Sorin  Leitoiu

Achizitie TV, antena satelit , receiver

136 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie TV, antena satelit , receiver

Achizitie TV, antena satelit , receiver

Eusebiu Cretu

O antena  (65cm)  am  deja, o pastrez, voiam doar sa ma asigur ca in situatia in care achizitionez una pliabila nu o cumpar degeaba.

Multumesc pentru informatie.

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel P
în urmă cu 9 ore, Ursu Florin a scris:

@Daniel P si Orange fucntioneaza pe antena mica biggrin

Nu stiam de Orange...dar Dolce, Digi si Freesat sigur nu merg cu antena tip camping...;)

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Neatza,

La ce ai pus tu in poze, iti mai trebuie un alimentator de 12V pentru reciver.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Salut,

Sa inteleg ca daca achizitionez o minunatie d-asta', am rezolvat cu TV-ul in rulota?

Sistem Camping Focus HD

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ai inteles bine...;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Credeam ca-i mult, mult mai scump.

So: mi-am gasit cadou de ziua mea :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Mai scump nu, mai ieftin, da.../.;

Daca suni la Focus si achizitionezi receptorul si cartela de la ei, iar antena camping si lnb-ul din alta parte, iesi chiar mai ieftin cu vreo 100 lei...:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Multumesc de info.

Nu m-am interesat pana acum, deoarece am avut impresia ca-i extrem de scump.

Am sa procedez exact cum m-ai indrumat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Antena, LNB, cablu si mufe le poti comanda aici la pret bun...in plus ai avantajul ca le ridici personal si nu mai platesti transport, fiind din Bucuresti..../.;

Pentru cartela FocusSat va trebui sa suni la Focus si sa o achizitionezi impreuna cu receptorul si pachetul de programe...altfel nu-ti dau cartela...tamp

Bafta! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Nu stiu daca este vreo diferenta intre antene, dar aici pretul este chiar mai mic (se pare ca au magazin si in Bucucuresti) si pe mine ma bate gandul sa cumpar una.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-ar putea sa fie pretul fara TVA, dar oricum e OK.../.;

Nu e nici-o diferenta de calitate, o poti achizitiona de unde doresti...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Pentru mine este Ok, pentru faptul ca au magazin in TM.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Buna seara!

rog colegii sa ma ajute cu pareri avizate privind acest televizor

Dupa ce am citit mai multe rewiew-uri privind Sharp, Philips, LG, etc. de 22 inch, inclin catre acest model. Totusi pare ca are ceva probleme la citirea subtitrarii pe USB

Pretul ar fi de 670 lei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin
In ultima ora, Radu Ghita a scris:

Buna seara!

rog colegii sa ma ajute cu pareri avizate privind acest televizor

Dupa ce am citit mai multe rewiew-uri privind Sharp, Philips, LG, etc. de 22 inch, inclin catre acest model. Totusi pare ca are ceva probleme la citirea subtitrarii pe USB

Pretul ar fi de 670 lei

Salutare Radu , dacă tot vrei să cumperi TV caută unul sa meargă și pe 12 v , are unu pe Olx din Iași cu DVD incorporat !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Radu Ghita, nu inteleg de ce trebuie sa dai atatia bani pentru un televizor la rulota...:ascratch:

Eu mi-am luat din Metro acum 1 an acest televizor cu de toate pe el, de care sunt extrem de multumit si are si 5 ani garantie...superok

A fost si la oferta (400 lei parca :ascratch: ) si pentru rulota eu zic ca e excelent...Mai bine faci altceva cu diferenta de bani, parerea mea nay

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Daniel, merge la 12V???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Nu...dar nu m-a interesat aspectul asta din moment ce tin invertorul deschis cand ies off-camping...

Se gaseste si la 12V, Orion de exemplu, cam pe la 450 lei...:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Ciurea Sorin am vorbit cu cel de Iasi. M-a nedumerit faptul ca ref la un televizor despre care l=am intrebat ce consum are, mi-a raspuns ca 25 w iar in fotografia postata de el in cadrul anuntului se observa mentiunea privind consumul - 50 w. Apoi lipsesc foarte multe detalii legate de caracteristicile tehnice. Sincer nu prea ma incanta OLX.

@costica V. cele de pe OLX de la Iasi sunt si la 12 v

@Daniel P am cautat nu doar la Metro ci si la magazine online. Am comandat chiar in trei randuri si dupa cateva zile m-au sunat sa-mi spuna ca de fapt nu le au pe stoc si nici in stoc furnizor nu mai sunt! 

Ideall.ro - unul dintre magazine mi-a facut de doua ori figura asta.

 

Nu in ultimul rand, am vorbit cu un amic ce a lucrat vanzator la Flanco pana de curand. Indicatia lui a fost clara - Samsung.

Nu ma dau banii afara din casa, nici vreun nechibzuit nu sunt dar.... mai bine dau ceva in plus si cumpar un lucru care sa ma satisfaca.

Reiterez rugamintea: daca vreun coleg detine un astfel de televizor, il rog sa-mi spuna parerea lui!

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Radu eu am un Samsung la 220v si unul la 12v fără nume dar de aceea zic ar fi indicat sa iei TV la 12v pt că ai receptorul sat pe 12 v .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Ciurea Sorin, stii ca pun pret pe sfaturile primite de la tine dar, te rog sa-mi spui care-i diferenta de consum intre cele doua?

Samsung 22H5000 este creditat cu un consum maxim de 35 de W. Daca au consumuri apropiate nu-i de preferat unul cu calitate superioara?

Pe de alta parte consumul poate fi redus fie prin utilizarea rezonabila a nivelului de volum  sau prin mentinerea luminozitatii display-ului la un nivel normal.

 

In alta ordine de idei,   invertor tot imi trebuie pentru ca voi mai avea si alti consumatori la 230 v. Nu e cazul sa-i enumar aici. Asa ca n-ar fi o problema daca pentru unii  imi trebuie 12 iar pentru ceilalti  230 v.

Am vazut ca sunt destui colegi care au instalatia interioara a rulotei in sistem dual 12/230 v cu interconditionari. Cred ca data fiind capacitatea de transport de care voi dispune (stii la ce ma refer),   la iesiri n-o sa-mi lipseasca nici generatorul Kipor de 2, 5 Kw

 

Ma nemultumeste si ca esti nevoit sa-ti cumperi un televizor in "orb". Azi am fost la Selgros - ala pentru profesionisti biggrin

Aveau cei de la raionul cu televizoare o scarba in ei!!!  Cand l-am rugat pe unul sa-mi dea cartea tehnica a unui aparat, mi-a raspuns cu un dispret abia mascat ca nu are cartile tehnice ale aparatelor pentru ca sunt la "arhiva":ascratch:

Macar ca eram la televizoare, in gand desigur "i-am umplut frigiderul":lovitincap:

 

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

De ce nu incerci pe la Flanco, Altex, Carrefour, , , , au tot felul de televizoare, unele expuse, se pot vedea in functiune....si poti consulta si cartea tehnica fara probleme.

Nu te baza pe informatiile angajatilor, nu prea au habar.Eu am fost la Flanco cu stikul in buzunar sa probez cum se vad filmele fulhd si subtitrarile in romana, nu am avut probleme.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Bogdane, asta cu stickul in buzunar e chiar o ideee !:-)

 

Tot azi am fost si la Auchan. Am gasit doar astea doua de mai jos.

Philips-ul e facut in Polonia.

 

Maine ma duc la Metro, Carrefour si la Altexul de langa Gara de Vest

WP_20170107_15_02_06_Pro.jpg

WP_20170107_15_02_23_Pro.jpg

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

Nu ti bate capu unde sunt facute, LG in Ungaria, Samsung Cehia, Philips Polonia, chiar nu are importanta, ai garantie 2 ani .Important sa se vada bine si tu sa fi multumit de el.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

@Radu Ghita Philips-ul gasit de tine la 650lei, il gasesti pe ideall.ro la 550lei!! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

@Radu GhitaRadule în rulotă la TV stai seara la un film sau când e vreme urâtă dar în rest chef și voie bună , dacă te gândești și la un inverter să ști că ăla halește din baterie +consumatorii , cu kiporul merge Off dar nu stai cu bâzâituri toată ziua de aceea am optat pentru 12 v .Colegul @Eugen David a găsit Samsung la 12v trebuie sa-l întrebăm de unde și ce tip , altfel ne mai auzim la un telefon !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gherman Radu
      de Gherman Radu
      Vand pentru cineva Antena Satelit Rulota Megasat Caravanman 85cm Professional GPS 2 utilizatori la pretul de 5000lei negociabil si suport de 4 biciclete marca Fiamma la pretul de 1400lei negociabil, au fost date jos de pe o rulota, suportul de biciclete a fost montat in partea din spate a rulotei.
      Multumesc











    • Halmagean Cristian
      de Halmagean Cristian
      Antena satelit manuala Maxview Precision folosita de 3-4 ori. O vand deoarece vreau sa fac upgrade la automata. Pret: 1200 ron
      Aparat aer conditionat Eurom AC2401 folosit de doua ori in concediu. Ambalat in cutia originala si complet. Il vand deoarece am scimbat rulota si cea noua are pe plafon AC.
      Pret 2300 ron






    • Florin Andrei
      de Florin Andrei
      De vânzare:
      TV led Orion full hd slim diag 56 cm 12V
      Cartela focus sat reîncarcabila
      Receiver Amiko micro hd se 12v
      Antena camping 38cm
      Lnb black ultra single hgln 4omm
      Sat finder Amiko.
      Cablu 15m.
      Se vand doar la set. 
      Preț 950 lei
       
       
       









    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?
      De asemenea, TV-ul are si tuner DVB-T2, precum si pe cel clasic, analogic. Avand in vedere slaba acoperire a transmisiei digitale in zonele deluroase/montane, mai este necesar sa dotez rulota si cu o antena pentru transmisie analogica/digitala terestra sau prind cu antena de satelit si principalele posturi romanesti (DIGI24, PRO TV si cam atat)?
       
      Multumesc frumos!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.