Sorin  Leitoiu

Achizitie TV, antena satelit , receiver

136 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie TV, antena satelit , receiver

Achizitie TV, antena satelit , receiver

Sorin  Leitoiu
On 1/13/2016 at 5:45, Adrian V. a scris:

V-am rugat de atatea ori sa folositi functia de "Cautare" din forum si sa nu mai deschideti alte si alte topicuri cu acelasi subiect.
Se pare ca vorbesc degeaba.
Un topic despre televizoare era deschis aici : 


Pe semne ca inca nu ati constientizat faptul ca dupa voi sunt destui care vor sa intre , sa citeasca , se se informeze cu privire la oricare dintre aspectele  vietii de rulotist si cu cat sunt mai imprastiate informatiile cu atat o sa fie "mai in ceata". 
Nu vreti sub nici o forma sa pastrati o structura a forumului , si chiar nu va inteleg "apucaturile" astea, cum nu inteleg "derapajele" in off-topic prezente mai peste tot.tamp
Atunci cand va sunt mutate postarile va suparati , cum dealtfel va suparati si cand sunteti avertizati vis-a-vis de incalcarile regulamentului. 
Daca a fost deschis un topic de catre colegul @Sorin Leitoiu in care scrie CLAR :".... as dori sa achizitionez un TV cu tot ansamblul lui, respectiv antena si decodorul acesteia ", la ce este bun un alt popic "Televizor/antena/satelit" ?

Tot ceea ce ati scris pana acum va fi mutat la topicul amintit , fie ca va place sau nu , fie ca va suparati sau nu.
Aceeasi soarta o vor avea TOATE TOPICURILE DUPLICAT.

Sa inteleg ca eu sunt cel tras de urechi ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

Nuuuuuu, @Sorin Leitoiu, eu sunt cel vizat. Eu. Nu găsesc niciodată un loc potrivit unde să postez. Tot fac prostii. De aceea iau bobârnace. Dar nu mă supăr. Cer scuze pentru încurcături. @Adrian V., sper să mă revanșez vreodată, stând la o sticlă de J&B. ;). Ce zici @Marinescu Ion;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Onorabili colegi,

Vă mulțumesc în primul rând pentru amabilitatea cu care ați răspuns întrebărilor mele. Ca urmare a continuării „cercetării” mele în ceea ce privește televiziunea, atât acasă, cât și la rulotă, am mai descoperit o variantă.
Eu sunt client RDS-RCS. Sunt foarte mulțumit atât de serviciile pe care oferă, cât și de prețul abonamentului. Plătesc lunar 72 de roni și primesc următoarele: televiziune analogică, internet fix, telefon fix și internet mobil (cartela de la modemul mobil o folosesc la telefonul dual sim-am internet nelimitat!!!), mai exact: am 3 servicii + unul gratis-internetul mobil.
Vă rog frumos să-mi răspundeți în continuare la următoarele nelămuriri:
Televizorul meu cel nou (LG - 32 ”) are DVB – S 2.
T/C/ - nu știu sigur.
Am întrebat la Digi și am posibilitatea de a instala o Digi Smart Cam, o primesc gratuit, trebuie doar să plătesc 4 roni în plus pentru a trece de la televiziunea analogică la cea digitală.
În aceste condiții, apar (și) mai multe variante (pe lângâ multe altele existente).
Dar acum, în primă fază, aș dori să mă lămuriți în următoarele privințe, legat de operatorul Digi:

Situația 1:
Dacă iau cartela de la Digi + Cam - ul, tot de la ei, pot folosi o antenă de la orice firmă pentru a recepționa programele TV, la rulotă? Sau îmi trebuie antenă satelit + LNB, tot de la ei? În ce condiții se poate procura? Plătesc în plus la abonament?

Situația 2:
Chiar dacă am la televizorul de acasă DVB – S2, credeți că ar fi mai bine totuși să iau în loc de Cam un Decodor Digital Hd (cel puțin din punctul de vedere al calității)? Aceste decodoare de la Digi sunt (atenție!!!) la 12 V. Deci aș putea să-l folosesc și la rulotă, la un alt televizor. Televizorul despre care v-am vorbit până acum aș vrea totuși să-l folosesc doar în casă; la rulotă vreau să am unul mai mic, doar pt rulotă, pe 12 V ( 12 V obligatoriu pentru că nu aș dori să utilizez invertor). Televizorul pe 12 V încă nu-l am, iar unul cu DVB – S2 am văzut că e destul de scump.

La Cam-ul de la Digi se pot folosi și cartele de la alte firme (Focus sat, Free sat)?



Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Savoiu

CAM-ul de le Digi este numai pentru DVB-C (adica tv digitala prin cablu) este sistem nagra 3 care este vechiul sistem de criptare. Pentru DVB-S (satelit) ei folosesc nagra 4 si nu au cam-uri, dau in custodie sau vand echipamente imperechiate cu cardurile. CIne are DVB-S de la Digi poate folosi echipamentul de acsa: recpetorul si cardul.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Aș mai avea nevoie de câteva lămuriri.
1. Ce este sau pentru ce este aparatul din pozele de mai jos?
Vă întreb pentru că vreau să știu; nu de alta, dar să nu fie un aparat de făcut bere și, gândiți-vă câtă bere aș fi putut să beau din aprilie, de când am luat rulota și până acum.   :laughing:
2. Cine are un astfel de televizor? Merită 430 roni? Ce puteți să-mi spuneți de bine sau de rău?
Dacă știți unde pot găsi televizoare pe 12 V FIX (și eventual 220), vă rog să mă anunțați. Dacă ar avea o diagonală mai mare de 41 cm, ar fi mai bine.
 

IMG_20160118_171720.jpg

IMG_20160118_171702.jpg

IMG_20160116_114640.jpg

IMG_20160116_114707.jpg

IMG_20160116_114729.jpg

IMG_20160116_114910.jpg

IMG_20160116_114925.jpg

IMG_20160116_114948.jpg

IMG_20160116_115009.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@Fugulin Cristian, să înțeleg că e un transformator de la 220 la 12 V?
Colegii care aveți televizoare pe 12 V, dați-mi și mie vă rog un pont: de unde le-ați luat, la ce preț? Ceea ce am văzut până acum, parcă nu prea e pe gustul meu.
Aștept cu nerăbdare să văd ce variante îmi sugerați.
Mulțumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Asa cum a spus si colegul @Fugulin Cristian, primul aparat prezentat este un alimentator ce are posibilitatea incarcarii bateriilor de acumulatori Pb-acid sulfuric de 12v. Vazand tranzistorul KD603 (fabr. Cehoslovacia) trag concluzia ca este stabilizat, posibil si cu limitare de curent functie de tensiunea la borne (mai putin probabil cu decuplare automata, intrucat nu vad nici macar un beculet care sa semnalizeze acest lucru).

Al doilea aparat este un amplificator de semnal radio (UIF - CCIR) - TV banda larga (cuprinde si CATV) cu castig maxim mediu de 20db, amplificare reglabila prin variatia tensiunii de alimentare. Aparatul este ceva destul de rudimentar asemanator cu chinezismele ce se vand la noi la tarabe. Se poate folosi si in casa numai daca semnalul de la cablu este slab (se conecteaza la intrarea cablului in locuinta, nu langa televizor); se mai amelioreaza putin.

Cat priveste un aparat TV, este necesar a functiona numai pe 12v DC (intotdeauna se vinde si cu alimentatorul in comutatie la 220v AC). Daca cel din poza este la 12v, avand in vedere si pretul, mi se pare tentant. Intr-o rulota nu ai nevoie de un ecran mai mare de 16". Am vazut televizoare la 12v DC (au inceput sa apara mai multe in magazine), spre exemplu un Samsung alb (diagonala vreo 26") la pret de 1100 lei. Acum, depinde cat esti dispus sa investesti...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Tocmai am cumparat Orion t22 de la Carrefour. Apropo tocmai s-a ieftinit, este 600 lei si deja incep intrebarile.
El merge pe 12 v, am primit incarcator cu transformator de la 220 la 12. Bun, dar eu cum alimentez de la baterie acum?
Asta o data.

Doi: am rulota dotata cu suport telescopic pentru antena.

Acum cumpar antena si o pun pe suport ?
Merg cu antena sus sau trebuie montata si demontata de cate ori campez?
Asta inseamna sa imi iau scara dupa mine si nu ma coafeaza.

Trei: ce trebuie sa mai cumpar ca sa am tv in rulota, eventual cu link-uri directe la magazine, si daca se mai si ofera cineva din Bucuresti sa imi arate si cum sa le folosesc umblu la beci.

Multumesc, o seara buna.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

@adrian n., pune numărul de telefon la semnătură sau trimite-mi-l prin mesaj personal. Te pot eu lămuri foarte bine la unele întrebări.

Am deja câteva luni bune de când tot deranjez colegii cu tot felul de întrebări și de când citesc pe forumuri zi și noapte despre televiziunea la rulotă. Am acum răspunsuri cam la toate întrebările. Rămâne să mai realizez și practic ceea ce mi-am propus la nivel teoretic. 

Adică să mai cumpăr reciever, antena cu trepied,  să le reglez și să privesc la televizor. Echipamentul pe care-l voi avea îl voi folosi și acasă și la rulotă.
Mulțumesc tuturor colegilor care mi-au răspuns cu atâta răbdare și claritate la toate întrebările și nelămuririle mele.
Vă respect, dragi colegi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

@adrian n., daca citesti de la inceput acest topic vei gasi tot ce te intereseaza. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

@adrian n., suntem vecini (vezi profilul), iar jobul meu are o stransa legatura cu receptia prin satelit si nu numai. :) Suna-ma si stabilim o zi in care sa-ti fac o vizita ca sa te ajut.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Salut @Cristian Ionita , Daca zici ca te pricepi zi-mi si mie cum sa fac sa folosesc doua televizoare cu o cartela focus sat.

Modificat de Radu B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Nu pot sa-ti dau un asemenea sfat. Prietenii stiu de ce... :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Umbla in dreapta jos la "optiuni de afisare a semnaturii" si vei vedea si "subsolul" cu telefonul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut, are cineva de vanzare un brat Shapeg  (poza) pentru antena Kathrein BAS 60?

Multumesc!

Shapeg.jpg.175f553f8ddc2d1d268023c01b1d7

Shapeg 1.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Multumesc de pont!@Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Am rezolvat cu Roxana de la Exis. Nu il au in portofoliu dar au cautat si mi l-au ofertat la un super pret (initial am crezut ca este second hand la pretul ala, dar nu , este nou nout).

Astept cu nerabdare instalarea noi mele antene si receiver  Kathrein. Seara buna!

Kathrein_manuell.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Televizorul este pentru copii superok  Intalnirea cu prietenii la foc de tabara si o tuica fiarta este de neinlocuit .hiSeara buna!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Silviu Pascu, ai facut o treaba buna. Depinde acum si ce vrei sa receptionezi cu ea. Este cam la limita... Ca rulotist o vei folosi foarte rar, de regula seara sau cand ploua. :) Tu vei iesi un pic din tipar pentru ca ai copii. Oferta producatorului este mult mai mare si am sa atasez in acest sens un link catre un fisier PDF. Are 9 MB si site-ul nostru nu permite sa atasez mai mult de 0, 9 MB... :( Sper sa nu supar moderatorii. biggrin

kathrein-Camping & Caravan

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Asa-i @Cristian Ionita .
Nu inteleg totusi ce inseamna "cam la limita". Acum folosesc un receiver 12 V de la Romtelecon si o antena cu diametru de 80 cm.Sunt multumit de configuratie dar sunt deja la a 3- a antena. Nu stiu cum reusesc dar cand o demontez si o pun in rulota ba calc pe LNB si sparg suportul pe care este prins, ba ii schimb pozitia lui ...si de aici incepe circul biggrin .

De aceea am facut un up-grade cu o antena, receiver si  brat articulat Kathrein. Acum caut satelitul  din interior-ul rulotei , LNB incastrat in antena, fara sat finder........ desii te cauti prin buzunare de 400 de euro. 

Modificat de Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Mi se pare forte scumpa pentru cat timp o folosesti si nu cred ca este la fel de eficienta ca cea de 80-90-100 cm. A ta cand este inorat sa ai ceva pomi pe directia ei sau ploua nu o sa vezi nimic la tv, pacat de cei 400 de euro dati pe ea.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Onorabili colegi,

Vă anunț cu bucurie că luni vine băiatul (e un tip de încredere) care se ocupă cu televiziunea prin satelit și-mi montează toată instalația la casă și pentru rulotă. Puteam opta între Focus Sat și Free Sat. Am optat pentru Free Sat. Aici singurul dezavantaj pentru mine este că Free Sat-ul necesită o antenă cu un diametru minim de 80 cm. Serviciile de la Free Sat costă 99 ron pe an, am 40 de posturi. Pentru mine e suficient.
Am acasă o antenă veche de la Romtelecom, de 80 cm. Această antenă o voi folosi la rulotă. Am și demontat-o de la colțul casei. Luni voi învăța cum să o orientez și să o folosesc la rulotă. 
Pentru acasă voi monta o antenă cu 3-4 LNB-uri - pentru mai mulți sateliți, la o antenă de 90 cm diametru. Antena de acasă rămâne fixă. Restul echipamentului va pendula între rulotă și acasă. Vi se pare o idee bună? Băiatul respectiv e foarte de treabă și va face totul cum doresc eu. Aveți idei, e bine ce fac?
După cum știți, am deja televizor pe 12 și 220 V. Recieverul va fi tot pe 12 și 220 V (merge pe vreo 3 sisteme: Conax, Viasat și încă unul - nu mai știu denumirea).
La ce aspecte trebuie să mai fiu atent?
AȘTEPT SFATURI. VĂ ROG SĂ - MI DAȚI SFATURI. LA CE SĂ FIU ATENT? CE SĂ CER CONCRET? Am împrumutat bani ca să rezolv cu televiziunea și acasă, și la rulotă. De aceea vreau să iasă treaba bună.
Vă mulțumesc sincer pentru sfaturi și le aștept cu nerăbdare.

Modificat de Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

@MIHAI DURA, prietenul meu din Ploiesti , Marius, are o antena de 50 cm in diametru(made in Germany ce-i drept) si crede-ma ca face glume pe seama noastra de fiecare data. Prinde satelitul cat ai zice peste si calitate semnal peste 80%. Nu cred ca o antena Kathrein(lider in constructia de antene) nu va face fata cu brio.

Pretul este compus din receiver Kathrein 12V, brat reglabil pe inaltime si elevatie din interior Shapeg si antena Kathrein. Suntem prea saraci sa ne cumparam lucruri ieftine.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Silviu - @Silviu Pascu, spne-mi și mie părerea ta despre ceea ce am scris eu puțin mai devreme. Mulțumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

@Florin Smolnicki pentru mine lucrurile sunt simple.

Lasa-i pe profesionisti sa-si  faca treaba. Tehnicianul iti va regla elevatia si gradul de inclinare al LNB-ului  si te va ghida (ar fi bine sa-ti notezi ) catre acel  punct cardinal unde trebuie sa orientezi antena. Nu ma consider un mini-tehnicus, dar atunci cand iesi in natura cu prietenii timpul se scurge  muuuult mai repede. Nu-l irosi cu reglatul antenei. Crede-ma,  o sotie si copii nemultumiti de lipsa semnalului TV nu-ti doresti biggrin.

Sfaturi? Cablu de antena si LNB-ul de calitate,  o busola, si pe viitor gandeste-te si la un trepied in cazul in care campezi sub copaci. Actualmente eu am o teava de aluminiu inalta de 2m ce o fixez in locul rotii de gidaj, suficient de inalta sa prinda satelitul si peste rulota daca este cazul. 

Spor!

Modificat de Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gherman Radu
      de Gherman Radu
      Vand pentru cineva Antena Satelit Rulota Megasat Caravanman 85cm Professional GPS 2 utilizatori la pretul de 5000lei negociabil si suport de 4 biciclete marca Fiamma la pretul de 1400lei negociabil, au fost date jos de pe o rulota, suportul de biciclete a fost montat in partea din spate a rulotei.
      Multumesc











    • Halmagean Cristian
      de Halmagean Cristian
      Antena satelit manuala Maxview Precision folosita de 3-4 ori. O vand deoarece vreau sa fac upgrade la automata. Pret: 1200 ron
      Aparat aer conditionat Eurom AC2401 folosit de doua ori in concediu. Ambalat in cutia originala si complet. Il vand deoarece am scimbat rulota si cea noua are pe plafon AC.
      Pret 2300 ron






    • Florin Andrei
      de Florin Andrei
      De vânzare:
      TV led Orion full hd slim diag 56 cm 12V
      Cartela focus sat reîncarcabila
      Receiver Amiko micro hd se 12v
      Antena camping 38cm
      Lnb black ultra single hgln 4omm
      Sat finder Amiko.
      Cablu 15m.
      Se vand doar la set. 
      Preț 950 lei
       
       
       









    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      Am o nelamurire. Am un TV cu tuner DVB-S2 si intrare dedicata pentru acesta. Este suficient sa am o antena parabolica si un LNB pentru a receptiona programe TV transmise prin satelit?
      De asemenea, TV-ul are si tuner DVB-T2, precum si pe cel clasic, analogic. Avand in vedere slaba acoperire a transmisiei digitale in zonele deluroase/montane, mai este necesar sa dotez rulota si cu o antena pentru transmisie analogica/digitala terestra sau prind cu antena de satelit si principalele posturi romanesti (DIGI24, PRO TV si cam atat)?
       
      Multumesc frumos!
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.