Sorin  Leitoiu

Achizitie TV, antena satelit , receiver

136 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie TV, antena satelit , receiver

Achizitie TV, antena satelit , receiver

Sorin  Leitoiu

Fiind o perioada de , , acalmie " pe toate fronturile as dorii sa achizitionez un Tv cu tot ansamblul lui , respectiv antena si decodorul acesteia sau ce-mi trebuie pentru vizionare. Cu cat mai mici cu atat mai bine.

In principal televizorul sa aiba un ecran mediu 0-40cm diagonala , dar cu alimentare  la 12v, la fel si receptorul de canale.alimentarea o voi face pentru acestea  la o baterie gel separata de cealalta baterie care va alimenta ceilalti consumatori ai rulotei.

Am vazut tot felul de reclame dar parerea unui coleg este mai pertinenta si se bazeaza pe experinta.

Fac precizarea ca in zona unde voi folosii rulota nu am posibilitati de bransare la 220 v iluminatul si celelalte provenind numai de la baterie.

Pentru incarcarea acestora, am generator. Ma gandesc in primul rand la consumul aparatului tv si al decodorului, iluminatul fiind pe banda led nu este o problema pentru 8-10 zile consecutiv.

Astept propuneri.

Multumesc!

 

antena-satelit.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Popa

Salutare,

Erau in Metro la 299.9 lei, tv cu diagonala 39 cm cu alimentare direct de la priza de 12V. Calitate medie spre buna, format imagine 4:3 (parerea mea, nu vreau sa se supere nimeni)

Eu cochetez cu  un tv de 22"  ( LG 22MT47D-PZ  ), a fost in Altex la 615 lei, alimentare la 19V. Se potriveste exact cu alimentatorul laptopului meu care are alimentare si la 12V. Calitate foarte ok, format imagine 16:9 (parerea mea)

 

Pentru antena si reciver incearca in linkul acesta:

Sper sa-ti fie de folos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Savoiu

Salut, am gasit pe ebay un TV care pare sa fie in regula pentru rulota, in sensul ca este alimentat la 12v, are tuner dvb-t (se prind canalele digitale terestre) cat si tuner dvb-s pentru satelit (iti mai trebuie doar un CAM conax pt Focussat), cu alte cuvinte ai totul la un loc nu mai ai nevoie si de receiver separat. TV-ul despre care vorbesc il gasesti aici. Click pe eBay

Sa nu mai vorbesc de consum: doar 20W!!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Bun consum, numai ca este doar de 19", al meu de 22" scrie pe el, max 33w!

 L-am cumparat din Italia, binenteles la 12v!

Pretul 170 de euro! tamp

11774503_897073703679016_1600602198_n.jp11787205_897074417012278_690828518_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Salut Vali, esti sigur ca nu m-ai ai nevoie de receiver?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Savoiu

Foarte sigur. Iti trebuie doar un smart CAM care se introduce in televizor si in care pui cardul de focussat. Arata asa.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Asta cand esti cuplat acasa la cablu nu of la antena de satelit.?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Acum e mai greu de procurat cartela focus...am sunat la ei si nu-ți mai da cartela separat decât la pachet cu echipamentul pe care alegi sa-l închiriezi sau sa-l cumperi...tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumesc, o sa mai caut ...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On 14.12.2015 at 7:45, Fugulin Cristian a scris:

 sunt televizoare care au receiver de satelit incorborat. Cutati despre DVB-S. Nu mai trebuie sa bagi un receiver separat, cartela la intra in tv (cartela Focus, la restul sunt imprechiate!)

Oare modelul tv-ului  meu sa aiba incorporat receiverul?

Dar vad ca este DVB-T2 dupa cum scrie pe cutie!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Am inteles! Multumesc! hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Stimati Colegi,
Eu posed:
- televizor Akai Full HD LED, de 56cm diagonala alimentat de la 12V (cu 22W consum verificat de mine) direct sau prin alimentator de 230V Model PIF22 cumparat din Carefour cu pretul de 560RON; Am avut TV-ul de la Metro (Lustar) de 40 cm si nu este ceva deosebit. Este doar LCD cu un consum destul de mare la o luminozitate destul de mica. Il recomand doar pentru pret (de Black Friday a fost 199 RON);
- Receiver DVD-S2 alimentat direct la 12V sau prin alimentator de 230V model Amiko Micro HD SE cu pret 200 RON de aici: Receptor satelit Amiko
- antena de satelit aluminiu de 85 cm cu tija LNB detasabila (pentru transport) si monutura metalica la un pret 200 RON cumparata de aici: Antena satelit Gibertini
- LNB Single Monoblock 3º TripleFeed Inverto pentru 3 sateliti, Hotbird 13°E-Eutelsat 16°E-Astra 19°E cu pret de 110 RON de aici: LNB Single Monoblock 3º
- cartela TVR pentru Eutelsat (FreeSat) pret 59 RON + incarcare valabila 1 an la pretul de 99 RON (fara abonament) informatii depre programe aici: Televiziune digitala fara abonament
- Cabluri si mufe tip F, etc.
Antena o montez pe un trepied convertit dintr-un suport de reparat biciclete cumparat de la Lidl ceva ani in urma.
Pentru orice intrebare va stau la dispozitie.
 

antena.jpg

20151129_092648_s.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Deschid acest topic pentru a mă lămuri asupra unor detalii care pentru mine sunt forte importante. Am observat următorul fapt: cu cât încerc să aflu cât mai multe detalii despre televizoare/ televiziuni/ antene șamd, cu atât intru tot mai mult în ceață și totul devine din ce în ce mai neclar. Aș dori să subliniez ideea că acasă, în camera mea, nu am televizor. Nu sunt pasionat de televizor, dar vreau să am un televizor la rulotă. Știu că e o situație cam ciudată, dar, ....., asta e.
Menționez faptul că vreau să folosesc echipamentele (antena, televizorul, decodorul-dacă e cazul, atât acasă la priză, cât și pentru ieșri, la rulotă = 12 V). Am panou fotovoltaic, deci alimentarea cu curent la 12 V nu va fi o problemă.
Îi rog frumos pe colegii care au deja antene de satelit și televizoare pe 12 și 220 V să mă lămurească.
Ce îmi doresc eu, în mod concret:
1. TELEVIZOR pe 12 și 220 V, ecran: aprox. 22 inch. Ce îmi puteți recomanda? Unde găsesc acest model și la ce preț? din magazin, pentru a avea garanție la el. Vreau ca televizorul să aibă și DVB – S2 (adică să fie pregătit pentru recepția satelit). Ce părere aveți: este bine ca televizorul să aibă DVB – S2 - ul încorporat sau e mai bine să aibă unul separat? Am auzit și păreri de genul: ar fi mai bine să fie separat. Dați-mi păreri pro și contra. Pro: am un aparat mai puțin la categoria echipament. Contra: dacă se strică televizorul, pierd și acel cititor de cartele.

2. SMART CAM pentru DVB – S 2, la televizoarele care sunt prevăzute cu acest slot, așadar smart cam se potrivește de la orice televiziune sau firmă, la orice tip de televizor care e prevăzut cu așa ceva? Din câte am înțeles eu, acest slot/ smart cam este un cititor de carduri/ cartele. Practic, ar trebui să meargă pentru orice tip de cartelă, la orice televizor. Vă rog să mă lămuriți.

3. ANTENA (– din aluminiu?). Eu îmi doresc o antenă cât mai mică la diametru (38-40 cm). Aș dori să fie împachetată/ „împachetabilă” într-o valiză pentru a fi protejată. E bine dacă diametrul e așa mic? Ce îmi recomandați? Concret.

4. CE TIP DE MODEL, FIRMĂ, CARTELĂ DE TELEVIZIUNE îmi recomandați/ există pe piață? Eu aș vrea OBLIGATORIU ceva la liber. Pe oriunde am fost: Digi, Focus sat, Free sat, peste tot se face abonament, mai ieftin sau mai scump. Nu vreau abonament. Nici măcar pentru 5 luni. Recomandați-mi CONCRET un site de unde să pot cumpăra pentru o lună, servicii de televiziune, fără abonament, sau fără să mă trezesc abonat. Se mai poate întâmpla și așa.

5. Programele. Și aici, la acest subiect am o mulțime de nelămuriri. Se pot alege/ seta/ instala anumite programe și se poate renunța la cele care nu mă interesează, sau totul e la pachet? De exemplu: nu mă interesează sub nicio formă un program gen Taraf, dar aș vrea să am toate cele 10 programe Discovery (Science, Travel & Living, ID etc) în română. Ce programe germane se pot recepționa gratis? Pe soția mea o intresează RAI 1. Pe mine mă interesează programele franceze.

6. Internet. Cu acest sistem se poate avea și internet la rulotă?

Oare am pus întrebările cât se poate de clar? Nu lucrez în domeniul televiziunii, de aceea poate există în formulările mele elemente mai neclare. Sper totuși că m-am făcut înțeles.

Dacă mă puteți ajuta, vă rog să mă ajutați cu detalii concrete.
Vă mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Salut Florin,
Am sa incerc sa-ti raspund la intrebarile tale punctual:

1. Televizor cu alimentare pe 12V mai mare de 21inch si tuner  DVB-S2 NU gasesesti (eu nu am gasit). Eu am unul de 21inch, AKAI, Full HD, pret 650 ron la Carefour sau se poate gasi in mediul online. In acest caz ai nevoie de un receiver digital HD cu iesire HDMI. Recomand pentru rulota Amiko micro HD cu DVB-S2 cu suport cartela Conax, alimentat la 12V si 220V (il am si merge foarte bine). Receptor-satelit

 

2. Sunt Televizoare care au slot pentru SMART CAM pentru DVB – T/C (adica terestru sau cablu) nu S2 (adica satelit), precum este TV-ul pe care l-am enuntat mai sus. NU cred ca ai sa gasesti TV cu tuner DVB-S2 cu alimentare la 12V. NU am gasit eu pana acum. Poate o exista!

 

3. Pentru rulota recomand antena din aluminiu cu montura metalica (din motive de greutate si fiabilitate). In functie de ce tip de satelit doresti, poti sa te orientezi la o dimensiune. Ex: daca doresti FocuSat, poti merge cu antena de 40 (Kit pentru rulota trasportabil intr-o geanta); daca doresti FreeSat antena trebuie sa fie minim 80 (Eu am FreeSat pe o antena de aluminiu de 85, si-l recomand).

 

4. Aici  ce-ti doresti tu nu cred ca ai sa gasesti niciodata. Singura firma care nu are abonament este FreeSat, care foloseste o cartela reicarcabila valabila 1 an (dupa care se poate renincarca). Nu trebuie facut contract sau abonament. Costurile pe an sunt de 99 Ron. Trebuie cumparata cartela care costa 50 Ron (odata). Mai multe detalii gasesti aici: Televiziune-digitala-fara-abonament

 

5. Programele enuntate de tine nu sunt la liber sau pe o cartela FreeSat. Canalele sunt aici: Programe.

Poti sa-ti iei o antena de minim 80, un amiko micro HD receiver si ai in jur de 350 programe gratis (inclusiv RAI1) folosind satelitul EutelSat 16E (pe acest satelit functioneaza si FreeSat.

Pentru mai multe canale libere, trebuie sa folosesti un LNB triplu care receptioneaza semnal de pe 3 sateliti FARA sa reglezi antena! Satelitii sunt: Hotbird 13°E-Eutelsat 16°E-Astra 19°E. Mai multe detalii aici: Receptoare digitale

 

6. Internet nu ai decat cu abonament de la Orange, Vodafone, etc. EU am de la Orange un modem/route WIFI pe 4G.

 

O solutie foarte ieftina este RCS RDS, dar viteza si acoperirea sunt limitate.

Un sistem complet varianta scumpa (aprox. 1314 ron):
-TV AKAI 21 inch, LED Full HD, 16:9, alimentat 12V si 220V pret 650 ron;
- receiver satelit, Amiko micro HD alimentat 12V si 220V pret 200 ron;
- antena 85 aluminiu Gibertini pret 190 ron;
- LNB monobloc triplu pt 3 sateliti pret 110 ron;
- Cartela FreeSAT 1 an pret 149 ron;
- cablu coaxial si mufe tip F, 20 metrii pret 15 ron.

 

Un sistem complet varianta ieftina (aprox. 665 ron):
-TV Lustar 48cm, LCD - HD ready, 4:3, alimentat 12V si 220V pret 230 ron;
- receiver satelit, Amiko micro HD alimentat 12V si 220V pret 200 ron;
- antena 80 tabla fier pret 59 ron;
- LNB simplu 1 satelit pret 12 ron;
- Cartela FreeSAT 1 an pret 149 ron;
- cablu coaxial si mufe tip F, 20 metrii pret 15 ron.

Sistemul de fixare al antenei poate fi pe trepied sau pe rulota. Preturile difera.

Sper ca ti-am fost de folos.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Savoiu

Salut,

TV gasesti pe ebay (ex:  Reflexion LED 2471 ) sunt televizoare la 12V pana la 24inch cu DVB-S2. Iti mai trebuie cam-ul pentru el (ex: Modul CONAX - CAS7 SYNAPS) - trebuie sa fie cam pentru CONAX.

Un provider care iti poate oferi ce ai tu nevoie este Focus Sat iar un serviciu foarte bun este cel de reincarcare cartela (nu trebuie sa platesti luna de luna abonament). Pentru receptie este recomandata o antena offset de 65cm si un LNB 0.3dB.

Modificat de Vali Savoiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

@Vali Savoiu Sincer pe ebay nu am incercat. Am tot cautat ceva pe piata romaneasca din motive de garantie, etc. Multumesc frumos pentru informatie.
La Focusat nu mai este asa. M-am interesat personal acum 7 luni iar conditiile sunt urmatoarele:
- Nu poti sa cumperi cartela de la ei decat daca achizitionezi si receptorul cu care se va imperechea cartela;
- Daca nu doresti sa achizitionezi receptorul, poti sa il iei in custodie, si platesti 2 ani pachetul minim de televiziune.
Va rog sa va interesati deoarece conditiile s-au schimbat destul de mult.
Intr-adevar, cartela se poate incarca lunar cu orice pachet se doreste.
Succes.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Savoiu

Eu am mentionat Focus Sat ca si serviciu care este OK pt asa ceva, nu am discutat de conditii comerciale.

Serviciul de care spuneam inca exista doar ca esti conditionat de achizitionarea unui echipament complet de la ei (receptor, antena, lnb plus card) (395 lei) si ai 5 luni de abonament full, ulterior putand sa incarci cardul cand doresti si cu ce tip de pachet doresti.

Modificat de Vali Savoiu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

 :ascratch:    Dar Florin, tv-ul ce l-ai gasit tu nu-l consideri a fi ce-ti "ce trebuie"? 

Elstar

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion
4 hours ago, Vali Savoiu said:

Eu am mentionat Focus Sat ca si serviciu care este OK pt asa ceva, nu am discutat de conditii comerciale.

Serviciul de care spuneam inca exista doar ca esti conditionat de achizitionarea unui echipament complet de la ei (receptor, antena, lnb plus card) (395 lei) si ai 5 luni de abonament full, ulterior putand sa incarci cardul cand doresti si cu ce tip de pachet doresti.

Focus SAT reprezinta o optiune. Eu as prefera sa cumpar echipamentul. Stie cineva daca unul dintre receptoarele de satelit (din lista de mai jos) oferite spre cumparare sau custodie functioneaza pe 12V?
Pentru cine este interesat de oferta Focus Sat mai jos. Pentru obtiunea 2 trebuie sa aveti cartela activa minim 24 luni (gen abonament).

FocuSat receiver.jpg

Oferta Focusat.jpg

Modificat de Marinescu Ion

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ploiesteanu

 Kaon KSF-ES 270,  functioneaza la 12 volti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

@bogdan ploiesteanu Multumesc mult pentru informatie.hi

receptor kaon Focus Sat 2.jpg

Modificat de Marinescu Ion

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

V-am rugat de atatea ori sa folositi functia de "Cautare" din forum si sa nu mai deschideti alte si alte topicuri cu acelasi subiect.
Se pare ca vorbesc degeaba.


Pe semne ca inca nu ati constientizat faptul ca dupa voi sunt destui care vor sa intre , sa citeasca , se se informeze cu privire la oricare dintre aspectele  vietii de rulotist si cu cat sunt mai imprastiate informatiile cu atat o sa fie "mai in ceata". 
Nu vreti sub nici o forma sa pastrati o structura a forumului , si chiar nu va inteleg "apucaturile" astea, cum nu inteleg "derapajele" in off-topic prezente mai peste tot.tamp
Atunci cand va sunt mutate postarile va suparati , cum dealtfel va suparati si cand sunteti avertizati vis-a-vis de incalcarile regulamentului. 
Daca a fost deschis un topic de catre colegul @Sorin Leitoiu in care scrie CLAR :".... as dori sa achizitionez un TV cu tot ansamblul lui, respectiv antena si decodorul acesteia ", la ce este bun un alt popic "Televizor/antena/satelit" ?

Tot ceea ce ati scris pana acum va fi mutat la topicul amintit , fie ca va place sau nu , fie ca va suparati sau nu.
Aceeasi soarta o vor avea TOATE TOPICURILE DUPLICAT.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

@Adrian V. multumesc frumos pentru intelegere si iertare!hi
La prima iesire dau un J&B (asta ca mita)biggrin.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gigi Borteanu

Buna seara.
Am achizitionat un TV ORION de la Auchan ; nu toate magazinele detin asa ceva. Eu l-am gasit la Auchan Militari!
Este LCD SLIM, HD READY, DVBT mpeg4, DBB C, mpeg4, tdt, hdmi, USB player multimedia, nican stereo digital, MKV H 264, earphone, pvr, CI+ diagonala 39 cm dar are un consum de numai 20w, 12, 24, 220 v.
Altceva mai bun nu am gasit si pentru 50 lei au facut si garantie extinsa de cinci ani.

Am uitat ce era mai important. Pretul! 450 lei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gherman Radu
      de Gherman Radu
      Vand pentru cineva Antena Satelit Rulota Megasat Caravanman 85cm Professional GPS 2 utilizatori la pretul de 5000lei negociabil si suport de 4 biciclete marca Fiamma la pretul de 1400lei negociabil, au fost date jos de pe o rulota, suportul de biciclete a fost montat in partea din spate a rulotei.
      Multumesc











    • Halmagean Cristian
      de Halmagean Cristian
      Antena satelit manuala Maxview Precision folosita de 3-4 ori. O vand deoarece vreau sa fac upgrade la automata. Pret: 1200 ron
      Aparat aer conditionat Eurom AC2401 folosit de doua ori in concediu. Ambalat in cutia originala si complet. Il vand deoarece am scimbat rulota si cea noua are pe plafon AC.
      Pret 2300 ron






    • Florin Andrei
      de Florin Andrei
      De vânzare:
      TV led Orion full hd slim diag 56 cm 12V
      Cartela focus sat reîncarcabila
      Receiver Amiko micro hd se 12v
      Antena camping 38cm
      Lnb black ultra single hgln 4omm
      Sat finder Amiko.
      Cablu 15m.
      Se vand doar la set. 
      Preț 950 lei
       
       
       









    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?
      De asemenea, TV-ul are si tuner DVB-T2, precum si pe cel clasic, analogic. Avand in vedere slaba acoperire a transmisiei digitale in zonele deluroase/montane, mai este necesar sa dotez rulota si cu o antena pentru transmisie analogica/digitala terestra sau prind cu antena de satelit si principalele posturi romanesti (DIGI24, PRO TV si cam atat)?
       
      Multumesc frumos!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.