Viorel C.

Intalnirea Nationala Forum Rulote 2016

234 postări în acest subiect de discuţie despre Intalnirea Nationala Forum Rulote 2016

Intalnirea Nationala Forum Rulote 2016

Andrei Urucu

Inscrieri pentru ce @Vlad .S?

Pentru participare trebuie sa iei legatura cu @Marian C, iar pentru organizare poti sa scrii aici, daca vrei sa te implici in ceva, sau daca ai vreo sugestie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vlad .S

Ok.Multumesc frumos!

hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salutare la toata lumea,

Eu propun sa impartim participantii in trei grupe

- "piticii" - copilasii pana in 6-7 ani

- "pionierii" - pana in 12-13ani

- "cei cu buletin" - restul participantilor 

 

Asadar as propune cateva concursuri pe grupe de varsta.

La Pitici

- concurs de alergat 30-40m

- concurs de facut (pe masa) castele din pahare de plastic sau carti

- concurs de aruncat discul

 

La Pionieri

- concurs de alergat 100m

- concurs de tras franghia

- concurs de facut "duble" cu mingea

 

Pentru Cei cu buletin

- concurs de alergare 50m in doi. Cei doi parteneri de alergare vor avea legat unul dintre picioare de piciorul partenerului. Tot asa se poate: concurs de sutat la poarta in aceleasi conditii: piciorul unuia legat de piciorul celuilalt. (se poate si un adult cu un copil, sau doi adulti)

- concurs de carat un pahar mare de apa pe cap, fara ajutorul mainilor

- concurs de baut bere viteza si cantitate (exclusiv pentru adulti :) )

 

Sper sa fie ceva pe placul vostru...

 

Daca este nevoie de listare alb/negru pot ajuta cu aceasta operatiune, pana in 00-600 pagini.

 

500-600 pagini

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Dragi colegi, vin și eu cu o dorință. Aș vrea să țineți cont de ceea ce intenționez să fac. 

Voi veni cu familia, am doi copii-de care sunt mândru f;'. Am vrut să renunț la această întâlnire, dar doi colegi m-au făcut să particip totuși la această întâlnire.

Este vorba de @Adrian V. și @Ciprian Rosca. Iertare pentru că nu am știut pe cine să scriu primul! Să zicem că am trecut numele, în ordine alfabetică. Dacă acești oameni minunați nu ar fi vorbit cu mine, nu aș mai fi venit. Mă înclin în fața lor. 

Cu cei doi copii ai mei,  visez de mult timp să traversez Transfăgărășanul. 

NU DORESC SĂ ÎNȚELEGEȚI CĂ IGNOR PROGRAMUL VOSTRU.

Vreau să mă întâlnesc cu cât mai mulți colegi, să vă cunosc, să vorbim, să vă îmbrățișez. Dar vreau să vizitez și zona. Voi participa la masa festivă. Sunt alături de voi. Singura mea dorință rămâne aceasta: vizitarea împrejurimilor.

Cred că vor fi și alți colegi care vor dori să aibă un program pe care ei, personal, și-l vor alege. 

Cu respect,

Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ca sa nu mai fiu acuzat de colegul @lungu marin si de altii ca incercam sa le confiscam efortul si meritele lor in vederea organizarii intalnirii, asa cum a facut-o aici, eu personal am considerat de cuviinta ca ar fi mai bine sa ma retrag si sa-i las sa-si duca proiectul pana la capat...

Asta am crezut de la inceput, ca ar fi fair-play si de bun simt sa nu ne amestecam, dar am fost acuzati de neimplicare...Daca am stat deoparte, iar n-a fost bine, ca am fost acuzati de confiscarea meritelor si eforturilor altora...

Asa ca mai bine, duceti fratilor treaba la care v-ati angrenat pana la capat, ca pe mine unul nu ma mai intereseaza altceva decat ce spunea colegul @Florin Smolnicki  mai sus, sa vizitez imprejurimile, sa cunosc cat mai multi colegi, sa schimbam impresii, sa legam noi prietenii si sa ciocnim impreuna un pahar...

Consider ca pana la urma asta e si scopul principal al intalnirii, iar pentru cei ce au alte propuneri de activitati, concursuri, etc. va rog sa luati legatura cu cei ce si-au asumat organizarea intalnirii...

Cred ca asa e cel mai corect... va multumesc si va doresc o zi buna! hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristina D.

Buna ziua dragi colegi,

 

Referitor la intalnirea din luna mai doresc sa va comunic ca voi aduce si eu diverse lucruri pentru copii cum ar fi: pixuri, brelocuri, markere, carnetele gen post-it, carnetele cu suport magnetic de prins pe frigider, inimioare cu tricolorul Romaniei, etc. O sa incerc ( dar nu garantez) sa obtin mai multe produse pentru copii dar si pentru noi cei " mari".

 

Suplimentar va comunic ca eu voi ajunge de joi 19 mai 2016 la locatie Fantanita Craiesei impreuna cu sotul meu si va pot ajuta la partea de organizare dar sper sa nu lezez pe cineva. Pentru noi este a doua oara cand iesim alaturi de voi, prima data am iesit in data de 5 Martie 2016, ne-a placut si ne-am dorit sa iesim alaturi de voi si la intalnirea din mai 2016. Cred ca vom reusi impreuna sa avem o sedere cat mai placuta si relaxanta. Va multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumim pentru tot @Cristina D., abia astept  sa ne revedem! /.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Nu vreau sa fiu rautacios si nici inteles gresit insa doresc ca staful sau conducere-patron sa aloce ceva pentru concursuri...Ar fi frumos ceva de genul cupe sau medalii pentru concursuri...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu
On 20.04.2016 at 11:48, lungu marin a scris:

Asa cum am promis ma voi ocupa de concursul cauta comori dar voi avea nevoie de doi colegi sa faca parte din juriu.Premiile le va suporta Ciprian Rosca de la Barlad asa cum a promis la fel si diplomele.

Poate se ofera cineva si cu niste cupe, etc.

Modificat de Cornel Mihailescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Diploma este diploma insa medalie sau cupa este altceva..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian C

 

 

In acest  moment stam cam asa :

PARTICIPANTI 119

ADULTI 82

COPII 37               

BEBEI 4

unde mai sunt 5 persoane care trebuie sa raspunda la PMul meu .

La concursuri este o participare redusa dar mizez pe faptul ca se vor inscrie mai multi, la fata locului.Ceea ce nu este foarte bine pentru ca nu stim ce premii sa pregatim.

TABLE 3

RUMMY 5

SAH 2

PESCUIT 9   

 

Mai am o propunere :organizarea in seara mesei festive a unei TOMBOLE......singura conditie pentru a participa este aducerea unui obiect din rulota de preferat nou sau putin folosit (o lanterna, un termometru etc) .   

Toate obiectele se vor numerota si se vor trage biletele.

 

 

PS.Cei ce doresc sa supravegheze anumite concursuri sunt rugati sa dea un PM, sa stabilim detalii.                                                                        

       

 

Modificat de Daniel-P

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu
On 20 April 2016 at 5:45, Andrei Urucu a scris:

nou

 inca in asteptare de voluntari .....chiar nu-si doreste nimeni sa se implice ..? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Popa

Salutare,

 

Sunt unul din cei 5 participanti la RUMMY care au optat pana acum si care o sa fiu prezent cu un set complet de RUMMY.

In cazul in care nu se ocupa nimeni de organizarea pentru acest joc as fi bucuros sa ma ocup eu.

 

Este mai distractiva si complexa versiunea de joc etalat. Vom stabilii de comun acord ce versiune de joc o sa aplicam pentru concurs.

 

Regulile de baza ale jocului (varianta de joc pe tabla sau etalat) sunt disponibile si destul de bine descrise pe Reguli Rummy Romanesc

 

Modul de organizare al concursului eu il vad in felul urmator:

 

Jocul poate fi jucat in mai multe grupe de jucatori, fiecare grupa avand 3 sau 4 jucatori simultan. (in functie de numarul total de inscrisi).

  1. Se va crea o tombola cu biletele numerotate (variabil in functie de numarul persoanelor inscrise) pentru a putea stabili grupele de jucatori.
  2. Dupa stabilirea grupelor de jucatori, jocul poate incepe sa se desfasoare simultan la numarul de mese echivalent cu numarul de grupe stabilite.
  3. Se va stabili un punctaj target/maxim care va putea fi atins dupa mai multe runde de joc al fiecarei grupe.
  4. In momentul in care un jucator din grupa alocata lui, a atins sau depasit punctajul target, se va declara castigatorul grupei.
  5. Toti castigatorii grupelor se vor unii la masa finala si vor repeta jocul pana la atingerea sau depasirea punctajului target.
  6. Jucatorul castigator va fi campionul competitiei.

Pot exista doua tipuri de diplome:

  1. castigator de grupa
  2. campion

Momentan este doar o idee iar in cazul in care se va concretiza putem sa o detaliam mai mult de atat. De asemenea cred ca ar fi potrivit sa deschidem un topic dedicat pentru jocuri/reguli/etc... sau individual pentru fiecare joc in ideea de a nu umple topicul intalnirii cu posturi relevante jocurilor.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Neata

Rog colegii care au si binevoiesc sa aduca: table sah, rummy, carti, poate si un darts, astfel incat sa putem organiza aceste concursuri. Eu voi aduce table si cateva seturi de carti de poker.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Popa
7 minutes ago, Cristian Popa said:

Neata

Rog colegii care au si binevoiesc sa aduca: table sah, rummy, carti, poate si un darts, astfel incat sa putem organiza aceste concursuri. Eu voi aduce table si cateva seturi de carti de poker.

 

Eu aduc un set de rummy + o tabla de sah

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius George

Eu aduc un set rummy+ table.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

Stiti cumva daca au masa de tenis la Fantanita ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
în urmă cu 19 ore, MARIUSGEORGE a scris:

Nu vreau sa fiu rautacios si nici inteles gresit insa doresc ca staful sau conducere-patron sa aloce ceva pentru concursuri...Ar fi frumos ceva de genul cupe sau medalii pentru concursuri...

La care patron faci referire?

Te rog sa fi mai explicit.

:-)

 

Rog pe @Ciprian Rosca sa scrie in ce constau premiile oferite de catre el si daca este nevoie sa suportam si noi din cheltuieli.

Nu doresc ca cineva sa suporte din bugetul propriu o anumita suma.

 

Referitor la tombola propusa de @Marian C si despre care am discutat si telefonic, consider ca va da o oarecare atractie petrecerii de sambata seara.

 

Si ca sa raspund multora care isi pun intrebari referitoare la prezenta mea, trebuie sa scriu ca voi fi prezent la intalnire, din dupa-amiaza de sambata, pana duminica dimineata, cand se va sfarsi masa festiva.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian C
în urmă cu 19 ore, Marian Popa a scris:

Stiti cumva daca au masa de tenis la Fantanita ?

 

Din cate stiu eu nu exista ..dar o sa dau un telefon sa aflu .

 

în urmă cu 14 ore, lungu marin a scris:

Ma inscriu si eu la table si sah daca nu se tin in acelasi timp daca nu numai table.

Gata nea Marine ..esti trecut pe lista :))

 

 

Concursul de rummy are deja doi responsabili  si anume  @andrei123 si @Cristina D..

Pe aceasta cale le multumesc pentru implicare!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

Am sunat eu la Fantanita ...nu au masa de tenis tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Popa

Toti cei care doresc sa participe in concursul de RUMMY, va rog sa contacteze in privat pe mine @andrei123 sau pe @Cristina D.. Astfel va putem adauga in conversatia dedicata concursului de RUMMY. Acolo vom detalia regulamentul, valorile punctajului si tot ce tine de organizarea acestui joc. La intalnire, fiecare membru inscris la concursul de RUMMY va primii o foaie cu tot ce tine de desfasurarea acestei competitii. O Duminica frumoasa tuturor!

Modificat de andrei123

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@Viorel, din pacate nu vom ajunge la intalnire. Te rog ca banii de avans sa-i folosesti la premii pentru copii. Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Am sa discut cu @Marian C despre aceasta problema.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ioan Radulescu

Salut, vreau și eu sa particip la întâlnire dar nu știu cum sa fac.Sper sa aflu detalii de Paste de la Cheia.Ca idee ma bag la rumy, table și șah.Am eu un joc de darț semiprofesional

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Conţinut similar

    • Daniel P
      de Daniel P
      Dragi colegi
      Astăzi 16 octombrie, se implinesc fix 25 de ani de la cununia religioasă care a avut loc pe 16 oct. 1994. Un sfert de secol 
      Motiv pentru care, am hotărât să marcăm evenimentul cum se cuvine, organizând o petrecere la Letca Nouă, ce va dura 4 zile și 4 nopți, alături de rude, colegi si prieteni rulotiști. 
      Va exista si o mică slujbă la biserică sâmbătă la ora 13.00,  ținută în costume naționale, preparate traditionale de sezon gătite la fața locului, ( ciorbe și sarmale la ceaun, pastramă, gratar, mititei ), multă distracție și voie bună. 
      Vremea se anunță superbă, așa că vom da startul mâine seară, joi 17 octombrie, și vom încheia luni .  
      Țineți aproape! 
       
    • Daniel P
      de Daniel P
      Dragi colegi
      Va propun sa respectam traditia si sa organizam o intalnire care sa marcheze deschiderea sezonului rulotistic 2018, pe platoul situat la intrarea in statiunea Cheia din judetul Prahova, asa cum am facut anul trecut ...
      Vedeti detalii in topicul de mai jos...
       
       
      Motivele alegerii locatiei sunt aceleasi:
      - acces usor la locul de campare in caz de vreme nefavorabila;
      - locatia libera in aceasta perioada, stiindu-se faptul ca din primavara pana- n toamna este full de rulote si corturi si nu se mai pot organiza intalniri de 15 - 20 echipaje;
      - si cel mai important, poienile pline de ghiocei si flori de primavara care trebuiesc admirate, nu? 
      Sa simtim ca a venit primavara...
      Va multumesc, sper sa ne strangem cat mai multe echipaje si vremea sa fie de partea nostra...ca de restul ne ocupam noi 
    • Daniel P
      de Daniel P
       
       
      Asteptam degeaba...
      S-a deschis topic separat, de parca n-ar fi vorba de aceiasi locatie sau de membrii aceleiasi comunitati...
      Nu ma mai surprinde nimic vis-a-vis de atitudinea si egoismul unora dintre colegii nostri, care nu inteleg ideea de comunitate si ma opresc aici cu comentariile ...deocamdata 
      Nici-o problema...AMR  mai putin de 2 zile si vin baietii mari, carora le pasa...
    • Daniel P
      de Daniel P
      Salutare oameni buni! 
      Dupa sarbatorile de iarna,  se apropie cu pasi repezi traditionala noastra intalnire de vacanta copiilor, care anul asta este intre 03 - 11 februarie...
      Profitam si noi de vacanta lor, sa ne mai intalnim cateva zile si sa ne bucuram de o cana de vin fiert si ceva traditionale pregatite la ceaun...
      M-am gandit ca ar fi potrivit sa mai schimbam locatia, dar nu vad niciuna care sa corespunda mai bine din punct de vedere al accesului, tinand cont ca poate fi zapada destul de mare si la un moment dat va trebui sa mai si iesim cu rulotele la drum...
      Asa ca va propun tot pe Valea Cerbului, dar nu in poiana pe care am folosit-o in mod obisnuit, ci in prima de pe dreapta, cum treci de bariera si dupa ce urci acea panta si apoi cobori...sa mai schimbam macar peisajul 
      Ar mai fi fost varianta Cheia, dar acolo zic sa mergem pe la sfarsitul lui martie, cand apar ghioceii...
      Noi vom ajunge cel mai probabil de marti 06.02 si vom ramane pana duminica 11.02...
      Asadar, hai sa vedem cine mai doreste sa participe la o noua aventura! 
    • Dragos M
      de Dragos M
      Am deschis acest topic in care vom posta imagini si vom scrie impresii de la intalnirea nationala de toamna desfasurata la Camping Mustang ! (Parada Baloanelor)
      Va rog sa postati de pe telefon, direct de la intalnire sa poata vedea si cei de acasa in timp real !
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.