BogdanM

Problema infiltrare plafon

68 postări în acest subiect de discuţie despre Problema infiltrare plafon

Problema infiltrare plafon

Fejer Antal

 Cu rabdare cu investitie corespunzatoare si cu putina indemanare vei reusi sa refaci intr-o stare  buna rulota. Aici pe forum sunt multe detalii care te vor ajuta sa refaci rulota. Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan C.
în urmă cu 18 ore, BogdanM a scris:

Are cineva din întâmplare un capac ca cel din poza ?

C3CD5AA6-279F-494F-84CF-FEA1759507F9.jpeg

 Umple si lada. sa ai gatul umed cat lucrezi. :58d6c6281fac7_faccinste:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Astăzi am început lucrarea  ,  voi schimba tot ceea ce este deteriorat. Am dat la lucru lemnul pentru caroiaj , ma gândesc ce sa pun peste zăpada osb subțire apoi imitatie piele sau placaj din plop 4mm , ce ma sfătuiți ?

16CA39E9-6E27-41CB-B79A-FA3708843CA1.jpeg

C4165398-17A9-4238-853C-CE68E2BB6A6D.jpeg

7A6BB175-30B0-452D-9660-BED741B89581.jpeg

4C1DD930-FA4C-4C97-9ADD-99BA386A87CA.jpeg

05BF1494-0BC3-4DE8-8A18-E240D12EF343.jpeg

21870A2F-3E17-490E-901A-67272B42FE38.jpeg

9240F3F8-2B64-4EFC-B2B2-E2842CFEB8E7.jpeg

FE26B343-F275-427B-8AD1-49CB371C2CFC.jpeg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Spor la treabă @BogdanM, ca după cum se vede, vei avea nevoie să poți duce la bun sfârșit ceea ce ți-ai propus! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tonny

Salut Bogdane!

Uite ce te sfatui eu:

Dupa cate vad si tabla acoperisului e gaurita. Ce faci aici?

N-o mai folosii pe aia. schimb-o ca o sa o iei de la cap in 2 ani.

 

 

Construieste tot plafonul separat intrun spatiu, undeva unde ai loc.

Nu te juca sa schimbi doar polistirenul si un placaj.

Tabla acoperisului e toata treaba mai grea.

Ai sa vezi ca odata rezolvat acoperisul o sati fie mai usor cu lateralele si frontul.

 

parerea mea...

Da ai de lucru pana la toamna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Pot sa îți dau eu o trapa MPK 40x40 (după poza așa ceva ai avut și tu). A fost refăcută bucati, curățată și refacută complet de mine. După care mi-am luat pe bucăți una cu ventilator. Așa că asta mi-a rămas și ocupă locul degeaba. Este completa cu jaluzea și plasa anti insecte. Are un mic defect la plasa de țânțari, in sensul că în timpul unei deplasări s-a desfăcut și a rămas într-o singură balama.

Vorbim și ți-o trimit cumva. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Nu pune OSB, straturile sint: tabla, adeziv, polistiren, adeziv, placaj si apoi finisajul de obicei e tapet de pvc, dar poate fi si imitatie de piele, acolo e deja de gusturi.

Spor la treaba!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM
acum o oră, Bogdan C. a scris:

Nu pune OSB, straturile sint: tabla, adeziv, polistiren, adeziv, placaj si apoi finisajul de obicei e tapet de pvc, dar poate fi si imitatie de piele, acolo e deja de gusturi.

Spor la treaba!

Ce placaj sa pun ?, m-am tot uitat la cel de 4 mm din fag ca cel se traforaj. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM
în urmă cu 15 ore, Vasile Oae a scris:

Pot sa îți dau eu o trapa MPK 40x40 (după poza așa ceva ai avut și tu). A fost refăcută bucati, curățată și refacută complet de mine. După care mi-am luat pe bucăți una cu ventilator. Așa că asta mi-a rămas și ocupă locul degeaba. Este completa cu jaluzea și plasa anti insecte. Are un mic defect la plasa de țânțari, in sensul că în timpul unei deplasări s-a desfăcut și a rămas într-o singură balama.

Vorbim și ți-o trimit cumva. 

La ce preț ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Eu am zis că îți dau nu că îți vând.

Daca o pun pe curier, doar să plătești curierul. Dar poate găsim o varianta mai ieftina. Mai ales că la cat ai de lucru la rulota, nu cred că e urgenta așa mare.

Eu merg des din Arges la Târgoviște, Buzău, Mihăilești. Poate trec pe aproape de tine sa sa ne întâlnim pe undeva. 

Eu acum sunt prin nordul Buzăului. Diseară ajung acasă și nu știu dacă mai reușesc azi, dar maine îți fac niste poze și îți trimit.

  • Like 4
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM
13 minute în urmă, Vasile Oae a scris:

Eu am zis că îți dau nu că îți vând.

Daca o pun pe curier, doar să plătești curierul. Dar poate găsim o varianta mai ieftina. Mai ales că la cat ai de lucru la rulota, nu cred că e urgenta așa mare.

Eu merg des din Arges la Târgoviște, Buzău, Mihăilești. Poate trec pe aproape de tine sa sa ne întâlnim pe undeva. 

Eu acum sunt prin nordul Buzăului. Diseară ajung acasă și nu știu dacă mai reușesc azi, dar maine îți fac niste poze și îți trimit.

ok  va multumesc foarte mult  eu sunt din Teleorman cu siguranta vom gasi o metoda, curier sau posta in cel mai rau caz , de lucru am destul la rulota  , am decopertat tot acum pregatesc lemnul pentru caroiaj  apoi tratarea , am dilema mare la ce material sa folosesc peste  zapada , placajul de carton este slab caltativ  si foarte expus  umezelii, purced catre osb sau placaj fag  , tinand cont ca la mine in zona nu gasesc decat osb .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @BogdanM!

 

In loc de "zapada" (polistiren expandat) foloseste polistiren extrudat la grosimea necesara (data de stinghiile de lemn folosite la structura). Cu cat mai gros, cu atat mai buna izolarea termica! Cred ca 4 cm ar fi un compromis acceptabil. Acum cred ca ai avut 3 cm de polistiren expandat. Vei pierde circa 2 cm din latimea interioara a rulotei si va trebui sa ajustezi (acolo unde este cazul) dimensiunile transversale ale componentelor mobilei. De asemenea, fa o reconfigurare a stinghiilor de lemn, in sensul de a le suplimenta si de a le monta (si) acolo unde va fi pozata mobila - astfel vei avea in ce sa o prinzi zdravan, nu doar in placajul de 3-4 mm.

Iar daca ai timp sa cauti, incearca sa gasesti un polistiren extrudat cu zero absorbtie umezeala. Nu imi amintesc exact denumirea tehnica, poate altcineva stie si-ti spune exact cum se numeste. Izolarea termica este aceeasi, dar are calitatea de a nu retine apa in structura - lucru foarte important.

 

Spor!

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Placaj de fag de 4 mm. dar din acela de traforaj. Referitor la sftatul lui @NRLaurentiu, tine cont de el. Poate iese o treaba foarte faina.

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Incercam sa te ajutam sa nu te descurajezi înainte de a începe efectiv viața de rulotisti.

La partea de recondiționare structura cred a cel mai bine te pot ajuta cu sfaturi cei care au făcut singuri conversii. Sunt cei mai experimentați.

Când vei ajunge la partea de instalații te ajut cu mare plăcere.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Scoate-ti din cap OSB-ul, nu te ajuta nici ca si greutate, nici ca rezistenta.

 

E de plans, dar am vazut rulote facute cu OSB, sau chiar mai rau, cu rigips. Gandeste-te la cateva aspecte. Placajul, desi pare primitiv, e greu de egalat de multe materiale noi si moderne. E subtire, usor, e din foi intregi de lemn de obicei de esenta tare(sau cel putin fata si dosul), stratificate pe opus de fibra, ceea ce il opreste de la deformari mari in timp.

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Sper ca nu te superi daca ne spui si noua cat te va duce rulota si reparatiile pe care le vei face. Un pret estimat de tine ca sa ne facem si noi o parere. 

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM
La 19.02.2020 la 14:08, Draghiciu Dumitru a scris:

sper ca nu te superi daca ne spui si noua cat te va duce rulota si reparatiile pe care le vei face. Un pret estimat de tine ca sa ne facem si noi o parere

Am sa tin evidenta si la sfarsit am sa va comunic toata cheltuiala pana acum am investit decat timp si munca .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.
în urmă cu 1 oră, Draghiciu Dumitru a scris:

Sper ca nu te superi daca ne spui si noua cat te va duce rulota si reparatiile pe care le vei face. Un pret estimat de tine ca sa ne facem si noi o parere. 

 Cu refacere totala, imi permit sa estimez eu, cu riscul de a gresi, undeva la 4-5000 de lei, materialele. Doar materialele. La ce lucrare e acolo, daca nu-i place compartimentarea, o poate chiar reface. La final va avea o rulota noua, pe gustul lui.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Imi poate spune cineva un adeziv pentru lipirea caroiajului din lemn ?

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

 

37 minute în urmă, BogdanM a scris:

imi poate spune cineva un adeziv pentru lipirea caroiajului din lemn ?

Sika 11FC ia mai multe, ca vei avea nevoie. Tot cu el poti lipi si polistirenul, dar vei iesi cam scump. Polistirenul il vei lipi pe toata suprafata. Astfel vei evita aparitia condensului intre el si tabla. Pregateste-ti niste propte, care sa le pui dupa ce ai fixat caroiajul cu adeziv pe tabla. Timp de uscare 24 de ore. In decupajul trapei, poti folosi menghine de tamplarie, si poti pune cateva stinghii de lemn pe exterior, dupa care strangi menghinele. Sa-ti cumperi un pistol de silicon mai profi(cele care au fort la LIDL sunt foarte bune) , ca chinezariile se rup la primul tub de Sika. Nu tine cont de sfaturile lucratorului de la raion, daca iti va recomanda altceva, deoarece nu este pe piata ceva comparabil. Im pozele mele, se vede in pistol un tub de Compact Profesional. Este nou pe piata si este apropiat de 11fc, insa este parca mai diluat. L-am luat sa_l testez, insa nu pot sa zic ca voi lucra cu el in locul lui 11fc.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Eu credeam ca sikaflex  11 fce numai pentru chedere, deci merge si la caroiaj  , saptamana viitoare voi merge la cumparaturi acum fac necesarul si mai ma documentez .

Modificat de Ursu Florin
  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

cel mai aiurea este ca am luat la pas resedinta  judetului Teleorman   Alexandria mai bine zis  si nu am gasit sikaflex  multi nici nu au auzit  de firma asta ......

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Cauta la Dedeman!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

In Alexandria nu exista magazin mare de bricolaj singura varianta Bucuresti sau Pitesti.

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Ce ziceți ar merge  pus lambriu de lemn in locul placajului ? Lambriul îl pot decupa mai bine  și ii pot face prinderea pe caroiajul de lemn . Am vazut  întâmplator ceva de genul asta la o rulota pe net .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.