BogdanM

Problema infiltrare plafon

68 postări în acest subiect de discuţie despre Problema infiltrare plafon

Problema infiltrare plafon

BogdanM

Va salut ma numesc Bogdan și tocmai ce am cumpărat o rulota Avento 355TL , la prima vedere părea Ok dar când am ajuns acasă și am început sa cercetez am constatat ca sunt infiltrații majore la plafon  umezeala multă , ma gândea sa refac plafonul cu materiale uscate , cum fac sa am acces ? Demontez mobilierul sau îndepărtez tabla exterioara ? Orice sfat de la voi este binevenit . Va mulțumesc.

859AFA02-AC3B-478D-8130-6A181842D0CE.jpeg

E3765699-CC5D-475F-874B-D40FE56821B8.jpeg

A7A1F97E-3BFA-414B-8FF2-57892F04A0DF.jpeg

6F67FE44-D0E7-4436-9E79-F103775E9642.jpeg

88741163-0119-4D24-8C9E-659264C25E92.jpeg

55D17C5C-8A9A-466B-A975-B08EE6F2FDD9.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

@BogdanM, umezeala cu siguranta nu este doar la plafon dupa ce se vede in poze.

In primul rand trebuie sa identifici pe unde intra apa, probabil pe la sinele de imbinare sau daca infiltratia este in fata ( nu imi dau seama dupa pozele pe care le-ai pus ) este posibil sa fie pe la sina geamului frontal.

Rezolvi intai problema cu infiltratia iar ulterior te apuci de refacut structura. O sa fie o lucrare destul de costisitoare si migaloasa. Daca te pricepi putin si ai timp nu o sa fie foarte foarte complicat.

Iti recomand sa folosesti material uscat cat mai usor pe care sa il tratezi inainte de montaj.

Spor la treaba! :salutare!:

 

 

P.S: O sa te rog sa iei in seama mesajul privat pe care ti l-am trimis. Multumesc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Am identificat pe unde se  infiltrează apa , dar cea mai mare problema este cum schimb plafonul din interior care este îmbibat cu apa și probabil va mucegaii.

M-am tot uitat și învârtit, ce sa fac, demontez mobilierul și apoi lucrez sau dau tabla de pe plafon jos sa am acces ?

Știu ca necesita timp și bani,  dar sper sa ies la liman .

Rulota in timpul deplasării a pierdut trapa sau ce o fi avut. Unde găsesc așa ceva mai ieftin sau poate sa fac ceva sa acopăr ?

Modificat de Radu Ghita

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Pai desfaci mobilierul. Incepi ulterior prin demontarea plafonului pana ajuti la structura pe care o schimbi pana la tabla daca este cazul.

Legat de trapa, masoara golul le care il ai in plafon si in functie de masuri cauti trapa SH sau noua.

Pe unde intra apa in rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Salut @BogdanM . Vad ca ai o problema majora cu infiltratia.  Daca cauti aici pe forum o sa gasesti multe informati pentru rezolvarea infiltratiei. Reparatia trebuie facut din interior, mobilierul trebuie demontat. Trapa gasesti si la mana a doua trebuie sa masori ce dimensiuni iti trebuie. Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Mulțumesc de informație , voi începe din interior , aveți idee plafonul este pe caroiaj de lemn ? Am văzut când am îndepărtat Tapiseria ca are ceva placaj subțire apoi zăpada , eu voi curată tot ce este pătruns de umezeala .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@BogdanM mai citeste din topicurile existente in aceasta sectiune. Acolo o sa vezi cum arata structura unei rulote.

Trebuie sa ai structura lemn sub placaj intre care este polistiren. Posibil polistirenul sa fie lipit de tabla.

Spor la documentat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Tot caut topicurile relevante dar nu găsesc .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

     Salut.

 

Din ce se vede, asa cum spuneau si colegii, ai o lucrare de amploare.

1. Obligatotiu, la inlaturarea structurii si polistirenului. adica a tot ce este vechi, sa folosesti masca, pentru a evita pe cat posibil inhalarea sporilor de mucegai, deoarece asta e boala curata.

2. Daca rulota este in interior, poti incepe cu interiorul. Daca o tii afara, inceasra sa protejezi zona pe unde se infiltreaza apa.

3. La decopertate, fa masuratori si ia-ti repere. la desfacerea mobilierului, la modul de prindere di la structura existenta. Aceasta din urma, poate sa fie chiar imbunatatita.

5. Toate materialele vechi si afectate se vor indeparta, si vor fi inlocuite cu unele noi. Tine cont ca suprafata afectata este cel putin dubla fata de ce observi la o prima evaluare.

 

 

P.S.

4. :)) Daca crezi ca te pot ajuta cu vreun sfat, poti sa m-a suni.

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Mai jos iti prezint o infiltratii aparenta la panoul frontal, care la decopertare, a ajuns cu zona uscata abia la zona puntii. 

Se poate observa clar traseul apei. Dupa 2 luni de stat in interior, rulota muștar a apa. Se observă un pătrat de polistiren de 5x5cm, decupat. La strângerea acestuia in pumn, curgea apa din el. 

20191213_131322.jpg

20200129_113231.jpg

20200129_113226.jpg

20200131_141309.jpg

20200131_142610.jpg

20200131_150542.jpg

20200201_133836.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

La decopertare, se lucreaza usor, pe portiuni si cu atentie, pentru a nu undoii tabla de aluminiu.

90% din munca o vei face cu o unealta multifunctionala de genul https://www.trotec24.ro/scule/scule-multifunctionale/scul-multifunctionala-pmts-10-230v.html?gclid=EAIaIQobChMI6ue34prY5wIVCZSyCh2jxwd9EAQYAyABEgLcu_D_BwE

 

Modificat de Ursu Florin
  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Ai avut lucrare mare , cat ti-a luat ca timp ? Peste polistiren ce ai pus ?

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.
în urmă cu 11 ore, BogdanM a scris:

Ai avut lucrare mare , cat Tea luat ca timp ? Peste polistiren ce ai pus ?

Trei săptămâni pana acum. Încă nu e gata. Astept comanda dpe chedere sa pot pune geamurile.

MDF laminat alb. Eu as fi pus placaj si tapet, dar asta a fost optiunea clientului. 

Am tratat pe margini si tăieturi cu lac, pentru sigilare.

20200207_174033.jpg

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Dupa cum se vede în prima poza, parea ca doar 10 cm pe colt e afectat. Cand am inceput sa decopertez, proprietarul plângea ca ii stric bunatate de rulota. Vand a vazut ca e murata, si abia la 20 de cm de roata am dat de zona uscata, a mutit. Pe peretele stâng, deci nu a fost asa afectat peretele, in partea de jos a ajuns si in structura podelei si a fost necesar la fel, înlocuire totala. 

Asta a aparut dupa o solicitare banală de reparatie la geam fata, inlocuirea chederului si remasticare.

Pe peretele frontal nu a mai avut nici un  fel de structura. Era doar fibra si tapetul, pe un strat moale si scorojit de placaj,  care se țineau in chederul  imbatranit al geamului.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Deci ce văd eu a rămas decât tabla , la podea am și eu ceva probleme dar o sa trec peste . Mâine zic sa încep cu demontatul mobilierului apoi voi vedea ce și cum probabil suprafața este mult mai mare .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 2 ore, BogdanM a scris:

la podea am și eu ceva probleme dar o sa trec peste

Eu zic sa nu treci peste mai ales daca te apuci de lucrat la plafon si eventual la pereti.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.

Asa cum zice mai sus Florin. Ori o faci, ori o lasi. Nu merge cu trecutul peste...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Are cineva din întâmplare un capac ca cel din poza ?

C3CD5AA6-279F-494F-84CF-FEA1759507F9.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM
25 minute în urmă, Bogdan C. a scris:

Asa cum zice mai sus Florin. Ori o faci, ori o lasi. Nu merge cu trecutul peste...

Podeaua cum se schimba , pe bucati său toțul?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
10 minute în urmă, BogdanM a scris:

Are cineva din întâmplare un capac ca cel din poza ?

C3CD5AA6-279F-494F-84CF-FEA1759507F9.jpeg

Irti recomand sa schimbi trapa cu totul, la cum s-a spart, plasticul este foarte batran.

10 minute în urmă, BogdanM a scris:

Podeaua cum se schimba , pe bucati său toțul?

In principiu se poate schimba si pe bucati. Iti recomand sa iti faci un calcul, nu stiu daca renteaza sa repari aceasta rulota ( podea, pereti laterali - care sigur sunt afectati, podea, sigur trebuie si remasticate sinele )

De cutiozitate....cat a costat culota? ( daca ne poti spune )

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BogdanM

Pai rulota ma costat 1000 lei 

M-am gândit ca numai rotile noi 3 buc , frigider încă nu la testat dar cred ca funcționează , rulota inițial am plătit-o cu 2000 lei dar propietarul nu știa ca sa infiltrat apa in plafon defapt nici nu m-am uitat atent , ajuns acasă cu ea am început sa cercetez și am descoperit problemele enumerate , propietarul  aflând de probleme mi-a returnat 1000 lei .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan C.
în urmă cu 4 ore, BogdanM a scris:

Ai avut lucrare mare , cat Tea luat ca timp ? Peste polistiren ce ai pus ?

  Daca vrei sa o pastrezi, pregateste-te sa bagi in ea 1000 de euro. Dar ia in considerare ca la final o sa ai o rulota noua.

 Trapa ia-o noua. undeva la 3-4oo de lei, cu rama, pasa insecte si parasolar.

sunt destule site-uri specializate unde o vei gasi.

Vechiul proprietar stia, insa s-a facut ca ploua...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
acum o oră, BogdanM a scris:

Pai rulota ma costat 1000 le

La 1000 lei, cred ca merita sa mai investesti 4000-5000 lei sa o readuci la viata :)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan
în urmă cu 4 ore, Bogdan C. a scris:

  Daca vrei sa o pastrezi, pregateste-te sa bagi in ea 1000 de euro. Dar ia in considerare ca la final o sa ai o rulota noua.

 Trapa ia-o noua. undeva la 3-4oo de lei, cu rama, pasa insecte si parasolar.

sunt destule site-uri specializate unde o vei gasi.

Vechiul proprietar stia, insa s-a facut ca ploua...

S-a făcut că plouă... în ea.:default_109:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.