Metoni Cristian

Concediu AUSTRIA

13 postări în acest subiect de discuţie despre Concediu AUSTRIA

Concediu AUSTRIA

Metoni Cristian

Salutare,

 

Intentionam o vacanta la Mayrhofen , camping in apropierea ghetarului Tux ( Hintertux  ), pentru ski ( sezon ratat in sezonul din iarna asta ca nu au vrut ei ...) de vara;

De asemenea  alternam si cu ture de biciclete pe unele din multele trasee amenajate acolo;

Perioada aproximativa 17 -27 iulie , cu mici abateri;

Traseu/opriri intermediare urmeaza sa fie stabilit;

 

Asteptam doritori sa ni se alature:noroc:, caz in care vom stabili calendarul impreuna ;

 

:salutari:

 

 

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

@Metoni Cristian cu cât sunt mai puține echipaje, cu atât merge mai bine treaba. Eu am făcut anul trecut turul României singur. A fost de vis!!!

Nu știu dacă voi mai avea vreodată în viață șansa unei astfel de bucurii! Sper!

 

 

A mai vrut un coleg să mi se alăture când eram deja în Maramureș, dar s-a încurcat cu niște lucrări la casă și nu a mai reușit să mă ajungă din urmă.

Dacă vrei să stai campat câteva zile/ câteva săptămâni în zona Linz, anunță-mă. Am niște prieteni acolo, oameni nemaipomeniți, extraordinari!

Te lasă în curte, îți dau curent, ai unde deversa caseta, te îndrumă pentru obiectivele din zonă. Dacă au timp, vin și cu tine. 

Eu mă ghidez mereu după un principiu simplu: încearcă să stai de vorbă cu oamenii locului și ei te vor îndruma întotdeauna, automat, spre ceea ce este mai frumos din zona lor.

Zona aleasă de tine este superbă! Știu că prețurile pe acolo sunt foarte mari. 

 

Dacă nu ne mai auzim: Distracție plăcută!

 

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

@Florin Smolnicki 

multumesc pentru  oferta de ajutor, o retin cu siguranta, insa pentru alta ocazie;!

Linz este departe de ghetarul Tux si aceasta vacanta este dedicata ski-ului ratat in sezonul de iarna; in zona Linz este si domeniul  preferat de ski in sezon de iarna -  Hochkar , unde avem si o pensiune de suflet , detinuta de un roman ;

si noi preferam in general sa fim de capul nostru , dar in cazul acesta nu ne-ar deranja inca 1 -2  echipaje de nebuni ca si noi dupa ski ( nu facem un tur sau un circuit );

 

ne mai auzim, !

 

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

Salutare colegi,

 

In cele din urma , vacanta a fost intre 24 iulie si 7 august, traseul fiind urmatorul:

- plecare in 24 dimineata din Rasnov - Camping Cheile Rasnoavei - camping cu standard comparabil cu cele din vest; preluarea copiiilor din Sibiel ( la finalul taberei lor ) si sosire in Camping Minis ( langa Arad ) - camping frumos, umbra , conditii ok, plin de straini in tranzit, din Germania, Polonia, Olanda );

- 25 dimineata , plecare spre Austria - camping Zicksee ( in apropierea frontierei ) , tranzitat Ungaria ( cca 15 min la frontiera )si intrat in Austria pe un drum secundar ( 1 minut pt control acte si certificate , 1 singura masina in frontiera ); camping cu peste 250 locuri, in padure , pe malul lacului, destul de plin, conditii exceptionale, bicicleteala );

- 26  dimineata  - plecare spre camping Mayrhofen - camping cu vreo 375 locuri, aproape toate ocupate , umbra, conditii la fel de bune - un pic mai greu accesul la locul de campare , alei inguste si fiind plin, loc de manevra minim;

- 26-31  - Mayrhofen , cu 2 zile de ski pe Hintertux ( vis implinit !!! ) , plimbari cu bicicletele , vizita la cascada la cea mai mare altitudine Krimml Wasserfall - cea mai mare din Austria , etc;

- 31 seara - 03.08 - Gostling an der Ybbs ( langa domeniul schiabil Hochkar  ) , de data aceasta la pensiunea noastra favorita , cu excursie la Hochkar / lacul de munte, alta cascada super din zona -  Wasserlochklamm Palfau , bai termale; 

- 03 -  plecarea spre tara  - Satu Mare , intrarea pe la Petea /cca 1 ora si innoptare;

- 04 -  la Camping Transilvania Dej/ la Peti , pentru revizia/garantia rulotei la 1 an; 

- 05- revenirea la Rasnov, pe Chei, traseu spre Poiana Secuilor , biciclete ; etc;

 

Cateva amintiri:

 

 

 

IMG-20210811-WA0023[1].jpg

IMG-20210811-WA0028[1].jpg

VID-20210812-WA0179[1].mp4

VID-20210812-WA0159[1].mp4

VID-20210811-WA0013[1].mp4

VID-20210812-WA0016[1].mp4

VID-20210812-WA0115[1].mp4

VID-20210812-WA0142[1].mp4

VID-20210812-WA0148[1].mp4

VID-20210812-WA0159[1].mp4

  • Like 9
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Super varinta ta de concediu @Metoni Cristian :bravo:!

Multumim pentru prezentare !:OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Super vacanță super prezentarea! Felicitări @Metoni Cristian:bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Mă bucur pentru voi @Metoni Cristian

Felicitări, drumuri bune și concedii cel puțin la fel de reușite în continuare! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Metoni Cristian

@Daniel P Multumim!  La fel si voua !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki
      Pentru că mi-am dorit foarte mult să ies cu rulota și iarna și pentru că am o nouă rulotă cu care pot face acest lucru, m-am hotărât și planificat cu mult timp înainte să ies cu rulota la ski, în stațiunea Vatra Dornei.
      A fost o idee foarte bună, totul a funcționat perfect! Nu am avut nicio problemă.
       
      Iată aici prezentarea. Sper să vă placă. Pentru idei/ lămuriri/ sugestii/ întrebări etc vă stau la dispoziție.
       
       
       
       
    • Popescu Ionut
      de Popescu Ionut
      Buna ziua.
      Din toamna sunt și eu rulotist, dar de o viata merg pe carari cu bicicleta.
      Având în vedere cele afirmate mai sus cer eu ceva sfaturi de transportat bicicletele cand plec cu rulota si bicicleta.
      An vazut trei posibilitati de carat bicicletele, eu trebuie sa car 3 biciclete:
      - pe suporti clasici de bicicleta pe masina;
      - Suport pe protat;
      - Suport in spatele rulotei.
       
      Multumesc pentru ajutor.
    • Marius George
      de Marius George
      Un bun prieten m-a rugat sa il ajut cu vanzarea unui suport de trei biciclete cu prindere pe protap. 
      Suportul este din aluminiu, are doua sine de aluminiu originale si o a treia de otel luata separat. 
      Una dintre sinele de aluminiu este decupata special pentru a face loc manivelei, asa cum se vede si in poza (e sina doi acum, trebuia sa o mut in fata dar nu am apucat). 
      Suportul include 2 brate de prindere si un set de cleme pentru roti. Este foarte solid, nu vibreaza, nu torsioneaza, sustine 45 de kg sau trei biciclete fara probleme la bracare. 

      Pret 500 de lei.
       



    • Vizitator
      de Vizitator
      Hai ca aici v-am prins pe aia care nu va place miscarea
      de data asta merg la cacialma , pentru ca de 5ani de cand am rulota abia acum m-am hotarat sa iau o bicicleta
      la prima rulota am avut suport si nu am avut bicicleta , dar la asta dupa 2ani m-am hotarat sa-i pun suport si sa imi iau bicicleta  xs
      inainte de bicicleta am mai avut si o motocicleta  mto, dar aia nu aveam cum sa o iau cu mine pentru ca avea vreo 180Kg si nu stiu pe ce suport as fi putut sa o car 
      moto Yamaha Fazer FZ6  600cmc 100CP

      bicicleta DHS ROCKET mountain-bike , un magar putere.

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.