Sign in to follow this  
Followers 0
vizitator

Biciclete si Motoare

54 posts in this topic

Hai ca aici v-am prins pe aia care nu va place miscarea

de data asta merg la cacialma , pentru ca de 5ani de cand am rulota abia acum m-am hotarat sa iau o bicicleta

la prima rulota am avut suport si nu am avut bicicleta , dar la asta dupa 2ani m-am hotarat sa-i pun suport si sa imi iau bicicleta  xs

inainte de bicicleta am mai avut si o motocicleta  mto, dar aia nu aveam cum sa o iau cu mine pentru ca avea vreo 180Kg si nu stiu pe ce suport as fi putut sa o car  askc

moto Yamaha Fazer FZ6  600cmc 100CP

34rejwk.jpg

bicicleta DHS ROCKET mountain-bike , un magar putere.

flin8y.jpg

0

Bikeri se aduna :)) am avut 2 Yamaha FZR 600 3HE si un Suzuki GSX-R 600 K8.

Momentan din motive medicale va urma o bicicleta, renunt la moto.

jx61.jpg

93fx.jpg

0

ambele sunt , sau au fost frumoase

eu nu am renuntat din motive medicale ci mai degraba ca am avut nevoie de bani ca sa schimb masina

m-am "perpelit" cu ea o data putin mai serios dar fara urmari grave

asta e ! m-am reprofilat pe bicicleta

avem doi prieteni motociclisti care mai ies cu noi la cate un gratar in week-end , ambii au motoare inclinate mai spre street enduro , nu de viteza

s-ar putea sa-i intalnesti intr-o zi daca reusesti sa vii la intalnitile care le facem

0

Da, inca le duc dorul! Eu am avut un accident in urma caruia m-am defectat, un genunchi praf... Ligamentele rupte, menisc, rotula. Dupa cateva operatii l-am readus pe fagas normal.

Dar sentimentul este unic! 

0

Salutare.

Ma regasesc si eu in rubrica asta.

Asfalt uscat !

HFQxawe.jpg

u7VvfPC.jpg

zWhaOPU.jpg

XspFZTL.jpg

0

Ti-am spus ca nu esti singurul  mto

0

Am avut si eu cateva motociclete: Ij Planeta 5, Suzuki GS500, Kawasaki KLE500. Pe ultima inca o mai am, dar nu o mai folosesc. Intre timp m-am casatorit si am si o fetita, asadar mi-am luat Suzuki Vitara cabrio ca sa fie aproape ca pe motor, dar cu familia dupa mine :))|/

Pentru agrement mai merg uneori pe bicicleta, mai ales la mare, munte sau parcuri.

nt2GUQU.jpg

0UstUfb.jpg

813Dt63.jpg

VGgLW1W.jpg

0

Pentru cei interesati de biciclete si de pedalat din placere pe un nou traseu ciclo-turistic  qq qq qq

Sunteti asteptati la deschidere .

Pentru detalii dati click pe invitatia de mai jos

Invitatie la deschidere   

0

Am avut dea lungul timpului (cei drept m-am nascut mai de demult  nevazut) cateva motoare incepand cu MZ 125 demontat si vopsit in spatele blocului si montat in casa in sufragerie la et.3...si o interesanta coborare(pt.vecini) pana la parter dimineata ...dupa care au urmat IJ 350,MZ 250, Jawa 350, Simson 250, Nipru MT10-36 de 750 ccm...iar mai recent Honda Goldwing 1200 si in prezent un Suzuki VX 800 in RO iar aici o Honda Goldwing 1500.

O sa incerc sa postez cateva foto...

y5e8y.jpg

0

Eu unul as prefera un GoldWing decat una de viteza .

Vazusem un model de Honda , Deauville , sau Deville , care avea cardan in loc de lant. Interesante si alea .

Pana la urma in vremea aia mi-am luat o Yamaha Fazer FZ6 , cu motor de 600cmc .

0

Varsta intodeauna i-si spune cuvantul...vb de mine.

Nu ca nu mi-ar place cele de viteza, dar un tourer mi se potriveste mai bine...iar peste ceva timp un trike cand vor mai slabi reflexele.

yx7j.jpg

0

Incearca tutorialul Cum se posteaza imagini pe forum si poti adauga cate imagini doresti.

Succes!

P.S.Daca intampini greutati, intreaba pe chat.

0

Am si eu microbul motoarelor, sper sa-l pot duce mult si bine.

15fkqxw.jpg

0

Pai ce faci ? Cum aduci si motoru daca vii cu rulota ?

ptg

0

Pai ce faci ? Cum aduci si motoru daca vii cu rulota ?

ptg

Motorul nu-l mai impart cu nimeni si are locul/rolul lui bine stabilit atat cat imi va permite timpul - nu vreau sa renunt cat m-or tine salele (fie chiar si la o iesire/an). A venit momentul insa, sa-mi impart timpul si cu familia, rulotism cu biciclete..... :)

Am cochetat cu ideea unor biciclete electrice, insa sunt mult prea scumpe momentan.

Chiar acum cautam ceva locatii de camp prin Thassos, relativ putine info pe forum. Extind cautarile....

0

Trimite-i un mesaj colegulu nostru "gogu" ( alias Marian Ciocan ) ; el este mare fan Thassos , Grecia.

Anul trecut a fost si colegul "achim" in Grecia asa ca il poti deranja si pe el cu o intrebare ; desi din cate imi amintesc facuse un topic cu toata "aventura grecesca".

Bafta !  superok

0

Eu am fost mare pasionat de scutere  biggrin . Cat am investit in scuterul asta , imi cumparam 2 rulote  :)

AlzEqP2.jpg

0

Sign in to follow this  
Followers 0

• Linkuri sponsorizate

• Similar Content

• Viorel
      By Viorel
      Detin cateva elemente de suporti de biciclete, constand in sine fixare si cadre suport. Am procurat de-a lungul timpului mai multe modele de astfel de suporti pentru biciclete, care au fost si sunt incompleti, dar de la care se pot recupera diferite componente necesare, cum ar fi  sine de sprijin bicicletele, de diferite lungimi, sisteme prindere, cadre de aluminiu, atat pentru modele de suporti cu fixare pe spate la rulota, cat si pentru modele suporti cu fixare pe protapul rulotei. Daca exista colegi in forum care au nevoie de unul dintre elementele afisate, pot suna la numarul de telefon 0768710487 pentru mai multe detalii sau informatii.
    • chiriac bogdan
      By chiriac bogdan
      Buna seara  colegi !

Dupa un eveniment mai putin placut, petrecut in urma cu un an la Murighiol, am decis sa desfac peretele spate al rulotei pentru reconditionare. Totul s a intamplat dupa o noapte ploioasa, cand la urcarea in rampa, am fost nevoit sa execut manevra cu ceva viteza altfel riscand sa raman acolo, blocat in noroi.
      Urmarea....am agatat cu  coltul dreapta spate de sol, ce a desprins complet peretele de podeaua rulotei. Dupa demontare am descoperit si alte defecte inclusiv lemnaria de sustinere de la peretii laterati, de care se prinde panoul spate plus terminatia podelei.
      Intrucat nu mi place sa lucrez cu lemnul, cadrul l-am facut la o tamplarie, am schimbat polistirenul cu unul extrudat , inlocuit placajul vechi de interior cu HDF de culoare gri, reparat terminatia podelei, revizuit instalatia electrica de semnalizare.
      Cu aceasta ocazie am schimbat si toata sina de imbinare de la caroserie pe pare am confectionat-o din coltare de aluminiu de la Dedeman, arcuirea am facut o practicand taieturi din 3 in 3 cm cu polizor unghiular .
      Pentru izolatia caroseriei, la imbinarea peretilor am utilizat Sikaflex 11fc iar peste, banda izolare cauciucata cu aluminiu pe exterior, tot de la Sika. 
      Atasez cateva poze cu lucrarea 

• Marinescu Ion
      By Marinescu Ion
      Stimati Colegi,
      Un alt hobby pe care-l am (pe langa celelalte: Rulotism, MTB, Motociclism, Slasa, etc) este si navigatia cu vele. Aceasta activitate imi "incarca bateriile" cu un randament maxim. Anul trecut am dobandit permisul de navigatie pentru categoriile D,C si S. Ma pregatesc intens pentru categoria B (la anul).
      Pentru a ma bucura mai mult de acest lucru, am achizitionat un velier pentru navigatie pe Marea Neagra si nu numai.
      Daca cineva mai impartaseste aceelasi hobby, il invit sa dezvolte discutia si poate facem o intalnire, si, de ce nu, o mica "regata".
      Cu respect,
      I.Marinescu
    • CristiTm
      By CristiTm
      Salutare, in primul rand multumesc pentru indrumari si sfaturile pe care le-am primit de la colegii de forum pt ce am dorit.
      Am legat  o plimbare cu o mica treaba in Olanda si am luat  rulota cum am vrut eu  un Hobby de Luxe  an 1998, 2 spatii de dormit opuse cu separator, unul e coltar in forma de U si celalalt 2 banchete fata in fata (nu am vrut pat fix am vrut mai multa mobilitate) e echipata clasic truma la incazire cu recirculare, boiler electric, frigider 12v/220v/gaz, cort, trapa mare heki, baie cu cadita, am 2 rezervoare de apa unul in interior unul la portbagaj, 2 butelii una mica una mai mare de 10 L, si un sistem antifurt la cupla de remorcare.
      Acum in mintea mea as pune un instant de gaz si sa modific bateria cu una de dust sa capat autnomie la apa calda fara curent, am calculat inca  3 circuite pe 12v , priza usb, rulota a fost gandita mai mult pt camping cu curent la discretie decat offcamping cum am eu nevoie, un panou solar  sa pot sta pe 12 volti cu acumulatorar fi o echipare decenta si apoi un sistem tv/audio astea nu sunt o problema stridenta.
      Am sa fac si poze acum am demontat-o putin sa imi modific instalatia electrica pana imi ies actele de la politie si nr de inmatriculare.

• Gabi C.
      By Gabi C.
      " Bătrânica mea " Hobby Prestige 425 , model 1989, L = 5198 / l = 2100, h = 2500. Un singur spaţiu de dormit, frigider, aragaz, soba trumatic SL3002, wc mobil ETC.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.