Eugen David

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

2.619 postări în acest subiect de discuţie despre Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

Ce am mai achiziționat pentru rulota mea

Cristian Bednar

Seara buna. Asa cum am scris si in descriere, totul fara fire. Are 2 senzori cu baterii, unul in congelator si unul in frigider. Asa vezi temperaturile in timp real, maxima si minima din ziua respectiva (apropos de variatie zi/noapte), si poti seta alarme la anumite temperaturi cand exista posibilitatea sa ti se strice mancarea. Eu ma gandesc la momentul cand se termina vara gazul in butelie de exemplu. Cum am spus si mai sus, l-am vazut intr-unul din filmele de pe youtube cu imbunatatiri la rulota. Omul era tare incantat de el, mai ales la Americani care mai campeaza si in desert cu rulota. Americanii mai au si un modul cu 2-3 ventilatoare montate in interior peste aripioarele de racire la frigiderele cu absorbtie pt evitarea formarii depunerii de gheata pe ele si cica uniformizeaza temperatura in frigider. Pe moment nu am avut aceasta problema in ultimii 2 ani... nu cred ca voi da 50 usd pe asta.

Legat de display, mi se pare eleganta solutia si ok la pret, pentru temperaturile interioare din frigider.

Sper ca raspunsul meu a fost suficient de clar. Seara buna in continuare.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Bednar

Buna ziua,

Un mic update la display-ul pentru frigider si cu senzori:

Acum a venit produsul, super incantat de el. Inregistreaza valorile maxime si minime ceea ce mi se pare excelent, are patru magneti puternici pe spate si se lipeste de orice suprafata metalica, inclusiv pe usa frigiderului, sau cu brat retractabil sta pe masa sau cu surub pe perete,  senzorii au un carlig pe spate cu arc, se pot prinde cu usurinta de rafturi sau de orice altceva, arata foarte bine, si merge brici. Am testat acum cu frigiderul din acasa, indica exact valorile setate frigiderului, deci senzorii par ca citesc precis temperatura. Fiecare senzor merge cu doua baterii mai groase, display-ul cu doua baterii subtiri. Totul este intuitiv si foarte practic. Recomand.

Am atasat si cateva poze.

 

3E4634A4-CC99-442F-8250-70926AA689AE.jpeg

F1EE376C-1EA8-4755-AE98-816A7BAA8BBB.jpeg

7FCDEE25-A2B9-4B8F-A65D-43A2D3533119.jpeg

D92487A5-D36C-4BE7-9356-8B01F18691E2.jpeg

  • Like 9

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Salut Cristi, te sacai din nou, in final cat a costat ? In prima postare pretul era de 17, 99E , cu transport gratis, in raspunsul pentru mine , ai specificat , ca nu vei da 50 de dolari pe el , deci nu -l vei achizitiona.

Acum, vad ca esti in posesia lui. Care este saitul de unde l-ai cumparat si cu cat? Multumesc pentru intelegere si amabilitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Ilie Minea ziua buna.

 

Am scris despre alta imbunatatire pentru frigider, nu despre acest termometru.

Uite si citatul din postarea anterioara: 

“Americanii mai au si un modul cu 2-3 ventilatoare montate in interior peste aripioarele de racire la frigiderele cu absorbtie pt evitarea formarii depunerii de gheata pe ele si cica uniformizeaza temperatura in frigider. Pe moment nu am avut aceasta problema in ultimii 2 ani... nu cred ca voi da 50 usd pe asta”

Referitor la termometru cu senzori, am dat 17, 99 euro plus transport asa cum am scris in prima postare. Amazon.de am si pus print screen, poti vedea cum se numeste si cat costa si detalii tehnice. Eu nu platesc transport in Germania ca am un abonament lunar, si din Germania mi le aduce o firma in Ro contra cost. Am apelat la aceasta solutie pt ca sunt produse pe care nu le livreaza in Ro... probabil ca bani nostri nu sunt la fel de frumos mirositori ca ai nemtilor. Ma rog. Nu vreau sa intru in discutia asta aici. 
Eu folosesc firma asta pt comenzi in Germania si apoi au tarif de adus in Ro si ulterior ridicat de la ei sau curier intern: https://www.eshopwedrop.ro/autentificare

 

Sper ca te-am lamurit. Daca mai ai intrebari si iti este mai usor, 0723346855 e numarul unde ma poti suna.

 

O zi excelenta tuturor.

 

Cristian B.

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Bună seara stimați colegi! 

 Nu de mult am achiziționat de la doamna Varga din Reghin un grătar pe gaz Enders. Un grătar identic are și @Daniel P la el am văzut prima dată. 

 

IMG_20201215_184519.jpg

IMG_20201215_184528.jpg

IMG_20201215_181741.jpg

IMG_20201215_181748.jpg

  • Like 7
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

@Fejer Antal Sa-l folositi sanatosi! 

Daca-l conectezi la butelie GPL, regulatorul trebuie sa fie de minim 15 bari. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Prețul a fost 400Ron! Scrie pe ea că se folosește cu regulator de 30mb!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costin Lipan

Corect 30mb foloseste gratarelul, insa regulatorul are si o presiune maxima de intrare. Presiunea de lucru a GPLului este de 15 bari. Daca pe regulator (ceas) scrie 7.5 bari, merge doar la butan. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian P

Salutare,

In sfarsit l-am primit, am cumparat din UK un boiler Truma Ultrastore gaz-230V la un pret foarte bun fata de ofertele de la noi sau de prin Europa. Eu l-am prins laun pret mai bun decat cel de pe site cu oferta de Black Friday la £389. L-am comandat cu livrare in UK si adus printr-o persoana de incredere.

Sper sa fie utila informatia avand in vedere ca eu am cautat ceva timp, am mai jos link-ul magazinului.

La primavara urmeaza inlocuirea boilerului pe 230V Truma TT2, daca cineva a facut deja aceasta modificare si poate sa ma ajute cu cateva informatii pentru montaj, sunt foarte recunoscator.

Merci mult si Sarbatori fericite! 

https://magnummotorhomes.co.uk/shop/water-heaters/truma-ultrastore-rapid-ge-10-litre-water-heater/

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
La 15.12.2020 la 18:54, Fejer Antal a scris:

Bună seara stimați colegi! 

 Nu de mult am achiziționat de la doamna Varga din Reghin un grătar pe gaz Enders. Un grătar identic are și @Daniel P la el am văzut prima dată. 

 

IMG_20201215_184519.jpg

IMG_20201215_184528.jpg

IMG_20201215_181741.jpg

IMG_20201215_181748.jpg

 

Să-l folosești cu plăcere @Fejer Antal ! :OK:

E ideal pentru rulotă și merită toti banii, fiind cumva 3 in1...aragaz, gril și cuptor:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Mulțumesc @Daniel P:salutare!: Este identic cu a ta!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Bună ziua colegi, a venit rândul și becului care luminează afară sa fie înlocuit cu led, am optat pentru module cu lupă care luminează foarte bine și consumă putin. Și ca să pot controla modulele led, am achiziționat și un dimmer monocolor cu telecomandă. Cam asa arata montate(inspirație de la @Cristian Bednar:salutare!:

IMG_20201118_191524.jpg

IMG_20201127_182612.jpg

Screenshot_20201225_151419_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20201225_151236_com.android.chrome.jpg

  • Like 6
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

In urma cu vre-o luna am cumparat si montat o camera video cu monitor si wi-fi. Acum, ca am avut ocazia sa o si probez in mers pot sa spun ca e ok .   Monitorul e un TFT si nu un full hd. Per ansamblu sunt multumit.   O camera si monitor full hd e de 4-5 ori mai scumpa.   O folosesc in timpul mersului, ajuta sa vad tot timpul in spate, cand are cineva intentia sa ma depaseasca si la depasiri cand sa revin pe banda mea. Pretul variaza de la 390 lei in sus, in functie de rezolutie si distanta de operare intre camera si monitor. Cea pe care am luat-o merge pana la 100 m.  Toate caracteristicile sunt in poze.    Ca o ultima remarca, daca pun monitorul pe centrul bordului, adata la cateva minute apar niste 'dungi cu pureci' (parca ar fi bruiata) o secunda, maxim doua, iar daca o pun spre colt nu mai apare fenomenul.

IMG_20201116_113754.jpg

IMG_20201116_114007.jpg

IMG_20201116_114041.jpg

IMG_20201116_114050.jpg

IMG_20201116_114111.jpg

IMG_20201116_114121.jpg

IMG_20201118_111508.jpg

  • Like 8
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin B

Am incercat si eu vreo doua trei si n-am reusit decat sa fiu dezamagit din cauza de:

- lag (intarzieri in afisare)

- bruiaje/paraziti/distorsiuni

- definitia imaginii (contrast, luminozitate, contrast etc). In multe situatii devine inutilizabila.

- complexitatea instalarii, fire, gauri etc. Ceva cu ventuza/clips si baterie integrata ar simplifica mult.

 

Asta cum e? Mersi!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Emil Vinteler ma bucur enorm daca am reusit sa te inspiram. La vechimea ta in ‘domeniu’ o iau ca pe un compliment.

La multi ani si sa ne vedem cu bine.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Bednar

@Cosmin B Tehnologia s-a imbunatatit in ultimii ani. Ai dreptate cu toate punctele insa a ajuns sa fie minime. Lag-ul are max 1 sec, pate chiar mai mic,  bruiaje noi nu avem iar la definitia imaginii ai dreptate, dar cred ca tine de calitatea display-ului. Daca ar fi sa o schimb in viitor, as opta pt una cu HD si diplay HD in forma oglinzii retrovizoare. Deja sunt unele pe amazon dar mai astept sa scada la pret. Sau poate una care sa se lege la un display de telefon, si gasesc eu prin casa un telefon mai vechi gen Samsung S7 care se vede cristal.

Solutia pe care o am de doua sezoane si sunt suficient de multumit de ea este asta:

9FCF7A90-8DB9-46EA-8C49-E410D409797E.jpeg

77FDD7F3-BE97-4D27-863E-A98A667882B5.jpeg

B4972A89-0A4B-4741-91F9-DBF625336CE4.jpeg

E92536A4-72D2-43B7-BCBF-41E8607896D3.jpeg

A29F2F91-F2D4-4B8A-B035-F220F3D67CBE.jpeg

ED78D68A-6D90-451C-8F21-D46A34344D38.png

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Pentru cei care mai mesteriti, in catalogul Lidl 18-24 ian, bormasina cu acumulator, completa, cu geanta, incarcator si un acumulator de 2A, 179 lei. Am luat una acum aproape 2 ani, am lucrat cu ea intr-o veselie (2 magazii, plus ca la curte, mutat mai de curand cate nu sunt de facut), cazuta si jos de pe scara, merge brici. Are indicator de nivel baterie si lumina, nu bate chiar unde trebuie dar cat de cat vezi ceva fata de nimic, insa geniala este mandrina care se scoate cu quick release si dedesubt e portbit cu magnet, adica devine surubelnita electrica. Practic poti sa ai burghiu in mandrina si bit in portbit, iar mandrina se poate monta la loc cu bitul acolo. Am mai luat un acumulator de pe olx cu vreo 80 lei pe care il mai folosesc si la un pendular tot de la Parkside. Incarcarea dureaza cam trei sferturi de ora. Nu de mult am dublat-o cu o multifunctionala la 20v tot de la Parkside de care sunt foarte multumit, dar ca bormasina nu o bate pe aceasta decat ca putere, rar sa am nevoie, mai mult tin in ea alt burghiu sau bit, sa nu mai schimb. Cand o sa apara si asta in catalog o sa va dau mai multe detalii. Un mic spil, apropo de putere, holzsuruburile groase si lungi care necesita forta la strangere, scufundati-le varful in vaselina cativa mm, merg mult mai usor si nici nu mai oxideaza in gaura cu timpul. Si nu folositi de rigips daca nu e cazul,  sunt brunate si se insurubeaza mai greu.

  • Like 10

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Pentru cei care gătesc in cantități mai mari la rulota și le trebuie un ceaun mai mare și nu de fonta, care e greu. La Dedeman e un ceaun de 14 litri, din inox, are doar 1, 3 kg. E drept ca inoxul e puțin mai subțirel, dar cred ca e ok, nu l-am probat încă.

91AA7883-F7D4-4859-B7E4-C7F1D82B4B8B.png

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 14.1.2021 la 15:57, Viorel K a scris:

Un mic spil, apropo de putere, holzsuruburile groase si lungi care necesita forta la strangere, scufundati-le varful in vaselina cativa mm, merg mult mai usor si nici nu mai oxideaza in gaura cu timpul. Si nu folositi de rigips daca nu e cazul,  sunt brunate si se insurubeaza mai greu.

Multumim @Viorel K 

:)

:multumesc!: , That's good to know!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

De la Kaufland, lampa cu led și senzor de mișcare. 20 lei. Are 5 leduri, alimentate de trei baterii AA, . Se poate regla, e compusă dintr-un glob, care se invarte și un suport, buton cu poziția in/off și auto.

F72DF36B-7DD5-44CC-B86B-FB3636CDA356.jpeg

12E4524B-E741-4DF4-8AF3-70D3F17B946C.jpeg

1619AC94-CD46-4E47-9AFA-3ADA070C0A30.jpeg

  • Like 6

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Cine nu a cumparat redresor de la LIDL, are ocazia acum sa-l cumpere  de la Kaufland cu 10 lei mai ieftin, 59, 99lei. Acelasi model.

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Am facut si eu primele cumparaturi de la fam Varga. :OK:

Organizatorul de bucatarie, respectiv caruciorul au costat 200 lei fiecare. Am mai paltit transport ~80 lei. Am discutat cu dna Varga si urmeaza sa comand si ceva scaune!

Ganduri bune!

20210121_180219.jpg

20210121_180750.jpg

20210121_180841.jpg

20210121_181032.jpg

20210121_181628.jpg

20210121_181703.jpg

20210121_192345.jpg

  • Like 5
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

  • Conţinut similar

    • Andrei.N
      de Andrei.N
      Ca sa citez câțiva prieteni, ce susțin ca  după o vacanță cu copiii se impune o alta vacanță in care ei sa fie in deplasare iar adulții la relaxare, soția a sugerat sa lăsăm copiii la bunici, unde au si mulți prieteni, iar noi sa mergem la relaxare preț de câteva zile. Cum știm cu toții ca vorba aceea “happy wife, happy life” este valida, am decis, ca un soț cuminte, sa mă conformez si m-am apucat sa caut informații despre campinguri.
      Cum locuiesc in București si îmi este lehamite sa parcurg DN1, mai ales in perioada concediilor, ne-am orientat sa mergem către sud. Decizia de a merge in Bulgaria a venit încă de la drumul de întoarcere dinspre Grecia, doar ca a trebuit sa revenim preț de o săptămâna prin București. Băiatul cel mare și-a dorit sa rămână singur, o săptămâna, la bunici așa ca am lăsat si rulota parcata acolo (este foarte aproape de granița cu Bulgaria).
       
      Am contemplat cu ideea de a merge la 7 lakes (referire aici), ne-ar fi plăcut sa facem drumeția către toate cele 7 lacuri, insa era distanță cam mare si am decis totuși sa rămânem aproape de casa așa ca ne-am hotărât asupra https://kapinovski.bg/en/ situat in apropiere de Veliko Tarnovo. 
       
      Drumul a fost ușor, am ajuns într-o zi de sâmbătă si am găsit loc liber fix lângă 3 echipaje, formate de oameni minunați, din România cu care ne-am împrietenit imediat. Din păcate dânșii au plecat a doua zi astfel încât am rămas doar eu cu soția.
      Brusc am realizat ca avem foarte mult timp, ne-am plictisit de drumeții, de plimbări cu bicicleta, de plimbări prin oraș, de stat la piscina.
      Cu alte cuvinte ne-am încărcat bateriile in cele 6 zile pe care le-am petrecut aici.
       
      Atașez câteva imagini si, din moment ce ne-a plăcut aici, am hotărât sa aducem si copiii la o data ulterioară.

      Locul in sine este unul minunat, poziția este fantastică. Pe malul unui rău,

      cu o cascada superba de unde mulți oameni își încearcă abilitățile de săritori, pădure vasta si munte cu altitudine mica.
       
       
      Campingul este plin de copaci si este imposibil sa nu găsiți un loc umbrit. 


       
      Exista un loc de joaca cu trambuline, exista posibilitatea închirierii de biciclete, exista posibilitatea închirierii de căsuțe cât si rulote staționare ce aparțin campingului. La zona de corturi exista vetre amenajate din loc in loc unde am făcut si noi focul de cateva ori si ne-am bucurat de aerul curat si trosnitul vreascurilor. Am prins câteva zile mai friguroase si am preferat sa cinam in interiorul rulotei.

      Exista si o bucătărie care, din păcate, nu este curățată prea bine de către administrație. Chiar le-am atras atenția ca zona respectivă ar trebui menținută mai curată insa personalul de la curățenie părea ca nu da doi bani pe ceea ce le spune domnișoară tânără de la recepție, astfel încât m-am dus într-o zi si le-am arătat doamnelor cum se desfac filtrele de la hota si cum ar trebui sa le curețe deoarece era atâta grăsime pe filtrele respective încât risca sa pice in tigaie daca se dorea a se găti ceva. Totuși minusurile se opresc aici. Exista canalizare trasa la fiecare loc, astfel ca golirea casetei de toaleta este foarte facilă, dar si branșamente de apa + curent electric.
       
       
      Era sa uit de faptul ca, daca ajungeți in sezonul potrivit, locurile adiacente campingului sunt pline de rugi de unde puteți culege mure. 

       
       
      După nici 2 săptămâni am revenit împreună cu copiii, pentru câteva zile, si așa am încheiat vacanța de vara. 
       
       

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Anul asta am ales Albania si la sugestia unor prieteni polonezi am ales Moskato Camping din Livadah Beach in apropiere de Himare. Din pacate, printr-o scamatorie demna de toata lauda, am sters mai multe poze printre care si cele pe care le-am facut in camping pentru prezentare insa gasiti informatii atat pe site, cat si pe pagina lor de facebook. 
      Conditiile sunt bune spre foarte bune, in camping lumea se respecta, si chiar daca au si o terasa in camping, dupa ora 22.00 lumea vorbeste in soapta. 
      Noi am stat in linia 1, adica din rulota pana in apa... 100 m. Am solicitat loc de campare cu umbra si am primit unul sub o copertina realizata dintr-un material textil ce parea ca ajuta la respingerea razelor solare. Am platit 33 euro/zi (2adulti+2copii), insa in banii astia ai parte si de 2 sezlonguri si o umbrela pe plaja din fata campingului care este administrata tot de proprietarii campingului. De asemenea in interiorul campingului este si un magazin destul de bine aprovizionat.
      Din ce am mai vizitat eu pe acolo, era cam cel mai dragut camping, in zona fiind inca vreo 5, dar noua asta ne-a placut.
      Turistii din camping? Multi sloveni, cehi, nemti, ici colo cate un norvegian, finlandez...
      Plaja din Livadah este o plaja cu pietre mici spre medii, dar rotunjite... Terase sunt, preturile "albaneze"... 
      PS: Am fost si la "Maldivele" Albaniei, dar sincer, nu mi-a placut la Ksamil... Lumea spune ca dupa ce au descoperit Livadah, cei din Occident prefera plaja linistita de aici in detrimentul tambalaului din Ksamil. 
      Offtopic: Am incercat sa creez un topic pentru Albania, dar n-am reusit. Poate face treaba asta un admin si muta si topicul asta acolo.
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Campinguri  din Albania
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Pentru cei aflati in tranzit spre Grecia, un popas excelent ar fi Camping Verila din statiunea Sapareva Banya. Noi am ajuns aici din intamplare, la intoarcere din Albania intrucat breteaua spre camping Kromidovo era blocata pentru asfaltare, asa ca ne-am continuat drumul. Am stat o singura noapte in camping, insa Sapareva Banya merita mai multa atentie fiind o statiune foarte draguta la poalele muntilor Rila. Locurile de campare nu sunt delimitate insa e loc destul pentru toata lumea. Noi am platit in jur de 100 lei pe noapte (2 adulti+2 copii). 
      Ce nu prea mi-a placut este accesul care la un moment dat este in panta, cu drum de tara, dar cu o abordare linistita si cu rabdare se rezolva. In camping am gasit multi nemti, cehi, dar si o rulota din Romania.
      Din pacate n-am reusit sa fac poze, dar gasiti mai multe detalii pe site.
    • Cristian George
      de Cristian George
      Buna ziua si bine v-am gasit!
      Multumesc pentru accept in aceasta comunitate si sper sa ne cunoastem mai bine odata cu trecerea timpului si sa aflu cat mai multe despre campat. Sunt recent mutat in Bucuresti si caut zone bune pentru a incepe campatul in viitorul apropriat si sfaturi pentru a avea o experienta cat mai placuta.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.