Sorin  Leitoiu

Achizitie TV, antena satelit , receiver

136 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie TV, antena satelit , receiver

Achizitie TV, antena satelit , receiver

Mihai Dura

Ok, nu te contrazic si stii ca pana nu o patesti nu crezi.

Prietenul a iesit numai cand a vazut ca este vremea frumoasa ; cine ar iesi cand vede ca in zilele urmatoare va ploua si va fi urat ? 

Poate o sa il prinda odata o vreme inorata sau cu ploaie si o sa intre in rulota si o sa vrea sa se uite la tv si atunci sa vezi surpriza. Atunci sa il intrebi cu mers. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Silviu Pascu

@MIHAI DURA da-mi voie sa te contrazic. Iesim de fiecare data impreuna de cel putin 3 ani. Am facut revelionul pe Valea Cerbului doi ani la rand la -24 C, anul acesta la Azuga la -17C . Am iesit pe cod rosu de ninsoare cu lanturi puse la roti , am iesit  pe o vreme de ne curgea apa pe sub rulota, ca sa scurtez vremea nu a fost niciodata un impediment pentru noi.Si iesim cel putin lunar. Indiferent de anotimp.Ceea ce spuneam eu ca nu diametrul antenei conteaza ci  LNB-ul. Probabil ca pe George Colac de la Megidia multi il cunosc. El foloseste, de fiecare data, o antena muuult mai mica in diametru ....si functioneaza in parametrii.Pe orice vreme!  Nu sunt Gica Contra, vin doar cu argumente.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Florin Smolnicki, nu cred ca este prea inspirata alegerea ta mai ales cand afirmi ca vrei sa folosesti receptorul si acasa. Are conax incorporat si este foarte potrivit pentru al utiliza preluand serviicile de la operatorul DTH FOCUS SAT. In afara de numarul de programe superior, trebuie luat in consideratie si continutul. Nu mai pun la socoteala ca antena de 0.7 m ce o primesti de la FOCUS SAT este perfect calculata sa functioneze si pe unele TP-uri de la DIGI care sunt un pic mai slabe. Sunt cateva programe free sau simulcrypt pe care le folosesc ambii operatori. Daca era numai pentru rulota, poate ca avea o motivatie tinand cont ca te duci sa umbli pe campiile inverzite nu sa stai intepenit in fata televizorului. Vei constata ca ai o problema atunci cand vrei sa-l folosesti acasa. :) Mai gandeste-te...

 

Silviu Pascu, semnalul primit de la satelit de multe ori poate fi afectat de conditiile meteo. Ma refer aici la ploi abundente si cer foarte inorat. Este exact vremea aceia care te obliga sa te refugiezi in rulota. Crede-ma ca stiu ce spun! In alta ordine de idei, noi ne deplasam cu rulotele in diferite locuri din tara si semnalul variaza foarte mult in functie de locul in care te afli. Poti constata fara sa ai avarii la sistemul de receptie ca un program receptionat perfect in Timisoara va fi aproape imposibil sa-l mai gasesti in Constanta. La fel si reglajul antenei este diferit la Giurgiu fata de Vatra Dornei... Alegerea ta este buna, dar trebuie sa cunosti si eventualele dezavantaje.

Modificat de Cristian Ionita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Cristian Ionita, cu tot respectul, trebuie să-ți spun că nu înțeleg răspunsul tău. Iartă-mă că spun. Nu înțeleg termenii tehnici pe care îi folosești. Aici e problema mea.

La rulotă vreau să prind ceva posturi românești, de plictiseală, în caz că plouă afară, de la Free Sat. Sau niciunul. Să zicem că nu e important.

Până aici sper că am lămurit problema cu antena la rulotă.

 

Acasă mă interesează posturi nemțești, franțuzești și italienești, de aceea mi s-a spus să instalez mai multe LNB-uri. Așa am înțeles eu problema.

Aceste posturi sunt la liber.

Sper că am mai lămurit câte ceva dintre neclarități. Îmi cer iertare dacă am fost poate mai dur în formulare. nevazut. Oricum: hi

Mai aștept niște lămuriri. nay      :-)

Parte a echipamentului pe care îl folosesc acasă va fi folosit, în timp, permanent doar acasă fiindcă doresc încet, încet să renunț la chitanțele de la RDS și să devin independent.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Ok Silviu daca va merge si pe vreme rea inseamna ca nu ai dat atatia banii degeaba.hiSa o stapanesti sanatos si sa te folosesti cat m-ai mult de ea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Bine punctat @Cristian Ionita "semnalul primit de la satelit de multe ori poate fi afectat de conditiile meteo". In ceea ce priveste luarea in calcul a unor dezavantaje , evident ca trebuiesc luate. Prin achizitiile mele asa am facut, am diminuat pe cat posibil factorii ce duc la o proasta receptie a semnalului. Referitor la locatia receptiei evident ca lucrurile se schimb, doar ne raportam la un satelit, punctele cardinale ramanand intotdeuna aceleasi. In alta ordine de idei colegul @Florin Smolnicki cerea un sfat pe intelesul tuturor si sunt convins ca il va primi de la o persoana avizata. 

@MIHAI DURA multumesc pt urare! Si fie vorba intre noi : sper ca tu sa nu fi avut gura aurita !  hi.Promit ca dupa primul test pe vreme rea postez concluzii. Seara buna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Acasa daca vrei sa folosesti mai multe LNB-uri este bine sa ai o antena dedicata multi feed ce este calculata sa focalizeze pentru mai multi sateliti. Poti folosi si o antena de 1.2 m normala dar este important si ce sateliti doresti sa-i receptionezi... Cu cat te duci in extremitati, cu atat semnalul scade indiferent cat de bun e LNB-ul. Putem discuta la telefon fara probleme pentru ca mi-am asumat riscul cand am pus numarul in semnatura...

S-a intamplat ceva ciudat cu postrea mea. :ascratch: Daca un moderator o poate corecta.... 

Daca ti-ai luat deja freesat poti folosi cu succes antena pe care o ai acasa pentru a receptiona trei sateliti. El este exact intre cei doi care te intereseaza pentru a receptiona programe nemtesti si italiene. Trebuie sa-ti mai procuri un dispozitiv diseqc.

Astra 1KR/1L/1M/1N at 19.2°E - Nemtesti free

Eutelsat 16A at 16.0°E - Freesat

Eutelsat Hot Bird 13B/13C/13D at 13.0°E - Italiene free

Avantaje si dezavantaje.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Cristian Ionita, nu te mai deranjez la telefon.

Antena pentru acasă va fi - cred eu - una normală, diametru de 90 cm.

Vor fi 3 sau 4 LNB-uri pt fiecare națiune în parte: nemți, francezi, italieni și nu mai știu care. E corect să procedez așa?

Ceea ce nu prea am înțeles eu: nu e clar ce mi-ai scris tu despre reciever. De ce nu e bun că e pe 12 sau pe 220, sau modelul pe care urmează să-l primesc? Mie mi s-a spus că dacă alegeam unul care era numai pe 220 aș mai fi prins nu știu ce programe. Țin la acest aspect (să fie și pe 12 și pe 220) pentru că mare parte din echipament va fi folosit și acasă și la rulotă. Poate îmi poți explica mai bine cum e treaba cu recieverul. Oricum, recieverul încă nu - l am, nici nu știu ce model e. Atât mi-a spus: că e compatibil cu mai multe sisteme de cartele: Conax, Viasat și încă unul. Nici eu nu prea înțeleg la ce se referea. Probabil că acel reciever e bun pentru mai mulți operatori de televiziune.

 

Mai dă-mi lămuriri la ceea ce am scris aici și, mai ales, despre reciever. Mulțumesc.

Încă o întrebare, te citez:  „Trebuie sa-ti mai procuri un dispozitiv diseqc”

Ce înseamnă acest lucru?

Modificat de Florin Smolnicki

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Florin Smolnicki, acest dispozitiv iti permite sa folosesti un singur receptor la mai multe antene sau LNB-uri. Nu e nevoie sa muti cablul, trecerea se face automat dupa ce ai setat receptorul. Cu riscul sa-mi pun moderatorii in cap, iti dau un link in care gasesti tot ce-ti trebuie pentru a intelege. Dispozitiv DiseqC

Toate receptoarele au acesta functie. Cat despre sistemul de decriptare, receptoarele au de regula un modul interfata incorporat in care se poate introduce direct un smart card si un locas CI in care se poate introduce un CAM cu smart card. Unii operatori DTH au smart cardurile imperecheate cu CAM-urile, de exemplu Dolce foloseste VideoGuard, iar DIGI NAGRA.

Modificat de Cristian Ionita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki
în urmă cu 1 oră, Cristian Ionita a scris:

Sunt cateva programe free sau simulcrypt pe care le folosesc ambii operatori. Daca era numai pentru rulota, poate ca avea o motivatie tinand cont ca te duci sa umbli pe campiile inverzite nu sa stai intepenit in fata televizorului. Vei constata ca ai o problema atunci cand vrei sa-l folosesti acasa. :) Mai gandeste-te...

Te referi aici la reciever? Explică mai clar: de ce nu-l pot folosi și acasă acel reciever? Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Am sa reformulez :  acasa pretentiile de a receptiona programe premium sunt mari iar pe freesat nu le gasesti. La asta m-am referit. Nu are nici o treaba cu receptorul ci strict la ce te-ai abonat... Am considerat necesar sa postez mai multe informatii stiind ca forumul este vizitat si e bine ca, cat mai multi internauti sa se poata documenta si sa faca alegerea potrivita. Daca doresti informatii suplimentare, poti sa ma suni...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Cristian Ionita, ALLES KLAR!!!

Totul e clar. Am înțeles. Mulțumesc în numele multor colegi care vor folosi aceste informații. 

Îi rog pe colegii de pe forum să apeleze la serviciile tale; am înțeles că montezi astfel de sisteme pt satelit. Îți doresc succes în activitate. Poate ne auzim luni la un telefon. Poate.

 

Cu respect,  

Florin  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Asa ma rasplatesti pentru informatii trimitand lumea pe capul meu? :ascratch: Glumeam! :laughing: In principiu stau prost cu timpul dar pot ajuta cativa vecini...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Cristian Ionita, mă refer la colegii din București. Ei trebuie să apeleze la serviciile tale. Tu trebuie să le montezi aceste sisteme pentru că ești din zona București. Eu îți doresc să ai mulți clienți și de lucru. Clienții să fie, mai ales, colegii noștri rulotiști. Aceasta era ideea. La așa ceva m-am referit. 

Cât despre mine, pot să te aștept, cu mare drag, cu o sticlă de vin sau Whisky la intrarea în Suceava. Parol!

superok      xll    nay

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Apreciez gestul tau dar cred ca este o greseala, jobul meu nu consta in montarea antenelor.  Fac asta, dar la alt nivel. Lucrez cu ce receptioneaza ele. :laughing: O parte din ele sunt montate de mine, dar fac asta o data la cativa ani sau le reorientez cand e nevoie. Sunt profesionale, cu degivrare, iar cea mai "mica" are 2 m. Pe cele mici home le pun prietenilor, dar incerc sa-i invat pentru a ma lasa in pace. Prefer sa ma cheme la ei si sa se laude cu ce au facut dupa care sa facem un gratar udat cu multa bere. Aici poti vedea cum arata antenele multifeed dedicate despre care ti-am povestit cateva postari mai sus: Antene dedicate multifeed

Modificat de Cristian Ionita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Stimati Colegi,
Eu am in dotare urmatorul sistem:
- antena Gibertini 85;

- LNB monoblock pentru Hotbird 13°E-Eutelsat 16°E-Astra 19°E;

- Receiver microHD.

Receptionez programele de pe satelitii de mai sus, fara alt dispozitiv (fara diseq sau ceva). Reglez antena pe Eutelsat. Receiverul este reglat astfel: Control selecție satelit A/B/C: DiSEqC 1.0 (Sat A (default) = Eutelsat 16°E, Sat B = Hotbird 13°E, Sat C = Astra 19.2°E).
Listele de programe libere si nu numai pentru fiecare satelit: Sateliti

Testat si garantez functionare pe orice time. Colegul @MARIUSGEORGE poate confirma (Iesirea de la Cotofenesti din decembrie).
Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Pune si ce programe vizionezi .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Marinescu Ion, noi, colegii rulotiști, suntem firi foarte curioase. :laughing: :laughing: :laughing:. Vrem să știm și să învățăm cât mai multe. Mai ales de la colegii noștri respectabili, politicoși, harnici, și activi pe forum. Încă o dată îți mulțumesc pentru sfaturile valoroase pe care le-am primit de la tine și pe care le găsim toți colegii, aici, în acest topic.

Acum îl citez și pe @MIHAI DURA

In ultima ora, MIHAI DURA a scris:

Pune si ce programe vizionezi .

Deci, @Marinescu Ion, ai intrat în horă, joacă. Așteptăm să ne spui și ce programe vezi. Mai dă-ne idei.

Colegii mi-au mai sugerat o idee. 

Pun aici lista cu programele de la Free Sat ce pot fi recepționate:

 

1.TVR HD

2.TVR1

3.ANTENA1

4.PROTV

5.KANAL D

6.PRIMATV

7.NATIONAL TV

8.TVR2 

9.ACASA TV 

10.EUFORIA TV 

11.ANTENA STARS 

12.ANTENA 3 

13.B1 TV* 

14.REALITATEA TV* 

15.ROMANIA TV 

16.PROCINEMA 

17.SPORT.RO 

18.TVR3* 

19.BOOMERANG 

20.ZU TV 

21.MY MUSIC* 

22.ETNO TV* 

23.FAVORIT TV* 

24.TARAF TV* 

25.ALFA OMEGA TV* 

26.TVR INTERNATIONAL* 

27.TVR CLUJ * 

28.TVR CRAIOVA* 

29.TVR IASI* 

30.TVR TIMISOARA* 

31.TVR TARGU MURES* 

32.TRINITAS TV * 

33.WEST TV * 

34.TNT BRAVO* 

35.TV7* 


Mai ai peste 40 de posturi radio, iar daca iti montezi un LNB suplimentar, poti receptiona alte 500 posturi TV si 400 posturi Radio FreeToAir, printre care si France24.

* Receptia acestor posturi se poate face independent de serviciul Freesat. Cere detalii instalatorului tau.

 

@Adrian V., NU sunt de acord cu televizorul la rulotă ;)! DAR,  :ascratch: Pentru când plouă afară, cred că e bine să ai aceste câteva posturi în rulotă. Eu zic că e suficient.

Dacă stau o lună la rulotă, e bine să am și aceste echipamente pe care le folosesc, de altfel, și acasă. Vreau să renunț, încet, încet la serviciile de la RDS (sunt foarte mulțumit de serviciile lor!).

Vreau să scap, cu timpul, de facturi și să devin cât mai independent (cel puțin din acest punct de vedere). Echipamentul satelit îl cumpăr o singură dată.

@Daniel-P, Mulțumesc mult pentru ideile și lămuririle pe care le-am primit de la tine. Mult te-am mai bătut la cap cu întrebările mele copilărești și nelămuririle mele :).

Întotdeauna ai fost foarte amabil cu mine. Încă nu am renunțat la varianta (gândul, visul) unei antene mici, în valiză ;) .

Din punct de vedere financiar, trebuie să mă cam opresc anul acesta, cu investițiile la rulotă. Să văd dacă mă pot abține... :amuzat:

 

Dragi colegi, vă doresc o duminică frumoasă!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

@Adrian V., nu mai fii atat contra si lasa omul sa decida ce vrea pentu confortul lui si buna dispozitie. Eu vreau sa vad stiri si mult sport indiferent unde ma aflu si vreau sa imi achizitionez o antena si doua echipamente pentru doua tv si sa folosesc si acasa; ce este rau in asta ?

Fiecare vrea sa se simta bine in felul lui, cu pasaricile lui de la cap ca nu toti au colivie ca tine sa le scoatem la aer inchise. Ce viata au saracele pasari !  Macar ale noastre zboara libere.:laughing::laughing:

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Referitor la reglatul antenei, acesta se face în mai puțin de un minut.

Pot exista și perioade mai scurte de un minut, adică - 30 de secunde - sau mai lungi.... Depinde la câte șprițuri ne referim...... ;)
Se ia antena cu tot cu suport în mână, și se îndreaptă ușor către Răsărit. Se privește tot timpul la calitatea semnalului afișată pe televizor. Această operațiune se poate face de unul singur sau cu două persoane. Se rotește ușor spre stânga și spre dreapta, mai înclinată spre față sau spre spate. Când calitatea afișată a semnalului ne convine, încercăm să reținem aproximativ unghiurile, lăsăm ușor în jos antena și.... gata. Reglăm sau corectăm puțin unghiurile. Dacă totuși între timp se pierde semnalul (NU ESTE ABSOLUT NICIO TRAGEDIE!!!!), se fixează antena pe sol, cu mare atenție și se caută din nou semnalul cam în aceeași orientare când am avut semnal. 
Toate aceste operațiuni nu au voie să depășească mai mult de 5 minute. Aș fi scris 2 minute, dar nu vreau să descurajez colegii. Am montat antena acasă, în fața casei, în spatele casei, pe drum. Peste tot. Fără probleme. 
Numai sâmbătă am montat-o și demontat-o de 3 ori. Prima dată pentru mine, ca să mă joc. A doua și a treia oară pentru doi vecini diferiți.  
Curaj!
Vă doresc foarte multă baftă.

/.;

Al vostru coleg,

Florin

Modificat de Florin Smolnicki

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salutare, mi-am permis sa postez in acest topic, sper ca nu deranjeaza.

Am intrat in posesia unui echipament (urmeaza si TV-ul) pentru rulota si am o nelamurire, antana pe care am primit-o este destul de mare si oarecum incomoda la transport, am vazut ca exista si antene mai mici, pliabile si cu o "valiza" pentru transport, foloseste cineva acest tip de antena? As putea sa folosesc o astfel de antena cu receiver-ul ( din imaginea de mai jos) si cartela prepay focus sat? Mentionez ca nu stiu nimic despre antene/satelit

 

Echipamentul meu:

 

20170104_203645_1483558279647_zpsgsujelo

20170104_203751_1483558279306_zpsybplsp4

 

 

 

Antena pe care as vrea sa o folosesc :

 

camp11_zpsztnhbq4k.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Da, pentru Focus Sat poti folosi cu succes acea antena mica, tip camping, de 39 cm...superok

Dar numai pe Focus Sat functioneaza, pentru alte sisteme de televiziune iti trebuiesc antene cu diametrul mai mare...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Daniel P si Orange fucntioneaza pe antena mica biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gherman Radu
      de Gherman Radu
      Vand pentru cineva Antena Satelit Rulota Megasat Caravanman 85cm Professional GPS 2 utilizatori la pretul de 5000lei negociabil si suport de 4 biciclete marca Fiamma la pretul de 1400lei negociabil, au fost date jos de pe o rulota, suportul de biciclete a fost montat in partea din spate a rulotei.
      Multumesc











    • Halmagean Cristian
      de Halmagean Cristian
      Antena satelit manuala Maxview Precision folosita de 3-4 ori. O vand deoarece vreau sa fac upgrade la automata. Pret: 1200 ron
      Aparat aer conditionat Eurom AC2401 folosit de doua ori in concediu. Ambalat in cutia originala si complet. Il vand deoarece am scimbat rulota si cea noua are pe plafon AC.
      Pret 2300 ron






    • Florin Andrei
      de Florin Andrei
      De vânzare:
      TV led Orion full hd slim diag 56 cm 12V
      Cartela focus sat reîncarcabila
      Receiver Amiko micro hd se 12v
      Antena camping 38cm
      Lnb black ultra single hgln 4omm
      Sat finder Amiko.
      Cablu 15m.
      Se vand doar la set. 
      Preț 950 lei
       
       
       









    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?
      De asemenea, TV-ul are si tuner DVB-T2, precum si pe cel clasic, analogic. Avand in vedere slaba acoperire a transmisiei digitale in zonele deluroase/montane, mai este necesar sa dotez rulota si cu o antena pentru transmisie analogica/digitala terestra sau prind cu antena de satelit si principalele posturi romanesti (DIGI24, PRO TV si cam atat)?
       
      Multumesc frumos!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.