Viorel C.

Permis categoria B sau BE

278 postări în acest subiect de discuţie despre Permis categoria B sau BE

Permis categoria B sau BE

Florin C.
La 1/21/2018 la 12:23, George M. a scris:

Am gasit -asa pare a fi- codul rutier sarbesc , iar traducerea (cu tot cu greselile google :) )de la art. 172 ar fi .........

 

 

Art. 195 si 196 din legea circulatiei  in Serbia ( descarcata de pe siteul ministerului de interne). Nu vad nici unde ultimul paragraph scris de tine in care se specifica ca se poate conduce remorca pina la 3500 kg amsamblul. Am gasit si eu ce spui tu dar undeva pe un site fara legatura cu ministerul si nu stiu daca e corect. Aici spune clar, categoria B pina la 3500 kg si 8 locuri pe scaune, categoria BE- ansamblu cu auto din categoria B intre 750 si 3500 kg.

 

Adresa de unde am luat postarea de mai jos:

http://www.mgsi.gov.rs/lat/dokumenti/zakon-o-bezbednosti-saobracaja-na-putevima

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru Popa

Stie cineva cat este limita de lungime (daca este) pentru ansamblul format dintr-un vehicul tragator si o remorca (rulota)? Astazi am luat categoria BE si cand am intrebat politistul s-a facut ca ploua. Nu stia. Profesorul de la scoala mi-a spus ca ar fi 11 metri, dar nu gasesc nicaieri exact. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Nu cred ca e specificat nicaieri, pentru ca un vehicul din categoria B (cum ar fi o autilitara Sprinter XXL de 3500 de kg ce are cea mai mare lungime) poate sa traga o platforma tot de 3500 de kg pe care sa incapa 2 autoturisme, deci te poti duce lejer spre 17-18m lungime ansamblu.

Pot fi limitari in orase, poate specificate prin indicatoare sau hotarari locale.

Modificat de Radu Ghita
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Eu am BE si pot tracta atat cat poate masina (din acte), indiferent de lungime, axe...etc.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu
în urmă cu 3 ore, Alexandru Popa a scris:

Stie cineva cat este limita de lungime (daca este) pentru ansamblul format dintr-un vehicul tragator si o remorca (rulota)? Astazi am luat categoria BE si cand am intrebat politistul s-a facut ca ploua. Nu stia. Profesorul de la scoala mi-a spus ca ar fi 11 metri, dar nu gasesc nicaieri exact. Multumesc.

 

    Limitarile sunt date de MT. Pentru situatiile in care se depasesc limitele impuse este necesara autorizatie speciala pentru transport agabaritic. Aceasta se elibereaza contra cost pentru un traseu impus de DRDP.  Autorizatia se afiseaza la loc vizibil in parbriz. Este obligatorie insotirea transportului de catre o firma autorizata ce are in dotare autovehicule echipate corespunzator.  Pentru dimensiuni si mase citeste aici :  https://www.untrr.ro/oldcontent/content2/dimensiuni-scurte.pdf

    Sunt de parere ca noi, rulotistii, in lipsa altor reglementari dedicate, cred ca ne putem incadra la vehicul articulat adica 16, 50 m (trenul rutier - 18, 75 m - presupune ca remorca sa aiba cel putin o punte directoare). Mai trebuie tinut seama si de conditiile impuse coroanei maxime circulare de intoarcere (12m/5, 3m).

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Eu personal cred ca rulotele sunt construite ca sa nu depaseasca lungimea standart pentru categoriile B si B+E. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
8 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Eu personal cred ca rulotele sunt construite ca sa nu depaseasca lungimea standart pentru categoriile B si B+E. 

 

Standart sau standard?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Scuze!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
în urmă cu 19 ore, Alexandru Popa a scris:

Stie cineva cat este limita de lungime (daca este) pentru ansamblul format dintr-un vehicul tragator si o remorca (rulota)? Astazi am luat categoria BE si cand am intrebat politistul s-a facut ca ploua. Nu stia. Profesorul de la scoala mi-a spus ca ar fi 11 metri, dar nu gasesc nicaieri exact. Multumesc.

Limite sant la categoria CE, dar e treaba ARR-ului. La BE nu cred sa fie limite, oricum nu ajungi la aprox. 18 m cit e limita la camioane cu remorca sau 16, 5 m maximul pentru articulate ( fara punte directoare la remorca).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Popa

Va multumesc pentru raspunsuri. M-am mai linistit. Eu am 12, 6 metri lungimea masinii cu rulota. Am vazut ca in UK nu poti trage o rulota mai lunga de 7 metri cu o masina si m-am speriat.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va salut,

Sunt in cautarea unei rulote si am citit cu real interes postarile dvs. legate de categoria de permis necesara pentru acest hobby, eu fiind posesor de categoria B.

Daca am inteles bine, in cazul meu:

MTMA auto 2240 kg

MMA rulota 1200 kg

pot conduce ansamblul doar cu categoria B.

Corect ?

Va multumesc anticipat!

Cu stima,

IC.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Citeste cu atentie ce scrie aici si vezi ca ai atasat Codul rutier republicat in 2017.

 

(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de
vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depășește 3.500 kg, numai
dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unități autorizate de pregătire a
conducătorilor de vehicule.

 

 

 

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se
definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cm 3, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport
putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depășește
0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataș și tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depășește 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate
transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice și care sunt echipate cu
motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depășește 15 kW sau cu motor electric a cărui
putere nominală continuă maximă nu depășește 15 kW;
f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe
scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă
autorizată nu depășește 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 kg, format dintr-un
autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depășește 4.250 kg, format
dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă
autorizată nu depășește 3.500 kg;
h) categoria C1: autovehiculul, altul decât cel din categoria D sau D1, a cărui masă totală

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
23 minute în urmă, Iulian Dumitru a scris:

Va salut,

Sunt in cautarea unei rulote si am citit cu real interes postarile dvs. legate de categoria de permis necesara pentru acest hobby, eu fiind posesor de categoria B.

Daca am inteles bine, in cazul meu:

MTMA auto 2240 kg

MMA rulota 1200 kg

pot conduce ansamblul doar cu categoria B.

Corect ?

Va multumesc anticipat!

Cu stima,

IC.

 

 

:OK: corect :OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.
25 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

 

:OK: corect :OK:

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.
40 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

Citeste cu atentie ce scrie aici si vezi ca ai atasat Codul rutier republicat in 2017.

 

(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de
vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depășește 3.500 kg, numai
dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unități autorizate de pregătire a
conducătorilor de vehicule.

 

 

 

Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se
definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cm 3, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport
putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depășește
0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
d) categoria A: motociclete cu sau fără ataș și tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depășește 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate
transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice și care sunt echipate cu
motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depășește 15 kW sau cu motor electric a cărui
putere nominală continuă maximă nu depășește 15 kW;
f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe
scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă
autorizată nu depășește 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 kg, format dintr-un
autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depășește 4.250 kg, format
dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă
autorizată nu depășește 3.500 kg;
h) categoria C1: autovehiculul, altul decât cel din categoria D sau D1, a cărui masă totală

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Pana la 3500 cat B.

Pana la 4250 B96.

Pana la 7500 BE.

 

Acum depinde de la țara la țara cum se dobândește acest B96, se da un examen in oraș ori este de ajuns sa il ceri la organul competent.

 

Lungime Max autotren ( orice complex format dintr-un autovehicul și o remorca este un autotren) 18m.

Lungime Max remorca 12m.

Masa Max admisibilă este 1:1 tractor-remorca, pt autovehicule cu masa Max 3500, iar pt cele cu tracțiune 4x4 și cutie cu reductor este 1:1, 5.

 

Viteza Max. admisă pt. orice autotren este de 50, 70, 80 respectiv in oraș, extraurban, autostrada. Orice altceva este in afara legii.

In Germania exista o excepție, se poate circula cu 100km/h după ce se primește un atestat de la Dekra care certifica anumite condiții.

El este valabil doar pt un autotren anume deci dacă se schimba tractorul certificatul decade. Acesta este valabil doar pe teritoriul lor.

Va pot garanta ca in Italia, Slovenia, Franța și Croația controalele sunt foarte stricte și amenzile usturătoare.

 

Regula bunului simț spune ca masa Max a remorcii sa fie de 80% Max din cea a tractorului iar greutatea pe protap între 5 și 7% din masa remorcii.

 

ATENTIE:  In Elveția nu exista categoria B96  deci nu o recunosc, dar se poate circula cu aceasta categorie dacă sunteți in posesia un permis internațional.

 

Va spun toate acestea fiind prospat posesor de BE,  iar permisele de conducere sunt date in baza unor directive europene. Nu poate o țara din EU sa facă de capul ei.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Pentru cei pe care rotile ii vor duce prin Franța, le aduc la cunostința ca din 1 Iulie limita de viteza in extraurban pe străzile cu doua sensuri de mers și fără despărtitor coboară de la 90 la 80 km/h.

Reglementare :

 

Modificat de Radu B
  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Multumesc pentru info @Raul G :noroc:, in vacanta ajung prin Franta :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Vacanța placuta și drumuri bune sa ai

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
La 2/21/2019 la 16:02, Drinovan Ovidiu a scris:

  Nu trebuie sa-ti faci griji cu condusul, doar ca vei avea o viteza de mers mai mica (80-90-100km/h) pentru a controla mai bine ansamblul si a nu intra rulota in balans!

  La mersul cu spatele e putin pe dos, dar se poate exersa! 

  In cazul tau nu cred ca se depaseste intreaga greutate maxima a ansamblului de 3500kg pentru categoria B.Daca se depaseste trebuie facut un curs pentru categoria BE care iti permite sa conduci cu o greutate maxima a ansablului de pana la 4250kg.

 

 

 

Scuze, am facut acel curs și nu-i zice BE, la mine îi zice B1 la acela pana in 4250kg. Specific asta ca să nu creadă omul din greșeală că-i trebuie B + E mai ales că începător și la fel de fricos ca mine în a tracta ditai hardughia!!! 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Corect @Angelo!

1.  Cu B se poate conduce autovehicul de pana la 3, 5 to plus remorca de pana la 750 kg fara dispozitiv de franare

2.  Cu B+ se poate conduce autovehicul de pana la 3, 5 to plus remorca de pana la 750 kg cu dispozitiv  de franare adica pana in 4, 25 to 

3.  Cu BE se poate conduce autovehicul de pana la 3, 5 to plus remorca de peste  750 kg cu dispozitiv de franare (nu se mentioneaza masa maxima a remorcii!!!!!).

MMA a ansamblului este insa limitata tehnic, de catre RAR, prin ceea ce este mentionat in talonul vehiculului tragator.

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depășește 3.500 kg și al cărui număr de locuri pe
scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;


2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă
autorizată nu depășește 750 kg;


3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depășește 4.250 kg, format dintr-un
autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depășește 750 kg;

 

Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de
vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depășește 3.500 kg, numai
dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unități autorizate de pregătire a
conducătorilor de vehicule.


g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depășește 4.250 kg, format
dintr-un autovehicul trăgător din categoria B și o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maxima
autorizată nu depășește 3.500 kg;

 

 

Asa spune codul rutier 

Codul-Rutier-actualizat-septembrie-2017.pdf

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Angelo
în urmă cu 6 ore, Radu Ghita a scris:

Corect @Angelo!

1.  Cu B se poate conduce autovehicul de pana la 3, 5 to plus remorca de pana la 750 kg fara dispozitiv de franare

2.  Cu B+ se poate conduce autovehicul de pana la 3, 5 to plus remorca de pana la 750 kg cu dispozitiv  de franare adica pana in 4, 25 to 

3.  Cu BE se poate conduce autovehicul de pana la 3, 5 to plus remorca de peste  750 kg cu dispozitiv de franare (nu se mentioneaza masa maxima a remorcii!!!!!).

MMA a ansamblului este insa limitata tehnic, de catre RAR, prin ceea ce este mentionat in talonul vehiculului tragator.

 

 

E Off-topic, cred, dar ca fapt divers azi ma întreba o prietena, care și-a reînnoit permisul, " de ce am pe permis trecute doua categorii, ca uite la permisul asta nou îmi trecură categoria B și B1, ce înseamnă asta, ca tu poate știi", iar acum o luna lui unchi-Miu, care are 70 de ani și toată viata a avut B-ul avea pe permis preschimbat tot la expirare, trecute toate categoriile. Știu ca a fost o eroare la permise și unchi-Miu s-a dus voluntar la permise sa semnaleze problema, iar oamenii i-au trimis un nou permis doar cu B-ul. Povestirea e doar de distracție, nu ador romengleza sa zic just for fun, dar ma întreb oare câte greșeli din astea sunt la nivel național și ma întreb, unchi-Miu care are 70 de ani s-a speriat și a semnalat problema, dar câți la 30, 40 de ani ar fi făcut asta și nu s-ar fi dat profesioniști, eventual chiar sa se folosească de noul permis cu toate categoriile?

P. S. 

Și colega mea cu B + B1 mi-a zis ca va merge mâine la poliție sa semnaleze eroarea, ca ei nu-i trebuie sa conducă remorca sau rulotă! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Adaugand scuzele de rigoare vin cu o rectificare,  urmare a  observatiei pertinante facuta de  colegului @George M., care mi-a semnalat prieteneste ca sunt in eroare.:salutare!:

 

Corect ar fi fost sa spun ca:

In situatia in care MMA autovehicul tragator + MMA remorca nu depasesc 3, 5 tone conduc fara probleme doar cu B.

Daca MMA insumate depasesc 3, 5 tone dar nu depasesc 4250 kg, atunci am nevoie de B extins.

Daca totusi MMA-urile insumate depasesc 4, 25 tone, atunci am nevoie si de categoria E pentru B

 

Tot corecta este si observatia colegului Draghiciu Dumitru privind MMA -ul maxim al remorcii tractate, respectiv 3500 kg! 

 

"Errare humanum est, sed perseverare diabolicum"    Seneca

 

Angelo,   B1 din cate stiu e o categorie distincta de B si se refera la cvadriciclurile a caror masa proprie nu depaseste 400 kg sau 550 cele pentru transport marfuri. Mai multe detalii aici

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Irina Ursache
La 4/7/2016 la 11:16, Alin a scris:

Azi am fost intr-o audienta la Pol. Rutiera Iasi si am intrebat in special legat de al meu caz (MMA masina 2300kg, MMA rulota 1300kg = total 3600kg).

Raspuns: imi trebuie fie BE, fie B + cod (adicatelea deverinta obtinuta de la o scoala de soferi si schimbarea permisului...practic se trece un cod -67 parca- in permis). Apoi pot conduce pana in 4250kg total cu masina mea.

 

Am sunat si la o scoala de soferi: 500 lei intreaga distractie pentru adeverinta + 5 ore de condus. Nu se da examen. Cred ca sunt si scoli unde faci condusul doar pe foaie.

 

Cat despre a conduce un ansamblu, sa zicem, MMA masina 2000KG si MMA rulota 1400kg, nu exista probleme. Se poate doar cu B simplu. Asta nu e interpretarea mea, ci ceea ce a declarat politista cu care am vorbit.

 

Alin

 

 

Buna Alin! Pana la urma ti-ai luat categ B96? Intreb deoarece si eu trebuie sa-mi schimb permisul si nu stiu la ce scoala de soferi din Iasi sa apelez....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.