Sorin  Leitoiu

Achizitie TV, antena satelit , receiver

136 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie TV, antena satelit , receiver

Achizitie TV, antena satelit , receiver

Marian78

Eu am ca tv Orion 16'' si reciver amiko a3 combo( merge si pe cablu si are si android) . ambele merg pe 220 si pe 12 v. Consum 2+2 amperi. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ciurea Sorin

@M. Bunea

 Salutare, am citit topicul tău și mă gândesc că pentru a folosi un terminal Dolce pe Hellas-Sat, nu poți decât cu receiverul dedicat + cartela de la Dolce, împerecheată cu acesta .  

Atunci, va trebui să setezi antena să se poziționeze pe Hellas-Sat și să iei semnal în cascadă din receiverul ce-ți comandă antena sau LNB cu 2 ieșiri, dar te complici cu cabluri.

.Eu te-am sunat,   poate ne auzim mai încolo și îți explic cum să le legi ca să funcționeze ! Toate urările de bine !nay

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Eu am un tv Lenco fullhd de 24" (60 cm) cu dvb t/c/s2 la 12v si 3A care a costat 500 lei second. Zilele trecute am luat de la Leroy o antena offset (ovala) de 60 cm Amiko cu brat detasabil (56 lei), un lnb inverto de 0, 3db universal (20 lei) si o cartela focussat de pe olx cu 150 lei. Cartela nu e incarcata, o voi invarca numai cand ies cu rulota, dar am prins cu tv posturile fta pe thor acolo unde emite focus si pe astra.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Am nevoie de un suport LNB triple monobloc cu o iesire.Are cineva sau stie de unde sa-l cumpar? Este pt. Hotbird 13E+Eutelsat16E+Astra19, 2E, sunt lipite unul de altul si are 1singura iesire. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 A aparut un televizor de la Sharp cu diagonala de 61cm FullHD si SmartTV cu alimentare la 12V/3A=36W modelul LC-24CFG6132EM !

 

 Vad ca este la oferta(13Iun2017) la Emag, Media Galaxy si Altex cu 899lei fata de 1099, deci cu 100 mai putin!

 

televizor-led-smart-sharp-60-cm-full-hd-12-24v-adaptor-auto

 

televizor-led-tv-smart-full-high-definition-61-cm-sharp

 

tv-audio-video-foto/televizoare

 

 

TV Sharp.JPG

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu am rezolvat problema cu antena satelit. Am cumparat un Smart Tv diagonala de 61cm, pe care am instalat Orange Tv Go ( toti abonatii ORANGE au acces la aceasta aplicatie ) si nu mai este nevoie de antena. Am instalat si Netflix si HBO Go :)

Conexiunea la internet nu este o problema, fac hotspot de le telefon.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut
în urmă cu 3 ore, Ursu Florin a scris:

Eu am rezolvat problema cu antena satelit. Am cumparat un Smart Tv diagonala de 61cm, pe care am instalat Orange Tv Go ( toti abonatii ORANGE au acces la aceasta aplicatie ) si nu mai este nevoie de antena. Am instalat si Netflix si HBO Go :)

Conexiunea la internet nu este o problema, fac hotspot de le telefon.

 

Salut, ai cumparat Smart TV sau Android TV ? merci

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Sionut este un ANDROID Allview, a fost 570 lei, diagonala 62cm.

 

 

res_558100de000234866fac3cb9a5be8abf_full.thumb.jpg.ce1a0727eccf00944e9974218da34b43.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Bună ziua!

 

Sper să intereseze, să fie de folos și să ajute pe cineva informațiile pe care le postez aici.

După ce am testat piața și am potrivit oferta cu posibilitățile mele financiare, mi-am cumpărat un televizor nou la rulotă. Cel vechi era prea mic, așa-zis „noua” rulotă fiind mai mare, contează foarte mult diagonala televizorului. „Noua” rulotă va împlini îndată cinci ani la mine...

Am cumpărat de la Denis Network un televizor smart, cu diagonala de 60 de cm, cu modul CI+, este și pe 12 V. 
Sunt foarte mulțumit de acest televizor (aveam dubii legate de difuzoare, dar se aude foarte bine). Am cumpărat două telecomenzi pentru televizor, una să fie de rezervă.
În dotarea televizorului există și un (modul) CI+, cu cartelă, de la Focussat, televizorul are receptor inclus. În principiu, intenționez să instalez și să folosesc aplicația Focussat, având internet la rulotă, de la un router care, la rândul lui, are alimentarea (și) la 12 V. 

Acesta este anunțul cu televizorul:
https://www.olx.ro/d/oferta/tv-smart-aut...hcWVQ.html

Televizorul funcționează excelent. I-a fost instalată aplicația Digi online și pot viziona momentan, gratis, o mulțime de programe.
Am mai cumpărat și o cartelă de la Focussat, cu CI+. În caz de ceva, activez cartela. Mă bucur că nu îmi trebuie receptorul. Am scăpat de un aparat/ consumator. 
Acesta este modelul de router, a costat 150 de lei, cu tot cu transport.

Pe Emag costă aproape 300 de lei, eu l-am cumpărat de pe OLX, tot nou, nu are garanție, atașe și poze. 
https://www.olx.ro/d/oferta/vand-router-...hU28l.html
Încă nu am verificat, dar acestea ar fi programele de la Focussat ce se pot viziona:

 

1.PRO TV HD
2. Antena 1 HD
3. Look Plus HD
4. TVR HD
5. TVR1 HD
6. TVR2
7. Antena 1 HD
8. PRO TV
9. Prima TV
10. B1 TV
11. Look TV HD
12. TVR3
13. National TV
14. PRO CINEMA
15. Film Cafe
16. PRO 2
17. PRO GOLD
18. Paramount Channel
19. Antena 3
20. Realitatea TV
21. National 24 Plus
22. Antena Stars
23. Happy Channel
24. Kanal D
25. Trinitas TV
26. PRO TV INTERNATIONAL
27. TLC
28. Diva Universal
29. Romance TV
30. FilmBox
31. AMC
32. AXN
33. AXN White
34. AXN Black
35. CBS Reality
36. Comedy Central
37. Cartoon Network
38. Nick Jr.
39. TNT
40. Bollywood TV
41. Minimax 42. Disney Channel
43. Nickelodeon
44. VH1
45. ZU TV
46. Mooz Dance
47. Favorit TV
48. Etno TV
49. Taraf TV
50. Eurosport
51. Eurosport 2
52. PRO X
53. Megamax
54. Animal Planet
55. National Geographic
56. Discovery Channel
57. Investigation Discovery
58. Fine Living
59. Sky News
60. CNN
61. TV Paprika
62. TV5
63. France 24
64. Blue Hustler
65. Agro TV
66. DoQ
67. National Geographic HD
68. National Geographic Wild HD
69. Travel Channel HD
70. Eurosport HD
71. Eurosport 2 HD
72. Sundance TV HD
73. Animal Planet HD
74. Fashion TV
75. Mooz Dance HD
76. Discovery Showcase HD
77. DTX
78. History HD
79. History
80. Discovery Science 81. Jim Jam
82. Duck TV
83. Disney Junior
84. Boomerang
85. Travel Channel
86. Viasat Explore
87. Viasat History
88. Da Vinci Learning
89. Extreme Sports Channel
90. Food Network
91. Auto Motor Sport TV
92. MTV Hits
93. MTV Dance
94. MTV Rocks
95. VH-1 Classic
96. National Geographic Wild
97. AlJazeera
98. Fishing & Hunting
99. HBO HD
100. HBO2
101. HBO3
102. Cinemax
103. Cinemax 2
104. Eroxxx
105. Hustler TV
106. Private TV
107. Docubox
108. Fightbox
109. Filmbox Extra HD
110. Filmbox Family
111. Filmbox Plus
112. Filmbox Premium
113. Romania TV
114. Speranta TV
115. Inedit TV
116. U TV
117. 1 Music Channel
118. Credo TV
119. TV Sud Est

 

Am atașat și două fotografii cu viteza internetului de acasă și de la routerul rulotei.

Atât cu internetul de acasă, cât și cu internetul de la rulotă, televizorul funcționează excelent!

Sper că au fost de folos informațiile mele.

 

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

7.jpeg

8.jpeg

9.jpeg

10.jpeg

TV rulotă.jpeg

 

 

FOARTE IMPORTANT!!!

 

PRECIZAȚI ÎN MOMENTUL ACHIZIȚIONĂRII, DACĂ DORIȚI ȘTECHER PENTRU 12 V SAU/ ȘI ALIMENTATOR LA 220V. 

Astfel, evitați o nouă comandă, alți bani pentru transport etc.

În mod normal, televizorul ar trebui să vină cu ambele variante de alimentare...

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Sau varianta pe care am prezentat-o aici, adica orice TV nou din comert care are alimentator (de la 230 V la 12 V). Si da, inca exista, am luat anul trecut pentru cineva, alta marca, aceeasi diagonala, pret mai mic, 450 lei.

 

Al meu implineste 5 ani de prezenta in rulota, timp in care a avut parte de umiditate de la 20 % la 90 % si temperaturi de la circa -15*C la aproape 60*C, precum si uneori de drumuri fff proaste. In toti acesti ani nu i-au pocnit/sarit piese, nu a crapat ecranul sau orice alte povesti horror imprastiate de marketing. Intre timp a primit o parabolica si vad (teoretic, in functie de ce card bag in TV) orice, de oriunde. De asemenea, n-am vazut TV din gama medie care sa aiba sunet fain, asa ca a primit un soundbar cu alimentare la 12 V. Despre ele cred ca am scris pe topicul cu "ce am mai achizitionat".

 

Avantajele, fata de cele "dedicate" sunt multiple: pret (mult) mai mic, tehnologie (mult) mai noua si regrete mai putine in caz de...

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gherman Radu
      de Gherman Radu
      Vand pentru cineva Antena Satelit Rulota Megasat Caravanman 85cm Professional GPS 2 utilizatori la pretul de 5000lei negociabil si suport de 4 biciclete marca Fiamma la pretul de 1400lei negociabil, au fost date jos de pe o rulota, suportul de biciclete a fost montat in partea din spate a rulotei.
      Multumesc











    • Halmagean Cristian
      de Halmagean Cristian
      Antena satelit manuala Maxview Precision folosita de 3-4 ori. O vand deoarece vreau sa fac upgrade la automata. Pret: 1200 ron
      Aparat aer conditionat Eurom AC2401 folosit de doua ori in concediu. Ambalat in cutia originala si complet. Il vand deoarece am scimbat rulota si cea noua are pe plafon AC.
      Pret 2300 ron






    • Florin Andrei
      de Florin Andrei
      De vânzare:
      TV led Orion full hd slim diag 56 cm 12V
      Cartela focus sat reîncarcabila
      Receiver Amiko micro hd se 12v
      Antena camping 38cm
      Lnb black ultra single hgln 4omm
      Sat finder Amiko.
      Cablu 15m.
      Se vand doar la set. 
      Preț 950 lei
       
       
       









    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?
      De asemenea, TV-ul are si tuner DVB-T2, precum si pe cel clasic, analogic. Avand in vedere slaba acoperire a transmisiei digitale in zonele deluroase/montane, mai este necesar sa dotez rulota si cu o antena pentru transmisie analogica/digitala terestra sau prind cu antena de satelit si principalele posturi romanesti (DIGI24, PRO TV si cam atat)?
       
      Multumesc frumos!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.