Vizitator Anonim

Propunere Intalnire comunitatea Forum Rulote - 2016

151 postări în acest subiect de discuţie despre Propunere Intalnire comunitatea Forum Rulote - 2016

Propunere Intalnire comunitatea Forum Rulote - 2016

TEODOR

Am citit tot topicul din nou , nu din lipsa de ocupatie, ci din respect pentru acest eveniment si am pus aici niste citate care au stat la baza celor afirmate de mine.De scris nu scriu aiurea si nici nu ma contrazic singur,  ci scriu din dorinta de a fi cat mai multi participanti, pentru ca suntem o comunitate mare.Adrian , cu tine chiar nu vreau intru intr-o polemica , dar cred ca si tu trebuie sa te obisnuiesti cu ideia ca aceasta comunitate s-a marit si toti avem voie sa ne exprimam parerile fara sa practicam un limbaj agresiv.De exemplu , eu nu sunt obisnuit ca cineva sa mi se adreseze cu apelativul , , Bre'', atata timp cat am un nume.Calitatile de bun organizator ti le poti dovedi numai atunci cand reusesti sa strangi cat mai multi comunitari in jurul tau. Nu trebuie sa arunci cu cuvinte urate gen , , comentarii aiurea'' daca cineva te contrazice, pentru ca numai din dispute decente in jurul unor idei, pot aparea cele mai bune rezultate.Cu respect!hi

 

On 06.01.2016 at 9:47, TEODOR a scris:

Cred ca trebuie fixata si o data limita pana la care se pot face inscrierile, pentru ca dupa asta urmeaza discutiile conducerii forumului cu cei de la locatie, stabilirea unui meniu al mesei festive si a unui pret pentru acesta, astfel incat cei inscrisi sa trimita banii inainte, iar daca din anumite motive nu mai pot participa , banii se pierd , c-asai corect . Toate astea dureaza ceva timp.

 

On 06.01.2016 at 9:51, Adrian V. a scris:

Pana cu 2saptamani inainte este OK . In doua saptamani putem organiza tot ceea ce este nevoie.
Sper ca numarul celor care se vor hotari pe ultima suta de metri sa fie cat mai mic. 

 

On 28.12.2015 at 19:17, Viorel a scris:

Dragi colegi, nu consider ca trebuie organizata aceasta intalnire prin prisma detinerii sau nu de catre mine a unei rulote.
In momentul cand am discutat cu @Fugulin Cristian sa deschida un astfel de topic, nu am luat si nu i-au in considerare acest aspect.
Am luat in considerare doar faptul ca este bine sa fie o locatie in care sa existe si un restaurant, unde cativa lautari sa ne faca momentele mai placute, iar in situatia ca vor fi si cativa fara rulote, sa aiba posibilitatea unei cazari.

Singura conditie care se impune este aceea de a fixa o locatie care sa fie la indemana multora si, de a nu marginaliza pe cei care locuiesc la extremitatile tarii.
Este bine sa se vina mereu cu propuneri, sa punem in discutie si sa decidem.

Indiferent de locatie, eu voi fi prezent.

P.S. multumesc lui @Adrian V. pentru respectul afisat.

 

On 05.01.2016 at 1:21, Viorel a scris:

Am deschis acest topic si am creat deja un sondaj cu locatiile propuse in topicul Propunere Intalnire comunitatea Forum Rulote - 2016

Locatiile in sondaj le-am trecut in urma discutiilor din topicul respectiv, dar doresc sa mai adaugam cateva, pentru a decide in final.
Asadar, propuneti cei care ati frecventat o locatie si care considerati ca merita sa o stabilim ca punct de intalnire,

Singura mea propunere, este sa ne axam pe zonele din centrul tarii, Sibiu sau Valcea, pentru a fi la indemana mai multora dintre noi.

 

On 08.01.2016 at 17:05, Drinovan Ovidiu a scris:

Da, cu parere de rau, cativa nu mai frecventeaza! S-au suparat ca s-a luat Adrian de ei si nu le-a picat prea bine, dar nu e nici o problema ramane sa vedem in continuare cum merge balanta participantilor din diferite zone!

 

On 08.01.2016 at 17:35, Adrian V. a scris:

Nu imi aduc aminte sa ma fi luat de cineva gratuit sau fara temei , asa ca ar trebui sa fie suparati pe ei in primul rand pentru ca nu au capacitatea de a respecta niste simple regului. Poate nu au inteles ca TOTI suntem in aceeasi oala. 

Nu cred ca trebuiesc trimise invitatii speciale niciunuia, nici mail-uri de atentionare . Nu ne rugam de nimeni sa vina. Cine isi anunta prezenta o face pentru ca asa simte si pentru ca vrea sa ne intalnim , si nu pentru ca l-a tras cineva de maneca.
Deocamdata eu unul imi dau seama ca nu multa lume si-a revenit din euforia sarbatorilor , si ca sunt destui care cred ca o planificare din timp nu este buna. De aceea cel mai bine ar fi sa reluam serios discutiile pe la sfarsitul lui martie .
Bineinteles ca pana atunci cei care sunt hotarati 100% isi pot anunta nestingheriti prezenta. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marinescu Ion

Dragi Colegi,
Scuzati-mi interventia, dar propun un plan de actiune in ceea ce priveste aceasta IMPORTANTA intalnire.
1. Definim data limita de completare a listei participantilor (necesara definirii zonei). A nu se intelege ca dupa aceasta data nu mai sunt primiti noi colegi. Noii veniti nu vor mai conta in definirea zonei de adunare;
2. Definim zona de adunare (Centru, Sud, Est, Vest, Nord, Nord-Est, etc);
3. Definim conditiile minime care trebuiesc indeplinite de locatie (ex. capacitate rulote, utilitati, posibilitate cazare fara rulota, posibilitatea organizarii mesei festive intr-un mod civilizat, preferabil restaurant...acest lucru il gasesc ca imperativ necesar pentru aceasta intalnire, etc.);
5. Propunem si evaluam posibilitatile existente in zona de tara definita la punctul anterior;
6. Locatie decisa obiectiv de majoritate;
7. Organizare strangere de fonduri pentru plata avans, daca este necesar;
8. Intalnirea efectiva!
Am urmatoarele sugestii:
- sa oprim efectiv toate discutiile legate de subiectul locatii posibile pana la atingerea punctului 2 din lista mai sus (dupa cum spunea si @Adrian V.). Daca sunt colegi dispusi sa evalueze intre timp diferite locatii din tara si la momentul potrivit sa prezinte obiectiv evaluarea, va fi foarte apreciat.
- sa deschidem cate un post pentru fiecare punct (deja avem postul pentru punctul 1).
Sper ca nu am derajat pe nimeni cu aceasta postare si va rog sa o luati ca pe o sugestie, nu impunere!
Multumesc pentru intelegere.hi

Modificat de Marinescu Ion

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Chiar daca nu am confirmat 100%, imi dau si eu cu parerea, sunt de acord cu cele scrise de colegul @lungu marin

Am stabilit data, haideti sa stabilim si locatia. Avandu-le pe amadoua "cand" si "unde", din punctul meu de vedere este mult mai usor de confirmat sau de infirmat de cei care nu au dat un raspuns final. Pana nu vom avea cele doua coordonate fixate vor exista discutii,  cei din Bucuresti si vecinatate vor zice de ce sa vina 3-400 km pentru 3 olteni si 2 banateni, :) si viceversa, cei din banat si oltenia vor zice ca nu merg 4-500 km pana la o locatie din sud sau nord.

Sunt convins ca multi nu au dat un raspuns ferm tocmai din acest motiv. Parerea mea...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Trei da buni :)) este posibil sa fie mai multi ..daca traseul nu implica alpinismul - asta pt ca nu au cu ce sa traga de caruta -

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian N.

Salutare,

O parere din peluza "Aveti o data, Alegeti o locatie"

Fiecare din peluza o sa analizeze propunerea si daca considera vine daca nu data viitoare.

Fiecare din peluza doreste o intalnire, dar Romania e mare ca suprafata cu drumuri nu tocmai decente, asa ca fiecare face cum crede.

Eu unu astept si ma decid cand vad locatia.

Va doresc o zi frumoasa.

Peluza >;> 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Inca o locatie de luat in seama nu neaparat pt luxul oferit :)) - care nu prea este- ci doar pentru locatia in sine - tirol-ul olteniei - .Zona este fabuloasa .....dar ce sa mai ...apreciati voi mai bine
 CABANA OBARSIA LOTRULUI

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim
On 12/15/2015 at 10:25 AM, Fugulin Cristian said:

Stimati colegi, pentru ca am vazut ca exista interes pentru o intalnire, si pentru a nu polua alte topicuri, va invit sa va impartasiti aici parerile referitor la cum vedeti voi aceasta intalnire: cu rulote sau fara, intr-un camping, intr-un off-camping, zona, perioada, etc...

Pentru ca am deschis topicul, parerea mea e ca ar trebui sa iesim cu rulotele intr-o locatie care sa permita cazarea atat cu rulote cat si fara rulote, pentru ca exista probabil printre noi si cei ce doresc rulota, dar inca nu au, si care vor sa ne cunoasca, vor sa vada cum e cu rulota, si alte motive adiacente. Ca zona as prefera undeva in centrul tarii, intr-o zona oarecum cuprinsa de orasele: Brasov - Sibiu - Alba-Iulia - Ramnicu Valcea.

Asteptam cu interes propunerile voastre!

Nu vreau sa ma repet, nu vreau sa isc zanzanie, nu vreau sa schimb ce s-a decis deja, deoarece nu pot participa la data propusa, nu pot sa-mi dau cu parerea! Reevaluati ce am scris in prima postare. Pentru a iesi o "ieseala" cum trebuie! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Ionita

Dragii mei

La mine este prea tarziu sa ma razgandesc in legatura cu intalnirea pentru ca eu si sotia ne-am facut programarea oficiala de concediu la job in aceasta perioada. Este posibil sa raman acolo in continuare dupa plecarea voastra... :) Familia mea prefera zona Sibiului Comanca sau Rasnov. Cel putin sotia mi-a facut capul mare cu Rasnovul pentru ca a fost pe acolo si a ramas incantata. Voi nu va luati dupa mine pentru ca am sa merg unde decide "gasca" fiind convins ca bucurestenii nu vor alege o locatie tocmai unde pui harta in cui. Nu ca nu ar fi frumos pe acolo, dar e cam departe pentru un novice ca mine. :( Zic ca postand asta m-am bagat si eu in seama si sper ca nu am ofensat pe nimeni...

Modificat de Cristian Ionita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Anonim

Poate ca n-am fost prea bine inteles, vad ca multa lume isi cere scuze (un lucru des intalnit de mine in ultima vreme, lucru care ma intristeaza, forumul este un loc unde sa iti dai liber la opinii, nu la scuze, dar, asta e alta mancare de peste!) si nu posteaza locatii. Nu posteaza cum vad ei aceasta iesire!

Nu am zis sa se stabileasca, dar, cred ca atunci cand 100 de oameni isi dau cu parerea iese un lucru constructiv, pentru ca din 100 de pareri poate se extrage acea idee care sa fie unanim acceptata de catre majoritatea celor ce doresc sa se implice in aceasta intalnire, sa se implice cu prezenta!

PS: Pentru ca nu voi fi prezent la acesta intalnire, incerc sa fiu mai putin implicat, pentru a nu atrage pareri negative de "ce te bagi tu daca tot nu vii"! Urmaresc insa cu drag acest topic, pentru ca mi-ar fi placut sa fiu prezent!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian N.

Corect Adrian,

Cei care sunt vocali pe forum au dreptul sa aleaga locatia, peluza nu are acest drept atata timp cat nu isi exprima dorinta (de participare sau de locatie)

Pleuza asteapta decizia :)

Si acum daca 100 de persoane vin cu 100 de locatii ce facem?

Daca vrem democratie  atunci fiecare propune o locatie si se voteaza locatia.

Cine voteaza, voteaza - cine nu, se supune majoritati :D  ; ideea este sa fie o intalnire frumoasa.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

Nu vinzi pielea ursului din padure, poti sa trangi un avans pentru cazare. Probabil nu vor sta multi mai mult de 2 nopti. Cand se decide locatia unde se doreste a se merge strangi in avans plata pentru 2 nopti. Asa esti sigur ca daca ai vorbit pentru 50 ai cu ce sa platesti chiar daca vin doar 10.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marinescu Ion

Propusesem un tabel interactiv care sa ne ajute la selectarea in mod democratic a locatiei. Daca doriti, pot sa-l actualizez cu toate personale inscrise pana acum si locatiile propuse pana in prezent.
Propunere Intalnire comunitatea Forum Rulote - 2016 
Spor la treaba.
PS: A-ti cere scuze, este un gest de "buna crestere"! Scuzele sunt in avans sunt pentru cei ce se simt lezati direct sau indirect de postul respectiv! Sa fim seriosi...nu ducem lipsa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornelsavu

La Rasnov este Pensiunea Rasnov ce are o curte mare unde incap multe rulote ( cea de pe drumul ce coboara de la Paraul Rece spre Rasnov) si vis-a-vis de ea este un restaurant mare.

Fantanita Craiesei este buna si pentru cei pasionati de pescuit, are iazuri cu peste unde se poate pescui contra cost.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

Urmati ruta : Valcea - Brezoi - Vvoineasa .....si urci si cu bicicleta (exagerez...) intradevar este si ceva panta ..dar sa nu se confunde cu Transalpina ...noroc ..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Mie la Obarsia Lotrului nu imi mai place!
A fost intr-adevar candva foarte frumos, dar acum au tot scarmanat astia cu buldozerele tot paraul ala si arata c-am sinistru.

Inca un lucru urat este ca s-au aciuiat numai romi-sa nu le spunem altcumva -care si-au facut numai colibite pe acolo si stau mereu si aduna fructe de padure, si am inteles ca daca nu esti atent c-am dau cu jula!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Am "rasfoit" cate ceva din ce s-a postat, mai ales ca se pune in discutie mereu cum ca eu nu detin o rulota si trebuie neaparat o locatie dedicata mie.
Nici vorba de asa ceva. Nu pot insa sa nu multumesc celor care se gandesc la mine (prietenii stiu de ce)!

Propun ca locatia sa fie off camping, iar grija mea lasati-o numai in seama mea si credeti-ma ca ma voi descurca in oricare situatie ivita.
Satisfactia mea este si va ramane sa ne putem intalnii cat mai multi, iar acest lucru trebuie realizat.

Nu pot scrie mai mult, sunt obosit dupa drumul facut in aceasta saptamana, dar am tinut neaparat sa scriu aceste randuri.
Va urma....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 5 ore, lungu marin a scris:

Acum 2 ani am fost la Pensiunea Rasnov.  Au multe locuri de campare, sunt campate si rulote tot timpul anului , au doua foisoare, gratar , camere de dormit, loc deversare wc, loc foc de tabara, gazda amabila SOIU IANCU.
Se poate negocia iar curentul este contorizat per echipaj ; spre exemplu eu.am platit pe 2 zile 5 lei cu aeroterma functionala doua nopti ( nu a mers Truma).

Aceiasi locatie o propun si eu... am vazut-o si ar fi OK pentru ceea ce ne dorim noi.../.;

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Si asta e o locatie buna, obiective de vizitat, darrr.....imprastiati ca pinguinii, printre rulotelele care stau parcate acolo.
Parea mea, repet parerea mea, dam un ban dar stam in fata, facem un Vampire Bran sau similar-chiar daca e mai scumpulet-bem un sprit ca intre prieteni, scoatem consoartele la o bericica, chiar daca ne doare stomacul.
Aceasta este o intalnire ca sa ne cunoastem intre noi, sa facem schimb de idei noi, sa vedem fete noi care intre timp vor fi prietenii nostri.Toleranta si ingaduinta  nu trebuie uitate.Este foarte greu de organizat de o intalnire intre rulotisti.
Ganditi-va, la cei care citesc acest  forum.

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian C

Am vorbit la Fantanita Craiesei si au urmatoarele tarife:
- campare 25-30 lei 
- curent 10 lei 
- camera 100 lei fara mic dejun 

Meniu masa festiva compus din aperitiv, fel de baza + o bautura 45-55 lei 

Preturile pentru campare si masa festiva sunt negociabile in functie de numarul de participanti. Este o mica problema cu curentul ,  in sensul ca pe linia care alimenteaza zona de campare nu tine consum mare. Daca nu au eveniment in perioada respectiva au zis ca pot alimenta zona din alta parte. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru.b

Daca se doreste pot sa merg pana la locatie sa vad despre ce e vorba. Eventual fac si fotografii pentru a exemplifica cele vazute. Chiar daca sunt din Fagaras, am aflat de curand ca acolo se poate campa......mea culpa

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Armeanu

Eu revin cu oferta de la Sibiu. (http://vilabriana.ro/)  Si aici este restaurant (capacitate 120-140 persoane) si o locatie generoasa unde, off camping,  incap lejer 30-40 rulote. Saptamana asta o sa merg sa fac fotografii de ansamblu pentru a se vedea exact. Eventual o sa vorbesc si la restaurant sa vad cam la ce pret se va ridica o cina de aprox 60-80 persoane. 

Eu zic ca pentru 2 nopti ne putem descurca foarte bine si fara curent 220v, TV, internet sau alte chestii moderne. Pentru apa menajera avem raul aproape, iar pentru apa potabila vorbim la hotel si nu cred ca vor fi probleme.

Personal cand mi-am cumparat rulota am dorit sa pot sa merg unde vreau, cand vreau, sa nu depind de nimeni cu nimic (apa, curent, mancare), motiv pentru care ma descurc foarte bine cu acumulatorul pe care il am pe rulota (care e cam vechi),  cu 30-40 l de apa potabila si cu ce gatesc eu.

O sa revin cu fotografii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru.b

 

neattza!

Acum la Fagaras e zapada de 40cm. Parca acum e Craciunul :christmas:

Cand va mai trece urgia am sa fac o vizita de lucru la Fantanita Craiesei. Si am sa-i mentionez si pe cei doi colegi care au telefonat.

 

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
TEODOR

Vreau sa readuc in atentie acest topic .S-a mai inscris cineva? Mai mult ca oricand consider ca o astfel de intalnire , este absolut necesara si va reusi sa ne apropie .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.