Ciprian I.

Autorulota integrata sau Alcov

5 postări în acest subiect de discuţie despre Autorulota integrata sau Alcov

Autorulota integrata sau Alcov

Ciprian I.

Salutare,

Intrebare ... care autorulota este mai indicata integrata sau alcov?

La ambele cel putin 4 locuri de dormit.

La integrata am gasit cu pat pe spate mare, baie cu cabina separata dush, si deasupra soferului mai este un pat mare, pt 2 copii care se lasa din tavan (manual) si gata.

Ma gandescm vit un picut mai mare la deplasare, se minimiseaza riscul de a lovi ceva fiind mai joasa, consum mai mic ... putin mai aerodinamica ....

ce pareri aveti +++++++      --------

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul Radulescu

Parerea mea = integrata.

Dar sunt mai scumpe decat cele similare cu alcov.

Si sunt un pic si mai putine la vanzare pe piata...dar daca ai gasit-o deja si ti-o permiti, atunci recomand integrala.

Bafta!

Din ce an e cea pe care ai gasit-o, si la ce bani?

Link către postare
Nelu Predonu

Ciprian, depinde de bugetul pe care doresti sa-l aloci.

Cam toate modelele de autorulote (integrata, semi-integrata, alkoven, chiar si van) pot dispune de 4 locuri de dormit.

Fiind insa vorba si de 2 copii, van-ul cred ca ar trebui exclus.

Eu, in locul tau as opta pentru semi-integrata. Aceasta are o aerodinamica mult mai buna fata de alkoven sau integrata.

Un alt lucru important in alegerea ta, tine de lungimea autorulotei. O vrei mai compacta (pana in 6 - 6, 3 m) sa nu ai probleme in parcarile obisnuite sau iti este indiferent acest aspect.

Daca dadeai si un buget disponibil, probabil, te puteam ajuta si cu ceva concret.

• Like 1
  • Upvote 2

Link către postare
Valentin Busca

Salut !

Eu am facut saltul asta , de la camper (alcov ) la integrata . Dar am avut noroc ca am gasit Hymerul .

Pentru inceput si o prima experienta , eu as recomanda camperul .Singurul argument ar fi spatiul, mult mai generos.

Faptul ca sunteti 4 ( 2+2 ) trebuie sa iei in calcul ce faci in zilele ploioase , de iarna .......

Ca ai 2 zone de dormit distincte fara sa utilizezi spatiul mesei .Masa sa nu fie transformata in pat !

Apoi ca prima experienta este mai bun alcovul pt ca te tempereaza, datorita dimensiunilor .  

Ma refer la viteza de deplasare , esti mai prudent si te inveti ce ai de facut in caz de vint frontal sau cel mai urit lateral in rafale.

Apoi cind esti depasit de autocare sau tiruri. 

Nu neg calitatile tale de conducator auto dar o autorulota este altceva , comparativ cu autoturismul.

în urmă cu 2 ore, Nelu Predonu a scris:

Eu, in locul tau as opta pentru semi-integrata. Aceasta are o aerodinamica mult mai buna fata de alkoven sau integrata.

Un alt lucru important in alegerea ta, tine de lungimea autorulotei. O vrei mai compacta (pana in 6 - 6, 3 m) sa nu ai probleme in parcarile obisnuite sau iti este indiferent acest aspect.

Daca dadeai si un buget disponibil, probabil, te puteam ajuta si cu ceva concret.

Semi integrat cu 2 zone distincte de dormit cum gasesti la camper/integrat  gasesti greu !

3 luni am cautat si nu am gasit !

Doar noi la comanda speciala si costa.......

Acum cind scriu , mi-a aparut si un alt argument pt camper , este mai inalt, garda la sol este mai mare comparativ cu integratul.

Asadar mare atentie daca ai de gind sa mergi si offcamping .

IMG_6225.jpg

IMG_5057.jpg

IMG_2026.JPG

• Like 1

Link către postare
Viorel K

@Valentin BuscaCred ca tu, sub denumirea de camper, te referi de fapt la alcov.

Alcovul se zice ca e camper de incepatori. Probabil ca daca nu faci asa multi km, adica stai multe zile in cate un loc,  dezavantajul cu aerodinamica nu mai conteaza asa mult. In schimb daca circuli mult si mai esti si mai "naravas" de fel, poate nu e potrivit pentru tine. Atata doar sa ai si finante pentru semiintegrat/integrat. 

• Upvote 1

Link către postare

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Dan Ciobanu
      de Dan Ciobanu
      Buna seara, de curand am achizitionat o autorulota, fiind prima ,   sper ca aventurile sa fie numai placute si sa nu ne para rau .
      Din povestile altora totul pare bine si frumos dar nu crezi pana nu vezi . 
      Un sfat pentru prima iesire in august la mare ?
      La Eforie am inteles ca sa inchis acel camping preferam sa sparga gheata dar na ... 
      Va salut si drumuri bune ! 
    • Danila Lenut
      de Danila Lenut
      Vă salut prieteni! 
         După multe căutări și informări am decis să-mi îmbunătățesc mașina, un sprinter 311 cdi, 2004.Mai exact, în cursul săptămâni să fie autoutilitara, în weekend autorulota. Transformarea ei să nu dureze mai mult de o ora maxim doua. 
          Mai jos atașez lista cu materialele luate, unele din ele montate deja pe mașină. 
        - bazin de apă 103 litri mobil, doua fixe   montate sub mașina 80l apa curata și unul de aceeași capacitate ptr apa gri
        - instant pe gaz Calore 7l
        - chiuveta cu doua ochiuri de aragaz
        - Lada frigorifica INDEL B TB 55, 45L
        - trapă Fiama 40x40
        - pompa de presiune cu presostat 12v, 12 ah, 6, 9bar, 110 psi, 8litri/minut
      ????? Nu știu dacă e alegerea corectă 
        - accesori apa-gaz, furtun, țevi, robineti, fitinguri, dușuri, etc. 
        - wc mobil 
        - profile aluminiu pentru fixat panourile solare pe plafon 
        - 2 panouri solare 150w
        - acumulator tempest de 154 Ah
        - regulator de încărcare solar 30
        - inverter sinus pur 1000w Solar
        - accesorii pe parte electrica, cabluri, prize, spoturi, etc
        - prelata umbrire impermeabila 200g/mp, 3, 6x3, 6m + doua bețe telescopice 
        - izolație - vată de sticla și folie izoflex golf 
         - mobilier... paturi, mese, banchete, scaune, șezlonguri, hamace, vesela, etc, etc, etc. 

• Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Cumpar Autorulota cu alcov ( sau lift bed - care sa nu blocheze usa de la intrare ) dupa 2007 cu urmatoarele dotari:
      Pat mare fix in spate, pat fix alcov (bineinteles / lift bed), dus separat, wc separat, min 5 locuri in mers in carte, frigi mare, min 7m lungime, usa acces garaj mare - ambele parti, ac min cabina plus accesorii daca are (panouri) daca nu are nu este problema. Nu vb de buget, depinde ce se gaseste ... 
      DOAR IN CONFIGURATIA ASTA .... VA ROG FARA COMENTARII INUTILE
    • Valentin Purcarea
      de Valentin Purcarea
      Istanbul

Pentru ca nu am fost niciodata in Turcia si pentru ca am vrut sa prospectam "terenul" in aceasta tara, anul acesta in vacanta de Paste am hotarat sa dam o fuga la Istanbul. Traseul a fost usor de desenat: Bucuresti, Istanbul (aici am hotarat sa ramanem 2-3 nopti, in functie de cum ne simtim), dupa care sa ne intoarcem in Romania, pe tarmul Marii Negre, prin Bulgaria (si sa stam si aici doua trei nopti, pe unde aveam sa ne simtim bine), ultima noapte de cazare fiind in Vama Veche.
      Bineinteles ca nu ne-am tinut de programul stabilit la inceput.
      Camperstopul ales in Istanbul l-am gasit pe Park4night. Era o parcare langa un teren de fotbal, dar era destul de aproape de centrul istoric al orasului si avea cele mai multe review-uri pe acest site. Cazarea costa 70 TL/noapte, in acest cost fiind inclusa apa, energia electrica, dusurile si cam atat.
      Cele mai mari temeri au fost legate de lipsa internetului cu care suntem obisnuiti (1MB costa 7, 14 EUR conform sms-ului primit de la Orange Romania). Pentru a contrabalansa acest lucru am descarcat "google maps offline" pentru navigatie si ne-am luat extraoptiune la o cartela Orange, care ne asigura 500 MB in Turcia. In Istanbul nu aveti de ce sa va faceti griji, pentru ca se gasesc retele wifi neparolate peste tot. Mai poti cumpara o cartela de la Vodafone Turcia, care costa aproximativ 20EUR si care are pe ea 6GB (sau 9GB, nu mai stiu exact), mai mult decat suficient, zic eu!
      Mai multe detalii legate de obiectivele turistice pe care le-am vizitat le gasiti in linkul catre YouTube atasat, acesta fiind un scurt film al iesirii!

https://youtu.be/-__BjqI7tVk

Aventura continua!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.