Calin Andritoiu

Sfaturi achiziție rulotă

232 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi achiziție rulotă

Sfaturi achiziție rulotă

Mircea

Totul pleaca de la buget. Daca isi permiti, evident ca o rulota de 20 ani poate fi mai buna decat una de 31 de ani, dar conteaza si cum a fost intretinuta:nedecis: Repet: mare atentie la infiltratiile de apa! Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Am citit acum acest topic, sunt din Deva, dar născut în Petroșani deci suntem co concetățeni și as vrea sa îți dau câteva sfaturi din experienta mea. 

Pentru ce ai tu nevoie nu cauta rulota ci un cort-rulota tip Rapido Confort sau similare care au MMA foarte mica, le găsești ușor sub 2000€ și le poți cara liniștit pe orice coclauri fără frica ca se rup. 

https://m.subito.it/caravan-e-camper/carrello-tenda-firenze-289419734

https://m.subito.it/caravan-e-camper/carrello-tenda-firenze

 

Acestea sunt doar doua exemple rapide rapide de pe net. 

Nu avea probleme gândindu-te ca iarna, toamna e frig, în Danemarca este un VR foarte utilizat și acolo nu este cald, eu personal le vad și iarna în campinguri de munte. 

Ești tânăr și duap descriere poate vii din forțele armate și fizicul nu îți lipsește în acest caz, deci te poți gândi și la un cort de acoperiș pe masina. 

Nu in ultimul rand te sfătuiesc sa te dotezi de un aparat care măsoară umiditatea chiar dacă alții au spus nu. 

Pentru nord-vestul Italiei sunt la dispoziție. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

A trecut si prima zi de cautare...

Azi am fost in Timisoara si am vazut 5 rulote. Din toate 5 una singura, Chateau Chiara (nu mai retin anul) era ok din punct de vedere al infiltratiilor. Dar era 2500 euro si in plus avea cauciucuri normale, nu erau "C" si cupla simpla. Daca mai adaugi cauciucurile si cupla... 3000 euro. Cam mult. Nu merita!

Ce pot sa spun ca m-a "socat" astazi, desi e oarecum de inteles (dar totusi) e cat de prosti ne cred samsarii. Sau... poate fatza mea sa fie de vina??? Toti, fara exceptie, aveau copii (de fapt mai mult fetite) de 3-4 ani si jurau pe toti sfintii ca rulota nu are infiltratii. "Daca avea infiltratii nu o luam eu, doar nu sunt nebun sa-mi pun fetitza de 3 ani sa doarma intr-o rulota cu mucegai"...

Cred ca toti au absolvit aceleasi "cursuri" de vanzare rulote, pentru ca toti aveau aceeasi replica! De parca au cumparat rulota pentru a culca copilul acolo, nu pentru vanzare...

Am inceput cu unul din anunturile care imi dadeau impresia ca ar incerca sa vanda cea mai proasta rulota. Si ieftina! Pentru ca m-am gandit ca la aia pana si eu o sa vad defectele, fiind mai evidente, si sa-mi "fac mana". Si nu am gresit! Prima rulota avea suficiente defecte vizibile chiar si pentru mine. Mirosul... greu de suportat. Dar bineinteles ca nu avea infiltratii, doar... " (...) fetitza sa doarma in ea...". Atata doar ca mirosea. Rau! Dar vanzatorul nu simtea. O fi fost racit sarmanul... Placajul in zona geamurilor era moale. Nu se vedeau pete dar la unghie se simtea moale, ramanea urma unghiei... Dedesupt, in zona baii, coltul podelei era pur si simplu mancat. Si multe, multe altele. Dar... cred ca a fost cea mai buna scoala pentru mine! E adevarat, si pretul era 1200 euro, dar... sa fim seriosi!

La alta rulota "in perfecta stare" i-am aratat proprietarului (vanzatorului) cel putin 10-12 defecte si se mira saracul ca nu le-a vazut si el inainte de parca mi se facea si mila de el! Mai-mai sa i-o cumpar numai sa nu-l mai vad ca-l chinuie atat constiinta... El, vanzator cnstit, sa nu observe atatea defecte... Saracul! Dar m-am abtinut! Oricum, 2150 euro era mult pentru starea rulotei... De fapt, daca ma gandesc bine, si 215 euro ar fi fost mult!

La o alta rulota, incercand sa-i deschid geamul, am ramas cu el in mana! Totusi, oamenii astia ne cred prosti? Sau... repet... sa fie fatza mea de vina???

In fine! Ideea e ca ziua de azi mi-a prins bine. Chiar foarte bine! Desi nu am gasit nici o rulota care sa poata fi luata in calcul, a fost o buna scoala pentru mine si saptamana viitoare merg in Cluj (unde din start aveam sperante mai mari, in Timisoara a fost doar un atelier-scoala) cu mai multa incredere in capacitatea mea de a depista infiltratiile sau alte defecte... Si poate... cine stie???

 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

@Raul G - Nu, nu am fost in fortele armate! Sunt inginer minier si am lucrat in domeniu. Sati, nu dati cu pietre! :default_big_grin:

Multumesc pentru idee! Sincer, nu am studiat niciodata chestia aia de care vorbesti pana acum. Acum m-am uitat si pe youtube si... nu stiu daca alea chiar izoleaza cum trebuie. Cred ca e curent in ele, cred ca daca ma prinde o vijelie pe Dunare cu ea va intra si apa... Eu nu dorm in cort din cauza unor probleme la spate care ma fac sa ma feresc de umezeala si curent. Asa ca... nu cred ca e cea mai potrivita optiune, chiar daca e intr-adevar usoara si poate fi bagata pe oriunde (mari avantaje, intr-adevar!)

Oare gresesc???

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru
în urmă cu 9 ore, Calin Andritoiu a scris:

A trecut si prima zi de cautare...

Azi am fost in Timisoara si am vazut 5 rulote. Din toate 5 una singura, Chateau Chiara (nu mai retin anul) era ok din punct de vedere al infiltratiilor. Dar era 2500 euro si in plus avea cauciucuri normale, nu erau "C" si cupla simpla. Daca mai adaugi cauciucurile si cupla... 3000 euro. Cam mult. Nu merita!

Ce pot sa spun ca m-a "socat" astazi, desi e oarecum de inteles (dar totusi) e cat de prosti ne cred samsarii. Sau... poate fatza mea sa fie de vina??? Toti, fara exceptie, aveau copii (de fapt mai mult fetite) de 3-4 ani si jurau pe toti sfintii ca rulota nu are infiltratii. "Daca avea infiltratii nu o luam eu, doar nu sunt nebun sa-mi pun fetitza de 3 ani sa doarma intr-o rulota cu mucegai"...

Cred ca toti au absolvit aceleasi "cursuri" de vanzare rulote, pentru ca toti aveau aceeasi replica! De parca au cumparat rulota pentru a culca copilul acolo, nu pentru vanzare...

Am inceput cu unul din anunturile care imi dadeau impresia ca ar incerca sa vanda cea mai proasta rulota. Si ieftina! Pentru ca m-am gandit ca la aia pana si eu o sa vad defectele, fiind mai evidente, si sa-mi "fac mana". Si nu am gresit! Prima rulota avea suficiente defecte vizibile chiar si pentru mine. Mirosul... greu de suportat. Dar bineinteles ca nu avea infiltratii, doar... " (...) fetitza sa doarma in ea...". Atata doar ca mirosea. Rau! Dar vanzatorul nu simtea. O fi fost racit sarmanul... Placajul in zona geamurilor era moale. Nu se vedeau pete dar la unghie se simtea moale, ramanea urma unghiei... Dedesupt, in zona baii, coltul podelei era pur si simplu mancat. Si multe, multe altele. Dar... cred ca a fost cea mai buna scoala pentru mine! E adevarat, si pretul era 1200 euro, dar... sa fim seriosi!

La alta rulota "in perfecta stare" i-am aratat proprietarului (vanzatorului) cel putin 10-12 defecte si se mira saracul ca nu le-a vazut si el inainte de parca mi se facea si mila de el! Mai-mai sa i-o cumpar numai sa nu-l mai vad ca-l chinuie atat constiinta... El, vanzator cnstit, sa nu observe atatea defecte... Saracul! Dar m-am abtinut! Oricum, 2150 euro era mult pentru starea rulotei... De fapt, daca ma gandesc bine, si 215 euro ar fi fost mult!

La o alta rulota, incercand sa-i deschid geamul, am ramas cu el in mana! Totusi, oamenii astia ne cred prosti? Sau... repet... sa fie fatza mea de vina???

In fine! Ideea e ca ziua de azi mi-a prins bine. Chiar foarte bine! Desi nu am gasit nici o rulota care sa poata fi luata in calcul, a fost o buna scoala pentru mine si saptamana viitoare merg in Cluj (unde din start aveam sperante mai mari, in Timisoara a fost doar un atelier-scoala) cu mai multa incredere in capacitatea mea de a depista infiltratiile sau alte defecte... Si poate... cine stie???

 

caa sa cumperi o rulota cum vrei tu costa in jur de  4000 euro. Sper sa gasesti dar va fi foarte greu.La cei 4000 euro mai bagi inca 1000 euro imbunatatiri

 

Cauta pe olx rulote Dragasani

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu
38 minute în urmă, Draghiciu Dumitru a scris:

caa sa cumperi o rulota cum vrei tu costa in jur de  4000 euro. Sper sa gasesti dar va fi foarte greu.La cei 4000 euro mai bagi inca 1000 euro imbunatatiri

 

Cauta pe olx rulote Dragasani

Multumesc pentru sfat. Dar am o rugaminte! Poti te rog sa-mi dai cateva exemple de imbunatatiri care ar trebui facute de exemplu acestei rulote: https://www.olx.ro/oferta/rulota-mica-si-foarte-usoara-beyerland-1996-rulote-turistice-dragasani-ID9rnuZ.html#c0451357ee

Sa-mi fac si eu o idee...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

daca vrei sa mergi off camping cu ea sau la pescuit ai nevoie de urmatoarele

 

Rezervor apa 50-100l

panou fotovoltaic

baterie

boiler pe gaz

mover 

becuri led

cort rulota

lada pe gaz

antena si receiver tv

masa si scaune

vesela

paturi sau pilote

minim 2 butelii gaz de 7 kg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

De ieri, de cand am citit despre acele corturi-rulota, gandul imi sta tot la ele! Dar... ce fac daca ploua? Daca le inchizi pe ploaie (sau ude) cred ca mucegaiesc exact ca rulotele normale. O demontez din nou in fata blocului sa o las sa se uste? Nu am cum! In garaj nu incape demontata. 

Pacat! Chiar mi-a suras ideea unei rulote atat de mici si usoare, cu care sa pot intra chiar peste tot!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Da...

Din pacate... cam ai dreptate. Dar ce ai insirat tu acolo... nici vorba de 1000 de euro. Depaseste cu mult!

Oricum, trebuie sa recunosc ca ai dreptate. Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
14 minute în urmă, Calin Andritoiu a scris:

De ieri, de cand am citit despre acele corturi-rulota, gandul imi sta tot la ele! Dar... ce fac daca ploua? Daca le inchizi pe ploaie (sau ude) cred ca mucegaiesc exact ca rulotele normale. O demontez din nou in fata blocului sa o las sa se uste? Nu am cum! In garaj nu incape demontata. 

Pacat! Chiar mi-a suras ideea unei rulote atat de mici si usoare, cu care sa pot intra chiar peste tot!

Nu toate rulotele pliabile sunt cort. Uite una aici să-ti faci o idee. Sau pentru mai multe detalii vezi topicul de prezentare al rulotei mele de pe forum.

Succes la cumparaturi !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
5 minute în urmă, Stefan Adam a scris:

Nu toate rulotele pliabile sunt cort. Uite una aici să-ti faci o idee. Sau pentru mai multe detalii vezi topicul de prezentare al rulotei mele de pe forum.

Succes la cumparaturi !

Si eu tot Rapido Confort I-am sugerat ca prima  idee. 

Cele tip cort izolează bine, nu ploua și nu bate vântul, am văzut la Sexten Park unde ninge și 2-3 metri, iar temperatutile cobor pana la - 30, familii întregi de nordici cu rulote cort. 

De recent pe forumul geamăn din Italia, a venit un pescar sa ceara informații despre o rulota mica pt a merge cu prieteni și sau familia la pescuit, după o săptămână și-a cumpărat un Rapido Confort cu 1500€, o tratează cu un Fiat Panda. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Da... Sincer... interesanta ideea! 

Sa vedem! Avantaje: 

- dimensiuni mici (din cate imi dau seama, latimea e cam cat a unei masini sau chiar mai mica, lungimea nu cred ca depaseste 2m si... putin, garda la sol destul de mare (si avand in vedere lungimea e clar ca poate intra aproape oriunde).

- o voi tracta cu un Grand Vitara benzina deci... e foarte important faptul ca e si usoara. Nu cred ca depaseste 350 kg, nu?).

- demontarea si montarea par a fi intr-adevar foarte usoare (poate nu chiar 5 minute ca cei din filmuletze, dar sa fim seriosi, 15 minute acordate montarii sau demontarii e mai mult decat ok!)

- as putea sa o tin in garaj, ceea ce cu o rulota... nu merge!

Dezavantaje:

- imi staruie in cap ideea ca plec cu ea uda. Ce se poate face in acest caz??? Daca o lasi inchisa... clar igrasie. In garaj, nu demontata ci doar deschisa putin, cat sa nu fie stransa si sa circule putin aerul printre elemente, credeti ca se usca? Eu sincer am o oarecare indoiala. Garaj cu circulatie de aer, bine inteles!  Poti sa-mi spui @Stefan Adam, cum rezolvi problema asta?

- sistemul de incalzire pe care l-ai montat... nu stiu ce sa zic. Este eficient? Face fata cand afara temperatura se apropie de zero grade? Exista si astfel de jucarii cu sistem de incalzire montat din fabrica?

Ma intreb... oare ar fi de preferat una tip cort? Parca totusi... ar fi un avantaj pentru mine.

Oricum, in mintea mea a incoltit ideea unei astfel de jucarii. E clar ca o rulota ar fi de preferat, dar avand in vedere necesitatile mele, cred ca si asta ar fi o varianta cat se poate de ok!

Din cate am inteles de la @Raul G, acest tip de rulote e destul de popular in Italia, dar la noi... cam putine. Iar un drum de Italia asa... "orbeste"... nu stiu daca se justifica.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

@Raul G, poti te rog sa-mi spui cum se n umesc cele tip cort? Incerc sa le gasesc pe Italia dar...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Prima mea rulota a fost o rulota cort Camplet.

 

Dezavantaje

cand pleci acasa trebuie sa astepti sa  se usuce cortul

nu ai WC

nu ai incalzire

nu ai curent decat de la masina

nu ai frigider care trebuie inlocuit cu lazi sau cutii frigorifice.

vesela, masa, scaune, bauturi, mancare si altele trebuiesc transportate in masina

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel I

Cum ti-a zis si @Draghiciu Dumitru in bugetul alocat nu gasesti ceva ok. Pt iesit outdoor cu baietii, incearca un cort pe masina eventual cu o anexa. 

Pastrezi si aptitudinile masinii pt teren accidentat si ai si comfortul necesar pt tine.13B1C191-D500-4AD3-B19D-CAED8D9BA215.jpeg.0e1871a820689d2c63c5e92f006f6757.jpeg870CA27F-CAC4-4AEE-AC11-605280A82442.jpeg.eed426ef579bb6101207fcc3ac7a3401.jpeg6A7C4AD3-F282-4459-8683-A95ED4EC822D.thumb.jpeg.84d64a694320c42d9cca113f8d7ac7cb.jpeg24B47A34-5F21-4269-8D6E-7E8FAB2D0B63.jpeg.9d4f2010912b088a87cf735718f29163.jpeg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan Adam
în urmă cu 1 oră, Calin Andritoiu a scris:

Da... Sincer... interesanta ideea! 

Sa vedem! Avantaje: 

- dimensiuni mici (din cate imi dau seama, latimea e cam cat a unei masini sau chiar mai mica, lungimea nu cred ca depaseste 2m si... putin, garda la sol destul de mare (si avand in vedere lungimea e clar ca poate intra aproape oriunde).

- o voi tracta cu un Grand Vitara benzina deci... e foarte important faptul ca e si usoara. Nu cred ca depaseste 350 kg, nu?).

- demontarea si montarea par a fi intr-adevar foarte usoare (poate nu chiar 5 minute ca cei din filmuletze, dar sa fim seriosi, 15 minute acordate montarii sau demontarii e mai mult decat ok!)

- as putea sa o tin in garaj, ceea ce cu o rulota... nu merge!

Dezavantaje:

- imi staruie in cap ideea ca plec cu ea uda. Ce se poate face in acest caz??? Daca o lasi inchisa... clar igrasie. In garaj, nu demontata ci doar deschisa putin, cat sa nu fie stransa si sa circule putin aerul printre elemente, credeti ca se usca? Eu sincer am o oarecare indoiala. Garaj cu circulatie de aer, bine inteles!  Poti sa-mi spui @Stefan Adam, cum rezolvi problema asta?

- sistemul de incalzire pe care l-ai montat... nu stiu ce sa zic. Este eficient? Face fata cand afara temperatura se apropie de zero grade? Exista si astfel de jucarii cu sistem de incalzire montat din fabrica?

Ma intreb... oare ar fi de preferat una tip cort? Parca totusi... ar fi un avantaj pentru mine.

 

O să incerc sa răspund punctual și cât mai obiectiv :

- Nu aș compara o rulotă cort cu una din panouri de aluminiu pentru că vorbim de lucruri second hand iar pânza chiar ideal exploatată tot nu rezistă cât aluminiul sau plasticul.

- dimensiunile de gabarit diferă si aici de la caz la caz, a mea are peste patru metri lungime si este puțin mai ingustă decât o mașina ( n-ai nevoie de oglinzi suplimentare ).

- incălzirea montată de mine este aceeași cu cea montată de fabricant. Eu nu am iesit iarna cu rulota dar am probat-o in curte și la o temperatură exterioară de 4-5 grade dupa vreo doua ore in rulotă temperatura trecuse de 18 grade...

La ieșiri in noptile răcoroase in zone de munte dupa vreo două ore de functionare am oprit-o.

Senzația de calorifer sub pat este nemaipomenită...:default_big_grin:.

- Nu cred ca este rulotist să nu-l fi prins ploaia, situație in care ori pleci cu cortul ud și-l usuci ulterior ( am văzut poze cu corturi inșirate in living la uscat ) ori aștepți să iasă soarele ( la pensionari timpul nu mai e o așa mare problemă :coffee:)

- Un dezavantaj de necontestat este spatiul de depozitare in special al lucrurilor voluminoase insă exista totuși in pliabila mea incap o gramada de lucruri ( cort, bețe, wc, tv, dulapuri cu ceva haine, veselă, perne, pături etc), iar in cutia de pe proțap lada frigorifica, butelie, bidon de apa, baterie si alte mici nimicuri).

- Două ultime aspecte, ce ar trebui luate in seama pe lânga buget, masina, avantaje si dezavantaje ar fi scopul primordial al achizitiei și numarul persoanelor ce vor face parte mai tot timpul din echipaj, adica una e sa o folosesti in principal la pescuit si alta o să-ți trebuiasca pentru un concediu de o săptămâna cu familia de 3-4 persoane vara/iarna.

Cu speranța că am fost de ajutor...:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Sincer, ideea cortului pe masina nu imi surade deloc.

In privinta rulotei-cort... da, a mai aparut o problema la care nu ma gandisem. Lipsa frigiderului, care e un "must-have"! Lazile frigorifice nu mi se par a fi o varianta ok. Una buna si destul de incapatoare costa mult. In plus, trebuie transportata si aia cu masina, o masina micutza in care oricum mai trebuie bagate o gramada de chestii, cum a spus @Draghiciu Dumitru.

Pana la urma cred ca mai bine plusez la rulota...

Credeam ca in Italia preturile ar trebui sa fie mai mici daca de acolo se aduc rulote, dar din ce am vazut pe net... nu prea. Ma gandeam ca as putea sa fac o tura de Italia dar... nu stiu daca merita!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Multumesc pentru precizari, @Stefan Adam!

"Echipajul" va fi compus in principal din doua persoane. Strict pentru pescuit.

Asa cum am spus mai sus, lipsa frigiderului e o foarte mare problema. Una e sa stai vara pe Dunare la 35 grade cu o bere rece in mana si alta e cand te racoresti doar la umbra...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

la o rulota buna adusa din Germania sau Olanda se castiga intre 500 si 1000 Euro. Daca te duci tu acolo sa o cumperi iti trebuie intre 7 si 10 zile. Daca faci socoteala te costa in Romania cu 200-300 euro mail mult dar fara deranjul tau.

 

la cel de la Dragasani poti sa faci comanda de ce rulota vrei cu ce imbunatatiri doresti si cand o are fixati pretul si ti-o aduce.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Iau totusi in calcul varianta Italia. Ramane de vazut. Acolo as avea unde sa stau...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
în urmă cu 12 ore, Calin Andritoiu a scris:

Multumesc pentru sfat. Dar am o rugaminte! Poti te rog sa-mi dai cateva exemple de imbunatatiri care ar trebui facute de exemplu acestei rulote: https://www.olx.ro/oferta/rulota-mica-si-foarte-usoara-beyerland-1996-rulote-turistice-dragasani-ID9rnuZ.html#c0451357ee

Sa-mi fac si eu o idee...

Poti sa iti faci o idee, uite topicul cu PRIMA MEA RULOTA, asemanatoare cu cea din link-ul pe care l-ai pus tu.

Am pus in plus:

-panou solar cu tot ce ii trebuie

-bazin apa curata cu modificare de instalatie

-trumavent 12v

-adaugare lumini suplimentare

-baterie

-modificari la mobilier ( in interior )

-nu mai pun vesela si lenjerii, etc

Pot sa iti zic sigur ca pentru imbunatatiri am atins sigur pragul de 1000 euro.

@Draghiciu Dumitru cred ca exagerezi cu 1000 euro profit la o rulota, in Olanda sau Germania nu se dau rulotele degeaba...

Si cu 7-10 zile ca timp te contrazic, daca pleci cu ceva planuri facute de acasa in 3-4 zile esti acasa. E adevarat ca ze poate sa nu gasesti rulota in prima zi dar 10 zile? 

Prima rulota dupa care am plecat in Olanda am gasit-o in a 2-a zi de cautari iar pe a 2-a am luat-o de pe aceasi strada in prima zi de cautari.

Bafta la cautari!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Teo Raducanu

@Mircea -am mai invatat ceva, :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Spui ca te gândești ce vei face dacă trebuie sa o strângi pe ploaie? Același lucru ca și cortul de la rulotă, ajungi acasă și îl scoți la uscat. A doua zi ieși în curte, la marginea orașului într-o poienita deschizi și o lași sa se usuce. Tine cont ca sunt făcute din materiale rezistente la apa, nu este va și o haina, iar azi cu tecnologia existenta știi când vine ploaia și strângi înainte sau după. 

In privința frigiderului, dacă nu ai unul de 190 Lt cum am eu, ci unul din acelea mici care stau de obicei sub mobila de bucătărie sa știi ca nu intra mai multe lucruri decât în unul portabil pe gaz. 

Continuu sa cred ca pentru un uz exclusiv legat de pescuit rulota nu este VR-ul adecvat, nu este făcută sa meargă pe coclauri (dacă ai bani cumperi una din Australia și ajungi cu ea la Vf Omu asa cum fac ei 

Te poți gândi la un therdrop, dar sunt f scumpe sau o remorca din fibra de sticla tip VAN pe care sa o modifici, mie îmi plac cele marca Debon. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Buna idee! Si nici nu cred ca este scumpa! Daca imi vand masina si casa... cred ca imi raman bani si pentru inmatriculare! :OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Calin Andritoiu

Nu agreez ideea unei remorci din fibra si nici teardrop. Pe coclauri, conform ultimelor idei stralucite care mi-au venit, ar urma sa mearga relativ putin, rulota urmand sa fie cazata in imediata apropiere a locului de pescuit. Raman doar drumurile la Dunare, unde se merge pe asfalt iar pe coclauri in general una-doua sute de metri. La atata cred ca rezista.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
       
      Intrebare ... care autorulota este mai indicata integrata sau alcov?
      La ambele cel putin 4 locuri de dormit.
      La integrata am gasit cu pat pe spate mare, baie cu cabina separata dush, si deasupra soferului mai este un pat mare, pt 2 copii care se lasa din tavan (manual) si gata.
       
      Ma gandescm vit un picut mai mare la deplasare, se minimiseaza riscul de a lovi ceva fiind mai joasa, consum mai mic ... putin mai aerodinamica ....
       
       
      ce pareri aveti +++++++      --------
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
      Inca sunt intre rulota vs autorulota ... dar cum preturile la autorulote sunt destul de maricele .... tind sa ma duc spre rulota daca si gasesc ceva pe gustul meu.
      Apropos cele mai ieftine autorulote le-am gasit in Franta ... leboncoin.fr
      Rulota trebui sa contina obligatoriu:
      2 paturi suprapuse
      salon de luat masa
      pat matrimonial fix
      frigi mare
      si cabina de dus separata
       
      Astea fiind spuse atasez un layout ....
      Acum stiu ca probabil mai sunt si altele ... daca ma puteti ajuta cu ce modele mai au layout-ul la fel sau similar v-as fii recunoscator ... si cam la ce pret ajunge una, bugetul inca nu este stabilit, dar as tinde pana in 10k ... stiu ca la banii astia autorulota cum vreau eu dupa 2006/7 nu sunt ... 
       
      Acum alta intrebare eu as dori la rulota apa curata sa am rez de 200L si respectiv murdara la fel ... se poate asa ceva ?
      Golirea apei se face ca la autorulota ? adica tragi de tija respectiva si se goleste rezervorul ? sau este altfel ?
      Banuiesc ca toaleta / golirea este la fel ....
       
      Dupa cum vedeti in poza ... usa de intrare este langa patul mare fix ... daca ar fii in partea cealalta ar fii si mai bine ... cred ca sa zic la un Hobby am vazut invers ...
       
      Daca se poate sa ma ajutati cu modele ar fii super ... si preturi estimative ....
       
      MMA sa fie pana in 1700kg, pt care oricum trebui sa fac extensie la B96.
       
      Multam fain ...


    • Andrei Dragos
      de Andrei Dragos
      Ma bucur ca am gasit acest forum!
      Sunt Andrei din Iasi si sunt interesat de achizitionarea unei rulote pentru vacante si minivacante. Nu am intrat niciodata intr-o rulota, deci voi avea nevoie de multe sfaturi de la voi. abia astept sa se incalzeasca pe tru a inchiria una pentru cateva zile.
      Suntem 4 in familie (2 flacai de 4 ani acum) si avem o Toyota Hilux (probabil pot trage dupa mine aproape orice rulota in ceea ce priveste MMA).
      Voi cauta pe forum o sectiune unde sa postez ce imi doresc de la o rulota. daca nu gasesc, voi reveni aici.
       
      Va multumesc ca ma primiti alaturi de voi!
      Pe curand!
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare ... anul trecut am facut o tura cu un Camper ... si dupa asteptari mi-a placut maxim ... din pacate cum sunt f scumpe ... nu prea as vrea sa investesc atatia bani.
       
      Sunt adeptul mai mult off camping ...
      Acum cateva nelamuriri ...
       
      La camper puteam descarca apa murdara de o maneta in spate, este la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de toaleta il scoteam si il goleam, in loc amenajat,  la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de apa ... mi-ar trebui un 150l min + murdara ... este pe rulota asa mare ? este spatiu de montaj? unde sunt montate in mod normal?
       
      La autorulota accesul la spatiul de depozitare este facut prin lateral printr-o usa mica sau mare ? la rulota este cel din fata de pe protap nu ? imi trebui pt diverse, gratar scule de pescuit etc...
       
      Alimentarea cu apa tot din ext se face la rulota ?
       
      Vreau sa vad daca ce aveam pe autorulota exista si pe rulota ... daca fac un pas sa il fac cum trebui.
      Cum autorulotele sunt f scumpe ... m-as rezuma macar la o rulota.
      Rulota ar fii cu 2 spatii - pat suprapus intr-o parte, pat matrimonial capatul celalalt ... living la mijloc, toaleta si cabina de dus separata ( ca la autorulota ), frigi mare ... 
      Am gasit 2 modele de genul, Hobby si Adria, si ceva de la Weinsberg ... in configuratia asta , toate pe o axa.
       
      Stiu ca in interior sunt spatii multiple ... dar sunt lucruri care nu as vrea sa le bag in ea ... gen undite ... gratar ...
       
      Multumesc de sfaturi.
       
       
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare,
      Echipaj - 2 adulti / 2 copii.
      Dupa nenumerate cereri de a ma lasa sa imi cumpar o rulota ne-am decis a inchiria o autorulota pt 6 nopti, locatia de plecare fiind Bucuresti.
       
      Rugamintea mare este daca ma puteti ajuta sa o impresionez pe sotie cu peisaje, locuri de vizitat si ceva cu multa linistite si odihna dar si ceva pt strumfi baiat si fata, strand / topogane / animale...
      Daca se poate adauga si un lac sa fac si eu un pescuit ma declar multumit.
      Nu am stabilit inca nimic, dar as fii stat si 2 zile off, 1 in camping, iarasi off ... Nu detin panouri solare pt baterie...dar se poate porni masina.
       
      Poate reusesc sa o conving sa iau o rulota ... Ca la cort nu mai vreau.
       
      Multumesc de ajutor si astept sfaturi de la toata lumea.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.