestia cu 3500 Kg ale tandemului dar, sincer, nu prea pricep ce vrea sa spuna actul acesta normativ (lege) scris de tampiti (reprezentanti de seama ai alegatorilor), ceva neaos romanesc postrevolutionar. Oare erau neaparat necesare aceste "subtilitati" ?? Sau este facuta anume, ca sa ne faca sa angajam avocati pentru a  ne sfatui si pe ce parte sa folosim hartia igienica (la tarife nesimtite). Oare legile nu trebuie sa fie accesibile pentru toti cetatenii care sunt obligati sa le cunoasca ?

Link către postare
Cornel Mihailescu

@Mihnea Stoenescu, Nici eu nu stiu ce sa mai inteleg.
Probabil ai citit mai sus si ai observat ca am ajuns sa ne  , , certam" intre noi colegii.
Mie unul imi pare rau daca am gresit si am transmis date eronate pe forum.
tamp
Si chiar imi cer scuze.hi

Link către postare
Mihnea Stoenescu

Asta vor si ticalosii astia de legiuitori (atat de "destepti" ca schimba legile precum chilotii, de "bune" ce sunt !), sa ne spargem capetele noi oamenii de rand (in mintea lor,   "prostimea") in loc sa le dam lor pe carca, imbuibatii si putorile dreaq' ! Off, nu l-am urat nici pe Ceausescu cat pe nesimtitii astia !

Link către postare
Cornel Mihailescu

Si chiar fac un apel catre conducerea forumului ( care cred ca sant mai in masura ) sa se informeze direct la POLITIA RUTIERA si sa ne puna la dispozitie  , , legea " actualizata la zi.
Asta pentru a nu mai crea anumite polemici intre noi colegii si nu numai.
 Va multumesc si cu stima si respectul ce o port colegilor si conducerii acestui forum doresc sa incheiam micile neintelegeri in acest topic.hisuperoknay.
 Mii de scuze pentru discordia creata . 

Link către postare
Mihnea Stoenescu

Sincer Cornele, nu am de loc impresia ca ai fost initiatorul acestei polemici presarata cu admonestari, eufemistic vorbind, cam... necolegiale. Dar trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca nu avem dreptul de a ne erija in parinti si/sau educatori pentru a modera pe cei mai patimasi.

Link către postare
Cornel Mihailescu

Salutare . @Draghiciu Dumitruhi. Si ca sa vedeti,  chiar am trimis un mesaj privat catre Dvs. pe data de 15 martie 2016.
Chiar am scris acolo ca asa deduc si eu( ceea ce arata ca stiu sa citesc si sa ...interpretez cate ceva)
Marturisesc ca eu chiar am cerut sa-mi spuneti si opinia Dvs.
Deci, nicidecum nu am avut intentia de a comenta la inteligenta Dvs. si la cunostintele despre legislatia rutiera a Romaniei.
Acestea fiind spuse tin sa va salut , sa va doresc o zi minunata si pe viitor sa fim ....mai buni.nay
PS. postez aici si o fotografie cu mesajul trimis catre Dvs. in 15 martie a acestui an.

ScreenHunter_76 Apr. 04 16.55.jpg

Link către postare
Alin

Salut,

Dupa 4 pagini citite, am inteles doar ca fiecare dintre voi intelege ce vrea si foloseste ce lege doreste, asadar am intrat pe site-ul politiei rutiere: http://www.politiarutiera.ro/

In partea din stanga e un meniu. Butonul "LEGISLAŢIE RUTIERĂ" ne duce catre http://www.politiarutiera.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=10957&Itemid=66 . Din moment ce acest link este pus atat de vizibil pe site-ul oficial al politiei rutiere inteleg ca pe baza acelei legi suntem cu totii verificati in trafic.

Asadar, dupa o scurta rasfoire inteleg:

"Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule." - O singura completare am: acel "ansamblul depaseste 3.500kg" se refera si el la MMA totale, adica MMA masina + MMA rulota.

Citind mai jos gasim si:

(Anexa nr. 1)
Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

f) categoria B:

Ne intereseaza doar punctul 3

"Ansamblul de vehiculte" = Masina care tracteaza + rulota (folosesc cuvantul rulota pentru ca suntem pe un forum de rulote si asta ne intereseaza in special)

"a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 4250kg" = Suma (MMA masina care tracteaza + MMA rulota) sa fie mai mica de 4250kg

"format dintr-un autovehicul tragator din categoria B" = adica masina care tracteaza sa fie cu MMA sub 3500kg si sa aiba maxim 8 locuri pentru pasageri + 1 loc pentru sofer

"si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750kg" = rulota are MMA peste 750kg 

Cu alte cuvinte, legea explica faptul ca poti conduce pe baza categoriei B de permis o masina si o rulota a caror MMA totale nu depaseste 4250kg DOAR DACA AI O DOVADA CA AI ABSOLVIT UN CURS. E adevarat ca nu zice ce curs, dar e usor de intuit ca se refera la acea adeverinta mentionata prin posturile anterioare.

Punctul 2 nu este "pleonasm legislativ" sau redundant pentru ca daca MMA masina + MMA remorca (MMA remorca fiind maxim 750kg) este mai mic de 3500kg, atunci nu ai nevoie de acea adeverinta.

Orice alte discutii sunt pure speculatii. Ce am prezentat mai sus face parte din codul rutier pe care il aplica politistii rutieri ACUM pe strazi. Ca unii dintre ei nu cunosc codul, e partea a 2-a, insa puteti oricand sa listati acel cod, il purtati la voi si, daca necesitatea o cere, le aratati politistilor foile cu legea actuala.

Exista o singura portita pe care o pot sesiza momentan si pe care o puteti folosi in cazul in care conduceti un ansamblu cu MMA totale peste 3500kg si nu aveti acea adeverinta sau cod numeric pe permis: "in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg" - nu precizeaza ca e vorba de MMA masina + MMA rulota. Se poate intelege ca se refera la masele reale avute de masina si de rulota in momentul in care sunteti opriti de politisti, iar pentru aflarea lor ar fi necesar ca agentii de politie sa ia la cantarit masina si rulota, iar daca masele lor reale totalizate depasesc 3500kg, sunteti in belele.  :) 

Cu stima!

Alin

Link către postare
Traian M

E foarte simplu:

Cu B poti conduce un ansamblu in care MMA masina + MMA rulota/remorca nu depaseste 3500 de kg.

Cu B + Curs poti coduce pana la 4250kg suma MMA-urilor de mai sus.

Mai mult de atat iti trebuie B+E.

Ca sa fii total in legalitate autoturismul tragator nu trebuie sa aiba o rulota cu MMA mai mare decat e specificat ca si masa maxima remorcabila in cartea masinii, in acest caz iti iei amenda, cu toate ca te incadrezi in una dintre limitele de mai sus si dpdv al permisului esti ok.

Link către postare
Cornel Mihailescu

Salutare @Alinhi si @traianmhi
Va multumesc pentru postarile voastre ( care sunt si pe intelesul meu, un analfabet cu mintea scurta ) .
Mai pe dibuite,  mai pe pipaite,  in sfarsit am inteles si eu ca avand permis de conducere categoria B 
MMA masina tragatoare + MMA rulota( remorca) NU TREBUIE  sa depaseasca 3 tone si jumatate.( 3500 kg).

PS. Ei bine Domnule @Draghiciu Dumitru pana la urma cine stie legile mai bine???
 Cine jigneste fara sa aiba de fapt un suport real si actualizat???
  Astept scuzele dumitale si tin sa va urez o , , ieseala" minunata la sfarsitul saptamanii.( Seimeni, cu colegii constanteni) .

Link către postare

Veste buna pentru toti rulotistii de pe ForumRulote.ro. De acum, toti membrii acestui forum beneficiaza in 2022 de o reducere de 10% la toate accesoriile de rulote si autorulote comandate de pe www.xgocamping.ro. COD REDUCERE: FORUMRULOTE10 . Comanda acum !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki
      Salutare!
      Stimați colegi, aș avea nevoie de câteva idei și lămuriri din partea voastră. Gândiți-vă la viitor și la noile generații de rulotiști. Voi cum ați proceda, dacă ați fi invitați într-o școală generală?
      Ar trebui să prezentați copiilor următoarele:
      -       un echipament complet de camping cu cort obișnuit, nu de rulotă;
      -       o rulotă, în special instalația fotovoltaică a rulotei și fenomenul rulotismului la noi în țară, în Europa sau în întreaga lume.
      Sper să primesc din partea voastră idei cât mai bune și mai diversificate. Totul este legat de rulote, SĂPTĂMÂNA VERDE, ecologie, o viață cât mai sănătoasă și mai prietenoasă cu mediul. O atenție deosebită mi se cere să acord echipamentului fotovoltaic, cel care asigură fără poluare necesarul de energie electrică pentru rulotă.
      Sunt solicitat să arăt elevilor unei școli din Suceava, în SĂPTĂMÂNA VERDE, cum funcționează la rulotă, în special, producerea de energie electrică. Rulota mea va fi dusă în curtea școlii.
      M-ar interesa, de asemenea, cum aș putea proteja rulota de eventualele neplăceri ale unor copii prea curioși…
      Voi, personal, cum ați gândi o astfel de prezentare? Puneți-vă în locul meu.
      Vă mulțumesc anticipat pentru fiecare răspuns sau idee.

• Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Daca este un coleg care are sursa pt rulota Miko MK375 si are probleme cu ea, sau se pricepe sa scimbe sursa lui diferita cu probleme cu alta de tipul Miko MK375, o ofer cu draga inima. Mergea perfect in momentul demontarii, are multe circuite, poate incarca si bateria rulotei cu 2A parca. A fost data jos in urma unui upgrade. Tinand cont ca e grea, constructie old school, rodicare personala din Otopeni.
      Primul venit, primul servit.
      Seara buna dragi colegi rulotisti,
      Cristian Bednar

• Cristian Ionita
      de Cristian Ionita
      Bun gasit dragilor!
      Mi-am schimbat masina si am plecat sa vad cum se comporta tractand rulota. Ce sa spun, cam uitam ca am rulota dupa mine! Am petrecut cateva zile de vis in Cheile Rasnoavei... Abia astept sa ne reintalnim cu totii la o mare adunare de rulotisti.

• Nicolae Anghel
      de Nicolae Anghel
      Salut . Mă numesc Nicu și sunt nou pe acest forum și începător cu rulota. Cu familia mea locuim in Olanda și am o mașină cu numere de Olanda și o rulota tot cu numere de Olanda. Vara aceasta am dorii sa plecam in vacanta și o sa ajungem și prin Romania . Am însă o nelămurire .Aici asigurarea mașinii acoperă și rulota dar nu știu dacă în România este valabil. As fii foarte recunoscător dacă mă puteți ajuta cu problema asta
    • Csaki Attila
      de Csaki Attila
      Caut sa cumpar frigider rulota marimea 82 innaltime si 52, 5 latime.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.