Viorel C.

Permis categoria B sau BE

278 postări în acest subiect de discuţie despre Permis categoria B sau BE

Permis categoria B sau BE

Vizitator Niky Radu

@Adrian

    Marcu Stefan / Kia Sorento , 2500cmc diesel , 170cp , greutate proprie 2137kg, MMA 2670kg, MMA ansamblu 6170kg, pot tracta 3500kg.

  ...uite coane, o postare a unui coleg pe un alt forum, deci se poate ca un SUV sa poata trage 3500kg...de la caz la caz, adaptezi legislatia, o duba Iveco are 3500kg mma, cu ea poti tracta in functie de model 3500kg, noi am vorbit de cazurile maxime in care te incadrezi cu B+E si uite sunt lucruri nestiute de unii si nu cred !!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Cat B+E inseamna 3500kg+3500kg, adica ansamblu de 7000 kg, in cazul in care scoala de soferi pentru acest atestat costa aproape daca ai da de E, cred ca nu mai merita efortul si trebuie luat B+E, nu mai bagati in seama faptul ca exista politisti care nu cunosc legislatia, cineva daca face un abuz si incearca sa va ameninte pe aceasta tema sunati la 112 si anuntati un abuz, eu am o experienta pe aceasta tema , a necunoasterii legislatiei din partea unui politist in Salistea , jud.Sibiu, dar nu pot sa o povestesc aici pentru ca este off topic...si am avut dreptate!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*  Probabil nu inteleg eu , dar afirmatia suna asa ( B + C inseamna 3500 + 3500 kg = 7000 kg )  .

Si tot eu spun si scriu " prostii " ?

App rog administratia sa se sesiseze asupra faptului ca numele meu imi este denaturat, poreclit !!! Si nu este intaia oara  si tot o data sa lamureasca definitiv subiectul topicului .

Sau sa o faca la cererea mea ...

Rog sa se administreze masuri asupra acestui " domn ".

Oare nu a vazut nimeni ? Pentru a i se atrage atentia in mod public numitului Nicy R...

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Niky Radu

Este o alintare Iogen, nu denaturare, vezi ca ai scris gresit, B+E ansamblu de 7000kg maxim, nu B+C, am stiut eu ca ajung mai greu informatiile pe la Calan, nu mi-ai zis de radio...este?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

OrdonanÅ£a de urgenţă a Guvernului nr.195/2002  privind circulaÅ£ia pe drumurile publice, republicată, cu modificările ÅŸi completările ulterioare, republicată este modificata cu - Legea nr.203 din 9 noiembrie 2012 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.760 din 12 noiembrie 2012 – a intrat în vigoare pe 19.01.2013È™ =de citit articolul 24 pct.3.Dati clic pe prima de sus.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Ciprosca are dreptate, legea indicata de Adrian a fost modificata.

As mai mentiona ca pentru cat.B este de citit anexa 1 punct f si pentru B+E tot anexa 1 punctul g.

Aici sunt prezentate integral categoria B si B+E.Este de ajuns sa scrieti pe google-203 din 19 noiembrie 2012-si va va duce direct la legea actuala care a intrat in vigoare din ianuarie 2013.

Mai la sfirsit se gaseste anexa 1.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator yasmin

Pai cred ca asa o sa fie tot timpul cand cei care posteaza foarte multe destul de aiurea, vor sa devina creatori de opinie.  Ultimii domni au dreptate. Legea este destul de clara.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

E clar, ma intorceam ieri cu rulota de la RAR, si la Crasna am fost oprit de politia rutiera.Eram cu Nissanul X Traill-2170kg mma-si noua rulota -1410kg mma.Total 3580 kg

Am aratat permisul si adeverinta , aveam la mine si omologarea rulotei, sanatate si la revedere.

Cei de la politia rutiera stiau de categoria B extins, spuneau ei.Are dreptate Adrian cu iesitul din tara cu adeverinta, ori trebuie tradusa ori trebuie schimbat permisul.Nu scrie nicaieri, nici in lege nici in normele de aplicare.

Zilele astea m-am apucat de expertiza tehnica la sediul serviciului public comunitar de eliberare permise si inmatriculari si o sa intreb chestia asta.

Oricum cand am schimbat permisul in ianuarie, am aratat adeverenta si se uitau ca vacile la gard.

Oricum trebuie sa iau categoria E, ca sa pot tracta rulota cu Toyota

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Completare

Cel mai sigur mod de a conduce ( auto +RV ) in legalitate este sa cititi/invatati si aplica  legislatia in vigoare

Aceasta legislatie modificata si complectata  la cerintele EU este valabila in Romania si

implicit  in orice tara care apartine EU .

Ce este valabil in Romania este valabil si in Eu in conformitate cu :

-Directiva 2006 /126/CE a Parlamentului European luata in Consiliul din 20 12 2006 privind Permisele De Conducere publicata

in Jurnalul UE Nr L 403 DIN 30 12 2006

Va recomand sa scoateti si sa cititi si sa va insusiti prevederile legale dupa cum urmeaza :

1 Legea nr 203 din 9 11 2012  publicata in Monitorul Oficial Al Ro nr 760/12 11 2012 ptr modificarea si complectarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului Ro nr 195 /2012privind circulatia pe drumurile publice .

2 Ordonanta de Urgenta nr 195 din 12 dec 2002 republicata si actualizata in conf cu legislatia EU cu  valabilitatea din 1 02 2014 vezi Buletinul Oficial +Anexa 1 la aceasta ordonanta

In aceasta Anexa 1 la capitolul Categorii de vehicole ptr care se elibereaza permisul de conducere ( art 20 alian. 2 )se stipuleaza :

-paragraful f categoria B aliniamentele 1, 2, 3

-paragraful g categoria BE  un singur aliniament

Din aceste documente legal valabile si aplicabile in RO si prin prisma Carnetului de Conducere ( forma noua legala ) in EU nu rezulta

necesitatea existentei  unui curs de conducere complementar Carnetului de conducere gr B  ptr ansamblu ( auto + rv ) care depaseste masa maxima autorizata de 3500 kg dar nu depaseste 4250 kg (conf paragraf f aliniament 3

Pentru cazul in care se depaseste 4250 kg atunci legislatia este foarte  clar exprimata .

Ce scrie pe site-ul Politiei sau pe alte site-uri , din experienta propie , nu are nici o valabilitate Intr-o Instanta de Judecata , dupa parerea mea nu are valabilitate decat  legea nu si  comentariile mai mult sau mai putin pertinent ale unora sau altora . Amenda sau puscaria o primesti/faci pentru nerespectarea legislatiei in vigoare dovedita (nu interpretata sau comentata )

Daca avem o neclaritate legislativa aceasta cred ca apare aici

-trebuie facut acest curs

-acest curs cine este legal numit sa il faca ?

-trebuie testare dupa acest curs sau doar se elibereaza o adeverinta ?

-avand  adeverinta poti sa  soliciti  prin Serviciu Eliberare Carnete de Conducere un carnet special ( in legislatia noua nu avem alte tipuri de carnete decat cele B si BE  aceasta  speta - auto+rv )

Atentie aceasta problema este putin cunoscuta chiar si de catre Scolile de Soferi (dupa stinta mea)

Ca o necesitate foarte importanta  ptr toti cei care poseda RV-uri ma gandesc sa  solicitati , ca in calitate de ASOCIATIE NATIONALA  A RULOTISTILOR DIN ROo interpelare/clarificare  catre MAI in atentia IGPRo  ptr TRANSMITEREA OFICIALA si pertinenta a unui PUNCT DE VEDERE LEGAL  de catre Compartimentul Juridic al IPJ Neamt .

Va declar ca in ultimele trei treceri prin Bulgaria am fost oprit de catre Politia Bulgara ( la vechiul Punct de Control ) pe aceasta tema in sensul ca nu corespunde Carnetul de Conducere B cu datele din taloanele (auto +rv )prezentate  Personal ma incadrez in limita de 3500 kg deci nu am adeverinta . Numai dupa ce le-am aratat documentele legislative ( va dati seama ce a insemnat sa priceapa bulgarul despre faptul ca nu cunoaste legislatia UE ) am fost lasat sa trec dar fara ca acestia sa fie convinsi ca  eu sunt in  totala legalitate fiind doar ( cred ) surprinsi ca aveam asupra mea legile aferente spetei ( este drept in romana) si am filmat discutia purtata

Cred ca si in RO putem sa dam peste astfel de cazuri de necunoastere a acestori prevederi . Dupa parerea mea este foarte bine sa ne clarificam aceasta situatie, mai ales atunci cand esti in afara Romaniei unde mai greu  rezolvi problema , si sa facem adresa amintita catre MAI

In speranta ca nu am batut campii si poate m-am incadrat in topic va  salut respectuos

Marian Enache 0740 390 147 BRASOV   

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu S

Buna ziua,

Eu am un VW Sharan care are masa propie 1683 kg si masa maxima autorizata 2470 kg. Deasemenea poate remorca 700 kg fara sistem de franare si 2000 kg cu sistem de franare.

Cu toate acestea in ceritificatul de Romania cat si in cel de Germania exista mentiunea conform careaia masa maxima in ansamblu este 4000 kg.

Are cineva idee cum de calculeaza acesta masa in ansablu de vehicule si in ce lege este stipulat acest lucru?

Nu ar trebui ca aceasta sa fie suma masei maxime autorizate 2470 kg cu masa remorcabila cu sistem de franare 2000 kg, adica 4470 kg?

Va multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu S

Permis poti avea BE, intrebarea era cum se calculeaza acea masa maxima in ansamblu.

Refuz sa cred ca atat nemtii cat si romanii nu au reusit sa adune corect cele doua mase maxime.

Nu am reusit sa gasesc o "definitie" legala pentru masa maxima admisa in ansamblu de vehicule.

Poate totusi cineva are un raspuns documentat la acest subiect.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Liviu S

In continuare cred ca nu ai inteles intrebarea mea.

Eu nu discutam despre permisul de conducere ci despre mentiunea din certificatul de inmatriculare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru Cangea

Salutare !

Mario, detin un seat Alhambra, iar Adrian V.  m-a făcut sa înÈ›eleg intr-o discuÈ›ie soră cu aceasta ... pentru categoria B : MMA a ansamblului sa nu depaseasca 3500 kg, iti spun pe scurt ca sa nu intri mai tare in ceață .

Ceea ce se întâmplă in comunitate este mai greu sa aflam pana când cineva de-al nostru nu se lovește de probleme, in general este mai ok decat la noi ( cred asta dupa ceea ce am văzut comentat prin forumuri).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Claudiu

Numa' sa am cu ce si vin si eu la scoala de vara 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Buna seara

Daca se poate , si are o oarecare valoare , ma gandesc ca prietenul nostru trebuie sa gandeasca in urmatorul mod

Carnet Conducere - exista trei variante  ( vezi legislatia romana  modificata  in concordanta cu cea din EU )ptr matrea majoritate a rulotistilor

Cat  B  cu valabilitate  ptr MMA -uri insumate de 3500 kg ( auto + RV )

Cat B + Adeverinta eliberata  de o Scoala De Soferi ( curs teoretic ) fara examinare la POLITIE dar ptr care Politia poate elibera un   

            un nou Carnet de Conducere ( cu sau fara Fisa Medicala adica prelungirea sau schimbarea Carnetului ) care are un cod special

Cat BE  cu valabilitate ptr MMA -uri insumate de  4250 kg ( auto+ RV )

            Scoala de Soferi ( curs 5 h +testare + circulatie5h)

            Examinare POLITIE si eliberare Carnet de Conducere BE ( forma sigura dpdv )

Talon Auto Pe talon gasim unele  caracteristici legale si specifice autoturismului ( recunoscute RO si in UE )

                MMA (F1) variabil dpdv tip marca auto  (greutatea maxima admisa )

Talon RV   Similar gasim MMA(F1)  variabil dpdv tip marca ( greutatea maxima admis )

Rezulta ca Politia , prin verificarea acestor 3 documente constata/recunoaste  sau nu legalitatea  noastra dpdv circulatia pe drumurile

publice in RO si/sau EU ( daca ne referim la EU )

Mai exista un document valabil in RO si in EU numit CARTEA DE IDENTITATE A VEHICOLULUI care pe pagina 2 are inscrise urmatoarele :masa propie  si masa max autorizata

                  :masa autorizata pe axe

                  :masa remorcabila cu disp de frinare si masa remorcabila fara disp de franare

                  ;sarcina pe carligul de remorcare

                  ;dimensiunea anvelopelor fata /spate  ( foarte importanta aceasta dimensiune mai ales in UE ptr  RV )

Acest document nu se verifica de catre POLITIE ( nici in RO nici in UE ) in sensul ca nu trebuie sa il ai la tine ptr o eventuala

verificare pe drumurile publice . (este un document care este necesar la dovedirea dreptului de propietate alaturi de Talon si

este un document obligatoriu de prezentat la reviziile periodice  in RO vorbind despre masinile inmatriculate in RO )

In acest document aflam  oficial si  legala MASA ( in  kg ) pe care putem sa o remorcam functie de sist de franare si functie de tipul masinii .

Imi permit sa spun ca orice discutiei in afara acestor directive ( usor de procurat si de analizat inainte sau dupa achizitionarea unui RV ) legale sunt simple discutii mai mult sau mai putin in cunostinta de cauza

Cand avem o problema neclara dpdv legislatie cel mai bun sfat este sa va adresati surselor autorizate .( textele de lege aferente cat si

autoritatilor specializate in cazul nostru Politia RO , RAR RO , Scoli de Soferi autorizate si Legal Recunoscute )

Daca cele de mai sus sunt de folos ma bucur si va urez tuturor succes

PS Astazi mi-am facut dosar ptr Scoala De Soferi  la suplimentarea categorie B adica ptr BE ( tocmai ptr a nu ma mai contrazice cu Politia -in cazul meu SOFIA /BULGARIA)

    Scoala de Soferi ptr E la cat B  costa 600 lei dureaza aprox 12 zile lucratoare iar actele medicale  au costat aprox 115 lei .

    La masina NISSAN QASHAI 1, 5 tractiune fata am MMA 1930 KG  remorcarea o pot face la 1200 kg ( cu sistem franare )

    La rulota KNAUS SUDWIND 420 am MMA 1200 kg ( 850 kg goala ) REZULTA 1200 KG CU 1200 KG  ( am grija ca sa nu depasesc greutatea maxima a rulotei de 100 kg respectiv sa am o diferenta de 20% mai mult la MMA-ul masinii ) Am parcurs cu acest ansamblu

cam 7000 km si am un consum mediu  total  aprox 9, 25 l/100 km in conditiile unei viteze medii de croaziera de 70 Km/h iar dpdv tehnic nu am avut nici o problema ( masina se comporta perfect la turatie de 2800 ro/min )

   

Salutari cordiale

Marian Enache 0773 950 604

Brasov

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Categoria BE -- ansamblul de vehicule a caror masa totala maxima autorizata depaseste 4250 de kg format dintr-un autovehicul tragator de categoria B  si o remorca sau o semiremorca  a carei  masa totala maxima autorizata  nu depaseste 3500 de kg.

Proba teoretica consta in 11 intrebari , si trebuie sa dai raspunsul corect la 9.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Multumesc ptr complectarile facute  dealtfel corecte  fara doar si poate

Este foarte important ca toti cei care au neclaritati  in speta aceasta sa caute sa studieze legislatia in materie ( Curs legislatie Rutiera

Regulamente RAR etc )  si  sa o inteleaga .Astfel se pot analiza  si intelege documentele personale  pe care le detinem  ( ptr cei care au aceste documente deja ptr auto si Rv  ) si asta nu ptr ca nu ar putea sa  primeasca sfaturi pertinente  dar este foarte important  sa si invatam  sa ne descurcam singuri  .

Sa auzim numai de bine

Marian Enache

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Enache

Pentru siguranta noastra ( in manevrabilitate  si din punct de vedere al intelegerii legislatiei, in unele tari mai ales Bulgaria, Muntenegru, Serbia ) asta este solutia cea mai SIGURA

Personal am facut scoala + examen cu Politia si am carnet conducere BE

Marian E

Brasov 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Popa

Cat de tare vrem sa alergam pe sosele cu rulota dupa noi tine de buzunarul fiecaruia.  Am observat o tendinta de exagerare in privinta asta... Problema care m-a pus pe ganduri recent este noul cod rutier, cu anexa din 2015, care mi se pare cel putin ciudata , sa nu zic idioata de-a dreptul.

Anexa nr. 1 – Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere

....

f) categoria B:

1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

Din ce scrie aici, eu inteleg ca:

1- e clar -> masina cu tot cu incarcatura maxim 3500kg si mai putin de 8 locuri

2- devine dubios! ->  o masina pana in 3500kg(categorie B) si o remorca (incarcata) cu MMA 750kg! = adica maxim ansamblu 4250Kg!

3- Exact acelasi lucru de la punctul 2, dar fac ei adunarea, pentru cei care n-au facut asta la punctul 2! tamp

Si acum vine intrebarea de baraj!

D.P.V. Legal, , daca am un ansamblu la care rulota depaseste 750Kg plina,

1-cu ce categorie de permis pot s-o tractez?

2-in lipsa acestei specificatii, , se poate tracta legal o remorca mai grea de 750kg daca ansamblul nu depaseste nici macar 3500Kg? (masina de 1500kg si remorca de 900Kg sa zicem...)

Cu presupusul pot sa-mi dau pana dimineata, , dar sa ma trezesc ca ma opreste cap de creta si-mi spune ca-mi trebuie B extins pentru o rulota de 900-1000KgMMA , sau ca imi trebuie camion ca s-o trag, , m-ar cam apuca pandaliile!

Ideea e ca o rulota cu MMA 750Kg are goala in jur de 500kg! Asta mai degraba seamana a remorca nu a rulota! O rulota decenta din punctul meu de vedere are cam 750-800Kg goala,   si poti baga pe ea pana la 1000-1100KgMMA (Asta nu inseamna ca o sa indes in rulota tot apartamentul!)

Viorel a mutat acest topic din sectiunea Achizitionare rulota, deoarece a considerat ca aici este locul acestei postari.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Popa

Greseala mea...

dupa ce am mai citit Anexa aia de 5 ori am observat ca vedeam un "nu" unde nu era, la punctul 3!

moderat Adrian V.

Ai din partea mea un punct FR pentru fairplay  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Nu te speria de B extins. 

Am facut eu acum doua saptamani, te costa 500 lei si rezolvi in 2 ore adunate. Dar dureaza 10 zile pana la emiterea adeverintei.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@adrian n. la ce scoala ai facut B extins?
Poti sa imi dai niste date de contact pe privat?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Razvan Marinescu

 

Cititi si luati aminte :); legile lasa loc de interpretare.

Dar sunt destul de precise.

Topicul discutiei despre extindere si cat. E :

 

 

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

B extins este o norma europeana pe care si Romania a adoptat-o, iar daca vrei sa iesi afara trebuie sa te duci la politie cu acea adeverinta+ taxa permis platita la CEC (si nu m-ai stiu daca si fisa medicala, dar te poti intetesa) si ti se trece un cod numeric pe noul permis care este recunoscut afara.
In tara poti sa circuli linistit cu adeverinta, fara sa fii nevoit sa schimbi permisul, asa mi s-a spus si mie la scoala de soferi Teo, si cred ca ei stiu cel mai bine normele politiei.
Eu când am vrut sa fac cursul am sunat la mai multe scoli din Bucureşti si am descoperit ca la unele nici nu auziseră de aşa ceva.
La Teo mi s-a spus din prima ca ei fac de când a intrat norma in vigoare si la noi, si nu au avut nici o problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.